macpro 2.1 - napajanje?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

macpro 2.1 - napajanje?


16.10.2019 | 16:45
Konfiguracija:

2.1 8core
HD5870 flashana
4*4GB DDR2

Stvar je sljedeca:

Macpro se random gasi, nekad nakon 2 minute koristenja, nekad nakon par sati, nekad nakon dana. Cesto ga i ne mogu upaliti, tj. nema chimea i slike. Ventilator na grafi (njega se najvise cuje) u tim slucajevima nekad radi 100%. Nakon sto ga ne koristim niti pokusavam upaliti >sat vremena, upali se i cini se da sve radi. Dok opet ne krepa

Stvari koje sam probao:

Zamjenio sam graficku sa 7300GT koja je dosla sa strojem, opet se cesto ne zeli upaliti kad se srusi
Provrtio rember za testiranje memorije, proslo bez errora -> volio bih probati aht, ali ne uspjevam ga nikako sloziti (koristio sam ovaj guide github.com/upekkha/AppleHardwareTest). Navodno za elcapitan mora ici nekako drugacije, nisam bas skuzio kako.
Prebacio memoriju u druge slotove, probao s manje rama
Resetirao smc, nvram

Sumnjam na napajanje, moze li netko sa vise iskustva potvrditi moje sumnje?
16.10.2019 | 18:11
Ako se vent na grafulji vrti, dok ne možeš upaliti komp, onda problem vjerojatno ipak nije u napajanju, nego u matičnoj ploči. Ali pričam napamet, napajanje daje van više naponskih nivoa. Možda je 12V ispravno, a 5V pravi probleme. Ili obratno.
Sumnjam da će ti AHT dati neku decidiranu informaciju. Svodi ti se na to da pokušaš zamijeniti ono jeftinije pa vidiš je li problem nestao ili ostao. Idealno bi bilo da možeš PSU od nekog posuditi za taj test.
17.10.2019 | 01:51
Kako je 5870 spojen, s oba kabela na matičnu? Kada je napajanje problem, onda se stroj obično ne može niti upaliti, može raditi djelomično, npr. vriti grafička i diskovi, ali stroj nema boot chime i ne ide dalje. No, ako se stroj boota i radi, a onda se ugasi, to su obično dva scenarija: prvi da GPU povuče previše snage i Mac napravi sigurnosni shutdown - i drugi, da se pregrijava CPU ili Northbridge i opet dolazi do gašenja. Moguće i da je matična trajno oštećena, obično pregrijavanjem, a onda je to za otpis osim ako se povoljno ne dobije matična (ja sam jednom našao za 50 $).

Korak 1: očitaj temperature procesora i posebno Northbridga, pa javi,

Korak 2: ako išta prelazi 80 oC to je znak za zamjenu paste, a na stari Northbridge nije loše staviti i dodatni hladnjak.

Mislim da ćeš još najbrže to pogledati s iStat Pro widgetom.
21.10.2019 | 17:58
Mogla bi i ploca bit problem, nazalost nemam drugi mp pri ruci da se igram. Nazalost ATX napajanje nije kompatibilno s mp, tako da i ta opcija nije moguca.

Gotovo pa se i vise ne moze upaliti, upali se mozda jednom u 10 puta. Ali kad se upali - radi sve po spagi. Half Life2 kao nekakva zahtjevnija aplikacija radi skroz normalno, ne rusi se (razmisljam u smjeru ako je napajanje, srusio bi se u half lifeu buduci da je "tezak" za gpu).

Budem provjerio temperature kad ga uspijem upaliti. HD5870 je spojena na maticnu, sa 2x minipcie na2x6 pinski. Usput budem i pratio maticne na ebayu, steta mi je ostaviti stroj da ne radi.

Hvala na odgovorima momci.
22.10.2019 | 01:40
Hmmm... znači kada se upali, onda radi ok? Možda je onda ipak nešto s napajanjem, ali tu ne pomaže ništa nego polovni original putem eBaya.
22.10.2019 | 16:12
Dap, samo ga je sad gotovo pa nemoguce upalit.

Malo prije sam se igrao s diag led gumbom, pomogao mi je

Ne svijetli (a trebali bi) led6 (gpu present) i led7 (power on). Led1 (trickle power) i led8 (efi done) svijetle normalno.

Iz service manuala ->

Za 6 navodi sljedece:

Troubleshooting:
• Check that the graphics card is seated correctly in its PCI slot.
• Check that the card’s auxiliary booster power cable is connected properly (if the card
requires one).
• Verify power supply cables are properly seated.
• Try the graphics card in a different PCI slot.
• Try a different graphics card.
• If an error message about graphic card booster power connection is displayed, check that
the appropriate booster power cable is firmly connected between the logic board and the
graphics card.
• Replace the logic board.

Sve tocke sam isprobao osim zadnje

Za 7:

Normally on when DIAG_LED button is pressed.
If this LED is on, it indicates the power supply is functioning.
Troubleshooting:
• Check that the power cables to the logic board are properly attached.
• Check the cable connections at the power supply.
• Check for any signs of an obvious electrical short, e.g. metal screws or PCI card slot cover
loose inside computer touching the logic board

Ovdje sam sve tocke isprobao.

SMC restartao par puta, nista nije pomoglo. Znaci vjerojatno je maticna crknula, a moguce i napajanje. RIP MP2.1

Ici ce u prodaju ovi ispravni dijelovi uskoro u oglasnik, kuciste mozda odnesem da ga otope, moram vidjet cijenu aluminija
22.10.2019 | 18:28
Ja bih otvorio to napajanje i pregledao elektrolitske kondenzatore. Ne bih se začudio da su nakon toliko godina dali svoje i "napuhali se". Ako primjetiš takve, kupi nove (doslovno par kuna investicije) i zamijeni ih ako si vičan lemilici. Postoje dobre šanse da je to uzrok problema.
23.10.2019 | 21:27
Dobar savjet, hoce li bit zlata vrijedan, vidjet cemo u skoroj buducnosti
23.10.2019 | 22:27
Iz osobnog iskutva, zamjena kondenzatora bi riješila od oko 85% slucajeva sa napajanjem. Fingers crossed!
30.10.2019 | 13:50
Jucer sam isao vadit napajanje, ali nisam uspio / ne znam ga otvoriti.

Maknem sve vidljive vijke sa vanjske strane, ali ostanu oni "unutra", kao da je iznutra zasarfljen pcb od napajanja za vanjske zidove. Ima li netko iskustva s otvaranjem, da me uputi na pravi put?

Googleom ne nalazim rezultate.
30.01.2020 | 11:16
Napajanje zamjenjeno - sve po starom.

Ili je maticna ili procesor...
30.01.2020 | 23:02
Uh, šteta. Gotovo nikada nije procesor, prije da je matična, ali procesor je lakše promijeniti.
31.01.2020 | 18:42
Vjerojatno cu ici putem kupnje 1.1 (ima na njuskali relativno jeftino, cjenovno tu negdje kao druga maticna s ebaya) pa onda konacno otkrit problem. vjerojatno ce me to sve izac vise nego sto zapravo i ovaj moj 2.1 vrijedi, ali zao mi ga je bacat kad je jos uvijek upotrebljiv.
01.02.2020 | 02:21
Imao sam jednom tu situaciju na mom starom 2,1 (mojom greškom, prejaka grafička spalila vod na matičnoj), kupio sam 1,1 matičnu, složio stroj prvo sa starim 1,1 procesorom, flashao matičnu na 2,1, onda stavio nazad novije procesore i taj stroj radi dandanas kao server.

Sretno!
16.02.2020 | 18:17
Prebaceni procesori u drugi 1.1, radi sve 1/1. Samo jos da uspijem flash SMCa napravit da ga prepozna... Error 5530. Guglat cu jos par dana...

Btw, ako nekom treba macpro 2.1 sa maticnom riknutom, dajem ga za simbolicnu cifru.
05.04.2020 | 10:07
Posto? Te sto je sve u njemu?
06.04.2020 | 16:32
Poslano na pm
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 19 minuta
  • t_burgund: Za tursku cijenu potrebno je koristiti VPN. Koliko je to legalno za profesionalnu upotrebu?
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.11 Seconds

Provided by iJoomla SEO