Preporuka za polovni macbook pro
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Preporuka za polovni macbook pro


19.08.2019 | 13:45
Imao bih pitanje, a mislim da bi to mozda bila i dobra sticky tema kao ona sa brzinama, koje su serije macbook pro modela pouzdane... kupio bih si neki za po doma... malo filmovi, malo internet, malo laganog web developmenta...

Ja recimo imam izuzetno dobra iskustva sa 11.3 15" Late 2013 i dosad nisam sreo nikoga tko ima problema sa njim, a cuo sam da su ljudi imali problema sa nekim serijama iz 2012 koje imaju diskretnu grafiku... al taj je 1000€+ pa bih prvo potrazio nesto slicno al malo jeftinije

Modeli sa butterfly tipkovnicom ne dolaze u obzir jer mi se jednostavno ne da riskirati....

S obzirom na tanki budzet, vjerojatno bi isao na 2011/2012/2013 . ... 13"/15" mi je svejedno... samo da model nema neki opcepoznati veliki bug ili jos bolje da je bio opozvan na zamjenu maticne, ekrana ili tako nesto... retina takodjer nije uvjet

ako netko ima neki link na webu gdje je vec netko to poslagao, slobodno nek posharea jer moje guglanje ne daje rezultata...
19.08.2019 | 15:02
Unibody Mid 2012 ili 2013 sa Retinom, daju se nac za male novce a rade vrhunski. Na mid2012 sam radio cudesa, izdrzao je sve. Ako nema SSD, stavis jednog u njega i leti ko blesav.
19.08.2019 | 15:45
prije ovog late 2013 smo imali mid 2012 sa diskretnom i cim se mac prebaci na diskretnu grafiku odmah se ekran zacrnio....

nisma siguran koji je tocno model, ali se ispostavilo da je to boljka bas tog modela... kupujem polovno, a svi rokovi za zamjenu su vjerojatno prosli...
19.08.2019 | 16:06
Ja imam ovog:
support.apple.com/kb/sp653?locale=en_US

Jos i danas radi super a ni ne zaostaje puno za ovim 2018 modelom. Imao sam tada problem s ekranom - to je bila serija LG/Samsung ekrana - vise ne znam koji sam ja imao od ta dva, uglavnom jedan je bio defektan i Appple je o svom trosku radio zamjenu - otkako sam to napravio nikad nista.
19.08.2019 | 16:14
Ja sam prodao Retinu 2012 cim sam kupio model 2018. Za moj workflow jedno veliko nista sam dobio

Jos uvijek mi je zao one stare tipkovnice. Nikako se naviknuti na ovo tanko klepetalo...

Da nisam prodao rMBP 2012 cim mi je stigao novi, 2018 bi vec davno bio u oglasima.
19.08.2019 | 17:50
drlovric kaže:
Ja sam prodao Retinu 2012 cim sam kupio model 2018. Za moj workflow jedno veliko nista sam dobio

Jos uvijek mi je zao one stare tipkovnice. Nikako se naviknuti na ovo tanko klepetalo...

Da nisam prodao rMBP 2012 cim mi je stigao novi, 2018 bi vec davno bio u oglasima.


Ja imam slicno iskustvo, samo sto nisam prodao ovaj iz 2012. Bubnes mu gore novu bateriju i super.
19.08.2019 | 18:53
Ja sam do pred cca godinu dana koristio Mid 2012 non-retina 15". To je sjajan i vrlo upotrebljiv model, zapravo zadnji potpuno modularan pa se vrlo jednostavno mijenja i baterija, i dograđuje RAM, i HDD... Taj kojeg sam koristio ja, još uvijek koristi moj sin (upravo krenuo na studij prirodnih znanosti) i ostao sam iznenađen kako fluidno vrti te neke softvere koje fizičari koriste.
19.08.2019 | 19:04
Ja imam mid 2012 non retina 13". Napucan je ram na 16GB, procesor je i7 i ima 2 ssd-a u raid polju. Koristi se za grafički dizajn spojen na dell monitor, odradio hrpu kampanja, uredno otvara psd fileove od 5-6 GB koje znam dobiti od stranih agencija, ukratko, radi ko zmaj.
19.08.2019 | 21:53
Ja sam sebi prije par godina priznao da sam postao dosadni office user . Za te potrebe mi je moj MBP iz 2014. sasvim dovoljan. Kupio sam ga novoga i sve ove godine me sluzi bez ikakve zamjerke. Vidim da mu cijena na ebay-u varira (gledam samo top rated sellere) od nekih 600 do 900 eura ako se narucuje iz UK.
20.08.2019 | 13:54
marosi kaže:
Ja sam sebi prije par godina priznao da sam postao dosadni office user .


Isti slučaj je i kod mene no meni je prije godinu i pol krepala grafika na MBP 15" 2011 i nakon uspješnog popravka grafičke koji je izdržao 2-3 mjeseca razmišljao sam kupiti nešto novo/novije.
Onda sam malo pogledao kako su složeni novi/noviji MBP i nakon što sam u nekoliko navrata isprobao nove tipkovnice odlučio još jednom popraviti stari MBP pa sam nakon malo traženja na netu našao način kako se zaobilazi neispravna ATI grafika.
Uglavnom Early 2011 sad već oko godinu dana uredno radi na integriranoj grafici i raditi će vjerojatno i dalje sve dok se mehanički ne uništi jer se sad više nema što na njemu pokvariti

PS. Iako ovo kaj sam sad napisao nema direktne veze s temom, ima u smislu da se MBP 15" i 17" sa pokvarenom grafikom daju naći za kikiriki novce pa uz malo ulaganja u popravak (50 do 200 kn - ovisi koliko daleko se ide u mod) možeš imati stroj koji se može bez problema i prevelikog znanja hardverski nadograditi i još dugo koristiti za poslove gdje grafika nije presudna stavka.
20.08.2019 | 15:21
Bertone kaže:
marosi kaže:
Ja sam sebi prije par godina priznao da sam postao dosadni office user .


Isti slučaj je i kod mene no meni je prije godinu i pol krepala grafika na MBP 15" 2011 i nakon uspješnog popravka grafičke koji je izdržao 2-3 mjeseca razmišljao sam kupiti nešto novo/novije.
Onda sam malo pogledao kako su složeni novi/noviji MBP i nakon što sam u nekoliko navrata isprobao nove tipkovnice odlučio još jednom popraviti stari MBP pa sam nakon malo traženja na netu našao način kako se zaobilazi neispravna ATI grafika.
Uglavnom Early 2011 sad već oko godinu dana uredno radi na integriranoj grafici i raditi će vjerojatno i dalje sve dok se mehanički ne uništi jer se sad više nema što na njemu pokvariti

PS. Iako ovo kaj sam sad napisao nema direktne veze s temom, ima u smislu da se MBP 15" i 17" sa pokvarenom grafikom daju naći za kikiriki novce pa uz malo ulaganja u popravak (50 do 200 kn - ovisi koliko daleko se ide u mod) možeš imati stroj koji se može bez problema i prevelikog znanja hardverski nadograditi i još dugo koristiti za poslove gdje grafika nije presudna stavka.


naprotiv, to je bas vrijedna informacija ... mi smo tu Mid2012 sto je bila neispravna grafika pokusali zavarati zaobilazenjem diskretne, ali sam na kraju stao i rekao 'pa dali smo preko 1000€ i sad ja tu moram zaobilaziti, a mozemo vratiti' . .. pa smo ju vratili/zamjenili za 2013 .... al za po kuci bi i to bilo dobro...

dakle, tvoja early 2011 se jos nosi sa modernim stranicama? moze podnijeti lagani rad u google docsima?
21.08.2019 | 00:51
Kako se ponaša sa google docs nemam pojma jer ne koristim te alate, ali sa svim ostalim aplikacijama koje koristim nema problema.

Jedini problem (moda) kojeg još nisam hardverski riješio je backlit ekrana jer nakon moda nema kontrole osvjetljenja pa je na najjače. Čitao sam da je i to riješeno na nisam to stigao napraviti pa sad još uvijek problem rješavam s aplikacijom Brightness Slider.

Inače, softverski i hardverski mod je napravljen po ovim uputama (ako nekome zatreba).

Hardverski dio mi je odradio frend od frenda koji se razumije u lemilicu pa prespojeni pinovi sad izgledaju ovako:



Pozitivna stvar je da se sad MBP manje grije i da mod nema utjecaja na trajanje rada na bateriji.

I za kraj, još jedan koristan link koga zanima,... i da, probao sam staviti i Mojave na taj MBP i radi i on osim poznatog problema s svijetlom temom gdje je gornja alatna traka čudno siva (ali to je tako i na ne modanim primjercima) pa ako nekoga i to zanima upute kako se macOS instalira na nepodržani hardver imate ovdje.

EDIT1:
Nisam napisao nigdje u prethodnom postu da nam nakon moda isprobao Sierru, H.Sierru i Mojave i nakon par dana isprobavanja odlučio ostaviti Sierru koja se od tada najnormalnije nadograđuje kad stignu nadogradnje i da nema nikakve potrebe za naknadnim zahvatima oko isključene ATI grafičke tako da sam skoro i zaboravio da je isključena.

EDIT2:
Ovo je sad što od grafičkog hardvera vidi MacOS:

Slikazaslona2019-08-21u00.04.53.png


... odnosno nema kao prije i ATI grafičke:

07.09.2019 | 15:02
update...

nakon svih savjeta odlucio sam uzeti 13" 2012 non-retina, ali nikako nisam uspio uspio dobiti na aukciji... kaze zena da sam cicija .... na kraju sam malo podigao ljestvicu i nenadano se za 400€ upecao mid2014...

model je i5 sa 16g rama ali samo 128g ssd... i koliko vidim baterija ima nesto manje od 1200 ciklusa i kaze laptop da ju uskoro promjenim..

pa ak moze malo supporta iz rukava...

1. zamjenio bih prvo ssd, vidim da ima adaptera kojima se moze spojiti "normalni" jer imam jedan viska u ladici ... ima ih dosta na aliexpresu, google forsira sintech cca 20€, moze li neka preporuka ili razlog zasto ne?

2. baterija... moram li ju odmah mjenjati ili mogu nastaviti ovako ako mi recimo ne smeta kratki rad bez punjaca - surfam vec skoro dva sata? vidim da je zamjenska cca 110e na ifixitu... ici na nju ili ima bolji izvor dijelova

3. staingate.. ekran je mrljav ali u radu ja ne vidim neke probleme ... probao sam provjeriti na checkcoverageu ali nemam datum kupnje pa mi ne da dalje... jel moram unijeti pravi datum ili mogu neki bezveze staviti?

4. prodavac mi je ostavio gore yosemite... ako netko ima ovakvu konfu, moze li to gurati mojave ili da idem do high siere i da li je u tom slucaju bolje ici na upgrade ili na clean install? novi ili stari datotecni sustav?

nadam se da ne gnjavim previse u subotnje popodne
07.09.2019 | 15:28
Postoji poseban razlog za Mojave?
07.09.2019 | 16:00
zabac kaže:
Postoji poseban razlog za Mojave?


u principu ne... sve sto koristim ide i na 10.11 i 10.12 ..
07.09.2019 | 16:22
Onda? Ne trebas razbijati glavu.
07.09.2019 | 19:34
Sad si očito već kupio pa je svejedno što ću napisati, ali ako si htio uzeti neki osnovni model pa ga ići nadograđivati, onda si mogao malo sačekati da uleti neki non retina 13" pa ga jeftino i jednostavno rastavljaš i nadograđuješ koliko te volja, ovako je nadogradnja skuplja (kao i eventualni kvarovi/manjkavosti).
07.09.2019 | 20:04
400€ za taj Mac, s obzirom da mu je ssd 128GB i da je baterija gotova, baš i nije bio neki epohalni ubod.
Ali jbg sad, što je - tu je. Bateriju s ifixita, ne eksperimentiraj, jer zamjena nije trivijalna.
07.09.2019 | 20:19
Kad si već štedio onda bi ja na tvom mjestu kupio SD karticu od 128GB i ubacio je u slot.
Bateriju bi promjenio kad bi krepala.

Ja imam 128GB disk i sve što mi treba od programa je gore i ostaje mi 70GB slobodno na SSD-u, a na SD kartici od 128GB je zauzeto 16GB i to dokumenata.
Multimedija je na posebnom disku i ne držim je nikada na računalu.
07.09.2019 | 23:15
zabac kaže:
Kad si već štedio onda bi ja na tvom mjestu kupio SD karticu od 128GB i ubacio je u slot.
Bateriju bi promjenio kad bi krepala.

Ja imam 128GB disk i sve što mi treba od programa je gore i ostaje mi 70GB slobodno na SSD-u, a na SD kartici od 128GB je zauzeto 16GB i to dokumenata.
Multimedija je na posebnom disku i ne držim je nikada na računalu.


pa ne znam, na windowsima mi je 128gb sasvim dovoljno, a tu na forumu dpasaric stalno grinta protiv ovih malih diskova... jedini trosak upgradea mi je taj adapter, jer veci disk vec imam, kao sto i pise... probat cu ja onda isto prvo sa ovim malim...
08.09.2019 | 11:28
marioart kaže:
... jedini trosak upgradea mi je taj adapter, jer veci disk vec imam, kao sto i pise... probat cu ja onda isto prvo sa ovim malim...


Nisi nikad rastavio unibody i retinu pa ti je sve jednako, ali nije jer su unibody zadnji lako nadogradivi MBP.
Unibody vs Retina
Ovako jednostavno je to na Unibody MBP-u.
08.09.2019 | 12:49
Ako imaš disk, to je onda sasvim nešto drugo.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 15 sati, 9 minuta
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru
  • cariblanco: A to što sam i ja rođen 6.5..neke godine, ima li tu slučajnosti. Datum nisam izmislio :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.24 Seconds

Provided by iJoomla SEO