Proširenje memorije na G4 iMacu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Proširenje memorije na G4 iMacu


19.09.2003 | 18:46
Istekla nam je garancija na iMacu G4, pa je to bio idealan trenutak da proširimo memoriju i u "zabranjenom" internom slotu. Apple kaže da se time gubi garancija, ali postupak je tako banalan da zaista ne vidim čemu tolik oprez. Nakon prva četiri vijka vanjskog oplata na redu su još četiri dugačka vijka koji drže donji dio za kupolu. Kada to oslobodite, lagano skinete donji dio u kojem je matična ploča i 168-pinski SDRAM slot - klik-klik i gotovo! Vratite sve nazad i uživate!

Ako ste bojažljivi, evo i kompletnog detaljnog uputstva s fotografijama:
www.xlr8yourmac.com/systems/iMac_g4/imacg4_takeapart.html
13.10.2003 | 15:05
isto sam i ja pokusao no nije prihvacao memoriju. isprobao 2 keksa i nista.
koju ste memoriju stavili?

Igor
13.10.2003 | 15:37
Najobičniji PC133 SDRAM vulgaris iz Ventexa.
13.10.2003 | 22:00
A sto je sa zagrijavanjem? Apple je to izbacio zbog pojacanog zagrijavanja u vec zatvorenom i zbijenom prostoru. Veca temperatura, krace radi elektronika, krace radi stroj. Nisam siguran da su im bas svi inzinjeri bedasti. Bojim se da to nije bez vraga. Stoga Davore, mislim da je potreban ovdje ipak mali oprez. Jer bi uzivanje moglo biti nesto skraceno. A i zena bi te mogla kresnuti ako joj sredis njezinog kucnog iMaca. Tad ces tek dobit vraga! Mozda ipak da to izvadis vani na vrijeme? Razmisli.
13.10.2003 | 23:30
Zagrijavanje čega?!? RAM modula?
14.10.2003 | 00:44
RAM se grije. Losiji RAM se cak i vise grije. A neki se i pregrijavaju. Zato su neki iMacovi koristili kratki (ali zato skuplji!) SO DIMM. Neki Powerbook-ovi takodjer. Jer se manje grije i zauzima manji prostor i predstavlja manju prepreku. Zatim RAM fiziËki predstavlja barijeru za opstrujavanje. Dakle, jedan od najvecih problema u elektronici je stvaranje suvisne i nepotrebne topline i njezino odvodjenje. S tim bas i nema sale. Stoga ponavljam, razmisli. Nisu bas svi inzinjeri u Appleu bedasti. A mi svi jako pametni. Da, ukljucujuci i mene, naravno. U mojoj firmi nastojimo poslusati sto kazu servisni strucnjaci u Appleu. I mi grijesimo, naravno. Ali savjete slusamo. Pa mozda grijesimo manje.
14.10.2003 | 01:35
Stojim iza toga da nema nikakve šanse da to bude problem. To koliko se memorije griju je potpuno zanemarivo u stolnom računalu, pa makar to bio i "gusto naseljen" iMac. Osim toga, unutra već jest 168-pinski modul (da stvar bude bolja Appleov koji sam izvadio je također bio jeftini tajvanac) - prema tome razlika u temperaturi između tog i nekog drugog može biti bitna možda tek u kakvom Star Trek warp-reaktoru gdje se sve mjeri na tisućinke.

Kako sam svaki Mac koji sam do sada imao (a to je gotovo deset komada) uvijek overclockirao, sada se može reći da imam diplomu iz te domene , a kod oveclocka je upravo temperatura najveći problem, pa tako imam bogato iskustvo - i to ne samo s forsiranjem procesora, već i sabrinice, L2 cachea, PCI sabirnice, grafičkog procesora... sve sam radio i znam limite i gdje stvari počinju pucati i na koji način. Ovaj navodni problem s pregrijavanjem memorije prvi put čujem, a nisam ikada vidio niti da je netko na overclock forumima uopće spomenuo tu temu. Možda je takvo što moguće kod nekih notebooka ako se radi nešto van specifikacija, ali čak niti za to nisam čuo... pa normalno je da su memorijski slotovi previđeni da se u njih stavi memorija. Apple jasno kaže koliko memorije ide u G4 iMac i nema nikakve zapreke da se u njega umjesto 256 MB stavi veći modul. Dakle, siguran sam da možemo mirno spavati.

Inače, moj trenutni Beige G3 Mac star šest godina ima overclockiranu sabirnicu, L2 cache i naravno procesor... i sve je "kameno-stabilno" što bi rekli Englezi. No, to je sada već off-topic za ovaj naslov.
16.10.2003 | 15:59
Mislim da zanemarujes tehnicku cinjenicu da se RAM memorija zagrijava. Ne slazem se s tvojim misljenjem. Sve sam ranije iznio. Dakle citatelji imaju ovdje dva sasvim suprotna misljenja. Steta sto se nitko od hardverasa nije ovdje ukljucio. Jer cinjenica da li se RAM zagrijava ili ne bi se mogla relativno lako provjeriti- pipne se RAM npr.
16.10.2003 | 16:27
Nije bitno tko se od nas slaže ili ne slaže, bitno je da se Apple slaže. Mišljenja možemo potpuno zanemariti, gledajmo samo činjenice.

Dakle, Apple nedvosmisleno kaže da iMac G4 podržava 1 GB RAM-a i tu je ovoj raspravi kraj.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 3 sati
  • jura22: Navlakusa za novi macOS.
  • imenso: Nije free, ima pretplatu, neke aplikacije i posebnu za iPad
  • Yonkis: Apple Creator Studio - free - [link]
  • drlovric: Bas tako Mario. Ja sam bio u USA i kupio MBP M1 Pro 16" i najmanju potrebu nemam da ga mijenjam. Pogrijesio sam jedino sto nisam uzeo 14" :)
  • marioart: uredjaji su predobri i predugo traju :)
  • Riba: Zalosno je vidjeti kako mac prodaja stagnira.
  • Yonkis: Ili ovako nešto? [link]
  • Yonkis: Gdje staviti ovakve vijestice? [link]
  • gladhr2: [link] ima li netko pametan da mi malo pomogne sa ovim problemom..?
  • dpasaric: Nema indoor mapa kod nas AFAIK.
  • Yonkis: Jeste li znali za bolji anti-reflective sloj na 17ici? [link]
  • Yonkis: Ima li u Rijeci ili igdje u HR ovo implemetirano? [link]
  • Yonkis: Novi AirTag: [link]
  • Yonkis: Bijah u Smart Doctoru, zamjenska je 100€ a originalna je 170€
  • smayoo: @Yonkis, pitao si kome vjerujemo :)
  • marioart: @Yonkis ovisno o aparatu koji imas, nije ti zgorega ni provjeriti cijene u sluzbenom servisu... ja sam u mediamarktu u njemackoj platio zamjenu za 13pro 88eura ... spojis ugodno sa korisnim i u Graz u shoping i servis
  • Yonkis: A ovi u Rijeci, Smart Doctor? Evo linka:[link]
  • Yonkis: Novi firmware ako nekome treba: [link]
  • Yonkis: Nevjerovatno da je cijena skočila na 150€ a znam da je prije 2 godine bila cca 70€. Prestrašno!
  • smayoo: @Yonkis - nažalost, u Rijeci više nikom. :( U Zagrebu je Davor više puta spomenuo da ima dobra iskustva s Agramservisom
  • VanjusOS: pa ti vratim
  • VanjusOS: ako imaš kabl kojeg trebaš isprobati možeš poslati meni da isprobam spojiti Mac pro
  • VanjusOS: i ja tražim već thunderbolt 2 kabel, iz Osijeka sam
  • zoranowsky: Jel ima netko u ZG za posuditi thunderbolt 2 kabel? Imam issue sa minijem M4 i thunderbolt 27 displayem pa trebam testirati neke kombinacije...
  • Yonkis: Kome vi u Rijeci vjerujete za zamjenu baterije na iPhonu jer u iStyleu je 150 € i čeka se par tjedana
  • Yonkis: :(
  • smayoo: [link]
  • smayoo: RIP Scott Adams :(
  • Gjuroo: Za sad to može zvučati i kao Affinity priča. Not great but not that bad.
  • Soffoklo: Za to vrijeme Apple se lagano pretvara u Adobe - [link]
  • drlovric: Sve je bolje od ove blamaze sa Apple AI i cekanja pametnije Siri koja nikako da dodje :)
  • IkoIko: Apple i Google sklopili ugovor o korištenju Gemini AI... Zanimljiv razvoj situacije
  • ZeljkoB: Spigen - [link]
  • Riba: Moza zato da mozes koristiti BT tipkovnicu i mouse i dok je zaklopljen?
  • user: glupo: zatvorim laptop, BT i dalje upaljen, što ne bi trebalo ovo **** se ugasit kad ga poklopim
  • rusty: date hack je samo na par sekundi. vratiš datum, startaš app čisto da se digne i vratiš datum opet. To je to. Čisto da loada profile i postavke
  • smayoo: Date hack nisam htio raditi jer potrga druge stvari. Krenuo sam instalirati staru verziju LogiOptions preko homebrewa, ali riješili su problem prije nego sam dospio to napraviti
  • rusty: Osobno mislim da je 12h predugo za cert problem I nisam mogao doć na sebe kakav su problem napravili. Ono što je još gore, ovo im nije prvi put za taj isti slučaj. Dakle kako ne naučiš nešto iz ovoga. Dodano, date hack rješava problem da se ne mora drugi put čekati 12h
  • Bertone: A jučer nisam koristio MBP nego T14s pa nisam iskusio veselje sa certifikatima :D
  • Bertone: Imam MXMastera već godinama [link] i jedina dobra stavr kod njega je što ga mogu koristiti sa MBP, Tnink Padom i desktop računalom bez pretjeranog petljanja, no da je (pre)skup za ono što nudi, je.
  • smayoo: I, na kraju, ako za neki komad hardvera koji sam u životu kupio mogu reći da NIJE preskupo plaćen, to je sigurno Logitech MX Master 3. Jučer ujutro jesam bio spreman popi... na njih, ali činjenica je da su problem riješili unutar cca 12h otkad se pojavio.
  • smayoo: Osim toga, hardver radi s bazičnim postavkama, ali svi tweakovi i custom podešenja - ne.
  • smayoo: Radi se o softveru koji mora dobiti dozvolu korisnika da zakopa dosta duboko pod haubu radi komunikacije s periferijom.
  • smayoo: Ne mora biti spojeno na internet. Sigurnosni certifikat aplikacije je bio istekao i Apple ga je blokirao, a Logitech nije pazio na datum isteka certifikata i nije izdao update s novim certifikatom na vrijeme
  • Bertone: Ček malo, preskupo plaćeni hardver ne dela na Apple računalu ako računalo nije spojeno na internet (na stranu sad istekli certifikat) ili sam propustio nešto
  • smayoo: Da, jučer sam imao natezanje oko toga. Ali moram im priznati da su brzo riješili.
  • Yonkis: [link]
  • smayoo: @mrobert, forum, tema "eOI - opet diskriminacija"
  • stefanjos: SRETNA NOVA!
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.95 Seconds

Provided by iJoomla SEO