MacBook Pro 13" 2020
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacBook Pro 13" 2020


05.05.2020 | 03:33
Evo, konačno su ugasili i zadnji model s problematičnom "leptir" tipkovnicom. Danas je Apple izbacio reviziju MacBook Pro 13" modela s normalnom tipkovnicom sa "škarastim"mehanizmom.

Naravno, stavili su unutra brže procesore, bolju grafiku i više memorije. Eto, sada je to konačno solidan prijenosnik za one kojima Air nije dovoljan, a 16" im je overkill.

Ako kupujete 13" nemojte da vam netko uvali stari model!
05.05.2020 | 09:50
Cijena sitnica. Samo bubreg i jetra. Ili...?
05.05.2020 | 11:42
smayoo kaže:
Cijena sitnica. Samo bubreg i jetra. Ili...?


Ma grozno je sve to. Iskreno neznam scim cu si nadograditi sadasnji setup kada bude bilo vrijeme. za par godina bi taman mogao polovni macbook tipa 2016-2019, ali znamo dobro zasto to ne dolazi u obzir ni u ludilu. tako da po mojoj procjeni bi sa sadasnjim racunalom mogao izdrzati do 2023 (sto je 10 godina koristenja jedne masine). da kupujem u 2023 polovni, opcije su mi i dalje 2015 model ili 2019 nadalje koje ce i dalje drzat cijenu jer im je pocetna cijena visoka.
05.05.2020 | 11:44
Nema jos nitko polovan ovaj novi pa nece moci ni uvalit hahah
05.05.2020 | 13:52
Oduvijek su mi nejasni kupci vjecito HW inferiornijeg 13" modela. Ja se tu nikad nisam prepoznao. Kao kupim manji, laksi je za nositi. Stvarno mi je bitno u zivotu jel 2kg ili 2.3 Nosim ruksak ili torbu u svakoj varijanti, a imam osjetno veci ekran i bolje racunalo.

Uvijek sam imao 15" (sa dedicated graphic card) kao glavnu masinu i eksterni monitor za setup doma. Tako da imam kvalitetnu radnu masinu u oba scenarija.

Ali eto drago mi je da ljudi koji razmisljaju drugacije su dosli na svoje sa novopredstavljenim modelima
05.05.2020 | 14:14
Ja bi samo volio da su stavili pravu grafulju, ako nista kao bto opciju.
05.05.2020 | 15:06
drlovric kaže:
Oduvijek su mi nejasni kupci vjecito HW inferiornijeg 13" modela. Ja se tu nikad nisam prepoznao. Kao kupim manji, laksi je za nositi. Stvarno mi je bitno u zivotu jel 2kg ili 2.3 Nosim ruksak ili torbu u svakoj varijanti,


Kao korisnik 13" MBP već desetu godinu, trenutno na "13-inch, 2018, Four Thunderbolt 3 Ports" modelu, argumenti za 13" MBP su mi posve dobri:
- trebam ga za uredski rad za što je više nego dovoljno brz
- cijenom je bitno bolji od većih modela
- spojen je 85% vremena na eksterni 24" portrait monitor i vanjsku tipkovnicu i miša
- tih 15% vremena kada mi treba prijenosno računalo, 13" mi je posve dovoljna veličina za rad. Imao sam prije toga dva 15" ThinkPada i meni su manja masa i dimenzije veća prednost nego manjak performansi nedostatak.
05.05.2020 | 15:23
@Korisnik:

Postujem sto govoris i mogu to razumjeti. Donekle. Jer svi znaju da velicina jest vazna

Meni je ta razlika u masi (par stotina grama) smijesna jer naucen sam nositi borbene rance sa 20-30KG opreme, tako da me stvarno ne dotice imam li laptop tezi ili laksi pola kilograma.

Po meni danas uopce ne bi trebalo da postoje Air i 13" model jer kanibaliziraju jedan drugog, ali ima Apple ljude da o tome misle
05.05.2020 | 15:25
Ja tek u narednim mjesecima razmatram kupnju novog MBA modela iz 2017. Još ih ima koliko vidim na lageru, a i cijena im je diskontna, 6.999 kn. Zanima me jedino da li i ta serija ima problema sa tipkovnicom.
05.05.2020 | 15:55
Wow. Bug radi reviewe Apple Mac računala? Zar tamo ima netko tko zna rukovati Macom? Mislim... oni su nekako više orijentirani na robotske usisavače, smart frižidere i plastiša laptope iz Konzuma po 419,99 Kn
05.05.2020 | 16:04
smayoo kaže:
Wow. Bug radi reviewe Apple Mac računala? Zar tamo ima netko tko zna rukovati Macom? Mislim... oni su nekako više orijentirani na robotske usisavače, smart frižidere i plastiša laptope iz Konzuma po 419,99 Kn


Paa, njihov novinar (urednik?) Petric je nekidan spominjao da on koristi i iphone i mac, tako da...
05.05.2020 | 17:36
drpongra75 kaže:
Ja tek u narednim mjesecima razmatram kupnju novog MBA modela iz 2017. Još ih ima koliko vidim na lageru, a i cijena im je diskontna, 6.999 kn. Zanima me jedino da li i ta serija ima problema sa tipkovnicom.


Nema, to je dobra stara tipkovnica.

Ali imaj na umu da ta cijena i nije diskontna, bilo ga je i prosle godine po tim cijenama. To je zapravo njegova prava cijena. Model je iz 2017, ali se proizvodio i kasnije (pa vjerojatno su bugovci sa kutije skinuli manufacturing date i stavili ga kao release date).
05.05.2020 | 18:22
drpongra75 kaže:
Ja tek u narednim mjesecima razmatram kupnju novog MBA modela iz 2017. Još ih ima koliko vidim na lageru, a i cijena im je diskontna, 6.999 kn. Zanima me jedino da li i ta serija ima problema sa tipkovnicom.


Dakle, nemoj slučajno to kupiti! Ozbiljno!

Ako se ipak navučeš na nisku cijenu (a uvijek ima kvaka zašto je nešto jeftino), ne dolazi ovdje kukati kada shvatiš da je stroj zapravo neupotrebljiv sa 128 GB SSD-om. Čak niti za ozbiljniji poslovni mail. Osim ako nisi super-uredni i super-organizirani štreber s nerdovskim skriptama i alatima za svakodnevno čišćenje, a sve tek da bi nekako balansirao na rubu da stroj uopće radi. I ne čudi se kada se bolno uspori jer nema niti teoretske šanse da odrađuje samodefragmentaciju. O nekim novim sistemima (koji uvijek pojedu još malo prostora) da ne pričam.

Dno dna za bilo koji Mac 2020. godine je 256 GB kapaciteta za pohranu. 128 GB može biti boot SSD na nekom stroju koji ima više diskova, ali onda se na njemu ne drže podaci. Ako imaš 128 GB za SVE, to je kao da kupiš "lijepi štedljivi" Renault Clio na posebnom popustu, ali ti je trgovac prešutio da ima tank od 15 litara i svaka tri dana moraš na benzinsku.
05.05.2020 | 19:16
Nikako ne bi htio reći da je 128 GB puno ili svakome dovoljno, ali ja imam jednog takvog Air-a i s njim sam i više nego zadovoljan, kupljen je prije par godina i veselo se vrti do danas Uz potpuno normalno korištenje (surfanje, mail, fotke, iMovie kad baš ustreba) i od tih 128 GB je još uvijek oko 45 GB slobodno. (Uz napomenu da su svi filmovi, serije i slično na vanjskim diskovima naravno)
Da li bi danas kupio taj Air? Ne bi... Ali u prvom redu zbog rezolucije ekrana koja je za današnje pojmove premala, no budući ga ionako držim spojenog na vanjski monitor 2560x1440 rezolucije to mi ne predstavlja problem.
Inače je to još uvijek sasvim zgodan strojčić
05.05.2020 | 19:51
dpasaric kaže:
drpongra75 kaže:
Ja tek u narednim mjesecima razmatram kupnju novog MBA modela iz 2017. Još ih ima koliko vidim na lageru, a i cijena im je diskontna, 6.999 kn. Zanima me jedino da li i ta serija ima problema sa tipkovnicom.


Dakle, nemoj slučajno to kupiti! Ozbiljno!


A kojeg drugog da uzme? Iduci koji valja sa dobrom tipkovnicom kosta (kostat ce) barem 30% vise, tako da i mislim da i nema bas nekog izbora. Ovaj Air + SD kartica u slotu non stop za "pohranu" mozda i nije tako lose rjesenje, s obzirom na ostatak preskupog lineupa.

Pretpostavljajuci da rabljeni ne dolaze u obzir naravno.
05.05.2020 | 21:04
Gore bi bio samo sistem i nekoliko uredskih aplikacija, čak bih odmah s njega uklonio predinstalirani Garage Band, on je dosta velik. Sva glazba i fotografije su mi ionako na vanjskom HDD-u. Na njemu bi bilo možda stotinjak MB uredskih dokumenata (dopisi i tablice).

Malo sam proučavao i ispada da je to najkvalitetniji Air ikad napravljen. Jedino nisam bio siguran za tipkovnicu.

@kupus - da, preferiram kupnju novog računala, nekako nemam povjerenja u rabljenu tehničku robu. Kupio bih rabljeni jedino ako dobro poznajem osobu od koje kupujem i koja je uredna i pedantna, za koga znam da je pazio na uređaj.

A im ih na oglasima doslovno i za pola cijene, pa i manje.
05.05.2020 | 21:16
Ja sam kupio Air kcerki za skolu prije mjesec dva, ovo kad je online nastava krenula. Uzeo sam 128GB rabljen u oglasima za 500e, svjesno jer racunalo ima i7 CPU i 8GB RAM. Kontam uvijek SSD mogu zamijeniti ako bas zafali prostora. Jer to jedino i moze se nadograditi.

Ne zali se uopce. Za ono sto joj treba comp radi sasvim OK. Dijete koje nikada nije koristilo Mac u zivotu se naviknula za tjedan dana na novi sustav i sve radi kako spada.

Ima smisla ovo Davor sto prica i moras biti ultra full light user da ti to bude dostatno

Moj MBP ima smijesnih 256GB i sve to funckionira odlicno jer imam Synology NAS da sve gluposti tamo trpam.
06.05.2020 | 00:04
Koliko znam SSD je zalemljen na matičnu na tim Air modelima, nema tu proširenja. Zadnji koji nije imao zalemljen SSD je bio MacBook Pro 13" bez Touch Bara (serija za koju sam pisao review ovdje na Jabučnjaku).

Frendica je kontra mog savjeta uzela 128 GB model za posao (email i Excel, ništa drugo) i ljubav je trajala godinu dana. Nije gore držala nikakvu multimediju, video, glazbu, ništa, poneku prezentaciju. Kada se koristi ozbiljan mail za firmu, kada netko mora ne Exchange server od firme i slicno, piši kući propalo. Stroj je vrlo brzo postao zakrčen, admini u firmi nisu to znali na pametan način čistiti, brisanjem cijele baze mailova to bi potrajlo samo dok opet ne bi sve povukao itd... uglavnom, 128 GB je slijepa ulica i bit će ih teško i prodati za ikakav suvisao iznos, pa danas svaki bolji mobitel(!) ima 128 GB. I nije bilo izlaza jer je morala imati sve mailove na računalu, na kraju je kupila novi s 256 GB.

I nije da to govorim samo na primjeru frendice, to je stalna pojava, često nas zovu korisnici "biste li mogli pogledati moj MacBook Air, strašno je spor" i onda donesu Air 128 GB s 1 GB slobodno prostora, a na njemu skoro pa ništa. I onda na silu napravim 30-ak GB slobodno i dok traje traje. Velika je razlika između 128 i 256 GB u stvarnoj upotrebi, od toga da defragmentacija može normalno raditi, do toga da je baš na tih 120 i nešto GB trenutna granica onoga što prosječni Mac s tekućim OS-om koristi kada se poinstalira sve što treba i ako se email koristi za posao, pa su te poruke uvijek pune privitika, ponuda, računa, PDF-ova i slično.

Kupiš takvo računalo i živiš cijelo vrijeme u strahu, ono Stockholmski sindrom, kažnjavaš sam sebe time da moraš cijelo vrijeme paziti na svaki megabajt. Onda se razvije PTSP, pa počneš uvijek sve brisati što ti se čini nepotrebno, pa na kraju pobrišeš i ono što ti zatreba, itd... uglavnom 128 GB je za normalan rad robija i nikome to ne mogu preporučiti.

Do sada je bilo već nekoliko kupaca kojima sam *odbio* prodati 128 GB model. Jednostavno kažem da ga kupe drugdje.
06.05.2020 | 07:46
Slažem se s Davorom što se tiče 128GB. Tko je heavy duty mail korisnik po današnjim standardima (MS Exchange, Google mail ili obični IMAP) jamačno ima barem 25 GB mailova na lokalnom disku.
Ja imam trenutno 43 GB. Dva poslovna accounta, jedan privatni, jedan od faksa. Mislio sam (davno) da mi je dovoljno lokalno čuvati zadnjih 2 godine mailova, ali sada već dugo vremena gledam čuvati mailove barem 5 godina unatrag jer ne prođe mjesec da mi barem dvaput ne treba nešto iz tog perioda, a nekoliko puta godišnje potegnem mail i iz prethodnih 5 godina.
06.05.2020 | 08:08
Onda što se mailova tiče mogu biti bez brige, niti ih puno šaljem, a još manje primam. Možda ih primim do stotinjak godišnje, no to su uglavnom reklame i promocije. Gotovo ni jedan ne sadrži privitke.
06.05.2020 | 13:39
dpasaric kaže:
Koliko znam SSD je zalemljen na matičnu na tim Air modelima, nema tu proširenja.


Ako sam dobro pohvatao @drpongra75 cilja na MacBook Air 13" Early 2017 a na njemu je jedina stvar koja se može nadograditi upravo NVMe SSD tako da ne vidim zašto je kod te serije pohrana problem.
Uzmeš za xy vremena (ili odmah) veći SSD, a postojeći od 128 GB ubaciš u kakvo eksterno kućište i dobio si mehanički izdržljivi prijenosni disk ok kapaciteta.
06.05.2020 | 14:03
dpasaric kaže:
Koliko znam SSD je zalemljen na matičnu na tim Air modelima, nema tu proširenja. Zadnji koji nije imao zalemljen SSD je bio MacBook Pro 13" bez Touch Bara (serija za koju sam pisao review ovdje na Jabučnjaku).


Nisi u pravu, SSD se zamijeni skroz jednostavno, samo otšarafiš kućište i odspojiš jedan konektor.

eshop.macsales.com/installvideos/macbook...5_ssd/MacBookAir7-2/
06.05.2020 | 16:15
Ajde super ako je na tim modelima tako, to je dobra vijest. Hvala na ispravci!

Apple ima raznih kombinacija i rijetko idu na ovako nešto kod tih tankih strojeva, tako da sam iznenađen.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 54 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.67 Seconds

Provided by iJoomla SEO