Novi polovni MBP
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Novi polovni MBP


24.04.2020 | 22:32
Pozdrav svima, nadam ste da ste ok...
Razmisljam o zamjeni svog 15" MBPa iz 2015. glavni razlog je SSD od 256 GB, uzeo bi neki noviji model s 512 ili 1 TB SSD.

Molio bi vas da podijelite iskustva ili informacije koji modeli imaju bugove ili neke probleme, da ih zaobiđem.
Jedna opcija je i jaci model iz 2015. sa 512GB, razlog je thunderbold display koji koristim.

Hvala na odgovorima i pomoci.
24.04.2020 | 22:44
A opcija da staviš samo veći SSD je prejednostavna?

www.ifixit.com/Guide/MacBook+Pro+15-Inch...SD+Replacement/48251
25.04.2020 | 00:02
Imam vec Transcend 480 GB unutra... i nekak mi cudno radi. Kao da mu treba dugo da se "zavrti"... mozda sam si ja umislio, ali nekak mi je cudan.
Radije bi nadoplatio cca 5.000 kn na ovaj i dobio nesto mladi komp koji bi mi sluzio par godina.
Komp mi treba za posao, a trenutno nije najblistavija situacija za ulaganje u novi komp pa bi volio cuti iskustva s modelima 2016-2019.
25.04.2020 | 01:15
Kako može "čudno" raditi? Uzmi besplatni Blackmagic Disk Speed Test i da vidimo rezultat.
25.04.2020 | 01:50
2015 je super model, ništa od ovih mlađih, osim najzadnjeg, ti nije baš dobar izbor. Em je tipkovnica govno, a onda još i ostali problemi, kako kod kojeg modela.

Kud si napeo mijenjati? Slažem se s Davorom, ako ti SSD "čudno" radi, utvrdi što je s SSDom i mijenjaj SSD. I to ne opet nekim smećencem kao što je Transcend.

Kad ti na autu počnu zajebavat injektori, zamijeniš injektore, ne kupuješ novi auto.
  • Dijete
  • Posjetitelj
25.04.2020 | 02:26
Palac gore za ostanak na 2015... i kao sto Smayoo kaze, jedini pravi upgrade di mozes bit miran su 16" MBP.

Zamijeni mu SSD ako bas trebas..

Ali mu svakako ispusi prasinu te ako imas volje, mogucnosti i vremena, zamijeni pastu na GPU i CPU.. preporodit ce se i prodisat...

Moj je dodatno ozivio nakon zamjene baterije koja je rikavala i pocela se pregrijavat..
25.04.2020 | 16:16
Pozdrav,
I ja isto gledam da kupim novi MBP, razmisljo sam o novom 13". Cuo sam da tipkovnica i ostale stvari nisu bas na nivou. Pokusavam na netu nac kad ce izbacit novi model ali ne mogu pronaci nista konketno. Cito sam na nekom od sitova da planiraju izbacit 14". Da li netko ima mozda malo bolje info kad bi novi strojevi mogli izac...

Hvala!
25.04.2020 | 19:58
Evo, ja čekam da pojeftini MBA 2017, a iStyle ga spustio na 6.999 kn, pa ga neki dan digao na 7.999 kn - a toliko na sniženju košta i MBA 2019. Nema logike.
25.04.2020 | 22:50
Ja bih čekao novi 14" model, vjeruje se da će uskoro.
25.04.2020 | 23:05
Ja ne bih. Tko zna koja će sranja i bugove u njemu napraviti. Pregrijavanja, odlijepljivanja, otpadanja, pucanja... Treba pustiti godinu dana otkad se model pojavi, da isplivaju svi problemi. Po dosadašnjim iskustvima, Apple napravi pošteni MBP svake 3-4 godine, a između tih "zlatnih" modela na svakome barem nešto za*ebe. Ako nije pregrijavanje grafičkog čipa, onda je us*ana tipkovnica, ako nije to, onda je sfušani display. Ili napuhavajuća baterija. Ili krepavajući SSD. Itd...
26.04.2020 | 00:09
Pa dobro, ali ovaj novi od 16" je bio ta serija "za ispravke", računam da će sada to iskustvo iskoristiti za novi 14" model. Malo toga je ostalo da zeznu! Postojeći 13" je imao one rikavajuće backlighte, to ide u Apple Extended Warranty, ali je opet tlaka slati ga na servis zbog toga.
27.04.2020 | 14:25
Ja sam prodao Retinu 2012 i kupio MBP 2018. Osim problematicne tipkovnice koju su mi besplatno zamijenili, ostalo je sve manje vise isto. Nikakvu konkretnu korist u radu ja ne vidim. Racunalo jeste bolje, normalno, ali da sam ja sada radi toga nesto produktviniji, nisam

Kada sam sve zbrojio zamjena me izasla oko 1200e, a ipak sam dobio 6 godina mladje racunalo pod jamstvom, tako da nisam pogrijesio sto se toga tice.

Ovaj model 16" svi hvale ali ti trebas odvagat da li je to sto ces dobiti vrijeno novca koji ces dati.

Ako nije, sredi taj SSD i peglaj dalje dok vrijeme ne pokaze kakve su te 16" ili im padne malo cijena
27.04.2020 | 15:18
isplati li se mjenjat macbook pro 2013 late za macbook air 2019?
27.04.2020 | 16:58
A što radiš na njemu?
27.04.2020 | 19:33
Office,malo photoshop,muzika(DJ)...nista strasno...netflix
27.04.2020 | 19:39
Nedavno su pisali u jednoj drugoj temi za taj Air 2019 da ima i dalje onu šugavu tipkovnicu. Koliko sam shvatio, korisnici koji ne tipkaju puno žive s tom tipkovnicom uredno godinama i ne primjećuju probleme. Ali tko puno tipka, dovede je do kvara u kratko vrijeme. Procijeni sam. Tvoj sadašnji stroj je još aktualan, na njega ide zadnj OS, čini mi se. To što si nabrojao ne zvuči kao nešto što on ne bi mogao savladati. Koliko intenzivno i često tipkaš?
27.04.2020 | 19:40
Eh tipkam cesto smayo...znaci nista
02.05.2020 | 15:00
Ako uzimas Air, onda 2020 i minimum i5 ... apple ce ove goditi izbaciti 13" ili 14" model sa magic tipkovnicom i to ce onda biti korektan model, osim ako ih smayoo nije urekao ...

Ipad kao altrnativa je moguc, ali to jos nije to... pogotovo ako razmatras original tipkovnicu koja je preskupa i cijom kupnjom si vec u laptop rangeu
03.05.2020 | 16:32
Pozdrav,
u nedoumici sam da li cekati da izade novi mac 13" ili 14" i sloziti (priblizno) kao konfiguracija ispod ili uzeti 2019 16".
Kakvo je vase misljenje u vezi grafickih kartica Intel Iris Plus Graphics 645 vs. AMD Radeon Pro 5300M with 4GB of GDDR6 memory...


2.3GHz 8-core 9th-generation Intel Core i9 processor
Turbo Boost up to 4.8GHz
AMD Radeon Pro 5500M with 4GB of GDDR6 memory
16GB 2666MHz DDR4 memory
1TB SSD storage¹
16-inch Retina display with True Tone
Touch Bar and Touch ID
Four Thunderbolt 3 ports
03.05.2020 | 17:05
intelove "graficke" su kako bi se reklo, prdilice 4k videoplayback ce ti radit, ali vise od tog ne ocekuj. 7+ godina stare igre, ovisno o macos optimizaciji. eventualno minecraft aj nemaju svoju memoriju vec koriste ram, pa i to moras uzet u obzir.

Poznavajuci apple, ocekivani 13 ili 14 mbpro nece imati zasebno graficku, vec opet, intelovu integriranu. ako trebas graficku morat ces uzet taj 16". 5500m je solidna kartica, po recenzijama koliko vidim u rangu nvidijine gtx1650 q-max (ili kako vec oni zovu te lowpowered verzije).

tldr; integrirane i zasebne graficke solucije ne mogu u istu recenicu. barem ne kod intela, amdova vega8 je solidna.
04.05.2020 | 16:20
kupus kaže:
intelove "graficke" su kako bi se reklo, prdilice 4k videoplayback ce ti radit, ali vise od tog ne ocekuj. 7+ godina stare igre, ovisno o macos optimizaciji. eventualno minecraft aj nemaju svoju memoriju vec koriste ram, pa i to moras uzet u obzir.

Poznavajuci apple, ocekivani 13 ili 14 mbpro nece imati zasebno graficku, vec opet, intelovu integriranu. ako trebas graficku morat ces uzet taj 16". 5500m je solidna kartica, po recenzijama koliko vidim u rangu nvidijine gtx1650 q-max (ili kako vec oni zovu te lowpowered verzije).

tldr; integrirane i zasebne graficke solucije ne mogu u istu recenicu. barem ne kod intela, amdova vega8 je solidna.


Izaso je novi 13", ali mislim da cu ici na 16", jel me strah zbog graficke.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 38 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO