Overclockirani Macovi?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Overclockirani Macovi?


14.10.2003 | 01:57
Znatiželjan sam koliko vas je overclockiralo svoj Mac?

Ja sam overclockirao svaki do sada... počevši od Centrisa 610 (to je onda bio suludo brzi 68040/25 MHz koji sam digao na tada nevjerojatnih 33 MHz!), pa preko raznih 601, 603 i 604 do mog sadašnjeg G3 koji je "friziran" u svakom pogledu.

Nije uvijek bilo lako, proces traži puno vremena - prije svega za testiranje da li su postavke stabilne, ali na kraju se ipak isplati jer se besplatno može izvući i 20-30% više brzine. Naravno, najgora stvar koju možete napraviti je napraviti overclock bez prave i temeljite provjere... tada možete imati samo više šete nego koristi - frustraciju i izgubljene podatke... dakle, pametno...

Onda, osim Breeda za kojeg znam da je stari mačak na tom polju, ima li još koji overclock-avanturista?
  • MAK
  • Korisnik
  • 13
14.10.2003 | 02:23
Ja sam se igrao prijemosnicima na G3/350, postigao neke ucinke (bus na 133 i clock na 399 radili su dobro), ali sam se vratio na staro. Da, probao sam i brze... radilo je nestabilnije... i koristio sam neke kuharice za to... ali sam nakon par noci igranja sve vratio na staro.
14.10.2003 | 14:25
ja bi vrlo rado overclockao svoj PB G4 550MHz da znam kako....
14.10.2003 | 15:41
PowerBook G4 400 je bilo relativno lako overclockirati, ali to nije posao za one bez sličnih iskustava. Problem je što je moguć samo velik skok - s 400 na 500. Svi koji su to napravili nisu imali probleme, ali rizik je velik i prilično je neugodno stvar lemiti nazad ako se ustanovi da je stroj ipak nepouzdan. Nisam gledao kakve se opcije nude za PowerBook 550, ali sigurno ima materijala na xlr8yourmac-u.
18.10.2003 | 00:38
slicno kao i Mak, svoj G3MT (300) MHz sam dizal dokle je islo, sve do nestanka fontova* na ekranu... hm, dobro, to je trebalo bit na nekih 400... Stvar je uredno delala na 350 (+/-, nisam ziher) mjsec-dva dana, no tad sam puknul nekakvu USB karticu koju mi je prodal netko iz rijeke (a sad se prave da nisu krivi;-)) i stroj je pocel padat ko s nebodera. tad sam ga povratil na staru brzinu, spuknul mu zadnji 128mb dim i nagural ga do 786 rama. sad dela ko vurica i cist mi ga je zal frknut. a mjesta vise nemam...
*nestanak fontova. e, to me je splasilo - podigne se stroj, sasvim uredno i sve izgleda dobro dok prvi put ne piknem u menu... i tad nestane sav tekst. sav, onaj pod ikonama, onaj u dialog prozorcekima... sve. suludo navigavanje (zaprav iskljucivi rad prsticima)..
18.10.2003 | 00:58
Dobri testovi za overclockani stroj su Unreal fly-by demo, Falcon i mountanje velikih disk imagea. Ako tu ništa ne pukne, onda je to gotovo sigurno ok brzina. Ovo što si ti radio je očigledno bilo debelo pretjerano... originalni Appleov 300 MHz procesor moze sigurno ici do 333-350 MHz, preko toga pocinju problemi. Moj G3 MT sada ima bus na 83 MHz, procesor na 542 MHz, L2 na 217 MHz, a dok sam imao Voodoo 3 overclockao sam i njega. Naravno i 768 RAM-a iako je Apple rekao da je limit 384 jer tada nije bilo vecih modula... Imam i PCI USB karticu i stroj mi uredno radi s njom i overclockan. Inace, par mjeseci sam radio na 583 MHZ i nije bilo problema osim u Warcraftu 3 koji je ponekad znao puknuti. Nemam poziciju izmedju koja bi omogucila i brzi bus, pa sam se spustio na 542 i to mi je ok. Sve skupa ludnica za stroj star 6 godina .
19.10.2003 | 00:35
Mozda sam i dosadan, ali i na ovom mjestu cu reci: povecanje frekvencije procesora dovodi do rizicnog povecanja rasipanja topline. S time dolazi do povecanja temperature u unutrasnjosti stroja sto moze pogubno djelovati na ostale elektronicke dijelove i njihov vijek trajanja.

Svaki uredjaj je sigurnosno projektiran da moze izdrzati opterecenja iznad nominalnog osnovnog nivoa. To je u praksi 10-20%. U toj niskoj stepenici krije se mogucnost overklokiranja. Sve ostalo je ludost. Mala dobit za veliki rizik.
19.10.2003 | 00:59
Praksa je u mom slučaju pokazala da je dobitak između 10% do čak 40%. Kraći radni vijek - da, to stoji, ali to se svodi na to da stvar neće raditi npr. 50 nego 40 godina, a za to me zaista nije briga. Neki moji strojevi overclockirani su za 40% (npr. 8500 s G3/220 koji već pet godina radi na 310 MHz) i savršeno su stabilni i pouzdani. Rizik u oštećenju procesora je jako malen ako se zna što se radi i ako se ne pretjeruje. Još ako se prije toga prouče izvještaji ostalih koji su probali overclock na konkretnom stroju greške nema. Sve ove godine od tisuća overclock reporta sreo sam samo jedan slučaj da je netko pri tome oštetio procesor, ali i tada je bio upotrebljiv, ali samo na nešto nižem taktu.

Dakle, rizik overclocka je zapravo u procesu koji ponekad traži rad lemilom na matičnoj ploči i kada postoji mogućnost da se nešto ošteti. Kod strojeva kod kojih se to sređuje DIP-om ili jumperima rizika zapravo i nema. Naravno, još jednom ću ponoviti da to nije stvar za neiskusne, ali ne treba od toga praviti niti bauk.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 54 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Djuro genijalac, Gjuroo, m@xym, Maxxy, Riba, Zoki, Anonimci (556)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.13 Seconds

Provided by iJoomla SEO