Odabir boja za korice
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Odabir boja za korice


03.09.2019 | 00:53
Pripremam korice za deset mojih izabranih knjiga za djecu. Želio bih da svaka boja zadnje korice i hrbata bude drukčija, jer na prvoj korici dolaze ilustracija u boji.
Na koji način i s kojom opcijom u InDesignu CS6 biram boje?
Je li to paleta Swatches?
Šta ako tamo nemam dovoljno boja koje želim?
Da li će te boje biti vjerne?
Zašto su boje na nekim mojim ranijim knjigama izblijedile, mada nisu bile direktno izložene suncu?
Želio bih biti siguran da sam dobro odabrao različite boje i da one budu postojane.

Takođe i kako najbolje istaći naslov knjige?
03.09.2019 | 12:23
Da, termin Swatches se odnosi na paletu boja koje želiš koristiti.

Većina grafičkih programa uglavnom ima paletu boja uvijek vidljivu na rubu ekrana (i pojedine boje se mogu dodavati ili uklanjati), i koja sadrži ograničeni broj boja (koji se eventualno može privremeno povećati pritiskom na ikonu u obliku strelice, koja se obično nalazi odmah do uzoraka boja. Ali ako ti to nije dovoljno, uvijek možeš dodati nove nijanse promjenom parametara koji određuju boju ovisno o odabranom sustavu prikaza boja (RGB, CMYK...) i sačuvati ih u paleti (ili kreirati svoju paletu samo sa bojama koje ti trebaju u nekoj knjizi).

Vjernost boja ovisi o tome koliko je dobro kalibriran monitor na kojem gledaš knjigu u digitalnom obliku, sa tiskarskim strojem na kojem je ta knjiga otisnuta, i koliki raspon boja taj monitor može prikazati (tiskarski strojevi mogu prikazati puno veći broj nijansi nego monitori). A koliko će boje biti vjerne, ne možeš znati dok ne napraviš probni otisak. Jedna od mogućnosti je i korištenje nekog sustava podudaranja boja, kao npr. Pantone gdje imaš mogućnost točno vidjeti kako će boja izgledati na tiskanom materijalu, jer postoje tiskani katalozi sa bojama i njihovim nazivima, tako da ćeš odabirom boje točno određenog imena na kompjuteru, u otisnutoj knjizi dobiti istu boju kao na katalogu (iako će ta boja na ekranu vjerojatno izgledati drugačije, pogotovo ako isti nije kalibriran).
U svakom slučaju, najbolje je konzultirati se sa tiskarom po tom pitanju, i to prije nego što kreneš sa dsmim slaganjem knjige, jer bi mogao dio posla raditi uzalud.

Boje mogu izblijediti zbog raznih razloga (kemijski sastav boje, izloženost jakoj svjetlosti, i sl.) a to što knjige nisu bile direktno izložene suncu ne znači puno, UV zrake su svuda oko nas, a čak i vidljiva svjetlost utječe na izblijeđivanje (direktna izloženost suncu samo ubrzava proces izbljeđivanja zbog velike količine zraka). Jedini način da boje budu postojane, je taj da odabereš one boje koje su provjereno postojane (tu opet ovisiš o iskustvima drugih ljudi).
03.09.2019 | 12:49
Hvala na odgovoru. Priprema korice, pa vidim na monitoru da bi mi ovih šest boja u paleti Swatches donekle odgovarale, ali mi se ipak čine prejakim. Nedostaju mi još četiri. Shvatio sam da ću morati sam određivati nijanse. E, sada, kako će to izgledati kada se odštampa, ne znam.
Monitor je onakav kakv sam dobio (iMac 27"), ništa dalje nisam mijenjao.
Razgovaraću sa štamparijom i tražiti probne otiske, pa mijenjati ako mi se ne bude svidjelo.
To što su neke korice potpuno izblijedile i promijenile boju me posebno nervira.
Evo jedne korice koju sam pripremio, bez naziva i imena autora.


m@xym kaže:
Da, termin Swatches se odnosi na paletu boja koje želiš koristiti.

Većina grafičkih programa uglavnom ima paletu boja uvijek vidljivu na rubu ekrana (i pojedine boje se mogu dodavati ili uklanjati), i koja sadrži ograničeni broj boja (koji se eventualno može privremeno povećati pritiskom na ikonu u obliku strelice, koja se obično nalazi odmah do uzoraka boja. Ali ako ti to nije dovoljno, uvijek možeš dodati nove nijanse promjenom parametara koji određuju boju ovisno o odabranom sustavu prikaza boja (RGB, CMYK...) i sačuvati ih u paleti (ili kreirati svoju paletu samo sa bojama koje ti trebaju u nekoj knjizi).

Vjernost boja ovisi o tome koliko je dobro kalibriran monitor na kojem gledaš knjigu u digitalnom obliku, sa tiskarskim strojem na kojem je ta knjiga otisnuta, i koliki raspon boja taj monitor može prikazati (tiskarski strojevi mogu prikazati puno veći broj nijansi nego monitori). A koliko će boje biti vjerne, ne možeš znati dok ne napraviš probni otisak. Jedna od mogućnosti je i korištenje nekog sustava podudaranja boja, kao npr. Pantone gdje imaš mogućnost točno vidjeti kako će boja izgledati na tiskanom materijalu, jer postoje tiskani katalozi sa bojama i njihovim nazivima, tako da ćeš odabirom boje točno određenog imena na kompjuteru, u otisnutoj knjizi dobiti istu boju kao na katalogu (iako će ta boja na ekranu vjerojatno izgledati drugačije, pogotovo ako isti nije kalibriran).
U svakom slučaju, najbolje je konzultirati se sa tiskarom po tom pitanju, i to prije nego što kreneš sa dsmim slaganjem knjige, jer bi mogao dio posla raditi uzalud.

Boje mogu izblijediti zbog raznih razloga (kemijski sastav boje, izloženost jakoj svjetlosti, i sl.) a to što knjige nisu bile direktno izložene suncu ne znači puno, UV zrake su svuda oko nas, a čak i vidljiva svjetlost utječe na izblijeđivanje (direktna izloženost suncu samo ubrzava proces izbljeđivanja zbog velike količine zraka). Jedini način da boje budu postojane, je taj da odabereš one boje koje su provjereno postojane (tu opet ovisiš o iskustvima drugih ljudi).
Prilozi:
  • Air
  • Korisnik
  • 64
03.09.2019 | 13:02
Laki kaže:
Na koji način i s kojom opcijom u InDesignu CS6 biram boje?
Je li to paleta Swatches?


Da

Šta ako tamo nemam dovoljno boja koje želim?


U paleti sam dodaješ boje, tako da ne postoji mogućnost da nema boje iz CMYK palete koju ne možeš koristiti.

Da li će te boje biti vjerne?


Vjernost boja je relativan pojam. Ovisi o tvom oku i usklađenosti standarda: tiskarskih standara (offseta, digitalnog tiska, itd.) i RGB prikaza boje na tvom računalu (odnosa monitora i grafičke kartice). To podrazumijeva odgovora na pitanja: koje boje koristi tiskara koja ti tiska, na kojem stroju i kakav je strojar, koliki raspon boja može prikazati tvoj monitor sa tvojom grafičkom - da li je i kako je kalibriran (iako grafička kartica odavno nije više usko grlo).

Ovdje bi ispravio @m@xym: RGB prikazuje širi spektar od CMYK-a.(link)

Zašto su boje na nekim mojim ranijim knjigama izblijedile, mada nisu bile direktno izložene suncu?


Ovo prvenstveno ovisi o kvaliteti boja koje su korištene (da li su offsetne boje i kojeg proizvođača ili su boje za neki žnj digitalni strojčić / printer)
03.09.2019 | 13:11
Pokušaću da te boje koje mi odgovaraju dobijem kada pod Swatch kliknem na određenu boju i pod Swatch Options i Color Mode: CMYK dobijem nijansu koja mi se najviše sviđa. Jesam li u pravu?

Air kaže:
Laki kaže:
Na koji način i s kojom opcijom u InDesignu CS6 biram boje?
Je li to paleta Swatches?


Da

Šta ako tamo nemam dovoljno boja koje želim?


U paleti sam dodaješ boje, tako da ne postoji mogućnost da nema boje iz CMYK palete koju ne možeš koristiti.

Da li će te boje biti vjerne?


Vjernost boja je relativan pojam. Ovisi o tvom oku i usklađenosti standarda: tiskarskih standara (offseta, digitalnog tiska, itd.) i RGB prikaza boje na tvom računalu (odnosa monitora i grafičke kartice). To podrazumijeva odgovora na pitanja: koje boje koristi tiskara koja ti tiska, na kojem stroju i kakav je strojar, koliki raspon boja može prikazati tvoj monitor sa tvojom grafičkom - da li je i kako je kalibriran (iako grafička kartica odavno nije više usko grlo).

Ovdje bi ispravio @m@xym: RGB prikazuje širi spektar od CMYK-a.(link)

Zašto su boje na nekim mojim ranijim knjigama izblijedile, mada nisu bile direktno izložene suncu?


Ovo prvenstveno ovisi o kvaliteti boja koje su korištene (da li su offsetne boje i kojeg proizvođača ili su boje za neki žnj digitalni strojčić / printer)
  • Air
  • Korisnik
  • 64
03.09.2019 | 15:26
Laki kaže:
Pokušaću da te boje koje mi odgovaraju dobijem kada pod Swatch kliknem na određenu boju i pod Swatch Options i Color Mode: CMYK dobijem nijansu koja mi se najviše sviđa. Jesam li u pravu?


Na taj način ćeš doći do "neke" boje. Da li je ta boja koju ćeš u konačnici dobiti na otisnutom materijalu ovisi o paremetrima koje sam naveo.

Primjerice, to što navodiš kako je boja izbljedila a nije bila direktno izložena suncu upućuje na nekvalitetnu boju / digitalni printer na kojem je otisnuto.

Trebao bi ovladati navedenim parametrima i njihovim odnosima kako bi znao što ćeš dobiti. U protivnom si na vrlo tankom ledu.
04.09.2019 | 15:58
@Laki

Što se tiče vjernosti prikaza boja, trebaš shvatiti jednu stvar.

Boja koju vidiš na ekranu monitora ne mora nužno isto tako izgledati na papiru otisnute knjige, iako se radi o 'istoj' boji, tj. istom odnosu osnovnih boja (CMYK). Ona će izgledati približno isto samo i isključivo ako su boje na ekranu monitora i boje na tiskarskom stroju ispravno kalibrirane.

Kalibracije boja nije trivijalan zadatak i u pravilu traži dosta znanja, iskustva i nešto dodatne opreme (kalibrator tj. kolorimetar). Sa kalibracijom svih uređaja koje koristiš (skener, monitor, printer, tiskarski stroj) u principu kreiraš zasebne kolor profile za svaki uređaj kojima postižeš to da npr. CMYK boja C:65 M:20 Y:0 K:5 izgleda isto i na monitoru, i na printeru, i u tisku, i istu boju na ekranu dobiješ kada je skeniraš, iako je ta boja definirana različitim odnosom CMYK (odnosno RBG za monitor) za svaki uređaj (prema specifikaciji iz kolor profila).

Ako radiš sa malim brojem boja, onda je najlakši način da napraviš probni otisak svih boja koje ćeš koristiti, na jednom papiru, i onda prema izgledu boja na papiru, izmijeniš odnose osnovnih boja tako da što više sliče onome što ti želiš (npr. pojačaš žutu, ili smanjiš plavu i sl.). Zatim isprintaš novi primjerak (sa izmijenjenim bojama) i vidiš da li su to nijanse koje te zadovoljavaju, ako to još nije to, ponavljaš postupak do na papiru ne dobiješ one boje koje si zamislio.

Na taj način ćeš postići to da će boje na papiru izgledati upravo onako kako ti želiš, iako će na ekranu iMac-a te boje izgledati drugačije.

P.S. Kada citiraš neki komentar, običaj je pisati svoj odgovor ispod citata (tako da čitatelj prije tvog odgovora zna na što se točno odgovor odnosi), a ne iznad kako ti radiš.
04.09.2019 | 17:08
Treba imati tonkartu s postavkama CMYK sa strane i tako odabrati boju ako već monitor nije kalibriran.
Ako i je kalibriran, boja je ovisna o dobu dana i osvjetljenju.
Sad sve to treba uglazbiti sa štamprijom.
24.09.2019 | 03:06
Opći uvod u tematiku je moguće razumijeti čak i ovlaš pogledom na Wikipediju: en.wikipedia.org/wiki/Color_management

No, kako ne bi dijelio niškoristi savjete dati ću nekoliko konkretnih uz odgovarajuća pitanja:

1. U kojoj tehnici će se tiskati i s koliko boja? Na kakvom papiru?...
Za tradicionalne tehnike (npr. offset) uz korištenje spot boja i profiliran stroj za CMYK rezultat je izrazito predvidljiv. Za spot boje nema lijevo ili desno jer se točno zna rezultat, a uz korištenje profila (čak i kad monitor nije kalibriran...) je najmanju ruku vrlo jasan odnos boja, ako ne nužno i konačni rezultat (vidi pod točku 2 kako ovo riješiti). Tiskar bi morao voditi računa da je stroj unutar operativnih parametara (uporabom spektrofotometra se provjeravaju klinovi).

U digitalnom tisku je stvar mrvu drugačija, ali danas svaki ozbiljan tiskar ima profilirane strojeve i reprodukcija spot boja je vrlo vjerna u oko 75% Pantone palete uz osnovni procesni gamut (CMYK) za materijale koje koriste (vrste papira). Ostatak se riješava proširenim gamutom ili ako je aplikacija beskompromisna (npr. Coca-Cola kampanja) pravim spot bojama. Za procesne boje je stvar ista kao u tradicionalnim tehnikama, uz dodanu ljepotu manipulacije na samom stroju krivuljama (ne preporučljivo ukoliko je stroj profiliran).

2. Nudi li tiskar hi-res prepress proof s npr. Epsona? Ukoliko ne, izbjegavati takvog tiskara jer je upravo to ono što bi oni trebali garantirati kao konačni rezultat. Takvi inkjet printeri imaju veći gamut od samih tiskarskih strojeva i kao takvi vjerno mogu otisnuti ono što će biti konačni rezultat, a ujedno su i "ugovor" s tiskarom.
Ukoliko monitor nije kalibriran, ali "donekle" vjerno pokazuje boje, uz takav otisak moguće je lako odraditi konačnu korekciju prije samog tiska i imati predvidljiv rezultat u 99% slučajeva. Naravno, zašto ne odraditi još jednu rundu uz prepress proof?

Postoji toliko raznih faktora koji utječu na vjernost i predvidljivost tiska, tako da ne znajući tko, kako i zašto tiska je svaki odgovor teorijsko lamatanje u mraku.

Ukratko, ukoliko pripremu radi netko tko ne zna ništa o profilima i nema svoj proofing stroj, tada se treba osloniti na tiskara i to onog koji nudi probni otisak ili prepress proof. Rezultat će biti itekako zadovoljavajući.
24.09.2019 | 10:54
hlade kaže:
Opći uvod u tematiku je moguće razumijeti čak i ovlaš pogledom na Wikipediju: en.wikipedia.org/wiki/Color_management


Hlade, Laki ne zna baš engleski pa je dobro da si ipak odlučio konkretno pomoći.
24.09.2019 | 14:57
Kao što su prethodnici dobro saželi, priča o bojama, kalibraciji, proofingu i slično je jako širok pojam i jako puno faktora ovisi o kvaliteti otiska. Imam neki osjećaj da se ovdje ne radi o nekim velikim tiražama te da to sve ide u digitalni print, a tu je najlakše dobiti nekakav probni otisak kojeg će svaka iole normalna tiskara učiniti i bez da to mi tražimo od njih radi neke svoje provjere. I inače za nekoga bez iskustva u cijelom tom procesu, najbolja je solucija kontaktirati direktno ljude u tiskari, sigurno će pomoći kako savjetom tako i svime ostalim jer ipak oni najbolje poznavaju svoje strojeve i njihove mogućnosti.
Ono što bih iz Lakijevog primjera kojeg je uploadao promijenio je to da ton nije jednoličan, ovisno o tisku može imati problema, bolje ići na neku teksturiranu verziju s odabranom bojom, ne mora, ali manje je problema, naročito ako se radi o digitali
24.09.2019 | 16:40
imenso kaže:
Kao što su prethodnici dobro saželi, priča o bojama, kalibraciji, proofingu i slično je jako širok pojam i jako puno faktora ovisi o kvaliteti otiska. Imam neki osjećaj da se ovdje ne radi o nekim velikim tiražama te da to sve ide u digitalni print, a tu je najlakše dobiti nekakav probni otisak kojeg će svaka iole normalna tiskara učiniti i bez da to mi tražimo od njih radi neke svoje provjere. I inače za nekoga bez iskustva u cijelom tom procesu, najbolja je solucija kontaktirati direktno ljude u tiskari, sigurno će pomoći kako savjetom tako i svime ostalim jer ipak oni najbolje poznavaju svoje strojeve i njihove mogućnosti.
Ono što bih iz Lakijevog primjera kojeg je uploadao promijenio je to da ton nije jednoličan, ovisno o tisku može imati problema, bolje ići na neku teksturiranu verziju s odabranom bojom, ne mora, ali manje je problema, naročito ako se radi o digitali


Knjige će iću u ofsetu. Knjižni blok je 100 gramski bijeli papir. Korica, ili presvlaka na korici, će biti od boljeg papira koji će valjda dati i vjernije boje. Samno treba da izaberem različite boje za svaku dječju knjigu na hrptu (rikni) i zadnjoj korici kao i neki dobar font za ime, prezime i naslov knjige. Ovo će mi biti najveći problem, jer treba da se naslov jasno vidi, ističe. Zato sada muku mučim da nađem odgovarajući font za naslove. Hvala svima koji se trude oko mene, jer, kako smayo reče - ne znam engleski. Snalazim se ipak nekako. Sve knjige koje sam do sada pripremio su ispale solidno. Drugi ih hvale, a ja sam uvijek pomalo nezadovoljan.
24.09.2019 | 18:08
Ovo bi ti svaki grafičar u štampariji trebao imati.
Ovisi o papiru na koji se štampa.
Odi do njih i izaberi boju. Tada točno znaš kakva će boja biti i na papiru.
Ovo nemoj kupovati jer nije jeftino.

71romO5D6CL._SL1000_.jpg
24.09.2019 | 18:11
zabac kaže:
Ovo bi ti svaki grafičar u štampariji trebao imati.
Ovisi o papiru na koji se štampa.
Odi do njih i izaberi boju. Tada točno znaš kakva će boja biti i na papiru.
Ovo nemoj kupovati jer nije jeftino.

71romO5D6CL._SL1000_.jpg


Hajde da kupim i da imam uvijek. Gdje mogu to kupiti?

Da li na svakoj od ovih boja pišu oznake za CMYK?
24.09.2019 | 18:24
Ima svugdje po internetu ali ih ima cijelo more i koštaju od 100-350$.
Badava ti je kupovati, već odi u štampariju. Nemoj trošiti novac.
Boja ovisi o papiru koji se koristi, a papira ima cijelo more.
Ovaj set je jedan od mnogih (to je prvo skočilo na tražilici).
Tu ih imaš: www.pantone.com
Ja ti ne mogu preporučiti koji bi kupio.
24.09.2019 | 18:44
Laki kaže:
zabac kaže:
Ovo bi ti svaki grafičar u štampariji trebao imati.
Ovisi o papiru na koji se štampa.
Odi do njih i izaberi boju. Tada točno znaš kakva će boja biti i na papiru.
Ovo nemoj kupovati jer nije jeftino.

71romO5D6CL._SL1000_.jpg


Hajde da kupim i da imam uvijek. Gdje mogu to kupiti?

Da li na svakoj od ovih boja pišu oznake za CMYK?


Definitivno ne bacaj novac na to.

Mi smo to kupili jer radimo neke proizvode sa našim pakovanjem i nikada nismo uspjeli dobiti boju kao na tim ton kartama. Pogotovo kod toniranja b2 araka su odstupanja drastična jer tiskar želi staviti manje boje da brže odradi posao pa dođe sve blijedo. Kada se žališ da to nije taj Pantone onda izvuku iz ladice neki stari koji su valjda držali na suncu i kažu da po njihovoj ton karti je to u redu .

Za biti siguran da je to kako si zamislio moraš biti tamo kada se tiska. Jedino onda možeš biti 95% siguran u rezultat. Nije 100% jer se boja kod sušenja zna potamniti ili posvjetliti (ovisi o papiru).
24.09.2019 | 18:49
vicko kaže:
Laki kaže:
zabac kaže:
Ovo bi ti svaki grafičar u štampariji trebao imati.
Ovisi o papiru na koji se štampa.
Odi do njih i izaberi boju. Tada točno znaš kakva će boja biti i na papiru.
Ovo nemoj kupovati jer nije jeftino.

71romO5D6CL._SL1000_.jpg


Hajde da kupim i da imam uvijek. Gdje mogu to kupiti?

Da li na svakoj od ovih boja pišu oznake za CMYK?


Definitivno ne bacaj novac na to.

Mi smo to kupili jer radimo neke proizvode sa našim pakovanjem i nikada nismo uspjeli dobiti boju kao na tim ton kartama. Pogotovo kod toniranja b2 araka su odstupanja drastična jer tiskar želi staviti manje boje da brže odradi posao pa dođe sve blijedo. Kada se žališ da to nije taj Pantone onda izvuku iz ladice neki stari koji su valjda držali na suncu i kažu da po njihovoj ton karti je to u redu .

Za biti siguran da je to kako si zamislio moraš biti tamo kada se tiska. Jedino onda možeš biti 95% siguran u rezultat. Nije 100% jer se boja kod sušenja zna potamniti ili posvjetliti (ovisi o papiru).


Slažem se i nije baš jevtino.

Pomoći ćete mi mnogo ako mi nešto više kažete, svi skupa ovdje, kako izabrati pravi font koji se ističe na korici. Koju boju odabrati, da li staviti rub oko slova itd.
Prilozi:
24.09.2019 | 22:02
"kako izabrati 'pravi' font", "koju boju odabrati", "da li staviti rub oko slova" je stvar umjetničke slobode autora, i postoji mali milion kombinacija (jednog, drugo, trećeg i možda nečeg četvrtog), pa je to besmisleno pitati nas na forumu.
Sjedi za kompjuter, otipkaj naslov knjige, iskopiraj ga nekoliko puta, pa se poigraj sa raznim kombinacijama fontova, boja, outline-a, i slično.
25.09.2019 | 10:36
Laki, ti si autor knjiga, ilustrator ili dizajner?
Ako si autor, zasto ne nades nekog dizajnera da ti rjesi naslovnicu... vidim da si u poprilicnim problemima.
25.09.2019 | 10:40
Meni isto nije jasno zasto to ustupis nekome da ti uradi. Toliko freelancera koji ce to lijepo odraditi za male pare.

Ovako se izmucis, izgubis puno vremena i uvijek ce se vidjeti da je to napravio amater ili totalni pocetnik.
25.09.2019 | 12:49
Tito kaže:
Laki, ti si autor knjiga, ilustrator ili dizajner?
Ako si autor, zasto ne nades nekog dizajnera da ti rjesi naslovnicu... vidim da si u poprilicnim problemima.


Ja sam autor i napravim to mnogo bolje od ”stručnjaka”. Težim da to bude savršeno, zato i moja pitanja. Sve moje dosadašnje knjige koje sam pripremio izgledaju odlično.
25.09.2019 | 12:51
Tito kaže:
Laki, ti si autor knjiga, ilustrator ili dizajner?
Ako si autor, zasto ne nades nekog dizajnera da ti rjesi naslovnicu... vidim da si u poprilicnim problemima.


Ja sam i autor i sam svoj dizajner i to uradim odlično. Težim pefekcionizmu, zato i pitam. Nemam popriličnih problema.
25.09.2019 | 14:00
Laki kaže:


Ja sam i autor i sam svoj dizajner i to uradim odlično. Težim pefekcionizmu, zato i pitam. Nemam popriličnih problema.


Ispricavam se, stekao sam dojam da si zapeo...
25.09.2019 | 14:02
Tito kaže:
Laki kaže:


Ja sam i autor i sam svoj dizajner i to uradim odlično. Težim pefekcionizmu, zato i pitam. Nemam popriličnih problema.


Ispricavam se, dobio sam dojam da si zapeo...


Ma ne, Tito, nego više ljudi više zna. Od svih vas koji se javite ponešto novo naučim. Naš Jabučnjak je lijepo mjesto.
25.09.2019 | 14:25
Tito kaže:
vidim da si u poprilicnim problemima.


Laki kaže:
Ja sam i autor i sam svoj dizajner i to uradim odlično. Težim pefekcionizmu, zato i pitam. Nemam popriličnih problema.


Kada bi smo bili zločesti, rekli bi smo ti da ti nemaš popriličnih problema, samo ne znaš:
- kako zamijeniti određena slova u InDesign-u
- kolika mora biti rezolucija slike da bi ispala kvalitetno u tisku
- kako odabrati boje za tisak da izgledaju upravo onako kako ti želiš
- da li slova na ilustraciji izgledaju bolje ako se rade u Photoshop-u ili InDesign-u
- kako izabrati pravi font koji se ističe na korici, koju boju odabrati, da li staviti rub oko slova itd.

Nemoj nas krivo shvatiti, samo ti pokušavamo dati dobronamjeran savjet.

Ne sumnjam u to da si perfekcionist, ali trebaš shvatiti da profesionalci postoje upravo zato što ne možemo svi mi baš sve poslove na svijetu odraditi onako kvalitetno i brzo kako to mogu oni koji se samo time bave. Naravno, svako od nas može, ako ima dovoljno volje i slobodnog vremena, naučiti raditi bilo koji posao na nekom zadovoljavajućem nivou, pa i iznad toga ako je nadaren za to, ali sve to košta i vremena, i truda i nešto novaca, a sve to profesionalac obavi za puno manje vremena i za razumnu cijenu.

Svi ovi problemi koje si izložio ovdje na forumu, ne predstavljaju nešto što je teško riješiti, i što se ne da naučiti. Ali za njihovo rješavanje treba imati znanje, koje se stječe učenjem, i iskustvom, a i jedno i drugo traži dosta vremena.

Ako nemaš vremena na bacanje, poslušaj kolegu Tita, i angažiraj nekog profesionalca koji će sve to riješiti bez problema i puno brže i kvalitetnije od tebe. Ostati će ti puno više vremena na raspolaganju za ono što znaš raditi bolje od većine ostalih.

Ako ti vrijeme nije problem, onda nastavit postavljati pitanja i učiti, a mi ćemo ti pomoći onoliko koliko možemo.
25.09.2019 | 16:58
m@xym kaže:
Tito kaže:
vidim da si u poprilicnim problemima.


Laki kaže:
Ja sam i autor i sam svoj dizajner i to uradim odlično. Težim pefekcionizmu, zato i pitam. Nemam popriličnih problema.


Kada bi smo bili zločesti, rekli bi smo ti da ti nemaš popriličnih problema, samo ne znaš:
- kako zamijeniti određena slova u InDesign-u
- kolika mora biti rezolucija slike da bi ispala kvalitetno u tisku
- kako odabrati boje za tisak da izgledaju upravo onako kako ti želiš
- da li slova na ilustraciji izgledaju bolje ako se rade u Photoshop-u ili InDesign-u
- kako izabrati pravi font koji se ističe na korici, koju boju odabrati, da li staviti rub oko slova itd.

Nemoj nas krivo shvatiti, samo ti pokušavamo dati dobronamjeran savjet.

Ne sumnjam u to da si perfekcionist, ali trebaš shvatiti da profesionalci postoje upravo zato što ne možemo svi mi baš sve poslove na svijetu odraditi onako kvalitetno i brzo kako to mogu oni koji se samo time bave. Naravno, svako od nas može, ako ima dovoljno volje i slobodnog vremena, naučiti raditi bilo koji posao na nekom zadovoljavajućem nivou, pa i iznad toga ako je nadaren za to, ali sve to košta i vremena, i truda i nešto novaca, a sve to profesionalac obavi za puno manje vremena i za razumnu cijenu.

Svi ovi problemi koje si izložio ovdje na forumu, ne predstavljaju nešto što je teško riješiti, i što se ne da naučiti. Ali za njihovo rješavanje treba imati znanje, koje se stječe učenjem, i iskustvom, a i jedno i drugo traži dosta vremena.

Ako nemaš vremena na bacanje, poslušaj kolegu Tita, i angažiraj nekog profesionalca koji će sve to riješiti bez problema i puno brže i kvalitetnije od tebe. Ostati će ti puno više vremena na raspolaganju za ono što znaš raditi bolje od većine ostalih.

Ako ti vrijeme nije problem, onda nastavit postavljati pitanja i učiti, a mi ćemo ti pomoći onoliko koliko možemo.


Da, pomalo ste zločesti, ali samo malčice.
- Znam zamijeniti određena slova u InDesignu, njihovu boju, veličinu itd. Poigrati se sa fontovima.
- Rezolucija slike treba biti 300 dpi, prođe i manja, ali sa lošijim rezultatima.
- Ne znam izabrati boje da izgledaju baš onako kako ja to želim, ali to ne znaju mnogi.
- Slova bolje izgledaju ako se u ilustraciji unesu iz InDesigna, nego u Photishopu, mada je razliku teško primijetiti. Koristim InDesign.
- E, ovo poslednje, kako izabrati font, boju u odnosu na ilustraciju... etc. malo ko zna. Pogledajte samo neku web stranicu neke izdavačke kuće, pa ćete vidjeti svašta.

Svaki dobronamjeran savjet prihvatam rado.

Nemojte mi govoriti o profesionalcima u grafičkoj pripremi. I tu sam vidio svašta. Nisu me nimalo oduševili.

Za mojih 70 godina sam stekao neko iskustvo, možda nedovoljno, ali treba imati na umu da sam s pisaće mašine prešao na računar kada su se pojavili Appleovi računari, tamo negdje oko 1993. kada sam kupio prvi. Nisam znao ništa o njima.

Najvažnije je bilo da donkle savladam Word, InDesign, Photoshop i Ilustrator.

Imam vremena na pretek, jes sam penzioner. Baš bih volio da se sretnem s nekim dobrim profesionalcem, da vidim njegov rad.

Hvala vam na tome što želite da mi pomognete. Zbog toga sam se i obratio i pitao. Valjda ovo mjesto i jeste za to.

Pozdrav.
25.09.2019 | 18:24
Edward Murphy je, između svega ostalog što mu se pripisuje, navodno, rekao i: "If you want to do it good, do it yourself."
Ako vremena imaš više nego novca, naravno da ti je uvijek bolje naučiti se pa napraviti sam, ali ipak, probaj ne donositi grube sudove o profesionalcima u bilo kojoj struci. Nažalost, osobito kod nas, ima puno foliranata koji se predstavljaju kao profesionalci u nekom poslu kojim se bave diletantski. Ali to ne znači da nema itekako dobrih profesionalaca koji bi svaki tvoj rad sigurno učinili boljim. Međutim, pitanje je uklapaju li se oni u tvoj budžet.
25.09.2019 | 21:34
Laki kaže:

Nemojte mi govoriti o profesionalcima u grafičkoj pripremi. I tu sam vidio svašta. Nisu me nimalo oduševili.


Uz dužno poštovanje, sa tako skromnim znanjem o grafičkoj pripremi koje si prezentirao na ovom forumu, daleko si od toga da možeš mjerodavno suditi koliko je tko dobar ili loš profesionalac u grafičkoj pripremi.
  • Dijete
  • Posjetitelj
26.09.2019 | 11:28
[quote="m@xym" post=180022]Laki kaže:


Uz dužno poštovanje, sa tako skromnim znanjem o grafičkoj pripremi koje si prezentirao na ovom forumu, daleko si od toga da možeš mjerodavno suditi koliko je tko dobar ili loš profesionalac u grafičkoj pripremi.


Tu se ne slazem... netko tko ne zna pjevat i falsa na veliko, vrlo cesto zna propoznat kad netko drugi falsa...

26.09.2019 | 12:15
m@xym kaže:
Laki kaže:

Nemojte mi govoriti o profesionalcima u grafičkoj pripremi. I tu sam vidio svašta. Nisu me nimalo oduševili.


Uz dužno poštovanje, sa tako skromnim znanjem o grafičkoj pripremi koje si prezentirao na ovom forumu, daleko si od toga da možeš mjerodavno suditi koliko je tko dobar ili loš profesionalac u grafičkoj pripremi.


Znam dovoljno da prelomim i pripremim knjigu za štampu. Kod rješenja korice, uvijek može i bolje. Davno, dok smo knjige štampali livajući redove u olovu u Rijeci je živiio Ivo Marendić koji je bio izvrstan za taj posao. Sada je malo takvih stručnjaka.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 7 minuta
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

baka, Bertone, BigMac, drlovric, m@xym, tino1, Anonimci (696)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO