Mac pro 1.1
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac pro 1.1


25.10.2019 | 22:17
Uspio sam naći i skinuti čistu .dmg kopiju install DVD-a 10.6. Pomoću programčića TransMac na PC-u sam uspio napraviti bootabilni USB za Mac, ustvari vanjski HDD jer USB stick viška nemam.

Nisam ga mogao dići pomoću restarta i option tipke, već sam ga morao u postavkama staviti kao glavni disk. I proradilo je, evo upravo je započela instalacija. Jedino se u hardu čuje nešto kao odbrojavanje bombe... Nadam se da nije na izdisaju. Ali ionako sam mislio ugraditi u njega veći i novi HDD.

& Dijete - hvala na pomoći, to nisam znao, ali bilo bi mi veliki problem jer je sve na Nizozemskom.

Hvala svima (za sad) na pomoći!
25.10.2019 | 22:18
@ dijete - ovaj link mi ide u favorite! Hvala!
26.10.2019 | 00:21
OSX se uredno instalirao, samo da još preuzme nadogradnju do 10.6.8 - ujedno i posljednja verzija koju službeno podržava. Ima li netko preporuku za neki bolji web-preglednik od Safarija? On ne otvara dosta stranica.
26.10.2019 | 01:04
Probaj FireFox.
26.10.2019 | 10:41
drpongrac kaže:
OSX se uredno instalirao, samo da još preuzme nadogradnju do 10.6.8 - ujedno i posljednja verzija koju službeno podržava. Ima li netko preporuku za neki bolji web-preglednik od Safarija? On ne otvara dosta stranica.



Sori, imao sam taj kompjuter, točno taj, i on ide na lion (10.7) najnormalnije.

Drugo, glede Safarija: nije baš u redu tražiti 'bolji web preglednik' jer je riječ od 10 godina staroj verziji koju koristiš i koja jednostavno nije u stanju otvoriti puno modernih web stranica.
Nisam siguran možeš li najnoviji firefox ili chrome instalirati na 10.6.8.

Jedini način da taj kompjuter bude softverski i sistemski up-to-date je da na njega preko bootcampa zvekneš windowse 7 i onda nakon cca tjedan dana povlačenja updatea i zakrpa svih vrsta i fela dođeš do aktualnog stanja. Shvaćam da ti to ne pomaže u naumu da upoznaš OSX, ali to je (bolna) istina.
26.10.2019 | 12:17
Probaj instalirati "Waterfox" fork Firefoxa za starije strojeve. Tog iMaca sam i ja imao i bio mi postao prespor za današnju upotrebu. Tak da Djuro dobro rekao, nećeš ga baš moći koristiti u punom sjaju, ali za silu će raditi !
26.10.2019 | 12:38
Ma to mi je samo da se malo prisjetim nostalgije, imao sam davno Intel Core 2 Duo, a ovoga sam dobio vrlo, vrlo povoljno pa sam se pomamio i kupio. Htio bih ga dovesti u red, pa nek se moj klinac malo uči na njemu. Ja ću za sebe najvjerojatnije uzeti novi mini. Imao sam minija i5, 2014, 4GB RAM, tu sam se zeznuo, pa sam ga nekako uspio prodati. A računalo koristim uglavnom za slušanje mp3 glazbe, pokoji dopis, jednostavniju tablicu i sl.

Imam još jedno pitanje. Da li je moguće instalirati OS X na vanjski HDD, te ga koristiti kao primarni radni disk. Imam jedan vanjski disk od 1TB, pa bih ga iskoristio kao glavni disk, naravno, stalno bi bio uključen u računalo. Nekako mi se ne da sad petljati sa otvaranjem Maca te kupovanjem i ugradnjom novog diska, a ovaj vanjski mi ionako stoji u ladici. Znači OSX instalacija i sve ostalo (aplikacije, fajlovi) ali na vanjskom HDD-u - kad se Mac upali, da se diže sa tog vanjskog diska. Ovaj koji je unutra mi daje neke čudne zvukove pa se bojim da ne rikne.

@ Djuro genijalac - Nikad i nikako Windowse, imamo doma jedan Lenovo laptop sa Win 10, stoji u ormaru. Uglavnom sam na iPad-u 6.
26.10.2019 | 13:06
Moguce je, ali si ogranicen propusnoscu USB 2.0 sucelja (ili FireWire u najboljem slucaju) te mehanickim diskom. To je recept za sporost sustava
26.10.2019 | 13:41
Djuro genijalac kaže:
drpongrac kaže:
OSX se uredno instalirao, samo da još preuzme nadogradnju do 10.6.8 - ujedno i posljednja verzija koju službeno podržava. Ima li netko preporuku za neki bolji web-preglednik od Safarija? On ne otvara dosta stranica.



Sori, imao sam taj kompjuter, točno taj, i on ide na lion (10.7) najnormalnije.

Drugo, glede Safarija: nije baš u redu tražiti 'bolji web preglednik' jer je riječ od 10 godina staroj verziji koju koristiš i koja jednostavno nije u stanju otvoriti puno modernih web stranica.
Nisam siguran možeš li najnoviji firefox ili chrome instalirati na 10.6.8.

Jedini način da taj kompjuter bude softverski i sistemski up-to-date je da na njega preko bootcampa zvekneš windowse 7 i onda nakon cca tjedan dana povlačenja updatea i zakrpa svih vrsta i fela dođeš do aktualnog stanja. Shvaćam da ti to ne pomaže u naumu da upoznaš OSX, ali to je (bolna) istina.


everymac.com/systems/apple/imac/specs/imac_cd_2.0_20.html

Ovdje kaze 10.6.8. Bilo bi dobro da ide lion, za njega ima puno vise programa.

Zapravo, sudeci prema linku, ide i lion s malo igranja, ali maksimalno 10.7.2.



Za 10.6.8. imas browsere updateane do cca 2017, probaj palemoon recimo (verziju iz 2017). Pojavljuju se i dodatni problemi za browsere kao sto je nedostatak addona (ad blockera i slicnih, flash ubije taj jadan procesor). Ima i jedan retardiran bug na 10.6., nekad ne zeli prikazati tabove kad si u full screen modu (chrome recimo) pa moras rucno alt-tabbat na finder/drugi program, pa se ponovno vratiti u chrome kako bi promijenio tab.

Web aplikacije, novije stranice (recimo reddit.com), ne rade sa vecinom browsera na 10.6. Firefox je okej, ali jako je spor. On radi s malo vise stranica od chromea, ali za njega nemas adblockera. Na Chromeu imas abp koji radi kolko tolko. Znalo mi se desit da za odredjenu radnju koristim vise browsera, jedan da dodjem do nekog linka, drugi da mogu file poslati/uploadati. Dobra je stvar sto adobe flash nije blockan sa verzijom osxa (iako na njihovim stranicama pise 10.9+ cini mi se), pa barem mozes imati zadnju verziju flasha.



S drugim dijelom se slazem, ali s tim neka apple (i njegovi kupci!) spavaju. Ironicno je da ako zelis spojiti svoj iphone novijeg datuma s tim racunalom moras instalirati windowse jer na njima imas pristup odgovarajucoj verziji itunesa. Sto znaci da nije limit u hardveru, vec samo ljenost/pohlepa applea.
26.10.2019 | 14:50
Ide gore lion najnormalnije, nikakvo hakiranje nije potrebno. Maksimalni ram (treba koristiti uparene kekse za najbolju brzinu) je 4 GB (2 x 2GB), ali komp prepoznaje i koristi samo 3 GB. Bio mi je gore i SSD i radilo je bez problema. Ironično, ljudi kupe ovakav ili slično star stroj i onda vele da im treba samo za surfanje, a surfanje je i najzahtjevnije po pitanju resursa.
Na tom sam stroju i montiral obiteljska videa s kamere (firewire) i pržio DVD-e i slagao muziku i svašta. I to bi sve, s tim istim paketima, bilo moguće napraviti i danas, ali za surfanje je stroj usko grlo.
Windowsi 7 rade solidno. Još jednom, sedmica, ne desetka.
26.10.2019 | 15:04
Ne znam jel pricamo o istom imacu, ali na core duo (ne core 2 duo) i core solo procesore ide do 10.6.8.

Najbolje da se javi op s tocnom verzijom maca.


Evo, da ne ispada da napamet pricam

lowendmac.com/2014/can-i-run-os-x-lion-i...de-my-core-duos-cpu/


So there are ways to install OS X Lion on Core Solo and Core Duo Macs, even without upgrading to a Core 2 Duo CPU, but they are a lot of work. Most of all, running an operating system designed for a 64-bit CPU on a 32-bit CPU will be less efficient, so at the very least you should install a Core 2 Duo if your system allows it.

You must have OS X 10.6.6 (10.6.8 recommended) Snow Leopard installed on the Mac running the installer, at least 2 GB of installed RAM, and at least 7 GB of available hard drive space to run the installer – and a Core 2 Duo or newer CPU to run Apple’s official installer.
26.10.2019 | 15:15
Mislim da je to Alu iMac 2007g. koji sam sam imao. Ne onaj bijeli plastični, nego prva serija poslije njega. S tim da im je ATI 2400 grafika slabija strana. S vremenom crkne. U svoje vrijeme je to bio sasvim lijep, funcionalan i solidan stroj. Vrijeme ga je pregazilo, jbg !
26.10.2019 | 16:19
Ljudi, jel vidite vi naslov teme? Mac je Pro 1,1. Kakav core žnj duo? Ide na njega 10.7, ali jednostavnije je instalirati 10.6 jer je on još dolazio na retail dvdu.
Dražene, dugoročno, vrijedi se poigrati s tim patchom pa instalirati na njega 10.11 (sad kad ti radi na 10.6, to ti je lakše pripremiti). Mi u uredu imamo jedan takav stroj, flashan na 2,1 i patchan pa instaliran 10.11. Koristimo ga za posao svakodnevno, radi vrlo ozbiljne zadaće bez greške, a kamoli da ne bi radila neka aktualna surfalica. To je super stroj.
Ovo s vanjskim diskom ti je loša ideja. Otvori stroj pa ćeš vidjeti koliko je jednostavno zamijeniti disk, itd. To je radni konj koji je složen da ga bude vrlo jednostavno servisirati.
26.10.2019 | 17:47
@ smayoo - ja sam kriv što je tema otišla na iMac, s obzirom da sam to na kraju i kupio. Mislim da ću postojeći HDD u iMac-u zamijeniti novim, nadam se da će normalno raditi klasični SATA III disk za PC od 1TB.

Možeš li mi samo reći kako se zove onaj mali programčić s kojim se od image datoteke OSX-a radi bootabilni OSX USB. Mislim bootabilni u smislu da kad prilikom dizanja sustava držim “Option” tipku da ga digne u boot mod.

Jer sve što sam do sad napravio ne diže u boot meni, a onda se postavlja pitanje kako bi uopće nešto instalirao na novi prazan disk.
26.10.2019 | 20:29
@ smayoo, daj se malo skuliraj ! Ne pratiš temu pa ti odeš u krivi smjer. I ne drži se naslova ko pijan plota !
26.10.2019 | 20:32
I da, Dražene nisi točno definirao , koji je iMac da nema nedoumica. Onda će ti i odgovori biti konkretniji !
26.10.2019 | 20:49
drpongrac kaže:
@ smayoo - ja sam kriv što je tema otišla na iMac, s obzirom da sam to na kraju i kupio.


Zar nije to taj isti s kojim si imao 100 problema prije 10 godina?

Šteta, mislim da bi ti MP bio bolja kupovina. S ovim ne znam što ćeš moći.

Možeš li mi samo reći kako se zove onaj mali programčić s kojim se od image datoteke OSX-a radi bootabilni OSX USB.


Ima ih nekoliko. Install Disk Creator, na primjer. Ali nisam siguran da i jedan od njih radi pod 10.6.

Jer sve što sam do sad napravio ne diže u boot meni, a onda se postavlja pitanje kako bi uopće nešto instalirao na novi prazan disk.


Ako je ispravno napravljen, sigurno se pojavi u boot meniju.
26.10.2019 | 20:54
iMac 2 GHz Intel Core Duo, 2 GB 667 MHz DDR2 SDRAM, 250 GB HDD

Model Name: iMac
Model Identifier: iMac4,1
Processor Name: Intel Core Duo
Processor Speed: 2 GHz
Number Of Processors: 1
Total Number Of Cores: 2
L2 Cache: 2 MB
Memory: 2 GB
Bus Speed: 667 MHz
Boot ROM Version: IM41.0055.B08
SMC Version (system): 1.1f5
Serial Number (system): W8602DFZU2P
Hardware UUID: 00000000-0000-1000-8000-0016CB83E182

Znači prva serija Intel iMac-a. Zadovoljan sam računalom s obzirom na moje trenutne potrebe.

Ima jedan drugi problem. Nikako ne mogu nakon restarta držeći tipku "Option/Alt" dobiti izbornik gdje započinje instalacija i mogućnost formatiranja diska. Uredno sam od image datoteke napravio instalacijski USB sa OS X 10.6 sljedeći upute sa

www.maketecheasier.com/create-mac-snow-l...d-usb-installer-disk

Tipkovnica radi, isprobano i sa drugom Apple tipkovnicom, i sa Windows tipkovnicom - ništa! Čak sam jutros za tu namjenu kupio prazan USB stick.

Ako u postavkama "Startup diska" podesim da se diže sa tog USB-a, onda se uredno digne i može započeti instalacija.

Uskoro u taj iMac namjeravam ugraditi novi prazan HDD ili možda SSD - kako ću ih formatirati i postaviti gore OS X kada mi računalo ne dozvoljava da pomoću tipke "Option/Alt" dignem instalaciju sa USB-a?

Ima li netko kakvo pametno rješenje?
26.10.2019 | 21:03
@ smayoo - nije čak ni isti model, za seriju ispod, samo sam tada onog platio oko 13.000 kn, a ovog sada svega 250 kn. Tek toliko sam ga uzeo da ga se izguštam do kraja i da moj mali sinčić uči malo crtati i pisati na računalu.
26.10.2019 | 21:06
Dakle , nije Alu nego plastiša model prije. Tu ti nemrem pomoći jer je ipak drugačiji od modela iza a s njim nisam imao iskustva.
26.10.2019 | 22:00
Probaj PRAM reset i te điđe-miđe prije nego prijeđemo na kompliciranije ideje.
Da nije slučajno ostao neki problematični CD ili DVD u optici? Uštekaj žičanog USB miša direktno u iMac i drži lijevu tipku pritisnutu dok se budi.
26.10.2019 | 22:41
Pokušao sam PRAM reset, u optičkom pogonu nema medija, provjerio sam prilikom kupnje. Čak i radi besprijekorno!
27.10.2019 | 00:03
Nadam se da koristiš ŽIČANU tipkovnicu? Jesi li probao reset SMC? Što se točno dogodilo kad si napravio PRAM reset?
27.10.2019 | 00:33
Je, žičana je. Nije se dogodilo baš ništa. Probati ću još i SMC reset, to nisam.
27.10.2019 | 01:13
Ako se nije dogodilo baš ništa, nisi napravio PRAM reset. Ili hoćeš reći da se dogodio PRAM reset, ali nije bilo željenog rezultata?
27.10.2019 | 09:56
Napravio PRAM i SMC reset, no i dalje ne boota sa USB-a. Našao sam još jedan tutorial gdje prije svega treba na USB stick postavkama isključiti jednu kvačicu pa tek onda kreirati bootabilni USB. Javim kad bude gotovo. Usput, skidam još jedan image od Snow Leoparda. Hvala Smayoo na trudu!
27.10.2019 | 19:35
Evo da zaključim temu, na kraju sam instalirao OS X na vanjski HDD od 1TB, a onaj postojeći u iMacu sam u potpunosti izbrisao. Kao što sam rekao, taj ugrađeni hard ima neke čudne otkucaje pa se bojim da ne otkaže, ipak je to staro računalo. U "Startup Disk-u" mi je vanjski HDD podešen kao glavni disk. Nisam primjetio nikakva usporavanja u radu sustava, a ni aplikacija. Znači sve se diže s njega, i sve mi je na njemu. Particije nisam radio, nismo na Windowsima.

Još uvijek mogu u "Startup Disk-u" podesiti USB instalaciju kao primarnu te ponovno instalirati OS X ukoliko nešto pođe po zlu (a teško da će se to desiti kod OS X-a). Sve sam dva puta provjeravao, gasio Mac, ištekavao ga iz stuje, ištekavao pa ponovno uštekavao vanjski HDD dok je računalo bilo isključeno - ukratko - sve radi.

Mislim da trenutno sa ovakvim setupom nema ni potrebe otvarati iMac te u njega ugrađivati novi HDD ili SSD. Ionako uskoro, nadam se prije božićnih blagdana, stiže novi Mac mini, a ovaj ostaje kao sjećanje na dane kada je Apple znao napraviti OS koji radi bez greške, čini mi se što je novije, sve je kilavije. Da budem iskren, Mac OS 9.2 mi je na prastarom iMac G3 bilo užitak koristiti. Da ne duljim...

Još jednom, hvala svima na pomoći. E da, Smayoo, Firefox mi radi izvrsno (bar za moje skromne potrebe), ali sam se dobro namučio dok sam našao kompatibilnu verziju 45.9.0.
27.10.2019 | 21:23
Važno je da si riješio. Uživaj sada!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 21 sati, 14 minuta
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.64 Seconds

Provided by iJoomla SEO