Mac Pro 5.1 nmve sporo bootanje
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac Pro 5.1 nmve sporo bootanje


11.06.2020 | 16:20
Dakle, počastio sam se novim diskom, i očekivao sam brže boot vrijeme, međutim nije baš tako. Blackmagic mjeri oko brzinu oko 1300 , šta je ok. Otvaranje prozora je ok, samo boot vrijeme je puno sporije nego na klasičnom sata II SSD-u.
E da, preko time machine sam povukao zadnji backup koji je bio skoro pun. Ima li smisla napraviti čisti instal? Ima li tko kakvih iskustva, rado ću ih saslušati.
11.06.2020 | 17:42
Koliko imaš drugih bootabilnih diskova unutra? Događa li se što drugačije ako povadiš ostale diskove i ostaviš samo NVMe?
11.06.2020 | 19:06
Meni druga stvar nije jasna; koga briga za boot vrijeme na stolnom stroju? Da mene pitaš koje je meni boot vrijeme ne bih znao, stroj bootam samo na updatima sistema koji traže reboot. Uptime mi često bude preko 2 mjeseca i duže. Jedino ako imaš neki drugi problem u hardveru, pa ga moraš gasiti svaki put?

Ako imaš brzinu oko 1300 s Blackmagicom znači da SSD radi dobro. Nije od najbržih (Cruicial je često sporiji od Samsunga EVO), ali to je to, nije to neka velika razlika. SSD preko SATA sabirnice bi ti radio jedno 6-7 puta sporije jer ide putem SATA II brzine iako su svi danas SATA III.

Stroj redovno prvo provjerava SATA bootabilne uređaje, zato ti može izgleda da je sporiji, ali to samo znači da boot loader sporije dođe do njega. Znači da i kupiš SATA III karticu koja bi do kraja iskoristila takve SSD-e, opet bi sam boot čekao da stroj prođe sve validne diskove na primarnom SATA busu, pa tek onda išao u check dalje. Ukratko, mislim da ti je to to, nemaš tu što filozofirati, taj NVMe ti je dobra opcija, ja bih samo razmislio staviti nekih hladnjak na njega ako želiš da dugo traje i da izbjegneš throttling kod velikog opterećenja.
11.06.2020 | 19:36
smayoo kaže:
Koliko imaš drugih bootabilnih diskova unutra? Događa li se što drugačije ako povadiš ostale diskove i ostaviš samo NVMe?

Izvadio sam sve, samo je ovaj unutra.
11.06.2020 | 19:38
Davore, u pravu si. Nije da i ja često gasim računalo. Uptime zna biti oko mjesec dana. Ma eto čisto me zanimalo. Hvala obojici.
11.06.2020 | 20:06
BigMac kaže:
smayoo kaže:
Koliko imaš drugih bootabilnih diskova unutra? Događa li se što drugačije ako povadiš ostale diskove i ostaviš samo NVMe?

Izvadio sam sve, samo je ovaj unutra.


Probaj staviti jedan disk, koji nije bootabilan pa vidi ima li razlike.
11.06.2020 | 22:43
I meni je isto boot disk nvme i isto predugo traje bootanje. Par puta sam mjerio i bilo je oko 1 minute. SSD koji imam je SanDisk Extreme Pro. To je poznat problem da se dugo boot-a jer je taj Mac bio napravljen da radi u serverskom okruženju gdje rade 24/7, gdje ima nije bitan boot time, već pouzdanost. Glavni faktor koji najviše utječe na vrijeme boot-anja je količina RAM-a, ali to je idalje ni 10 sekundi.
12.06.2020 | 17:00
smayoo kaže:
BigMac kaže:
smayoo kaže:
Koliko imaš drugih bootabilnih diskova unutra? Događa li se što drugačije ako povadiš ostale diskove i ostaviš samo NVMe?

Izvadio sam sve, samo je ovaj unutra.


Probaj staviti jedan disk, koji nije bootabilan pa vidi ima li razlike.

Nema razlike.
12.06.2020 | 21:01
Onda boot sekvenca na nečem drugom zapinje. Memorija, grafulja...
  • Dijete
  • Posjetitelj
13.06.2020 | 03:41
Kod boota, mp radi test memorije, sto vise memorije imas, dulje traje boot.
To je ujedno i najdulji dio procesa.

Procekiraj Console jer ces tamo vidjet sve sto se dogadja nakon toga pa mozes vidjet ako je soft u pitanju...

Kolko RAMa imas?
13.06.2020 | 23:37
Dijete kaže:
Kod boota, mp radi test memorije, sto vise memorije imas, dulje traje boot.
To je ujedno i najdulji dio procesa.

Procekiraj Console jer ces tamo vidjet sve sto se dogadja nakon toga pa mozes vidjet ako je soft u pitanju...

Kolko RAMa imas?

Ma znam al ne mogu vjerovati da je brži boot bio na starom SSD i SATA II brzini
Memorija je 16 GB ( Znam malo je, al u planu su novi procesori i RAM)
14.06.2020 | 00:50
Mac Pro kako je rečeno duže boota ako ima više memorije, ali je brži na SATA II sabirnici, jer prvo "gleda" svaki SATA kontroler, a ima ih 5 (računajući CD/DVD drive), pa tek onda krene na PCIe sabirnice. Inače ja sam isprobao sve kombinacije i najbrži mi je u bootu sa SSD-om na SATA II sabirnici, ali i puno stabilniji u radu. Tih eventualnih pola sekunde bržeg čitanja/pisanja s NVMe drivea ne osjetim u praktičnom radu, ali zato i te kako osjetim brzinu kad NVMe koristim kao scratch disk, drive za audio pluginove ili drive s Virtualnim mašinama na njemu.
  • Dijete
  • Posjetitelj
14.06.2020 | 03:43
Soffoklo kaže:
Mac Pro kako je rečeno duže boota ako ima više memorije, ali je brži na SATA II sabirnici, jer prvo "gleda" svaki SATA kontroler, a ima ih 5 (računajući CD/DVD drive), pa tek onda krene na PCIe sabirnice. Inače ja sam isprobao sve kombinacije i najbrži mi je u bootu sa SSD-om na SATA II sabirnici, ali i puno stabilniji u radu. Tih eventualnih pola sekunde bržeg čitanja/pisanja s NVMe drivea ne osjetim u praktičnom radu, ali zato i te kako osjetim brzinu kad NVMe koristim kao scratch disk, drive za audio pluginove ili drive s Virtualnim mašinama na njemu.


Vis nisam znao da tek na kraju gleda PCIe (makar ima logike...)

Meni isto NVMe iskljucivo sa cache / scratch i za multicam fileove...
14.06.2020 | 10:27
BigMac kaže:
Dakle, počastio sam se novim diskom, i očekivao sam brže boot vrijeme, međutim nije baš tako. Blackmagic mjeri oko brzinu oko 1300 , šta je ok. Otvaranje prozora je ok, samo boot vrijeme je puno sporije nego na klasičnom sata II SSD-u.
E da, preko time machine sam povukao zadnji backup koji je bio skoro pun. Ima li smisla napraviti čisti instal? Ima li tko kakvih iskustva, rado ću ih saslušati.


U MBP sam stavio ssd kingston hyperx 120gb,boot je bio nekih 28 sec,zamjenio sam ga samsungom evo250,i boot je za 17sec,te mi mnogo brže otvara programe.Iako neki mislili da ne,ali ovisi koji ssd staviš u mašinu.Cijene su približne,a trgovcima je sve to isto.Nije isto...Ipak ovi skuplji tipa samsung daju bolje rezultate.Uvjerio sam se
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 5 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.12 Seconds

Provided by iJoomla SEO