SSD za MacBook
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

SSD za MacBook


16.09.2010 | 19:52
Odlučio sam staviti SolideStateDrive od 120 GB u moj MacBook (crni).
- Ima li neko iskustva sa SSD-om?
- Na šta trbam obratiti pažnju osim na Serial ATA?
- Koje su max. dimenzije koje mogu unutra?
- Ima li kod nas kupti, i koliko košta?

Hvala unaprijed
17.09.2010 | 12:57
Vidim da nitko nije rekel ni riječ, pa ti bum ja probal pomoći.
Ja nemam iskustava s time.
Mislim da IDE SSD diskovi ni ne postoje.
Dimenzije su standardizirane, gledaš 2,5" hard (uvjetno rečeno).
A za ovo zadnje evo link. Ima to kod nas kupiti, ali kad vidiš cijene, mislim da te bu prošla volja.....
www.nabava.net/cvrsti-diskovi__130?se=22723&order=0
17.09.2010 | 17:29
Hvala ti, (dao sam Ti bod u Karmu)

to je kod nas stvarno skupo. Našao sam u Deutschlandu puno jeftinije (kao i uvjek).
Jesi li Ti ugradio u svoj ili si ga kupio sa SSD-om?
Brzina pisanja i čitanja je stvarno mrak.
17.09.2010 | 17:37
U UK su duplo jeftiniji nego u HR. Da se cak naci i na akcijama neki veci kapaciteti po cijeni manjih ...

Ja razmisljam o ugradjivanju. barem 120GB. Al pricekat ce to neka bolja vremena ...
17.09.2010 | 21:27
tino1 je napisao:

Jesi li Ti ugradio u svoj ili si ga kupio sa SSD-om?
Brzina pisanja i čitanja je stvarno mrak.


Ne, nisam ugradil, jer sam ja na powerbooku koji ima IDE disk. Jedno sam vrijeme gledal one kitove za dvije compact flash kartice, ali dvije kartice od 64 Gb su još uvijek skupe ko kuga....
osim toga, povlači se stalno priča da SSD diskovi s vremenom gube brzinu. Ne kužim kak i zakaj, ali eto, to se događa. Jasno, svaki proizvođač tvrdi da su njegovi diskovi imuni na to, ali kak da to saznaš prije nego je prekasno?
A da je brzo(dok radi), je, brzo je.
Ali, prvi mi je prioritet novi komp, a tek onda bum snatril o eventualnom SSD disku...
No, u macbooku ti ionak imaš HD na 5600/min, pa ti je tu otvorena opcija da zvekneš nutra neki na 7200/min s većim casheom (mislim da sam videl da već imaju po 64 Mb) i uz to dodaš memoriju do maksa i macbook ti bude poletil;)
17.09.2010 | 21:38
Defou je napisao:


Ja razmisljam o ugradjivanju. barem 120GB. Al pricekat ce to neka bolja vremena ...


Ja sam namjeravao kupiti MacBook s jačom verzijom HD ali ipak mislim da ću ga uzeti s standardnim HD pa pričekati proljeće i ugraditi SSD od 120 GB. Cijena bi SSD-a trebala pasti prije ljeta...barem se tome nadam...
17.09.2010 | 23:25
Djuro genijalac je napisao:

No, u macbooku ti ionak imaš HD na 5600/min, pa ti je tu otvorena opcija da zvekneš nutra neki na 7200/min s većim casheom (mislim da sam videl da već imaju po 64 Mb) i uz to dodaš memoriju do maksa i macbook ti bude poletil;)



Imam ja 320GB 7200rpm. To se cudo cuje stalno, a da je brze, je samo ne znam koliko tocno. ne osjecam bas ili sam se vec naviknuo u godinu dana. Ja bi da je jos brze i tise.
17.09.2010 | 23:42
@Djuro Geniialac
ima SSP sa IDE geizhals.at/a316045.html
@Defou
Gledao sam ih po po Njemackim stranicana i cijene su iste kao kod nas (ono sta sam mislio da su jeftinije bile su 64 GB ).
Ali daj nam Link za to u UK-u.
@Djuro Genijalac
To da sa vremenom postaju sve sporije, ne smiješ ih iskoristiti do kraja i čeka se Trim za OS (kažu da se na tome radi užurbano )
Defragmentirati ih isto ne smiješ.
18.09.2010 | 00:03
Ebay naravno.

Evo ovaj mi je zapeo za oko. Ista cijena kao 64GB kod nas :

cgi.ebay.co.uk/Samsung-128GB-2-5-Solid-S...692e3#ht_1177wt_1139

Naravno treba jos malo pronjuskati. Nadje se ...
18.09.2010 | 00:10
Djuro genijalac je napisao:
tino1 je napisao:

Jesi li Ti ugradio u svoj ili si ga kupio sa SSD-om?
Brzina pisanja i čitanja je stvarno mrak.


No, u macbooku ti ionak imaš HD na 5600/min, pa ti je tu otvorena opcija da zvekneš nutra neki na 7200/min s većim casheom (mislim da sam videl da već imaju po 64 Mb) i uz to dodaš memoriju do maksa i macbook ti bude poletil;)


Pogledajte ovo:
18.09.2010 | 08:51
tino1 je napisao:
@Djuro Geniialac
ima SSP sa IDE geizhals.at/a316045.html
@Djuro Genijalac
To da sa vremenom postaju sve sporije, ne smiješ ih iskoristiti do kraja i čeka se Trim za OS (kažu da se na tome radi užurbano )
Defragmentirati ih isto ne smiješ.


ma vidjeh to, ali ako mi cijeli komp vrijedi nekih 2000 kuna (nategnuto) onda mi je cijela priča potpuno neisplativa.
A ovo s defragmentiranjem nisam znal, ali, defragmentacija je ugrađena u OSX.... Ne znam jel se to može isključiti?
18.09.2010 | 09:44
Ajde pliz, tino1, daj malo detaljnije objasni zašto ih se ne smije defragmentirati? I što je "Trim"?
18.09.2010 | 11:00
Sa dosadašnjom komandom za brisanje, se nisu izbrisali podaci nego sa novim pisanjem prepisivali. Kod SSH koji je flash memory nije tako jednostavno moguće prepisivati podatke. Podaci mogu biti samo u relativno velikim blokovima izbrisani. Ti blokovi se pohranjuju u cache, tamo se obrađuju i vračaju kao cijelina. Zato se se kod SSD briše sa komandom TRIM koja kod brisanja priprema memoriju u cijelosti sa sljedeći zapis.

TRIM je komanda integrirana u operacijskom sustavu, koja pisanjem i brisanjem slobodne, a ne iskorištene blokove podataka na SSD oslobađa i stavlja ih na raspolaganje. Sa tom komandom, se minimaliziraju trošenja SSD-a tj. SSD se održava na istoj "razini brzine" . Prozori 7 i Linux 2.6.33 podržavaju tu komandu bez problema, za OS X do sada nema te podrške. Kažu da će to biti u OS 10.7..

SSD nema glavu za pisanje i čitanje, koja se mehanički mora voziti po cijelom discu da bi našla tražene zapise, nego podaci se spremaju na Chip-ove, a pristup k njima regulira controller. Zato je u principu svejedno, gdje se neki zapis nalazi, jer controller zapamti to mjesto i odmah može pristupiti.

Defragmentacija šteti SSD zato jer ima ograničeni kapacitet ciklusa pisanja i čitanja. Što manje se po njoj piše, to duže traje.
Zbog toga nije preporučljivo defragmentirati (ne šteti ništa, samo smanjuje rok korištenja i usporava).
18.09.2010 | 11:24
Dr. Marcel Bresink, dugogodišnji programer OS X:

Zašto Apple TRIM ne podržava, mogu samo nagađati. Promjene na codu od journaling systema su uvjek komplicirani zahvati. Samo nekolicina ljudi na svijtu ima potrebno background znanje. Može biti, da momentalno jednostavno nedostaje vremena i ljudi da tako nešto naprave.
Možda se već radi na nasljedniku HFS+, i čekaju do OS 10.7 da ga puste.
Ali to su sve špekulacije.
18.09.2010 | 12:34
Evo... Čovjek svaki dan nešto novo nauči. Hvala na detaljnom objašnjenju, sve što si napisao zvuči mi vrlo logično i potvrđuje moje uvjerenje da je još debelo prerano kupovati SSD jer se radi o još uvijek vrlo turbulentnoj i nedorađenoj tehnologiji. I nepodržanoj.
18.09.2010 | 12:45
Molim.
Ako sam iskren onda i meni to tako izgleda. Ali ne vjerujem da ću moći izdržati da to ne probam.
18.09.2010 | 14:19
Ej TIno.....TOUCHE!!

hvala ti na tim jednostavno pojašnjenju. Učvrstilo je moj stav o (ne)kupovanju istog!
18.09.2010 | 16:00
smayoo je napisao:
Hvala na detaljnom objašnjenju, sve što si napisao zvuči mi vrlo logično i potvrđuje moje uvjerenje da je još debelo prerano kupovati SSD jer se radi o još uvijek vrlo turbulentnoj i nedorađenoj tehnologiji. I nepodržanoj.


Pa po onome što je tino napisao meni se više čini da je Apple-ova tehnologija nedorađena, zar ne? ...i da je SSS nije nepodržan u cjelini nego samo nije u cijelosti podržan od strane Apple-a, jer kako on kaže Win 7 i Linuxi imaju TRIM podršku.

Pored toga stalno čitam kako SSD ima kraći vijek trajanja od standardnog, ali koliko je vijek zapravo kraći? Taj podatak mi ne zvuči baš logično ili barem zvuči preuveličano.
Više mi se čini da je to laž od strane onih kojima ta tehnologija ne ide u prilog, a Apple je jedna od tih kompanija. Pa i da je to istina, 2-3 godine trajanja SSD-a nepromjenjene funkcionalnosti uz prosječno korištenje bi bila prihvatljiva s obzirom na performanse koje nudi, a ubrzo će i cijena biti ljudska.
18.09.2010 | 16:40
SSD je nepodržan na Mac OS-u trenutno, da. Zato sam napisao "nepodržana". To što je (možda) podržana na Windowsima meni ne znači baš ništa.

Što se tiče nedorađenosti, kakve to veze ima s Appleom? SSD tehnologija je nedorađena. Jer da nije nedorađeno, ne bi trebalo ni pisati neke nove "trim" funkcije jer ne bi dolazilo do propadanja osobina, odnosno ne bi čipovi imali životni vijek izražen u broju ciklusa zapisivanja.

Nije to ništa novo. Već 20 godina je normalna stvar da se na tržište izbacuje tehnologija koja je nedorađena, i to po visokoj cijeni, jer uvijek postoji dovoljan broj onih koji su spremni platiti previše za premalo učinka, samo zato što je to nešto novo (što će jednog dana biti bolje). Sjetimo se prvih LCD monitora, na laptopima s početka devedesetih. Bili su niske rezolucije, monokromatski, spori do bola (micanje mišem kurzora po ekranu je ostavljalo razmazani trag), kut vidljivosti je bio nekih 10 stupnjeva, a koštali su jezive svote. Ili prvi laserski printeri, brzine 3 stranice u minuti, koji su "iskašljavali" oblake kancerogenog tonera sa svakim isprintanim listom, a friško isprintane papire nisi smio odmah uvezati, nego ih se moralo hladiti prostrte po stolu da se ne bi vruća tinta lijepila za poleđinu gornjeg lista, a cijena im je isto bila jedno 7x veća od današnjih. A prvi USB stickovi? Ja sam prvog vidio negdje krajem 1999 (praktički još ni USB bio uobičajena stvar). Bio je velik kao kutija cigareta, s kapacitetom 32 MB (MEGA bajata), spor otprilike kao i flopica a koštao je ne kao 32 diskete, nego kao 320 disketa. A digitalni fotoaparati...?

To jednostavno tako ide... Ja sam se odavno izliječio od djetinje potrebe da kupujem novotarije pošto-poto čim se pojave. Čekam da cijena padne na cca 30-35% od početne i da proizvod dobije normalnu logistiku (dobavu i servisnu podršku) i sistemsku podršku. E, kad se to sve dogodi - onda kupujem.
18.09.2010 | 16:55
Eto, smayyo je sve rekao ! Malo si me pretekao, ali svakako si bolje sročio , nego što bi ja !
18.09.2010 | 17:17
Za nas sa Sonw Leopard-om ima par Workouraunds kako probleme sa nepostojućem TRIM-om zaobići.

Možemo sa vremena na vrijeme izvaditi SSD, gurnuti ga u neku mašinu sa ponistrama 7 i pustiti neki od tools-a da ga obrade npr. Intel-SSD-Toolbox da vratimo SSD u pevobitmo stanje.
Zahaljujući TimeMachine to i nije problem dobivamo naš OS-X sa svim šta smo i prije imali nazad, ali za to je potreban rad od više sati.
Čisto novo formatiranje nam nažalost neće pomoći jer se svi blockovi neće osloboditi.
Ima par trikova kako da ne opterećujemo SSD bez potrebe:
sudo pmset -a hibernatemode 0
sudo rm /var/vm/sleepimage

S time deaktiviramo da se kod sleepmoda (npr. kod default zatvaranja ekrana na MacBook-u) sve iz RAM-a dodatno memorira na disc u /var/vm/sleepimage. To može u najgorem slučaju ( prazna baterija) rezultirati gubitkom podataka, ali u praxi je to zanemariv problem.
Te drugo,
sudo pmset -a sms 0
ovo deaktivira “Sudden Motion Sensor”, koji nam i onako ne treba jer SSD nije osjetljiv na pokrete i udarce, tako da je SMS samo kontraproduktivan.

To su najvažnije postavke. Neki deaktiviraju Spotlight, ali to mi nije logično, a ja svakako ne mogu bez njega.
18.09.2010 | 17:31
@Član

Kad bi trebao birati između mog Mac-a i SSD na Finestrama, odgovor bi bio vrlo kratak i jasan "Mac".
Ali ako postoji mogućnost da imam oboje i da se malo trudim onda "oboje i trud".
18.09.2010 | 18:21
A ja se spremam bas otvarati 50 programa istovremeno, sad sam se zapital da li bu moj kom to izdrzal.
SSD-i nisu jos dosli u zrelu fazu za masovnu ugradnju. Rok trajanja im je manji nego kod magnetskih. Jedino brzina je veca. Znam da je pisanje daleko sporije nego citanje. Kad to srede onda bi bilo smisla kupiti koji.
19.09.2010 | 09:02
Ja sam se pitao, zašto SSD proizvođaći ne napišu u svoj firmware nešto kao komandu TRIM, jer je najviše njima u interesu da se njihov (dobro skupi Hardware) prodaje.

Neki su ti i napravili:
"Internal Garbage Collection" je firmware-feature koji nevezano za operacijski sustav aktivira SSD u fazi mirovanja. SSD se sama posprema i osigurava dugoročno max. performance. TRIM za to nije potreban. Jedino na šta mi Mac-ovci moramo paziti, je da odaberemo SSD koja u svom firmware-u ima taj feature. Svi SSD-ovi sa Indilinx- Controlerima imaju IGC.
19.09.2010 | 10:10
Ideš, tino1, sad sam naučil zbilja puno o SSD tehnici. Jesi li možda provjeril ponudu na www.otherworldcomputing.com? Tam ima dosta toga, jel to OK kaj oni tam nude?
Jesu to ti diskovi o čemu ti govoriš? Iako, ponavljam, za moj powerbook to mi se čini kao da čovjeku koji je u invalidskim kolicima (bistra uma, ali nemre trčati) kupujem najnovije tenisice na svijetu koje koštaju milijune novaca i s kojima bi njegovo vrijeme na 100 metara bilo brže za 3-4 destinke sekunde....
19.09.2010 | 10:43
Tino, fakat, evo ti od mene (još) 1+.
Moj je zaključak da u ovom času ima smisla stavljati SSD tek nakon što si napucao u taj isti komp najmaksimalniji mogući maksimum RAM-a, tako da maksimalno izbjegneš swap memorije na disk pri radu s više aplikacija (jer bi to dosta skraćivalo životni vijek diska, a istovremeno i bitno usporavalo rad). Varam li se?
19.09.2010 | 13:24
Evo:
Na tvojoj stranici nisam našao ništa ovakvo:

Super Talent GX/GX2 firm ware.
OCZ Vertex, Vertex Turbo, Vertex EX, Agility, Solid 2 sve su Indilinx based
Ove sam siguran.
Ali postoji mogučnost da su i ostali proizvođaći napravili Firmware Updates i Tools. Ideš kod njih na stranicu i vidiš ima li Updates.

Pa stvarno je sramota da imam samo 6 karmu.
19.09.2010 | 13:40
smayoo je napisao:
Tino, fakat, evo ti od mene (još) 1+.
Moj je zaključak da u ovom času ima smisla stavljati SSD tek nakon što si napucao u taj isti komp najmaksimalniji mogući maksimum RAM-a, tako da maksimalno izbjegneš swap memorije na disk pri radu s više aplikacija (jer bi to dosta skraćivalo životni vijek diska, a istovremeno i bitno usporavalo rad). Varam li se?



Imaš pravo moralo bi se napraviti nešto Tuninga na RAM-u, i ako ja mislim da 4 GB dovoljno jer nikad nećeš imati tolike blockove, pa i sa više otvorenih aplikacija.

Skrhat ću u crnjaka 500 Eura i napravit najbrži MacBook u ljepoj našoj.
19.09.2010 | 14:36
tino1 je napisao:
@Član

Kad bi trebao birati između mog Mac-a i SSD na Finestrama, odgovor bi bio vrlo kratak i jasan "Mac".
Ali ako postoji mogućnost da imam oboje i da se malo trudim onda "oboje i trud".


Pa da, u biti... Tim putem ću i ja krenuti.

BTW...hvala ti na korisnim podacima;)
19.09.2010 | 17:24
Bravo Član (stavijo sam ti bod u karmu).
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 39 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.55 Seconds

Provided by iJoomla SEO