More RAM or more SSD?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

More RAM or more SSD?


19.07.2019 | 12:03
Najesen idem opet na privremenu emigraciju i trebat će mi laptop tamo radi pripreme nastave i td itd.

Gledam uzet novi MBP 13" s 1.4 GHz procesorom. Air je dvojezgreni, MBP ih ipak ima 4. Osnovna konfiguracija je 8 giga RAMa i 128 giga SSDa. Mene zanima što da upgradeam, jer oboje ne mogu financijski:

a) RAM s 8 na 16 giga
b) SSD sa 128 na 256 giga

Meni se logičnije čini RAM jer uvijek mogu neki eksterni disk spojit, al vi ste ipak mudriji

Nadalje, mogu li tražiti (i dobiti) našu klikušu ako kupujem u Londonu ili Parizu npr? Ako ne, koje klikuše ono imaju "normalni" enter tj. kroz 2 reda?
19.07.2019 | 12:51
Ja bih gledao da uzmem maksimalni RAM. SSD se može nadograditi (vidi macsales) i kasnije, ali RAM je zalemljen na matičnu i tu nema pomoći.

Sasvim sigurno u engleskoj NE MOŽEŠ naručiti našu tipkovnicu. Pogledaj njihove stranice i idi u konfiguriranje računala pa će ti tamo ponuditi opcije tipkovnice koje su dostupne. Vrlo vjerojatno je to samo US/ENG
19.07.2019 | 13:06
Ja bi rađe uzeo 16gb rama, jer kasnije ipak možeš kupit eksterni SSD/HDD. A i koliko vidim upgread rama je jeftiniji od upgread SSD-a

SSD se može nadograditi (vidi macsales) i kasnije

SSD je zalemljen na matičnu tako da to nije moguće.
19.07.2019 | 13:36
RAM sigurno
19.07.2019 | 13:58
+1 za RAM.

Sve tipkovnice osim čiste US imaju istu Return tipku.
19.07.2019 | 15:27
petar kaže:
Ja bi rađe uzeo 16gb rama, jer kasnije ipak možeš kupit eksterni SSD/HDD. A i koliko vidim upgread rama je jeftiniji od upgread SSD-a

SSD se može nadograditi (vidi macsales) i kasnije

SSD je zalemljen na matičnu tako da to nije moguće.


nije istina ... ja sam upgrejdao ssd ... evo vidi
  • kupus
  • Posjetitelj
19.07.2019 | 16:28
ecvis17 kaže:
petar kaže:
Ja bi rađe uzeo 16gb rama, jer kasnije ipak možeš kupit eksterni SSD/HDD. A i koliko vidim upgread rama je jeftiniji od upgread SSD-a

SSD se može nadograditi (vidi macsales) i kasnije

SSD je zalemljen na matičnu tako da to nije moguće.


nije istina ... ja sam upgrejdao ssd ... evo vidi


ovdje je rijec o zadjem mpb, na kojem je ssd zalemljen.
19.07.2019 | 23:25
ecvis17 kaže:
petar kaže:
Ja bi rađe uzeo 16gb rama, jer kasnije ipak možeš kupit eksterni SSD/HDD. A i koliko vidim upgread rama je jeftiniji od upgread SSD-a

SSD se može nadograditi (vidi macsales) i kasnije

SSD je zalemljen na matičnu tako da to nije moguće.


nije istina ... ja sam upgrejdao ssd ... evo vidi


Nije istina? Ajde malo istraži prije nego što daješ savjete o kupovini nove elektronike.
20.07.2019 | 15:59
My bad, datum videa je iz ove godine, pa sam krivo zakljucio da je riječ o novom kompu, a ja sam svoju stariju retinu baš updateao.
21.07.2019 | 21:48
Apsolutno niti jedan Mac ne bi trebalo kupiti s neproširivim SSD-om od samo 128 GB. To je gotovo neupotrebljiv stroj. Kada kupci dođu kod mene i žele kupiti takav Mac ja im ga NE ŽELIM prodati.

Ako ne uvaže argumente i dalje inzistiraju, pošaljem ih u Zagreb, pa neka kupe tamo. MacBook sa 128 GB SSD-im je kao da kupiš odlično opremljen mali gradski auto, npr. Clio, sve živo ima, čak i navigaciju, ali ti netko prešuti da mu je rezervoar za benzin samo 15 litara.
21.07.2019 | 22:36
Nemam drugi komentar nego da su šupci što to uopće prodaju.
21.07.2019 | 22:45
To je za korisnike kojima ne treba veliko skladište svega i svačega. Pokoja fotka, pokoji dokument, a opet da imaš komociju rada na računalu, za razliku od mobitela. Postoji i iCloud, vanjska pohrana. Svaka roba ima kupca.
21.07.2019 | 23:17
Gle, ja sam i dalje na 10.13.6. Kaže da "System" koristi 61 GB. Dakle, pola diska na takvom kompu pojede OS. I to 10.13. Netko tko ima 10.14 može pogledati koliko on uzme (rekao bih - više). Kad padneš ispod 20 GB slobodnog prostora, OS te počne upozoravati da si tanak i da oslobodiš prostor. Dakle, sa 128GB prostora efektivno imaš manje od 40 GB za sve ostalo. Evo, gledam kod sebe, aplikacije zauzimaju 25 GB. Vjerujem da prosječnom korisniku ne treba to sve što ja koristim. Recimo da se uklopi u 15 GB. Ostane 25GB za pokoju fotku i pokoji dokument. Slažem se da vjerojatno ima ljudi koji se mogu u to uklopiti, ali i dalje mislim da je to preslaba specifikacija za komp koji bi inače mogao biti dobro upotrebljiv barem 7 godina.
22.07.2019 | 07:48
Potpuno se slažem s smayoom i dpasaric. Ja sam kupio takav mbp misleći, pa mogu uvijek kupiti prenosni ssd ... ili cak usb (ultrafit sandisk) pa ce mi to bit stalno u kompu ... pa cu prebacivat ..

Katastrofa, mail mi popuni vecinu harda ... tekuci fajlovi ... a laptop zbilja ne koristim ze neke neznam kakve fajlove ...

Uzasno je tesko biti organiziran, jer stalno selis neke fajlove, ne mozes raditi na nekoliko projekatau isto vrijeme, pa selis dokumente jednog na externi da bi radio na drugom projektu ...

Zamjenio sa ssd 500gb i sad se normalnije dise. Nikako ne preporucujem ... a pogotovo sada kada se to ne moze nadograditi :O
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 17 sati
  • Djuro genijalac: Izgleda da je BAŠ sve ovdje
  • Djuro genijalac: [link]
  • Yonkis: Hooorayyyy [link]
  • dpasaric: Radim na tome da nabavim zanimljiv monitor za tehnički review, držite palčeve da upali jer bi moglo biti mnogima zanimljivo. :)
  • Yonkis: Font je drugačiji.
  • Performita: :-)
  • dpasaric: Pogledajte naslovnicu! :)
  • dpasaric: Taaaa-daaaa! :)
  • dpasaric: Javim uskoro... :)
  • dpasaric: Ne, ovdje na Jabučnjaku!
  • Yonkis: dpasaric - Jel' u Kokolu?
  • dpasaric: Spremamo poslasticu za večeras! :)
  • ivan.ocd: Hvala za konkretni model, budem i ja pogledao za takav neki model… imam puno knjiga koje trrba analizirati i tu je onda preslab.
  • drlovric: Moj kolega koristi Cowork sa M5 Pro sa 64GB, i nema tih problema... Ocigledno ti je taj Air preslab za tu specificnu namjenu :/
  • ivan.ocd: Da, prema Claudeu trebao bi M5 Max… neki dan je bilo preko 90GB Rama koje je koristilo… pogledat ću ovo sto si napisao pa javim
  • accom: Activity monitor će ti pokazat CPU / GPU / memory usage. Pretpostavljam, da je naročito GPU pod plafonom, a možda i Memory...
  • accom: A što kaže Claude po tom pitanju?
  • ivan.ocd: Ekipa, molim vas za brzinski savjet: imam MBA s 16GB RAM-a i koristim Claude puno, osobito Cowork. Izgleda da mi tih 16GB nije dovoljno jer svako malo dobijem upozorenje o memoriji, a i grije se ko lud (M5). Trebam li prodati ovaj Mac i gledati neki Pro ili Max s vise memorije ili hlađenja ili ne? Hvala
  • hal9000: OVO: -> [link]
  • hal9000: @yonkis: ma neki kompjuterski virusi... nemam pojma što je to! @smayoo: pa ja bih baš na krstarenje... :D
  • VanjusOS: [link]
  • smayoo: Sad su ti ta krstarenja vrlo povoljna pa nemaš više izgovora. ;)
  • Yonkis: hal9000 misliš o norovirusima? Srećom besparica me opet spasila pa nisam na kruzerima :j
  • hal9000: Danas čujem ekipu kako priča o nekim virus killer-ima. Može mi netko objasniti što je to? :D
  • imjasminh: Prodano kolegi s foruma.
  • imjasminh: 750 eur - [link]
  • Yonkis: Moram priznati da je ovo dobro odrađena aplikacija: [link]
  • imjasminh: Pozdrav svima! Prodajem Apple Watch Ultra 3, 49mm Black Titanium, račun garancija. Nije ni 2 mjeseca star, bacite pogled na oglase: [link]
  • dpasaric: I previše su ih prodali s obzirom na sve... oko 600.000
  • user: pa se nije dobro prodavao
  • user: Apple Vision je očito preskup bio
  • Riba: Bas glupost od hardvera.
  • Yonkis: Ok, i nije to neuspjeh, nešto su naučili iz toga, nadam se.
  • Riba: RIP Apple Vision. - [link]
  • drlovric: Lijepo [link]
  • dpasaric: Kao jako su zabirnuti za tvoju privatnost, a istovremeno s druge strane čini sve da je potkopaju...
  • Yonkis: Ova opcija neće nikada biti dostupna u EU ili...? [link]
  • Yonkis: The iOS 26.4.2, iPadOS 26.4.2, iOS 18.7.8, and iPadOS 18.7.8 updates that Apple released today address a security vulnerability that the FBI recently used to extract Signal message previews from an iPhone even after the app was deleted.
  • drlovric: Ja sam zadnji put cuo nikada da mi neko kaze, jao jest mi spor SSD na Mac :) To samo forsiraju ovi YT recenzenti. Nama normalnim smrtnicima totalno nebitna stavka na modernim M Macovima...
  • Yonkis: Zato jer mac diktira koliko će brzo SSD raditi. Ako radi max onda ce se i trošiti max. Ovako radi laganica pa traje dulje. Ovo pričam iz guzice. Možda ima smisla.
  • ZoPaj: mjerim s blackmagic disk speed test: mac studio m4 1tb disk 6380 mb/s read, 5200 write vanjski tb5 samsung 9100pro 4tb u acasis 80gps 6430 mb/s read, 6000 write znači vanjski brži od ugrađenog mac ssd
  • jura22: Uz TB5 i dobro kućište dobiju se velike brzine prijenosa podataka, ne kao interni SSD (otprilike duplo manje).
  • jura22: RAM se ne da "odlemiti" jer je sastavni dio SoC-a.
  • Ender: @cavarovobrdo: ... ili barem SSD.
  • cavarovobrdo: Nadam se da će novi CEO odlemiti RAM ;)
  • cavarovobrdo: Muštuluk: John Ternus to become Apple CEO
  • imenso: John Ternus novi CEO
  • CoffeePod: @yonkis jos me macOS 26 nije vidio a tko zna hoce li 27. Sequioa mi je toliko dobra da nemam razloga updejtati, a cijela prica sa Liquid Glass mi je odvratna.
  • Yonkis: The upcoming macOS 27 release will be compatible with Apple silicon Macs only.
  • dpasaric: Možeš uz search naći svaki

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.77 Seconds

Provided by iJoomla SEO