Macbook za web-dev
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook za web-dev


23.11.2019 | 10:40
Pozdrav svima,

kao sto naslov kaze, u potrazi sam za mac strojem kojem bi svrha bila web-programiranje. Nikada do sada jos nisam posjedovao apple racunalo i najveci problem mi je procijeniti snagu istog za svoje potrebe, a tu je naravno i novac, da novac nije problem kupio bih sada ovaj 16" sto dolazi.

Suradujem sa par ljudi trenutno koji koriste macbook racunala i impresioniran sam performansama istih, po svemu na papiru bih uvijek rekao da je moj stroj nedvojbeno mocniji od njihovog, ali u praksi to bas i ne izgleda tako, s tim da je mozda vazno i za napomenuti da ja koristim primarno stolno racunalo, a ne prijenosno i ja koristim linux kao OS.

Specifikacije mog stroja su: CPU: six-core ryzen 5(12 threads), RAM: 16gb ddr4(3000mhz), GPU: gtx1060 6gb...

Zanima me kako izabrati macbook stroj koji me nebi "unazadio" u usporedbi s gore navedenim strojem. Ocito je da usporedivati komponente u pc stroju i apple stroju nema nikakvog smisla, ali to je trenutno jedino sto ja znam i imam. Ovaj moj trenutni stroj je i mnogo vise vjerojatno od onog sto meni treba, ali jednostavno prilikom posla sto god treba napraviti na OSX-u ljudi to postave u 3.5 sekudne dok ja potrosim 3.5h da setupiram nekad i banalne stvari.
23.11.2019 | 11:52
Ne radim tvoj posao pa ne znam što ti sve treba? Neki jabučari - web developeri su ovdje prije koju godinu pisali kako im treba vrtiti puno virtualki istovremeno, radi testiranja. Ne znam je li tvoj workflow takav?
Ja sam elektro projektant. Maksimalni zahtjevi koje ja imam su - AutoCAD, istovremeno ArchiCAD viewer (koji je zahtjevniji od AutoCADa) i windows virtualka sa softverom za tropolne elektro sheme. Uz to uvijek radi Mail, Firefox i Libre Office, Preview (za PDF dokumente) i još neke sitne aplikacije (bilješke, Dropbox...)
To sve što sam nabrojao radi uredno, glatko i brzo na MacBookPro 15" 2015 (tzv. MacBookPro11,5) sa 16GB RAM, 500 GB SSD i AMD Radeon M9 R370X sa 2GB VRAM (ima i onu drugu, onboard Intel grafiku, koja je u funkciji kad radim na bateriji, a u mom slučaju to je uglavnom samo na gradilištima, na sastancima kad mi jedino treba LibreOffice.

Da ti sad ne izvlačim (jer ni ne znam) koji je to procesor i štojaznam što, imaš na www stranicu everymac.com gdje možeš vidjeti specke od bilo kojeg Mac-a, prema ModelIdentifier oznaci (to ti je ovo MacBookPro11,5) ili godištu, ili model number (Axxxx), itd.

Uglavnom, taj moj MBP je bio relativno skuplji (od osnovnog modela) BTO (build to order) s tom dodatnom grafuljom i više RAM-a, ja sam ga kupio polovnog pred godinu i pol cca, za nekih 1000 EUR iz Njemačke, ako se dobro sjećam (cijene). Kako si rekao da novca za najnoviji Mac nemaš (nemam ni ja - moj razlog je supruga, a tvoj? ), moj ti je savjet da ništa MLAĐE od ovog mog modela ni ne gledaš (dakle, zaobiđi naširoko bilo što do 2016 do 2018, jer imaju raznih problema, s pregrijavanjem, CPU throttlingom, a osobito s lošim mehanizmom tipaka, što ti je, kao developeru, vjerujem, jako bitno).

Inače, moj sin koristi moj stari MBP 15" Mid 2012 non-retina (MacBookPro9,1), dakle zadnji modularno građeni MBP, na kojem se još jednostavno mijenja RAM, a SSD ide na SATA bus. I taj isto ima 16GB RAM, 500 GB SSD i Nvidia GeForce 650M grafulju (uz neku integriranu Intel kuruzu), i on isto prima zadnju verziju OS-a (kao i ovaj kojeg sad koristim), i na njemu mi je sve što radim radilo glatko i brzo (možda je malo zapinjao s AutoCADom kad je istovremeno bila windows virtualka aktivna, jer sam wirtualki fiksno dao jednu CPU jezgru). U biti sam sebi kupio noviji MBP jer je sinu trebao ovaj moj stari, jer je on svog starog (mog prastarog) MBP 15" late 2008 upokojio odmjerenim (ali nehotičnim) udarcem o pod pa se jednostavno nije isplatilo mijenjati puknuti ekran *i* puknutu matičnu ploču.

Hoću reći - meni bi za moj posao, da nije bilo ovog događaja, moj 7 godina stari Mid 2012 sasvim valjao i ne bi ga još pomislio mijenjati, a i sinu bi njegov 11 godina stari late 2008 za njegove aktivnosti valjao, da ga nije razbio.

Tako da - pretpostavljam da bi i tebi.

Vodi računa da kod Macova, kao i kod vina, postoje bolje i lošije godine. Moderator sam ovdje više od 10 godina i imam neku približnu "statistiku" u glavi koliko su se ljudi na koji od modela žalili. Po toj mojoj procjeni (a vjerujem da će se mnogi složiti), za MBP su najbolje godine late 2008 (ali to je već jako staro), mid 2012 (ali ne retina, nego unibody non-retina) i 2015. Ovaj sada model 2019 ima sve izglede da valja, ali ja ću se osobno strpiti barem još 2 godine dok donesem konačni sud o tome.

Inače, ako ti ne treba prijenosnik (spominješ da sada radiš na stolnom stroju), razmisli o Miniju. Miniji se neusporedivo manje kvare od prijenosnika ili iMacova, a isto ih možeš solidno "napumpati". Moja supruga radi na Miniju 2012 (to je zadnji dogradivi model) sa 16GB RAM i (ne sjećam se koliko velikim) SSDom, na 27" LG monitoru. Ima Intel integriranu grafiku, ali njoj to nije limitirajući faktor.

Isto, ako sada imaš kantu pod stolom, možda bi ti odgovarao i stari (jako stari ) Mac Pro...
24.11.2019 | 11:39
Ovo je vjerojatno najkompletniji odgovor koji sam dobio negdje na forumu . Nisam htio navoditi sto sve koristim jer nisam bio siguran da ce ljudi znat . Ne vrtim puno virtualki istovremeno, vecinom budu jedna do dvije zbog testiranja, a cesto nemam ni jednu. Uglavnom, koristim tri monitora(27"), visual studio code i web storm su po defaultu uvijek aktivni. Nekoliko chrome instanci i web/dev server koji i ne trose nesto puno resursa i Postman. Tu jos dodju OBS studio (ne za streaming nego samo za recording), DaVinciResolve (light video-editing) i neki image alati (gimp itd), ali to naravno nije uvijek aktivno sa onim prvim navedenim nego po potrebi.

Kako si rekao da novca za najnoviji Mac nemaš (nemam ni ja - moj razlog je supruga, a tvoj?)

Moj je buduca supruga


Evo za mac-mini nisam bas ni znao iskreno. Iako mislim da ce mi trebati bas prijenosnik zbog sastanka sa klijentima i slicno (drugim rijecima fuš).

Najgora stvar ovdje koliko vidim je ne mogucnost nadogradnje. Znaci meni je mozda i dovoljan stroj sa 8gb RAM-a, ali ako slucajno nije, nemam mogucnosti staviti jos jednu tu malu plocicu srece.
Hvala Vam puno na pomoci, barem znam koje gledati, mlade od 2015/16 i pretpostavljam da mi je najpamentije ici na 16gb rama. Storage i graficka mi i ne igra neku ulogu, ionako sve bitno je ili na eksternom drive-u ili na cloudu. Dovoljno mi je i 120gb.
Dali mi je mozda pametno pricekati jos malo, dali apple uredajima pada cijena izlaskom novih? Primjerice sada kada izadje novi MBP 16", mogu li ocekivati da stariji modeli budu nesto jeftiniji?
24.11.2019 | 15:34
veky kaže:
Hvala Vam puno na pomoci, barem znam koje gledati, mlade od 2015/16


Ne. NE MLAĐE od 2015. Dakle 2015 ili STARIJE.

i pretpostavljam da mi je najpamentije ici na 16gb rama.


Da, svakako. Svaki idući OS guta sve više RAM-a.

Dali mi je mozda pametno pricekati jos malo, dali apple uredajima pada cijena izlaskom novih? Primjerice sada kada izadje novi MBP 16", mogu li ocekivati da stariji modeli budu nesto jeftiniji?


U principu ne. Da, možda neposredno nakon izlaska novih modela naletiš na akcijsku cijenu prvih starijih modela, ako ih kupuješ NOVE. Za polovne to nema baš neke veze.
24.11.2019 | 15:39
Na Jabučnjaku imamo običaj, kao i kod liječnika, dati drugo mišljenje! Sve ovisi o perspektivi i iskustvu korisnika!

Prvo bih pitao zašto prijenosnik? Web-dev nije baš posao koji se radi na terenu (među ostalim to radimo u firmi) i uvijek je bolje imati komotni stolni stroj s gomilom sigurne ECC memorije za sve, više snage za potencijalne virtualne okoline i uredan Time Machine backup cijelo vrijeme.

Na tvom mjestu (ako zaista nije da nemaš stalni krov nad glavom dok to radiš) ja bih uzeo stariji, pa dograđeni Mac Pro, jeftiniji model samo s jednim procesorom.

Dakle, za 9.000 kn možeš dobiti recimo ovo:
Mac Pro 5,1 single Xeon 6-core 3.46 GHz (Turbo Boost 3.7 GHz)
32 GB ECC RAM
NVMe Samsung Evo 250 GB za system
Radeon RX 580 Nitro 8 GB VRAM
i još 5 x mjesto za SATA diskove prema želji.

Tipkovnicu, miša i monitor uzmeš po želji.
25.11.2019 | 11:09
smayoo:

Ne. NE MLAĐE od 2015. Dakle 2015 ili STARIJE.


Huh, da da, krivo sam shvatio prvi puta, to mi je zapravo i pristupacno sto se cijena tice.


U principu ne. Da, možda neposredno nakon izlaska novih modela naletiš na akcijsku cijenu prvih starijih modela, ako ih kupuješ NOVE. Za polovne to nema baš neke veze.


Hvala.

dpasaric:
Prvo bih pitao zašto prijenosnik?

Prvenstveno zbog sastanaka sa klijentima, a i jednostavno mogucnosti da nisam vezan uz stan. Iako je istina da 90% stvari se radi doma za stolom, mislim da bi mi prijenosnik dao malo vise slobode, a prijenosnici su danas sve bolji pa ne vjerujem da ce biti problem.


Na tvom mjestu (ako zaista nije da nemaš stalni krov nad glavom dok to radiš) ja bih uzeo stariji, pa dograđeni Mac Pro, jeftiniji model samo s jednim procesorom.


To sam isto gledao, i koliko god primamljivo to sve zvuci, ako se ne varam na tim strojevima je apple ukinuo support?
Uglavnom nisam siguran koliki bi mi to upgrade bio s obzirom na trenutnu konfiguraciju, a nije da imam previse virtualki, evo na trenutnom stroju od 16gb rama nikada nisam prosao iskoristivost vecu od 13gb (sa virtualkom), vecinom sam oko 6.5 do 8gb. Ne radim previse backenda koliko frontend, i programiranje u vuejs-u i nije nesto prezahtjevan posao za racunalo. Meni je vise do toga da jednostavno sve radi , a ne da moram googlati 3 sata ko sada na linuxu i pazit da neki package ne ostane bez supporta itd... Iako to volim sve, jednostavno mi uzima previse vremena ponekad.
25.11.2019 | 11:54
bez 16gb rama ne kupuj... isto tako trebat ce ti minimum 256gb diska, bolje jos vise...

sa cijenom od skoro 3000€ novi macbook je preskup za web... po meni je bolje uzeti macpro koji je davor spomenuo ili 15" 2013 ili 2015 (11.3 ili 11.5) cca 1000-1500€. .. dolaze sa 16gb rama i jakim procesorima a disk mozes manje vise lako promjeniti...
25.11.2019 | 15:50
Gori sam od svoje zene dok kupuje cipele...

Ovaj Mac Pro mi se zapravo sto ga vise gledam sve vise svidja, doslovno sam proveo dan na poslu gledajuci youtoube i everymac.com da vidim sto se moze dobiti s tim. A sad cu vjerojatno i nastaviti kad dodjem doma.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 12 minuta
  • Kloba: Na Bačvicama, sorry
  • Kloba: Sjećam se. Spavali su u onom hotelu na Žnjanu. I ja sam tamo noćio jednom. Jako dobar hotel. Ko jučer da je bilo. Kako je Laušević rekao "Godine prođe, dan nikako". :)
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.07 Seconds

Provided by iJoomla SEO