Izbor miša i tipkovnice
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Izbor miša i tipkovnice


06.07.2020 | 23:08
Večer svima, jedno pitanje, koju tipkovnicu i miša uzeti za iMac-a?

Najradije bih uzeo žičanu Apple tipkovnicu i žičanoga miša, ali toga već godinama novih nema za kupiti..

Pa slušam prijedloge, šta vi koristite i šta mi preporučate uzeti?

Hvala.
07.07.2020 | 07:51
Možeš uzeti bilo koju žičanu USB tipkovnicu i raditi će. Što se tiče Apple žičanih tipkovnica i miševa, njih se da naći na oglasima.
07.07.2020 | 09:33
Osobno imam Apple bežićnu tipkovnicu i trackpad v2 te uz njega i Logitech G5 mouse. Od nedavno sam promijenio tipkovnicu i trenutno sam na ovoj: www.daskeyboard.com/daskeyboard-4-professional-for-mac/
07.07.2020 | 09:50
Niti s ovom ne budes pogrijesio

www.daskeyboard.com/daskeyboard-4-ultimate/
07.07.2020 | 11:06
Najbolje je kupiti ove nove, ali su zaista strašno skupi, mislim na Magic Keyboard i Magic Trackpad. I to je najbolja solucija za nekoga tko si može priuštiti.

Alternativa B je naći očuvano polovno, a biti spreman platiti više nego li je koštalo kao novo. Da, toliko su na cijeni stare alu-tipkovnice s USB-om.

Alternativa C je kupiti neku zamjensku, ima odličnih, ali onda nema domaćih znakova. Meni se ok pokazala Matias, ima i model s pozadinskim osvjetljenjem.
07.07.2020 | 13:30
matias.ca/aluminum/mac/

Imamo jednu u uredu, nije 100% identičan osjećaj pod prstima kao s originalnom Apple tipkovnicom, ali je jako blizu. S njemačkim layoutom, naravno, ona ima najmanji broj tipaka koje se razlikuju od HR tipkovnice (što se riješi naljepnicama s 4keyboard.com).

Das Keyboard ja osobno koristim, kliketušu, također s njemačkim layoutom. Toplo je preporučam svima koji vole takve tipke.
07.07.2020 | 15:22
jura22 kaže:
Niti s ovom ne budes pogrijesio

www.daskeyboard.com/daskeyboard-4-ultimate/


Hopa, ovo djeluje mrak. Upravo sam jučer uzeo Cherry miša. Jeftini žičani ali fantastično leži u ruci, savršeno klizi po podlozi i ima pravu težinu. Za 80 kuna je više nego dobar.

Sad mi se sviđa ova tipkovnica iako moram priznati da sam se navikao na znak = na numeričkom dijelu.
07.07.2020 | 16:57
Realno, Apple radi oku fantasticne ali ruci i prstima ocajne tipkovnice i miseve. Barem ove zadnje. Vjerujem da budu jednoga dana napravili i tipkovnicu na ekranu i to prodavali po r
499$.
08.07.2020 | 16:17
Realno je meni apple keyboard daleko najbolji, blizu mu je Logitech MX... ali to je samo moje mišljenje. Što se miša tiče - magic mouse 1. gen. mi služi već od početka. I odlična mi je. Koristim i MX master 3, čisto radi potrebe po middle mouse button-u u nekim aplikacijama. Medju njima je ogromna razlika! Al nijedan mi nije udobniji ili draži. Mislim, da je sve pitanje navike i ukusa pojedinca...
08.07.2020 | 17:25
Meni vrijedi i ekranska tipkovnica na iPad-u, ali za par redova tipkanja.
08.07.2020 | 21:24
Hvala svima na savjetima. Odlučio sam da ću uzeti tipkovnicu ako nađem žičanu Apple original, a ako ne nađem žičanu, uzeti ću Magic Keyboard 2.

A što se tiče miša, tu imam još dvojbi.

Da li tko koristi žičani miš Razer i koji model? I kako ste zadovoljni s njim?

Vidim da dosta ljudi hvale Logitech miševe, jesu toliko bolji od ostalih marki ili?
08.07.2020 | 21:33
Miševi su, kao komad hardvera, jako dobri. Softver koji ih na Macu podržava (mislim na softver koji služi za korištenje i/ili podešavanje dodatnih funkcija, tipaka, kotačića, gesta...) je, u najboljem slučaju, ispodprosječan (da ne kažem - užasan). Nedavno smo o tome diskutirali i ima ljudi koji se sa mnom ne slažu, a moj je dojam da su to korisnici koji nisu baš neki ozbiljni korisnici miša, odnosno da je njima svaki miš dobar, ako im dobro leži u ruci.
09.07.2020 | 09:05
@marvin - Razer miševi su uglavnom namijenjeni za igrače, ali evo slučajno znam čovjeka, svog davnog prijatelja s kojim se povremeno čujem i vidim - imao je Razer miša i kaže nikad više, kaže šrot plastika koja se brzo raspada. Ako možeš kupi si nove Apple miša i tipkovnicu i čuvaj ih. Macove ćeš mijenjati ali periferija ti uvijek ostane. Ili prati oglase pa ako nađeš da netko prodaje novi zapakirani bundle koji dolazi uz iMac, uzmi. Ljudi znaju kupiti novi iMac pa im ne odgovara original miš i tipkovnica - no to su uglavnom prebjezi iz PC tabora koji ne razumiju filozofiju rada na Mac-u.

@smayoo - istina, Logitech ima prvorazrednu periferiju, što se tiče same kvalitete izrade i izdržljivosti - pogledaj samo u bilo kojem poštanskom uredu, tamo uglavnom imaju Logitech miša i tipkovnicu, i nabijaju po tome i nabijaju, i dalje radi.

Za mene je Apple periferija No. 1, je skupa je, ali daje ti točno onaj specifičan osjećaj da radiš na Macu, i tu jednostavno nema alternative.
09.07.2020 | 11:53
Trenutno imam Logitech G603 i mogu ga trade-ati za Magic Mouse 2 Space grey.
Koristite li Magic mouse i kakva su iskustva, lezanje u ruci i ergonomija?
09.07.2020 | 12:24
Ležanje u ruci i ergonomija su jednaki nuli, za mnoge, no meni i nekima odgovara savršeno. S druge strane na tržištu NE POSTOJI miš koji će imati toliko intuitivan i lagan rad sa gestama u macOS-u kao Magic mouse. Imaj na umu da novi Magic mouse 2 space grey u trgovini košta skoro 1.000 kn - nedavno sam ga kupio.

Apple miševe ljudi ili vole, ili ne vole, to je činjenica. Najbolje da ga uživo isprobaš u nekoj od Apple trgovina i sam procjeniš. Jednom kad se navikneš na njega, barem po meni, nema više povratka na PC šrot.
09.07.2020 | 15:47
Dobio sam ga uz iMaca, mislim da u 2008-oj... Isprobao i ostavio u ladici... nije mi se dopao, nikako! Boljela me ruka, očito su sasvim drugi mišiči aktvini kao kod večih miševa. Kasnije sam - silom prilike - morao radit s njim par dana. Naviko sam na njega toliko, da sam ga odmah uzeo iz ladice i koristim ga svakodnevno. Za gestures je najbolji, nema sličnog (barem ja ne znam za njega). Uz njega koristim i MX Master3, isto svaki dan. Ali u kompletno različitim aplikacijama. Osječaj je sasvim drugi, ali ne mogu reči da preferiram bilo koji od njih...
09.07.2020 | 18:21
Kad je već priča o magic mouseu - molim lijepo da mi neko objasni kako na njemu kliknuti i drzati desni klik te povremeno klikati lijevi, dok je desni "aktivan" (kliknut)?
09.07.2020 | 19:25
Nikako, u osnovnoj verziji. Možda možeš namjestiti takvo ponašanje pomoću BetterTouchTool.
15.07.2020 | 21:28
Može li mi netko reći, kada spojim Apple žičanu tipkovnicu na Macbook, da li mi trebaju kakvi driveri? Ili će raditi bez ikakvih zavrzlama?
15.07.2020 | 21:33
Ne treba nista, sve radi...

Cak i bezicne.
08.11.2020 | 18:01
Iako mis sve manje koristim, svima manjih šaka preporucujem logitech anywhere (2s). Uvjerljivo nabolji senzor, radi na svim podlogama (i prozirnim/staklenim).
20.11.2020 | 20:17
Dižem malo stariju temu ali ako je još netko u potrazi za kvalitetnom mehaničkom tipkovnicom, DasKeyboard 4 for Mac na BF popustu.

EDIT:
Usput ubodete i jedan MacMini
20.11.2020 | 20:20
Das je meni osobno strava od kada sam je uzeo. Za koji dan dolazi i MX3 Master mouse i onda sam pokriven xy godina sa ta dva dijela HW.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 sati, 1 minute
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru
  • cariblanco: A to što sam i ja rođen 6.5..neke godine, ima li tu slučajnosti. Datum nisam izmislio :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

ammadeus, BlackDwarf, Gen, MacSlavko, Riba, Anonimci (303)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.22 Seconds

Provided by iJoomla SEO