Mac računala i brzina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac računala i brzina


13.04.2010 | 17:46
Promijenio sam nekoliko Mac računala, ili ih još koristim. Sada koristim iMac i Power Book g4 17”. Power Mac G4 (quicksilver) iz 2002. otišao u Zagreb na liječenje.

Ali, kada na Macu vidim da se vrti onaj kružić (zove li se to processing krug), čak i na mom novom iMacu, poludim. Zašto se to s vremenom sve više i više pojavljuje, a kada je iMac došao toga nije bilo? Osjećam da se iMac ulijenio.

Trebam li mijenjati i dodavati-povećavati memoriju?

Ima li s tim veze automatsko startnaje programa kao što su Safari, Mail, Skype i iChat? Elegantno je da mi se baš ti programi sami uključe na startu, a ako je ovo smetnja i to izaziva pojavu tog kružića, neće mi biti teško da svaki program pokrenem posebno.

Opet, pokrećem li word, opet se vrti taj kružić. I tako slično.

Šta se to dešava s Macovima nakon izvjesnog vremena korištenja? Ospore?

I, sledeći Mac koji budem kupovao, kupovaću onaj koji najbrže radi. Kad propadam, otmjeno neka to bude. Pa i to se vrijeme primiče i svaki savjet će dobro doći. Hoću brzog konja!
13.04.2010 | 18:57
Vjerojatno se svasta nakupilo gore.
Nakon 4 godine rada isao sam napraviti clean reinstal kompa. Svakakvih mojih eksperimenata i bezveze programa i cega sve ne je bilo gore. Backup i ajmo install leopard (dosao je s tigrom, na leopard sam samo upgrade-ao).
Od kompa koji se slabo vrtio, dobio sam masinu koja me zaprepastava ponovnom brzinom (imam dojam da je brzi od 3 godine mladjeg MacBook Pro-a koji je zatrpan svim i svacime).
Obavezno puno harda ostaviti da ima. Instalirati samo ono sto je potrebno, a sve sto nije potrebno treba imati negdje odakle se lagano instalira i onda jos lakse deinstalira.
vjerojatno nije samo to u pitanju, ali meni je takav dojam.
13.04.2010 | 23:14
Ja nemam takvo iskutvo, u posljednjih 8 godina nisam imao potrebu reinstalirati sistem zbog brzine. Jeidni razlozi zbog kojih bi moglo doci do opisanog problema su fontovi ili kakve nepodopstine instalirane po sistemu i eventualno brzina Spotlighta, osim toga ne vidim zasto bi se sistem usporavao zato jer je nesto "instalirano".
13.04.2010 | 23:52
Riba dobro kaže. Osim toga, na spomenutom QuickSilveru je instalirani novi sistem na sekundarni disk "od nule". No, to je stroj koji je bio predviđen još za OS 9, a kada se na njega stavi 10.5, nije čudo da "ne leti". Beach-ball se pojavljuje kada stroj nešto računa ili ima velik i spor pristup podacima na disku - da, to može biti i pretjerana količina fontova npr.
14.04.2010 | 00:56
evo i ja imam isti problem. iMac 9.1, C2D, 4GB, SL 10.6.3, upravo napunio godinu dana. na početku je bilo ok, ali sad mi se sve više vrti beach ball. konkretno najviše indesign (cs3) i word, pa photoshop nešto manje itd. indesign mi baš osjetno sporije radi. sveukupno imam 40-ak programa (zajedno sa svim onim što dođe na njemu, a od 640 GB harda valjda je 200-tinjak zauzeto.
šta bi reinstalacija pomogla ili ima neku "tvorničku grešku"?
14.04.2010 | 02:01
Meni to vise smrdi na Adobe problem nego na OS X problem. No kad vec imas te graficke alate, vjerujem a volis i fontova imati? Kada si zadnji put pogledao koliko ih je i u kakvom su stanju?
14.04.2010 | 13:33
Davore, nisam mislio na QuickSilver. Znam da je njemu osam godina i da je starac. Ali, to mi se događa na relativno novom iMacu.
14.04.2010 | 13:35
Nikada Niti to znam napraviti, niti šta od fontova smijem baciti. Dvije trećine njih mi ne trebaju.
14.04.2010 | 18:18
Laki je napisao:
Nikada Niti to znam napraviti, niti šta od fontova smijem baciti. Dvije trećine njih mi ne trebaju.


Ni ne trebaš ih bacati. Ako već nisi, obavezno instaliraj neki program za font management (FontAgent, Suitcase Fusion, FontExplorer...) i imaj uključene samo fontove koji ti trenutno trebaju. Meni je naj elegantnija opcija bila automatsko paljenje potrebnih fontova bez reaktivacije nakon restarta. Tako su ti svi na raspolaganju a nakon restarta je sistem opet čist.
15.04.2010 | 02:13
Riba je napisao:
Meni to vise smrdi na Adobe problem nego na OS X problem. No kad vec imas te graficke alate, vjerujem a volis i fontova imati? Kada si zadnji put pogledao koliko ih je i u kakvom su stanju?


da, i ja ih imam hrpu od kojih koristim valjda 10%. ne znam šta znači "u kakvom su stanju".
nisam se fontovima nikad bavio, pa ne znam za mogućnosti font mamagement programi. šta je s Font Bookom, može li on to riješiti?
03.05.2010 | 01:33
Nije možda baš tema, ali i nije da nije pa da ne otvaram novu.

Koliko su još upotrebljivi "stari" non intel strojevi. Kako stoji SL s njima, ako stoji ikako. Doduše nama amaterima niti običan Leo nije ništa lošiji.

Naime, vidio oglas za G5 2 x 1,8GHz za nevelikih 250€ pa me svrbi.

g5.png
03.05.2010 | 01:39
Snow Leopard radi samo na Intel strojevima, Leopard radi odlično. No PPC strojeve se isplati kupiti samo ako su jako jeftini ili imaš neku određenu namjenu za njih.
03.05.2010 | 09:46
Recimo da bi dao 200€ za taj strojcek, pogotovo ako bi ga mogao kasnije nadopuniri s jos memorije.

Naime na mom miniju nemogu potjerati FinalCut novi jer ima 64MB video memorije, a doticni zahtjeva barem 128MB. Ktome i stvarno macho izgleda. Doticni G5, ne mini.
03.05.2010 | 10:24
Pa ono za 200eur ga se mozda isplati uzeti u tvojem slucaju...imali novi FC PPC verziju?
03.05.2010 | 13:57
za 200 jura se slobodno zatrci,neces zazaliti
ja sam inace veliki zaljubljenik u ppc konfiguraciju
11.05.2010 | 01:09
Da ne otvaram novu temu. Također u zadnje vrijeme sve više i više i moj iMac alu voli vrtjeti dugin kotačić. Mislio sam da bi problem mogao biti u hard disku ( istat mi pokazuje 1240-ak okretaja iako ima varijabilnu brzinu 5400-7200) čudno skroz.
11.05.2010 | 09:19
Koliko znam, to bi ti trebao biti ventilator.Hard se vrti koliko je deklariran (otprilike).
Bok !
12.05.2010 | 08:25
Moram priznati da se i meni događa isti problem.

Naime, imam iMac-a (mid 2007) i kupljen je taman kad je nova serija izašla u 2008.

Radio je, i još uvijek radi bez greške (ok optički je naravno riknuo), al priznajem da je velika razlika brzine i response-a od kada je kupljen do sad, neovisno o reinstalaciji (i to sam probao iako sam pretpostavljao da neće pomoći).

Po meni najveći je krivac update svakog SW, jer kad se sjetim, primjerice VLCa, 2008 mu je veličina bila kojih 20tak MB, sad je 40tak. Dakle, sav novi SW je uvijek veći, kompleksniji i iziskuje više resursa.

Ne mogu reći da sam "power user" te da ga izrabljujem do boli, al i u normalnom korištenju (safari/ff/pages/word/skype i sl.) mu iskače beach ball. :/

Nekog pametnijeg mišljenja nemam.
12.05.2010 | 14:33
Hm, ja moram priznati da je tema zanimljiva...meni se isto nakon otprilike godinu dana korištenja macbook pro-a počelo činiti da je sve sporiji i sporiji...
Pošto imam aktiviran time machine, napravvio sam cean install i sad mi se čini daleko brži...i nekako ugodniji za rad.

Mada...da budem iskren, uvijek sam se pitao je li to psihološki, ili je stvarno!
12.05.2010 | 14:36
Stvarno, stvarno, nego šta. Ja nemam baš neko veliko znanje o svemu ovome, ali kada je iMac došao, nije bilo nikakvog zastajkivanja i toga da se taj kružić u boji vrti, a sada čak i kada pokrećem Word. Jednostavno je sve osporilo. Povećao sam memoriju, pa opet isto.
12.05.2010 | 15:47
Ja samo mogu reci da nemam takvih iskustava.
12.05.2010 | 17:22
ja s vremena na vrijeme uradim reset PRAM
i nemam problema nikakvih,radi kao zmaj
13.05.2010 | 09:08
Kako se na iMacu radi reset PRAM?
13.05.2010 | 09:58
Riba je napisao:
Ja nemam takvo iskutvo, u posljednjih 8 godina nisam imao potrebu reinstalirati sistem zbog brzine. Jeidni razlozi zbog kojih bi moglo doci do opisanog problema su fontovi ili kakve nepodopstine instalirane po sistemu i eventualno brzina Spotlighta, osim toga ne vidim zasto bi se sistem usporavao zato jer je nesto "instalirano".


Moram potvrditi, štoviše meni je ista instalacija OS-a a promjenio se stroj ovo sam instalirao još u inčici 10.5.5. na iMac i onda sam sve migrirao na MBP i nema neke potrebe da se išta deinstalira, reinstalira ili takvo što.
Imam programa koliko hoćeš.
Jedino još iz vremena iMaca imam problem da nemogu repairat permissione. Svaki put ostane errora, i nakon što ih kao repaira, opet isto.
Prije bih radi ovoga reinstalirao, ali mislim si ... komp radi ispravno ne primjećujem nikakve probleme osim ako idem popravljat permissione. Zaključak je na kraju bio ne popravlja permissione onda

OS je na macu naj jača stvar - kao lada niva*.

*Priča mi šumar kako Ladu nivu kupiš i nakon 15-20 godina od jednom poćne indikator na kontrolnoj ploči svjetliti kao indikator kvara na nečemu, onda provjeriš o čemu je riječ i shvatiš da se pokvario indikator
13.05.2010 | 11:39
Ja sam primjetio da mi se kruzic pojavi samo kad otvoram neki sajt.Najcesce ko iGoogle-a. Sta je razlog ne znam.
13.05.2010 | 18:47
Pokusao sam i kod mene ne moze.restartujem , drzim te cetiri tipke i mac ne reaguje.
14.05.2010 | 00:18
...nema drugog nacina da ja znam...
da nije bezicna tastatura,pa je mozda ne uhvati...lupam...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 51 minuta
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, jura22, Riba, rusty, vlucic, Anonimci (459)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.21 Seconds

Provided by iJoomla SEO