Gdje kupiti novi Macbook Air 2020?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Gdje kupiti novi Macbook Air 2020?


12.04.2020 | 21:13
Pozdrav svima!

Planiram kupiti supruzi novi Macbook Air 2020 (razmišljam o i5 modelu s 16gb ram-a i 512gb SSD. Mislim da su ram i veći SSD bitnije nego i7 za osnovne stvari za koje će ga koristiti) pa me zanima gdje je najisplativije naručiti Apple proizvode?

Na istyle su cijene znatno skuplje nego recimo u online ducanima u Austriji ili Njemačkoj. Cyberport.de npr
Uz to, istyle ni ne nudi opciju 16gb i 512ssd novog MBA 2020 modela.

Gdje kupujete nove macbook-e?

BTW, kupnja ide na firmu pa mi je bitan odbitak pvd-a u dućanima ako se radi o inozemstvu.

Hvala
12.04.2020 | 21:43
Jesi li siguran da joj želiš kupiti laptop koji ima problema s pregrijavanjem?
Ja sam bio ugodno iznenađen kad je izašao jer su stavili normalnu tipkovnicu s normalnim funkcijskim tipkama no kad sam malo pogledao recenzije...
12.04.2020 | 21:47
Ja sam zadnje kupio rabljeni MBP 2015 iz Njemačke, mac-store24.de
Sve njemačke online trgovine bez frke izdaju EU VAT ID račun za plaćanje bez poreza, onda to daš knjigovođi da obračuna naš PDV. Samo ponekad moraš to dogovoriti E-mailom, a ponekad imaju sve riješeno online.
12.04.2020 | 23:21
Za osnovne stvari niti veci RAM, niti veci SSD nisu vazni kao niti CPU. Ako iPad uredno vrti “osnovno” bude i Air.
13.04.2020 | 00:02
Bertone kaže:
Jesi li siguran da joj želiš kupiti laptop koji ima problema s pregrijavanjem?
Ja sam bio ugodno iznenađen kad je izašao jer su stavili normalnu tipkovnicu s normalnim funkcijskim tipkama no kad sam malo pogledao recenzije...


Nisam pogledao puno review-a ali sam pogledao neke koji ne potvrđuju tu glasinu o pregrijavanju.
Svaki review (ne samo za MBA) na youtubu uzima u obzir video i photo editing a ja iskreno mislim da se 80% ljudi na bavi s time i ne exportaju 4k video on a daily basis ili čak ikad i ja spadam u tu skupinu.
Mislim da je za te novce dobar budget macbook. Ako idem na MBP, moram računati barem 5k više
13.04.2020 | 00:04
jura22 kaže:
Za osnovne stvari niti veci RAM, niti veci SSD nisu vazni kao niti CPU. Ako iPad uredno vrti “osnovno” bude i Air.


Htio bih veći RAM i SSD zbog nemogućnosti upgrade-a pošto je sve integrirano na matičnu ploču.
Nije li to dobra ideja ako planiramo imati laptop 5+ godina?
13.04.2020 | 01:05
To što ti tražiš je BTO i u redovnoj situaciji se čeka 30 dana, a sada u doba koronavirusa mi smo neke isporučili tek za 90-tak dana. Moguće da se sada proizvodnja stabilizirala i da stižu nešto brže. Vodi računa da u Njemačkoj nećeš moći naručiti HR tipkovnicu već samo "international US" ili native od zemlje u kojoj se računalo kupuje.

Bilo je ovdje govora da neki u istočnoj zoni mogu isporučiti i HR tipkovnicu, ali na kraju nitko to nije uspio zaista i kupiti na taj način, uvijek se nešto "zakomplicira". Naime, to je "breach of contract" takvog Apple Resellera i povlači sa sobom gubitak licence. To ne važi ako se kupuje polovni ili od nekog neovlaštenog trgovca.
13.04.2020 | 15:05
Npr. ovdje možeš birati tipkovnicu: Langue du clavier

Na žalost nema HR tipkovnice ali možda bi se telefonom dalo i to izdogovarati.

Ja planiram uzeti novi Air, ali prvo moram vidjeti što je s pregrijavanjem, kako će se korona razvijati na ljeto i gdje je povoljnije uzeti BTO stvar. Recimo na belgijskom webu je doplata za veći SSD samo 50€ - kad uzimaš i3 model i dižeš sa 256 na 512.
13.04.2020 | 15:09
Tomi kaže:
jura22 kaže:
Za osnovne stvari niti veci RAM, niti veci SSD nisu vazni kao niti CPU. Ako iPad uredno vrti “osnovno” bude i Air.


Htio bih veći RAM i SSD zbog nemogućnosti upgrade-a pošto je sve integrirano na matičnu ploču.
Nije li to dobra ideja ako planiramo imati laptop 5+ godina?


I te kako. Ja imam Air 2011 kupljen početkom 2012 koji i dalje radi kao grom, jedina mana mu je 4GB memorije koja nikako više nije dovoljna pogotovo kad vrtim virtualke. Xcode neću ni spominjati. Sav se uspuše.

(Sva sreća da imam još preko nekoliko drugih kompova)
13.04.2020 | 22:43
Neki dan sam kcerki kupio Air iz 2015 god (i7, 8GB, 128GB SSD) za nekih 500€. Racunalo stvarno radi odlicno. Prvi Air koji imamo. Da nisam kupio taj, uzeo bi 2020 model jer je bas odlican za ucenike.
14.04.2020 | 15:59
dpasaric kaže:
To što ti tražiš je BTO i u redovnoj situaciji se čeka 30 dana, a sada u doba koronavirusa mi smo neke isporučili tek za 90-tak dana. Moguće da se sada proizvodnja stabilizirala i da stižu nešto brže. Vodi računa da u Njemačkoj nećeš moći naručiti HR tipkovnicu već samo "international US" ili native od zemlje u kojoj se računalo kupuje.

Bilo je ovdje govora da neki u istočnoj zoni mogu isporučiti i HR tipkovnicu, ali na kraju nitko to nije uspio zaista i kupiti na taj način, uvijek se nešto "zakomplicira". Naime, to je "breach of contract" takvog Apple Resellera i povlači sa sobom gubitak licence. To ne važi ako se kupuje polovni ili od nekog neovlaštenog trgovca.


Ovo nije tocno, jedan od najvecih austrijskih distributera uredno i oficijalno nudi kao opciju Hr tipkovnicu.
14.04.2020 | 17:13
O tome smo već pisali, ali na kraju je ispalo da, kad netko to pokuša naručiti - ispadne uvijek neki problem. Nitko se još nije javio povratno i izričito iz prve ruke potvrdio da je bez problema iz Austrije naručio i dobio, po iskazanoj cijeni, bitno nižoj od ove naše, u razumnom roku, Mac laptop s HR tipkovnicom. Jesi li ti?
14.04.2020 | 18:18
papittovenga kaže:
dpasaric kaže:
Bilo je ovdje govora da neki u istočnoj zoni mogu isporučiti i HR tipkovnicu, ali na kraju nitko to nije uspio zaista i kupiti na taj način, uvijek se nešto "zakomplicira". Naime, to je "breach of contract" takvog Apple Resellera i povlači sa sobom gubitak licence. To ne važi ako se kupuje polovni ili od nekog neovlaštenog trgovca.


Ovo nije tocno, jedan od najvecih austrijskih distributera uredno i oficijalno nudi kao opciju Hr tipkovnicu.


Imali smo ovdje vrlo dugu raspravu o tome, uključujući i Mađarsku, Rumunjsku itd... na kraju, to ispadne kao Yeti, svi su ga vidjeli, ali nitko ga tako nije zaista i kupio!

A kvaka je što to neće učiniti niti jedan velik i ozbiljan Apple ovlašteni trgovac jer time krši ugovor koji su morali potpisati s Appleom. Znam kakav je ugovor jer smo i mi kao Apple Authorised Reseller u Hrvatskoj to morali potpisati. Prije bih rekao da to možda negdje nude greškom ili nečijim propustom, a kada shvate što su napravili - onda odjednom te opcije više nema.

Sasvim je jasno da to ne bi držalo vodu jer bi Apcom intervenirao. Ustalom, da je to tako, trgovci po Hrvatskoj ne bi kupovali od Apcoma, koji je od Applea ovlašten za ovu regiju, nego bi uzimali od "najvećeg austrijskog distributera". No, to se ne događa. Znači da ima kvaka.
15.04.2020 | 15:34
Ako ja zivim u USA i iz bilo kojeg razloga zelim kupiti Apple racunalo sa HR layout, hoce li mi ga prodati? Ili ce reci de trkni zacas u HR kod ovlastenog distributera za tu regiju?

Meni to bas nema previse smisla, i ja sam ubijedjen da se moze naruciti HR layout i za pokupiti u Apple Store (dok je sve to normalno radilo) a pogotovo jos lakse da ti ga postom posalju na adresu.

Ja sam naucio na US layout i ne zelim se sada prebacivati tako da sam uvijek i kupovao US, ali 99% sa siguran da sam mogao kupiti bilo koji drugi da sam htio naruciti i sacekati neko razumno vrijeme.
15.04.2020 | 22:08
Tako su svi koji tvrde da se to može. Sigurni 99%. Ali iz nekog razloga nikad nisu pokušali naručiti pa da im sigurnost naraste na 100%.
16.04.2020 | 00:22
smayoo kaže:
O tome smo već pisali, ali na kraju je ispalo da, kad netko to pokuša naručiti - ispadne uvijek neki problem. Nitko se još nije javio povratno i izričito iz prve ruke potvrdio da je bez problema iz Austrije naručio i dobio, po iskazanoj cijeni, bitno nižoj od ove naše, u razumnom roku, Mac laptop s HR tipkovnicom. Jesi li ti?


Osobno nisam, ali znam ko je. 'Naručio' na način da je prethodno konfigurirano računalo sa Hr tipkovnicom pokupio u Austriji.
16.04.2020 | 04:28
Jesi li siguran da nije u pitanju model kojem su naknadno zalijepili HR slova? Toga je bilo i to sam viđao čak kod nekih naših ne-baš-renomiranih preprodavača koji su se hvalili dobrom cijenom i HR tipkovnicom. Tehnički nisu lagali, ali...

Čak to izgleda kao original dok se dobro ne zagledaš - ili dok se ne uključi pozadinsko osvjetljenje tipkovnice i onda ti sve bude jasno!

Ako je baš original, oni to ne bi trebali moći naručiti, tko zna što je bilo u pitanju ako su mogli dobiti HR tipkovnicu i od kuda je došao stroj, ali očigledno je tražilo osobno preuzimanje u Austriji - što se npr. može tumačiti da ga je kupio Austrijanac i da računalo ne ide u izvoz. No, koliko smo mi ovdje informirani, svi pokušaji da Apple Reseller iz Austrije pošalje računalo s HR tipkovnicom u Hrvatsku su do sada samo urbane legende.

Evo, tko prvi to izvede, neka sve dokumentira i javi ovdje! Do tada će to biti Yeti situacija!
16.04.2020 | 09:10
Kako to prolazi (mislim to uvjetovanje od koga MORAŠ kupiti) pred EU? Pa njen bit je slobodno tržište? Čak je i svemoćna autoindustrija pristala (nije ju niko ni pitao, kaj se toga tiče) na BER regulaciju što se tiče servisiranja, nekmoli prodaje, pa mi nije jasno kako ovo prolazi ispod radara?
16.04.2020 | 11:29
Nisam ja siguran da je to suprotno regulativi. Na tržištu profesionalne elektronike je bilo nekih sličnih situacija. Npr. imam nedavno talijanskih izvoditelja koji su neku nadzornu opremu htjeli kupiti u Italiji, da im bude jeftinije. Međutim, kako oprema ima vlastito korisničko sučelje, zahtjev je, a i propis, kako to sučelje mora biti na hrvatskom jezuku. Radi se samo o flashanju firmwarea da se tekstualne poruke ubace na hrvatskom jeziku umjesto talijanskog. Sam talijanski distributer (čak ne ni proizvođač) ih je uputio kako se radi o lokalizaciji proizvoda, a za lokalizaciju je zadužen - lokalni distributer te se moraju njemu obratiti.

Ja osobno ne znam da postoji propis (direktiva EC ili bilo što slično) koji bi zabranjivao da se lokalizacija proizvoda stavlja u isključivu odgovornost lokalno odgovorne pravne osobe.

U ovom slučaju o kojem ja pišem, da je talijanski izvoditelj inzistirao, dobio bi uređaj na HR jeziku u Italiji, na način da ga talijanski distributer kupi od hrvatskog (to ne znači nužno da bi proizvod fizički putovao iz Italije u Hrvatsku i natrag) i proda izvoditelju, što bi mu u konačnici ispalo skuplje.

Na isti način, da netko bilo gdje na svijetu, npr. u USA baš želi Mac s HR tipkovnicom (ili s tajlandskom, gruzijskom, ruskom, whatever), pretpostavljam da bi to bilo CTO, i da bi cijena bila drugačija (veća) pa je opet pitanje ima li tu računice za nekog tko to planira prevesti i koristiti u drugoj zemlji.
16.04.2020 | 14:28
Bas cu nazvat Apple i pitati. Zivo me zanima da li je izvodivo kupiti racunalo ili tipkovnicu direktno od Apple sa zeljenim layoutom i koliko to utjece na cijenu i rokove isporuke.
16.04.2020 | 20:49
Nekad se na Amigu ili Atari čekalo i po 6 mjeseci, sjećam se da je distributer za Amigu bila tvrtka IKOM, koja sa računalima nije imala veze, a za Atari mislim da je bio Coning iz Varaždina. O tipkovnici se nije ni razmišljalo, bio si sretan ako si dobio računalo u obećanom roku. A neki su ih švercali iz DE.

Eh, to su bila vremena...
16.04.2020 | 21:00

Dobra stara vremena šverca računala preko granice...
Sjećam se anegdote kad je jedan od prominentnijih riječkih informatičara 80-ih godina kupio u Trstu flopicu za Commodore 64 i, umjesto da lomi glavu kako će je prešvercati preko granice (nije bila stvar platio-neplatio PDV i sl, nego je carina imala popis dozvoljene robe za uvoz u SFRJ i - čega nije bilo na popisu, bilo je zabranjeno za uvoz ) on je uredno došao na granicu i prijavio je.

"Što imate za prijaviti?"
"Evo ovo."
"Aha... A što je to?"
"Programator za Candy vešmašinu!"
I prošlo mu je, naravno...


Pokojni stari i ja smo moj Atari 1040 1989. godine prešvercali iz Villacha na način da smo u Villachu osim kompa kupili odbojnik za auto (Opel Ascona) pa se carinik sav napalio na odbojnik (em je ogroman, em se sav pogubio po onim njihovim knjigama s procjenom vrijednosti) i uopće se nije sjetio pitati jel imamo još nešto.
17.04.2020 | 16:50
Baš sam se čuo sa kumom iz Slovenije i kaže da u Sloveniji trenutno nije dobavljiv sa lokaliziranom tipkovnicom nego samo sa English International. Davore, može provjera kako je kod nas s obzirom na činjenicu da bi trebali dolaziti iz istog izvora (Apcom)?
18.04.2020 | 01:58
Novi model QC i5/1.1GHz/8GB/512GB HR tipkovnica, odmah rasploživ, tri komada na skladištu, a slabiji model s 256GB ima ih koliko hoćeš, preko 50 na skladištu.
18.04.2020 | 10:42
Hvala na informaciji, javit ću mu.
18.04.2020 | 12:29
dpasaric kaže:
Jesi li siguran da nije u pitanju model kojem su naknadno zalijepili HR slova? Toga je bilo i to sam viđao čak kod nekih naših ne-baš-renomiranih preprodavača koji su se hvalili dobrom cijenom i HR tipkovnicom. Tehnički nisu lagali, ali...



Da, sigurno 100%
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 43 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.07 Seconds

Provided by iJoomla SEO