Ugradnja ssd umjesto dvd imac 2011
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ugradnja ssd umjesto dvd imac 2011


11.05.2020 | 10:42
Baš sam jućer malo čitao,i naiđem na ovu temu..www.jabucnjak.hr/forum/hardver/171069-im...e-2009-koji-ssd.html
E sad me zanima dal tako i na 2011g imac,jer se dvoumim oko ugradnje na to mjesto. Dal ista brzina čitanja sa dvd mjesta,jer sam negdje pročitao da je puno manja nego na mjestu hdd,pa neznam koje rezultate ću dobiti.
11.05.2020 | 16:30
Bez ljutnje, ali daj pokušaj sva pitanja uz svoj iMac postaviti u jednu jedinstvenu temu, npr. "Novi iMac - pomoć oko nadogradnje".

Uvjeren sam da bi ti se tako moglo kvalitetnije pomoći te studiozno pristupiti problemima koji te muče. Pokušaj raščlaniti sva pitanja po točkama, bilo bi puno preglednije za shvatiti što točno želiš.

Otvorivši 4 teme za istu problematiku, samo stvaraš konfuziju.

Evo onda i odgovora, optički pogon uvijek ima sporiji prijenos podataka, od primjerice mjesta gdje stoji standardni HDD. A kod iMaca tu još postoje i problemi sa senzorima koji se nalaze na diskovima.

Ukratko, prištekaj vanjski SSD ili HDD i skrati si glavobolje.

Ne čačkaj mečku gdje nije potrebno.
11.05.2020 | 16:57
Hvala na odgovoru.. Pa eto molim moderatore da prebace u jednu temu, i pobrišu nepotrebno. Mislio sam da ne mješam teme, al ima smisla u pravu si.

Ukratko, prištekaj vanjski SSD ili HDD i skrati si glavobolje..

Ovo sa vanjskim 2.0 usb nije baš neka igra. Isprobao sam i sporije radi od internog diska. Zato sam i pitao dal vadit dvd i stavit sistemski 256gb ssd. Orginalni 1tb nebi vadio
11.05.2020 | 17:02
iMac 2009 na mjestu optike nema SATA priključak, nego stari, ATAPI (bitno sporiji), koji je za optički drive dostatno brz, ali za HDD, a pogotovo SSD, sigurno nije.
iMac 2011 ima SATA na oba mjesta.
11.05.2020 | 17:03
Znaći da bi trebalo klapat mnogo brže nego hdd..
11.05.2020 | 17:13
@ smayoo - A "motif" ima koliko se iz naslova da zaključiti model iz 2011. Prema tome ne bi trebao gubiti na brzini prijenosa podataka.

Znači, koliko sam shvatio, SSD 256 GB bi išao na mjesto optike (pod uvjetom da je to SATA3 sabirnica, jer inače nema smisla), i na njefa sistem + aplikacije, a postojeći HDD od 1TB se ne dira, on bi valjda bio svojevrsno "skladište ili backup".

Sad samo treba vidjeti da li treba na SSD disku biti ugrađen senzor temperature.
11.05.2020 | 17:20
Koliko sam gledao video treba. Izvadi se sa optike i preseli na ssd.Cijelu tu priću znam samo sam htio čuti od nekog tko je to radio dal mu je znatno brži siatem nego sa hdd.
11.05.2020 | 17:29
Mislim da sam vec to negdje odgovorio. Sistem na SSD koji je ugradjen na mjesto DVD je brzi nego nego sistem na obicnom HDD. Svakako preporuka za ugradnju SSD. Imao sam identicnu situaciju na iMac 27 iz 2011.g. Sretno
11.05.2020 | 17:32
@ motif - Naravno da je SSD brži, no na kraju ipak sve ovisi o brzini sabirnice.

Ako su HDD i SSD spojeni na sabirnice istih brzina (npr. SATA3 6.0 gb/s), onda će SSD biti daleko brži pri pisanju i čitanju podataka.

Ako će SSD biti spojen na ATAPI tip sabirnice (čitaj zastarjeli standard), onda će brzina propusnosti ATAPI sabirnice (100 ili 133 mb/s) dozvoljavati upravo tu maksimalnu brzinu za SSD.

A brzine SSD diskova variraju, uvijek su veće pri čitanju (npr. 500 mb/s), dok su manje pri pisanju (npr. 300 mb/s).

Pokloni si malo vremena i prouči malo po Internetu stranice vezane uz problematiku, brzine i razlike između mehaničkih HDD- a i SSD-a.

Kad to utvrdiš, mnogo toga će ti biti jasnije. Na kraju, nije baš sve crno-bijelo.
11.05.2020 | 18:31
Moragd je odgovorio na moje pitanje koje sam možda nejasno postavio. Ono šta me najviše zanimalo brzina na dvd sata sabirnici jer me bunilo dal 2009g i 2011 imaju il nemaju isti priključak a to je sata tako da stavljam dvd svakako. Hvala svima na odgovorima
12.05.2020 | 14:27
Evo da iskoristim priliku,da pohvalim ekipu sa I KLINIKE servisa za apple..ordadili su mi vrhunski posao,Ugrađen ssd umjesto dvd,i sam boot je sada nekih 15sec a bio je 70sec,aplikacije se otvaraju na klik.Znatno brže radi sa ssd.Naravno hvala i svima na odgovorima i savjetima na forumu,na ovu temu.
17.05.2020 | 01:24
Pitanjce.. Kako sam ugradio ssd umjesto optike a interni 1tb hdd je ostao na mjestu. Mogu li i kako taj interni prazni hdd napraviti dvije particije da mi jedna bude time machine backup a druga za app koje imam
Kako to napraviti?
17.05.2020 | 12:05
Napravio sam tri particije na praznom internom hdd.
PROGRAMI
TIME MACHINE
HIGH SIERRA BACKUP

E sad na high sierra beckup preko superduper cloniram da imam backup.

A ovu time machine particiju postavim za to.

Oće to klapat tako?
17.05.2020 | 12:49
Eto cloniranje je uspjelo,
Sad radim time machine backup na drugu particiju. Zanima me mogu li sa vanjskog hdd koji mi je bio T M backup prekopirati u time machine trenutni neke backup ove od prije 10 dana?
17.05.2020 | 13:31
Koji će ti q taj superduper clone? Odnosno, ako si već toliko zapilio na njega, što će ti TM backup?
17.05.2020 | 13:50
A dosta je po meni Time Machine backup. Konfiguriraš ga i dalje radiš bezbrižno ono što već radiš na računalu.

Osobno bih Time Machine backup imao na vanjskom HDD-u. Mislim da je i sam Apple to na taj način zamislio.

Nesigurno je sve imati na diskovima u samom računalu, ili kako bi bankari rekli ”Nikad sva jaja u istu košaru”.
17.05.2020 | 13:54
A zam.. Al šteta da nakon ugradnje ssd orginalni hdd 1tb zjapi prazan u imac. Bolje ga iskoristi na taj naćin. Ako se bilo šta dogodi u jdd je sve. Ako sve crkne ne pomaže ni externi☺️
17.05.2020 | 13:57
smayoo kaže:
Koji će ti q taj superduper clone? Odnosno, ako si već toliko zapilio na njega, što će ti TM backup?


Kako sam jućer maloj na imac dao instlirati novi el capitan, klonirao bi ga na novi hdd koji imam i ugradio novi hdd. Jer su u serviau rekli da je preporučljivo jer je ovaj hdd već 10g star i mogao bi vrisnut,a kako sam platio sve to, bolje backupupirat pa mir da opet ne plačam
17.05.2020 | 13:58
što će ti TM backup?[/quote]

Ooo neka bude. Preporučio si mi u nekom od postova.
17.05.2020 | 14:04
Čuj, zašto tražiš savjete kad ih ne slušaš?
17.05.2020 | 20:44
smayoo kaže:
Čuj, zašto tražiš savjete kad ih ne slušaš?


Učim☺️

Zapto ne time machine?
18.05.2020 | 06:21
Učenje ide tako da pitaš za savjet pa onda, ako svi daju isti savjet - poslušaš taj savjet.

Apsolutno DA Time machine, ali NE superduper clone. Ali ako već inzistiraš na tom klonu, onda ne TM backup jer ti jednostavno nije ostalo dovoljno mjesta na tom disku. Poanta je TM backupa - ne da napraviš jednokratni backup, nego da imaš povijest promjena na tom disku. Da možeš odande vratiti nešto što si mjesec dana ili pola godine kasnije shvatio da si nehotice obrisao, da se možeš vratiti na staru verziju OS-a nakon što si tjedan ili mjesec dana radio na novoj verziji pa shvatio da ti bitne stvari ne funkcioniraju kako tebi treba. Ali za to moraš imati TM backup disk s dovoljno mjesta.

Mac okruženje prenosi s jednog na drugi Mac pomoću Migration Assistanta, direktno s drugog Maca, ili s TM backupa, čak i kad na njima nisu i ne mogu biti iste verzije OS-a.

A superduper clone je tvoja windows fiksacija za koju si se uhvatio kao pijavica. To što si ti zamislio će ti nekad raditi, a nekad neće (jer neki Mac ne prima tu konkretnu verziju OS-a, jer je prestar, ili je premlad).

Drugo, kažemo ti lijepo da ti je TM backup na disku ugrađenom *U* iMac - loša ideja, jer ti je disk unutra teško dostupan, a pola vrijednosti TM backupa je u tome da ga je lako prenijeti na drugi Mac, ali ne, ti po svom... Ha, jbg... radi onda po svom i ne traži savjete.
18.05.2020 | 09:31
O.K..da malo bolje pojasnim....

Imam imac i macbook.
nemaju iste o.sx,niti mogu imati jer je macbook do el kapitana,a imac high sierra,a imac ne mislim spuštat !!

U imac sa dao ugraditi umjesto optike ssd,i ostavio njegov interni hdd 1gb prazan unutra.
A macbook sa uzeo za malu,i neki dan spi..dio 500kn da mi se ubaci el kapitan..

e sad je stvar sljedeća...pošto su mi u servisu rekli da bi bilo dobro macbook promjeniti interni hdd u ssd ili noviji hdd jer im se čini loš,i da ne izgubim podatke sa njega ako vrisne.
Ja imam jedan slobodan exsterni hdd 500gb i na njemu mi je bio TM backup od imac,pa sam došao na ideju pošto mi je imac sređen,i sve mi odlično radi,ne mislim naredne 2-3g ništa mjenjati na njemu,da iskoristim njegov prazan interni hdd,napravim 3 particije i gore stavim TM backup,na drugu partiviju sam sklonirao osx,a treća mi je za neke programe.

Ovaj navedeni externi hdd sam copy carbon klonerom skolonirao i ubacio ga u macbook i sve šljaka.

Savjeti su da je bolje na vanjskom imat tm bckp,ok shvatio sam,ali imam na unutarnjem,jer mi za taj stroj treba ako što pođe po zlu..Na hdd -u je
superduper clon? Odličan kloner,isprobao sam i radi odlično ,tj isto kao i ovaj drugi..
Ne nemam windows frustacije,mada imam thinkpad T490,i mogu reć da je pila!! Jbg zadnjih 20g sam radio sa win os

Sad imam i dva 9g stara maca već puna 3tj i prezadovoljan sam tom politikom o.s-a,pomalo učim,neke stvari shvačam,neke radim po svom,neke još neću shvatiti par mj,ili god,a neke nikad
Ima nas svakakvih.. ja volim eksperimentirati,pa ponekad napravim po svom,ili kako meni odgovara.Znaći na imac mi odgovara da mi je sve u njemu,a kad ću ga jednog dana prodavat ili neznam šta onda ču si svoje podatke skopirat na vanjski ssd,ili hdd. U ovom slučaju mi je trebao free externi hdd da napravim bckp macbook,zato sam i pitao može li se iskoristiti internoi prazan hdd na imac da oslobodim vanjski hdd.
18.05.2020 | 14:54
Ništa nisi shvatio. Ali bujrum. Radi kako hoćeš.
18.05.2020 | 15:59
Meni su ove teme bas super. I sta bi sa backupom? Radi li sad sve to?
18.05.2020 | 16:52
drlovric kaže:
Meni su ove teme bas super. I sta bi sa backupom? Radi li sad sve to?


Naravno. Backup ću prodat
18.05.2020 | 17:31
Ni ja ne razumijem korist od backup-a na istom stroju.
Zapravo backup nema smisla ni na odvojenom mediju/stroju ako je na istoj lokaciji
18.05.2020 | 19:15
Konkretno...Imam backup high sierra ,tj carbon copy cloner sa svog imac sam klonirao interni na vanjski.Frend ima macbook pro 15 A1286 late 2010g sa i5 proc,i gore ima mislim neki lion ili slično orginal..Dal bi funkcioniralo da mu ugradim svoj backup disk sa high sierra,jel to ispravan način,ili preko time machine da mu prebacim na njegov? Hoče li mu povuć high sierru,i hoče li to sve ostati gore na taj način?
18.05.2020 | 20:16
Neće.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 16 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, tino1, zeljacveseljac, Zoki, Anonimci (783)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.37 Seconds

Provided by iJoomla SEO