Baterija MacBook Pro mid2012
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Baterija MacBook Pro mid2012

31.08.2019 | 17:26
Pitanje u vezi statusa baterije za macbook pro mid 2012 13inch
Battery monitor javlja battery capacity 98% 5870mAh, cycles 428 and remaining time 2:56min.
Cini mi se jako malo remaining time u odnosu na battery capacity.
Da li ovo izgleda normalno, jel svaku aplikaciju koju sam koristio za provjeru baterije javlja da je istovjetna u odlicnom stanju.
Mozda mogu navuc 3h rada na lapotpu bez punjaca.

Promjena il jos je ok?!

Hvala
31.08.2019 | 20:38
Odgovor ne znam, no, ukoliko nije problem, da ne otvaram novu temu, priupitao bih sljedece...
Naime, imam Macbook Pro 13, 2019 i koristim ga cca dva mjeseca. Obzirom da ga nastojim sto je vise moguce drzati na punjacu zbog ocuvanja baterije, je li to ispravno i ako nije, kada baterija oslabi, koliko ce me zadovoljstvo zamjene baterije kostati u Apple servisu. Zivim u Njemackoj, gdje je uredjaj i kupljen. Ne koristim neke aplikacije koje bi ga previse opterecivale. Affinity Designer i Affinity Photo i Final Cut mozda jednom ili dva puta mjesecno za render nekog kratkog videa. U posljednje vrijeme dosta sam u bolnici i za kracenje vremena znam zaigrati Euro Track Simulator 2 na njemu. Tada ventilatori obicno rade na maksimumu i to me najvise brine da tada dok rade, naj vise steti bateriji. Eto, to je moje pitanje... Unistava li igra bateriju i koliko otprilike kosta zamjena kada dodje vrjeme za zamjenu.
Hvala i lijepi vam pozdrav iz Kirchheimbolandena
01.09.2019 | 09:35
zvone6 kaže:
Pitanje u vezi statusa baterije za macbook pro mid 2012 13inch
Battery monitor javlja battery capacity 98% 5870mAh, cycles 428 and remaining time 2:56min.
Cini mi se jako malo remaining time u odnosu na battery capacity.
Da li ovo izgleda normalno, jel svaku aplikaciju koju sam koristio za provjeru baterije javlja da je istovjetna u odlicnom stanju.
Mozda mogu navuc 3h rada na lapotpu bez punjaca.

Promjena il jos je ok?!

Hvala

Battery health ili battery capacity?
U vezi baterije imaš tri podatka kapaciteta:

A) design capacity (koliko cca ima kad izađe nova iz tvornice)
B ) full charge capacity (koliko SADA, tj. OVIH DANA ima kad je napuniš do kraja)
C) current charge (koliko UPRAVO OVOG TRENUTKA ima preostalog naboja u bateriji)

C/B · 100% = battery capacity (u postocima), on kaže koliko je baterija trenutno ispražnjena

B/A · 100% = battery health (u postocima) kaže koliko je baterija dotrajala, tj. kad je napunjena do kraja, koliko je "slabija", nego dok je bila nova.

428 ciklusa i 98% battery health zvuči nemoguće. Pogotovo ako je autonomija rada 3h. Ovo, naravno, ovisi o režimu korištenja - ako gledaš HD streaming video preko wifi konekcije, vjerojatno ne bi izdržala ni do kraja filma.
01.09.2019 | 10:01
forcemac kaže:
Odgovor ne znam, no, ukoliko nije problem, da ne otvaram novu temu,

Ubuduće slobodno otvori novu temu (jer kad ovako uletiš s ne baš sasvim povezanim pitanjem na nečije pitanje koje još nije dobilo odgovor - to se zove hijackanje teme i nije baš OK ). Otvaranje nove teme, barem na Jabučnjaku, ne košta ništa, uopće nije teško (jedan klik, kao i odgovor na temu, samo centimetar više prstom po touchpadu...), a pridonosi bogatstvu tema na Jabučnjaku...

priupitao bih sljedece...
Naime, imam Macbook Pro 13, 2019 i koristim ga cca dva mjeseca. Obzirom da ga nastojim sto je vise moguce drzati na punjacu zbog ocuvanja baterije, je li to ispravno

To je sasvim ispravno za današnje litijske baterije. Prije 15+ godina koristile su se punjive baterije na bazi nikla koje su imale drugačiju kemijsku i fizikalnu narav pa ih je trebalo prazniti do kraja i puniti do kraja da bi im se maksimizirao životni vijek. Za današnje baterije treba raditi ovako kao ti. Ako bi laptop baš baš cijelo vrijeme bio spojen na punjač, onda je dobro jednom-dvaput u mjesec dana skinuti ga s punjača i pustiti da radi sat-dva na bateriji.

i ako nije, kada baterija oslabi, koliko ce me zadovoljstvo zamjene baterije kostati u Apple servisu.

Mislim da nitko normalan ne mijenja bateriju na MacBooku/Air/Pro u ovlaštenom Apple servisu. U slučaju tvog modela, to znači zamjenu cijelog gornjeg kućišta, skupa s tipkovnicom. Model je još jako nov pa se još ne nudi zamjenska baterija i pribor za odljepljivanje od kućišta (za takvu zamjenu potrebna je ipak neka veća vještina i iskustvo pa, kad dođe vrijeme, za to nađi nekog "neslužbenog" servisera).

U posljednje vrijeme dosta sam u bolnici i za kracenje vremena znam zaigrati Euro Track Simulator 2 na njemu. Tada ventilatori obicno rade na maksimumu i to me najvise brine da tada dok rade, naj vise steti bateriji.

Ne šteti to bateriji. Naravno da se ona u takvom režimu brže prazni, ali baterija tome i služi. Računaj da svaka baterija mora moći ostvariti životni vijek od barem 1000 potpunih pražnjenja i 1000 potpunih punjenja. Uz prosječno korištenje, to ti je 7-8 godina. Uživaj.

Važnije je da paziš na nešto drugo - ako koristiš laptop dok si u krevetu, pogotovo ako radiš nešto tako zahtjevnije da su ventilatori na max, vodi računa da ga ne držiš na pokrivaču ili madracu, ili čemu drugom mekanom, od tkanine, jer mu jako oslabljuješ sposobnost hlađenja i on pri ventilaciji usisava jako puno (100x više) prašine koja se nataloži unutra i trajno oslabljuje sposobnost hlađenja, i nakon dovoljno vremena dovodi do kvara.

Uzmi nešto ravno i kruto. Na primjer - poslužavnik, neku veliku knjigu, ili tako nešto, to stavi na krilo i onda laptop na to.

Hvala i lijepi vam pozdrav iz Kirchheimbolandena

Nema na čemu, lijepi pozdrav i tebi, idem sad vježbati kako se izgovara ime tog mjesta. Kirš... ne... Kirh... ne... Kirhajm... e, jbt...
01.09.2019 | 10:51
Hvala lijepa Smajo na iscrpnom odgovoru. Bas sve si obuhvatio, osim Kirš.... ,tu je malo zapelo, a i meni je ponekad tesko izgovoriti ime tog mjesta. Ovako nekako... Kiršhajmbolanden.
Ispricavam se sto nisam otvorio novu temu, ali vi decki s foruma i kad netko pogresno neke stvari uradi, nadjete nacin da to sa dobrom dozom humora rjesite.
Samo sam htio izbjeci gusenje foruma, al ocito sam postigao kontradiktoran efekat.
Uglavnom, hvala na svemu i usput, kao feedback za moj MBP... Ljudi, uredjaj radi besprijekorno. Ventilatori su mi 90% vremena potpuno iskljuceni. Potpuno je necujan. Par dana treba da se prsti priviknu na tipkovnicu. Sve radi fluidno i bezprijekorno.
Js jednom, hvala i pozdrav svima.
Zvone6, sori sto sam ti uletio u temu...
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 14 sati
  • cariblanco: Mož i meni, samo ja neći mini :)
  • stefanjos: kad bude netko imao vakumirani iphone 12 mini 128 gb, neka mi se javi u pm :)
  • surf: halo kako stojite sa kriptom?
  • name: Tražim g5 dual, ili bar g5, ima ko kaj?
  • dpasaric: Novi prikaz hardvera na Jabučnjaku! :)
  • dpasaric: Da, da, vidjeli, bilo je i vrijeme!
  • lucija: [link] - zanimljiv clanak o remakeanju digitalnog avijeta od strane Bernesea Leea
  • lucija: [link]
  • Gjuroo: Koristi li netko Adobe Dimension? Treba mi mala pomoć.
  • Air: i ja vjerujem :)
  • Air: naravno da ih ima.
  • Dijete: :) Ja vjerujem da ima ljudi kojima 5000kn ne cini veliku razliku...
  • Air: Prvo, pogledao sam na austrijskim stranicama i tamo je isti odnos. Dakle upravu ste. Drugo, 5000 kn nije mala razlika.
  • Piko: da li je novi bolji ovisi o potrebama .... netko treba intel x86 kompatibilnost (win, Linux) pa mu novi nije bolji :)
  • Dijete: to nije bilo pitanje, pitanje je bilo da li ovo ima negdje drugdje :D - svugdje je tako.. :D i ne bih ulazio je li neusporedivo bolji... vjerujem da ima ljudi kojima je vaznije da im soft radi i da imaju 4TB porta pa ta razlika od 5000kn ne igra veliku ulogu...
  • Air: Poanta je da je stari model skuplji a novi neusporedivo bolji.
  • Dijete: Potrazi si tu ak imas viska vremena [link]
  • Dijete: Ima
  • Air: MBP 13 M1 8C CPU / 8C GPU / 512 GB Redovna cijena: 14.809,47
  • Air: MBP 13 2020 i5 2 gHz / 4 Core / 512 GB Redovna cijena: 19.577,89
  • Air: Da li ovog ima negdje drugdje osim u HR?
  • gladhr2: [link] idemo znalciiii :)
  • Zdravac: Nakratko svratio; Sretna Nova svim dragim forumašima!
  • Kloba: Ajde pozz
  • JOHN: Moram se isključiti zbog posla. jednom drugom prilikom ćemo o tome
  • Kloba: Ima od toga 20 godina
  • Kloba: I to je radio za državnu firmu, upravo zbog ovoga što si napisao, starih i netočnih podataka
  • Kloba: Znam otprilike, on je to radio da se zna šta je čije ako me razumiješ, što je u čijem vlasništvu (ako sam ga ja dobro shvatio uopće)
  • JOHN: geodeti se bave snimanjem terena i objektata, položajno i visiniski. Rade ajmo reči karte sa slojnicama(visinama terena)
  • Kloba: A kao najrazvijenija država na svijetu
  • Kloba: Pa vidi šta je ovaj kripl Trump izveo jučer s twitterom, napad na Kapitol nakon 200 godina
  • Kloba: Kada se u bilo čemu pokrenu takve teme o HR, ja e samo ponadam da smo jako mlada demokracija i da zapravo ima cajta da napravimo nešto od sebe. samo da smo se kasno sjetili u odnosu na vrijeme i geopolitiku, jesmo
  • Kloba: Ja znam da mi je susjed, koji je završio Geodeziju, i čiji je mlađi brat završio srednju geodetsku pa je išao po ulicama s onim aparatima za mjerenje, rekao da imamo podatke iz Kraljevine SHS bolje nego iz Juge o vlasništvu. Druga tema, ali isto ide u prilog ovome što pričaš
  • JOHN: Bit svega je d ahrvatskja jako malo radi po pitanju istraživanja tla, seizmici. Ne izdvajaju se sredstva za to. Oslanjamo se na stara i nedovoljna istraživanja
  • Kloba: Profa
  • Kloba: E da, taj lik je bio sa PMF-a
  • JOHN: O potresima se uči na pmfu(najdetaljnije), građevini, rgn-u, geotehnici. Arhitekti nemaju pojma o tome, oni se samo trebaju pobrinuti da imaju suradnike koji će i te stvari riješiti u sklopu svojih projekata
  • Kloba: Da, znaš kako je netko to dobro opisao, kada Zemlja odluči napraviti (zamisli onaj pokert dlanom kada čistiš rukom rame od mrvica pa se dva tri puta potepeš rukom po ramenu) to i zatrese se, odnosmo mi ko mravi kao da nas nikada nije ni bilo...
  • JOHN: uh ima još puno stvari o kojima bi se trebalo pričati. Prije bilo kakvog projektiranja, pa taman i z akokošinjac kako ja znam simbolično reči, potrebno je ispitati tlo. Tek što dobiješ potrebne parametre o tlu, možeš se baviti projektiranjem. Tlo nije beton ili čelik gdje se znaju njegove karakteristike. Tlo je živo i u interakciji je sa temeljim agrađevino 24h dnevno.
  • Kloba: Mislim, ne znam zaista - ne bi li akademici trebali biti vrh struke svakog područja?
  • Kloba: I tko to mijenja? Akademija - resorni sektor HAZU?
  • Kloba: A gdje se to uči? Na građevini ili arhitekturi?
  • Kloba: (o čemu je čovjek pričao)
  • Kloba: Da, to je to
  • Kloba: Hvala
  • Kloba: a ha
  • JOHN: gravitacijsko ubrzanje
  • Kloba: glupo pitanje, šta je g tu?
  • Kloba: Vidiš kako znaš care
  • Kloba: E to

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku