Folder sa blinkajućim upitnikom
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Folder sa blinkajućim upitnikom


21.10.2019 | 14:14
Pozdrav ekipa,

Tražio sam po forumu teme vezano uz ovo, našao sam jednu, no prije 9 godina.

Imam macbook pro 13, mid 2014 sa retinom, 256 GB. Nakon 4 godine korištenja, pojavio mi se neki dan blinkajući folder sa upitnikom. Ugasim ga, pa ga ponovo upalim i odmah pritisnem ALT, da mi pokaže diskove, i vidim disk sa instalacijom os-a, odaberem ga i normalno mi pokrene sustav.

Problem je što mi se to sad skoro stalno dešava, čim ga pokrenem, svaki puta blinkajući upitnik.

Jel netko imao iskustva? Kako ste riješili? Zvao sam u 2 servisa, kažu treba vidjeti, ali vrlo vjerojatno nova memorija treba..cijena prava sitnica, od 2500 kuna na više .

Rado bi izbjegao ako je ikako moguće to, no ako treba..šta sad.

Hvala
21.10.2019 | 14:29
Ja mislim da je to disk u pitanju, ali neka to potvrdi netko stručniji od mene, mislim da nije do memorije..
21.10.2019 | 14:43
Vjerojatno ti u MacOS-u nije podešeno otkud da boota.

Provjeri ovo:

From the Apple menu choose System Preferences.
Click the Startup Disk icon in System Preferences, or choose View > Startup Disk.
Select your startup disk from the list of available volumes.
21.10.2019 | 15:09
Da. Iz nekog razloga Mac više ne traži default boot tamo gdje on jest, nego na nekoj drugoj particiji. Napravi ovo što je Energyman napisao i ne bi trebalo više biti problema.
Ne znam koji su to servisi koje si zvao, ali - ili im nisi baš znao objasniti u čemu je problem, ili oni imaju jako malo (ako išta) iskustva s Macovima.
21.10.2019 | 17:59
Podešeno je tako, sad sam baš provjerio. Ne znam ni sam šta više pokušati
Screenshot2019-10-21at16.57.18.png
  • kupus
  • Posjetitelj
21.10.2019 | 18:01
Vjerojatno je u disku problem, polako odlazi na vjecna lovista. Sreca u nesreci je da ga mozes promijeniti i sam

www.ifixit.com/Guide/MacBook+Pro+13-Inch...SD+Replacement/27849
21.10.2019 | 18:10
Ma to sam i ja nešto čitao po nekim stranim forumima, kao da dođe do kratkog spoja nekog na disku, i da je to to. Okvirna cijena diska? To bi se čak i dalo naći na njuškalu ili ebayu pretpostavljam za jeftinije novce.
  • kupus
  • Posjetitelj
21.10.2019 | 18:36
mlcorak kaže:
Ma to sam i ja nešto čitao po nekim stranim forumima, kao da dođe do kratkog spoja nekog na disku, i da je to to. Okvirna cijena diska? To bi se čak i dalo naći na njuškalu ili ebayu pretpostavljam za jeftinije novce.


www.owcshop.eu/catalog/index.php/macbook...ra-c-124_255_330_385

Ovi sigurno rade, nisu jeftini doduse. Vidi i na ebayu.
21.10.2019 | 19:10
A pokušati repair diska prije hardverskih zahvata? Možda je samo guid tablica smrdana
21.10.2019 | 19:30
Ako misliš u Disk Utility pa na First Aid, to sam već odradio. Nije pomoglo nažalost
21.10.2019 | 19:45
A da mozda odvojis samo dvadesetak eura vise i uzmes seriju Pro X2 umjesto serije N? Duplo su brzi, a limitirana garancija je dvije godine duza. Iskoristi ovo sto ti se dogodilo i ako vec mijenjas ssd pocasti se sa barem duplo vecim kapacitetom.
21.10.2019 | 19:51
Pa vidi, prodajem macbook taj svoj, uzeo bi novi, pa sam mislio isti staviti kakav je i bio. Misliš da bi mogao dobiti više za njega tako?
21.10.2019 | 19:57
mlcorak kaže:
Pa vidi, prodajem macbook taj svoj, uzeo bi novi, pa sam mislio isti staviti kakav je i bio. Misliš da bi mogao dobiti više za njega tako?


To ne znam, nikada nisam prodavao svoju opremu. Kod kupovine novih uređaja redovito nađem primjenu starim ili ih poklanjam. Disk od 480 Gb je samo sedamdesetak eura skuplji od njegovog duplo manjeg brata. Osobno bi uvijek pristao na takav upgrade.
21.10.2019 | 20:05
Kužim, razmislit ću pa ću vidjeti šta i kako

Hvala svakako na savjetu
21.10.2019 | 20:15
Ja bi osobno naravno prije same zamjene ssd-a prvo isključio sve eventualne programske razloge ovog stanja u kojem ti se racunalo nalazi. Ovdje jos nije detektirano da je problem 100% u ssd-u.
21.10.2019 | 20:18
Sve što sam našao na netu, sam isprobao. Nije pomoglo nažalost. Jedino razmišljam još otići u neki servis da mi oni možda to potvrde, a onda ću sam to sve zamijeniti.
22.10.2019 | 01:46
U ovom slučaju servis lupeta, kakva crna "memorija", nikada se ne dobije takva greška radi neispravnog RAM-a.

Napravi Time Machine backup cijelog stroja, digni ga s bootabilnog USB-a ili s tog eksternog diska na kojem je Time Machine (obično MacOS gore stavi i bootabilni dio) i onda zaderi interni disk, možeš s jednostrukim zeroingom da isključiš mogućnost da je u disku problem. Vrati sve nazad.
22.10.2019 | 12:57
RAM je zalemljen na tom modelu, pa se nadam da ti je serviser mislio na storage...

ako ces laptop prodavati, potrazi neki polovni apple disk po oglasima...

ako ces si zadrzati, onda ti je bolja varijanta uzeti "redovni" NVMe i adapter jer je razlika u cijeni primjetna
isto tako racunaj da taj model ima problema sa hibernacijom ako nemas originalni disk.... nevezano da li koristis sa adapterom ili neku skupu OWC verziju

ako ti se da citati, ovdje ti sve pise ...
forums.macrumors.com/threads/upgrading-2...to-m-2-nvme.2034976/
22.10.2019 | 13:35
Ma ide na prodaju da. Uzimam neki novi, pa samo da ga dovedem u stanje da radi, pa ćemo dalje vidjeti. Iako otkako sam prije dan i pol napravio ovo šta je energyman napisao, nije mi se pojavila greška. Pričekat ću još par dana, ako ništa, kupujem novi i to je to. Žao mi prodati nekome neispravan laptop
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 minuta
  • drpongrac23: @Bertone- Zašto si pun taštine?!?!
  • Tito: Baš gleado prošli tjedan u Kinoteci
  • Yonkis: [link] ako niste gledali u kinu (Art Kinu) onda morate pogledati na HRT2, večeras, rekao bih da je must-see za sve koji su iz Rijeke
  • Bertone: I tako se od pitanja da li djetetu (za koje ne znamo koliko ima godina) isplati uzeti laptop, došli smo do čiji je ve*i :D
  • jura22: Naveo primjer. Postoje i editori za jednanzbe na macOS-u.
  • smayoo: Pages koristi standardni LaTeX za jednadžbe, kao i LibreOffice (LO ima još i neki legacy sistem od OpenOfficea), a MS Office koristi svoj neki vrlo nepraktičan sistem, oduvijek. Tko piše puno jednadžbi u svojim tekstovima, nauči se LaTeXu jako brzo i puno je brži i efikasniji nego s MSO, na bilo kojoj platformi.
  • jura22: Za unijeti jednandžbu u Pages treba naučiti prohgramirati.
  • jura22: MSO na macOS-u ne radi kao na WIN. Recimo Mail Merge je neupotrebljiv ako ima iole više slogova. Kao tekst procesor je OK, ali je i Pages isto OK.
  • drlovric: Ako bas hoces Air, instaliraj Parallels i opet vrti nativnu verziju Win Office paketa. Radi to dobro.
  • drlovric: Autori MS Office za Win i Mac nisu nikada otisli niti na team building, a kamoli radili skupa. Ta dva proizvoda nemaju zive veze jedan s drugim :)
  • Bertone: Kako to? Pa rekao si da MacOS bolje koristi hardverske resurse :P
  • drpongrac23: @Bertone - evo vidiš, baš suprotno. MS Office na PC-u radi daleko brže i uglađenije nego na Mac-u. Baš si fulao od prve :)
  • Yonkis: jer jabučnjak nije optimiziran ;/
  • ping: Zašto na iPadu ne mogu skrolat u vikalici?
  • Bertone: Imaš pravo, M$ Office na PC-u i W11 piše što korisnik stisne na tipkovnici, dok na MBP i MacOS-u isti taj office radi na misli korisnika :D
  • drpongrac23: Mješate RAM i takt CPU na PC-u i na Mac-u. Dva potpuno različita OS-a koji iskoristavaju resurse na potpuno drugačiji način. Mac je Mac, a PCje PC.
  • Bertone: ??
  • drpongrac23: Mješate RAM 8
  • Bertone: Dalje, razlika između i5 i i7 za školske potrebe dijete neće osjetiti, a razlika u cijeni za tebe je dupla tak da,.. odluči sam :)
  • Bertone: *za dijete
  • Bertone: Što se tiče cijene, da više se isplati da dijete uzeti IdeaPad jer su RAM (iako ima samo jedan utor za RAM) i disk nadogradivi, kod MBP nisu
  • Bertone: Savija se poklopac ekrana (s njime i ekran), savija se tipkovnica u sredini jer nema podokvira (kod T serije je unutar lapropa magnezijski okvir , IdeaPad toga nema)..
  • Yonkis: Mini Mac [link]
  • Air: kazes da bi 150-200 bilo oko uzeti prije nego maca za 300-350? Iako je pc i5 i 8GB rama a mac i7 i 16 GB?
  • Air: O elementu savijanju nisam imao pojma kad koristim samo aluminij
  • Bertone: PS. Ako ti frend da taj laptop za 150-200 € onda ga uzmi pa koliko joj potraje, ako traži više nemoj.
  • Bertone: Imao sam 15" model u rukama i savija se, na 17" se vjerojatno savija još i više,... ako misliš uzimati Lenovo onda samo ThinkPad T seriju ili P ako ti treba prijenosna radna stanica
  • vicko: Nemoj se radi cijene uvaliti. Moja kćer je sa MB Air 2017 odradila gimnaziju i sada je na drugoj godini biotehnologije na PBF-u i još se ne žali da nešto ne može odraditi
  • Air: frend mi nudi taj PC ispod tržišne cijene i sad sam na muci što da odabrerm. Pustiti ću da mozak “prespava” nekoliko dana pa ću odlučiti
  • Air: Hvala svima na iskustvima…
  • smayoo: (to je bilo prošle godine)
  • smayoo: Inače, kćeri je na Airu 2016 aktualna verzija AutoCADa radila dovoljno dobro da odvježba i položi ispit iz nacrtne geometrije na prvoj godini arhitekture
  • smayoo: Sina nisam ni pitao nikad, kći mi je pokazala da je koristila skole.hr office365 account (web aplikcije od MS Officea)
  • smayoo: Naši i sin, i kći su završili gimnaziju (sin i faks) koristeći Mac (sin uvijek moje stare MBP, a kći Air, najprije jedan 2011, a onda 2016, ako se dobro sjećam - ovog drugog još koristi, 2. godina arhitekture)
  • Air: mislim da se i ja tu trebam suzdržati i pustiti PC u naš dom
  • Air: u protivnim bi u školi ili kasnije na faksu zijevala u čudu kad mora savladati “logiku” PCa
  • Air: Iz te perspektive bolje je da nauči se snalaziti na PCu a lako će na Maca. Ionako imamo samo Apple uređaje.
  • Ender: jes, pa posle kad dete predje na Mac da se pita sto je gubilo vreme sa PC-jem toliko dugo. ne bi bilo prvi put da se tako nesto cuje.
  • drpongrac23: Uzmi djetetu PC! Kasnije se privikava na Mac. Dobro ti Lovrić kaže!
  • Ender: @Air: uzmi tog Mac-a, instaliraj pored Mac OS, BootCamp imaces i windows. na Mac-u windows radi bolje i kompatibilnije od vecine PC-ja.
  • Air: Naj PC laptop je i5 a mac j i7
  • Air: pogotovo kada je u pitanju ista para
  • Air: Ali nekako me spopadne svrab po tijelu kad pomislim da ću morati rješavati PC zavrzlame
  • Air: i ja sam nekako prepostavio da je za dijete bolje PC
  • drlovric: Istu sam dilemu imao i na kraju joj kupio PC laptop. Prakticnije je vjeruj, jer Word na Mac i Word na Win nisu isti. Ustedjet ces djetetu vremena i zivaca :)
  • Air: draže mi je ovaj
  • Air: [link]
  • Air: Da li netko ima iskustvo sa srednjoškolcima i korištenjem apple računala, da li je bilo kakvih problema?
  • Air: Ali sad se dvoumim.
  • Air: Radije bi MBP pa da nemam zezancije sa reinstaliranjem prozora

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.18 Seconds

Provided by iJoomla SEO