Rezolucija fotografije
(0 korsinik/a gleda/ju temu) 

Rezolucija fotografije


31.08.2019 | 12:30
Imam malu fotografiju u boji (izrez) koju sam kod fotografa napravio u formatu 15x21,5 cm, a želim je uvrstiti u prelom knjige. Ako je u toj veličini skeniram u rezoluciji 300, hoću li dobiti kvalitetan otisak?

Kako fotografiju koja je u boji da najbolje pripremim za crno-bijelu štampu? U jednom slučaju u knjizi sam dobio loš rezultat.
31.08.2019 | 14:13
Laki kaže:
Imam malu fotografiju u boji (izrez) koju sam kod fotografa napravio u formatu 15x21,5 cm, a želim je uvrstiti u prelom knjige. Ako je u toj veličini skeniram u rezoluciji 300, hoću li dobiti kvalitetan otisak?


Ako fotku skeniraš na 300 dpi, trebao bi dobiti vjeran otisak. Pitanje je samo jesi li zadovoljan kvalitetom fotke.

Kako fotografiju koja je u boji da najbolje pripremim za crno-bijelu štampu? U jednom slučaju u knjizi sam dobio loš rezultat.


Najjednostavniji način je da pretvotiš fotku u grayscale. Pogledaš jel ti odgovaraju tonovi i dojam, pa doradiš ako ti nešto ne štima.
Prije svakog tiska dobro je napraviti probni otisak. Tako ćeš vidjeti postoje li negdje mogući problemi.
Ako te muči samo jedna fotka, prije slanja u tisak možeš je isprintati na nekom kvalitetnom papiru da vidiš kako se ponaša.
31.08.2019 | 14:41
Hvala. Pretpostavljam da skeniranu fotografiju u boji treba obavezno staviti u CMYK Color. Vidio sam da mi skener odmah daje mogućnost da je skeniram u CMYK-u, ali je na ekranu fotografija bila blijeda. D

Da li sam u pravu ako skeniram u TIF RGB, a onda prebacim u CMYK?


Gjuroo kaže:
Laki kaže:
Imam malu fotografiju u boji (izrez) koju sam kod fotografa napravio u formatu 15x21,5 cm, a želim je uvrstiti u prelom knjige. Ako je u toj veličini skeniram u rezoluciji 300, hoću li dobiti kvalitetan otisak?


Ako fotku skeniraš na 300 dpi, trebao bi dobiti vjeran otisak. Pitanje je samo jesi li zadovoljan kvalitetom fotke.

Kako fotografiju koja je u boji da najbolje pripremim za crno-bijelu štampu? U jednom slučaju u knjizi sam dobio loš rezultat.


Najjednostavniji način je da pretvotiš fotku u grayscale. Pogledaš jel ti odgovaraju tonovi i dojam, pa doradiš ako ti nešto ne štima.
Prije svakog tiska dobro je napraviti probni otisak. Tako ćeš vidjeti postoje li negdje mogući problemi.
Ako te muči samo jedna fotka, prije slanja u tisak možeš je isprintati na nekom kvalitetnom papiru da vidiš kako se ponaša.
31.08.2019 | 16:34
Laki kaže:
Hvala. Pretpostavljam da skeniranu fotografiju u boji treba obavezno staviti u CMYK Color. Vidio sam da mi skener odmah daje mogućnost da je skeniram u CMYK-u, ali je na ekranu fotografija bila blijeda. D

Da li sam u pravu ako skeniram u TIF RGB, a onda prebacim u CMYK?


Prije nego išta ide u tisak, treba se petvoriti u CMYK (pod uvjetom da tiskaš u offsetu).
Poenkad tiskara, u kojoj tiskaš, nudi besplatnu uslugu pripreme za tisak. Ne znam kakav je kod tebe slučaj, ali možda možeš pripremu prepustiti tiskari. To, na žalost, ne znači nužno da će se netko u tiskari zbilja posvetiti obradi fotografija. Zna se dogoditi da ih samo pretvore u CMYK kao što bi i ti doma napravio.

CMYK ti je za početak blijed jer ima manji raspon boja od RGB-a. Ostalo je do kalibracije monitora i kvalitete skenera.
Ako imaš žlj-blj kućni skener, svakako ti ne gine obrada fotke.
Opet, ne znam kakav ti je dogovor s tiskarom... Možda je bolje da skeniranje prepustiš njima ako nisi siguran da si dovoljno vješt u tome.

Čini mi se da je bolje da fotku skeniraš u RGB-u kako ne bi u startu ostao bez velike količine podataka. Onda možeš prebaciti fotku u CMYK i dorađivati je da bude što sličnija predlošku u RGB-u.
31.08.2019 | 16:47
Šta mislite pod dorađivanjem? Ne znam kako bi fotografiju još mogao poboljšati.

Gjuroo kaže:
Laki kaže:
Hvala. Pretpostavljam da skeniranu fotografiju u boji treba obavezno staviti u CMYK Color. Vidio sam da mi skener odmah daje mogućnost da je skeniram u CMYK-u, ali je na ekranu fotografija bila blijeda. D

Da li sam u pravu ako skeniram u TIF RGB, a onda prebacim u CMYK?


Prije nego išta ide u tisak, treba se petvoriti u CMYK (pod uvjetom da tiskaš u offsetu).
Poenkad tiskara, u kojoj tiskaš, nudi besplatnu uslugu pripreme za tisak. Ne znam kakav je kod tebe slučaj, ali možda možeš pripremu prepustiti tiskari. To, na žalost, ne znači nužno da će se netko u tiskari zbilja posvetiti obradi fotografija. Zna se dogoditi da ih samo pretvore u CMYK kao što bi i ti doma napravio.

CMYK ti je za početak blijed jer ima manji raspon boja od RGB-a. Ostalo je do kalibracije monitora i kvalitete skenera.
Ako imaš žlj-blj kućni skener, svakako ti ne gine obrada fotke.
Opet, ne znam kakav ti je dogovor s tiskarom... Možda je bolje da skeniranje prepustiš njima ako nisi siguran da si dovoljno vješt u tome.

Čini mi se da je bolje da fotku skeniraš u RGB-u kako ne bi u startu ostao bez velike količine podataka. Onda možeš prebaciti fotku u CMYK i dorađivati je da bude što sličnija predlošku u RGB-u.
01.09.2019 | 02:13
Laki kaže:
Šta mislite pod dorađivanjem? Ne znam kako bi fotografiju još mogao poboljšati.


Dorađivanje iliti obrada fotografija je proces pripreme za tisak. Tzv. fotošopiranje
Sad, to je raspon od "Ma dobro je to, šalji u tisak." do korištenja svih mogućih alata u Photoshopu da bi se dobio rezultat što vjerniji originalu ili se učinila neka manipulacija da bi se od originala dobio neki drugačiji efektan rezultat.
Sve u svemu, to je proces da se dobije željeni rezultat u finalnom otisku.
01.09.2019 | 10:38
Pretvorba u B&W nije trivijalna i treba nesto znanja.
Tu ima kako:
photography.tutsplus.com/tutorials/how-t...photoshop--photo-488

Problem je jer crno bijele fotografije u tisku ne ispadnu bas crno bijele, vec imaju stih nekw od boja.
03.09.2019 | 11:16
Laki kaže:
Imam malu fotografiju u boji (izrez) koju sam kod fotografa napravio u formatu 15x21,5 cm, a želim je uvrstiti u prelom knjige. Ako je u toj veličini skeniram u rezoluciji 300, hoću li dobiti kvalitetan otisak?

Kako fotografiju koja je u boji da najbolje pripremim za crno-bijelu štampu? U jednom slučaju u knjizi sam dobio loš rezultat.


Ako sam dobro shvatio, ti si malu fotografiju u digitalnom obliku dao razviti na 15x21 i sad bi to skenirao i dao tiskati?
Ili si dao razviti fotografiju s filma pa sad to skeniras?
03.09.2019 | 11:48
Iz digitalne fotografije sam napravio izrez i onda dao izraditi fotografiju 15x21 cm. Sada je želim skenirati u 300 dpi i ubaciti u prelom knjige. Kako će to ispasti kada se odštampa?

Tito kaže:
Laki kaže:
Imam malu fotografiju u boji (izrez) koju sam kod fotografa napravio u formatu 15x21,5 cm, a želim je uvrstiti u prelom knjige. Ako je u toj veličini skeniram u rezoluciji 300, hoću li dobiti kvalitetan otisak?

Kako fotografiju koja je u boji da najbolje pripremim za crno-bijelu štampu? U jednom slučaju u knjizi sam dobio loš rezultat.


Ako sam dobro shvatio, ti si malu fotografiju u digitalnom obliku dao razviti na 15x21 i sad bi to skenirao i dao tiskati?
Ili si dao razviti fotografiju s filma pa sad to skeniras?
03.09.2019 | 12:23
Laki kaže:
Iz digitalne fotografije sam napravio izrez i onda dao izraditi fotografiju 15x21 cm. Sada je želim skenirati u 300 dpi i ubaciti u prelom knjige. Kako će to ispasti kada se odštampa?


To se tak ne radi...
Ispasti ce losije nego da si povecao izrez na zeljenu dimeniju bez razvijanja slike.

Kadriraj sliku kako zelis, pogledaj koliko je velika u pixelima, prebaci ju na min 200dpi i pogledaju ju na 100% u photoshopu. Kako ti izglada na 100% tako ce ispasti u tisku.
Ako ju trebas u BW, prebaci ju u GRAYSCALE MODE.

P.S. Iz tvojih pitanja vidim da ti fali puno teoretskog znanja i vjestine u alatima koje koristis, imas na youtubeu hrpetine tutoriala koji ce ti pojasniti puno toga. Daj si malo truda i odvoji dosta vremena pa pruci tematiku, bit ce ti puno jasnije i jednostavnije.
03.09.2019 | 23:58
Ako sam dobro razumio fotografija koja ima minimalno 200dpi će solidno ispasti u knjizi? Evo imam dvije gdje je u prvoj Actual ppi: 322, a Effective ppi: 254, u drugoj 219 i 221. Da li će to biti u redu?

Kako se može izrez fotografije povećati u dpi? Čini mi se da sam negdje pročitao da je to nemoguće i da je nemoguće dobiti bolji rezultat.

Tito kaže:
Laki kaže:
Iz digitalne fotografije sam napravio izrez i onda dao izraditi fotografiju 15x21 cm. Sada je želim skenirati u 300 dpi i ubaciti u prelom knjige. Kako će to ispasti kada se odštampa?


To se tak ne radi...
Ispasti ce losije nego da si povecao izrez na zeljenu dimeniju bez razvijanja slike.

Kadriraj sliku kako zelis, pogledaj koliko je velika u pixelima, prebaci ju na min 200dpi i pogledaju ju na 100% u photoshopu. Kako ti izglada na 100% tako ce ispasti u tisku.
Ako ju trebas u BW, prebaci ju u GRAYSCALE MODE.

P.S. Iz tvojih pitanja vidim da ti fali puno teoretskog znanja i vjestine u alatima koje koristis, imas na youtubeu hrpetine tutoriala koji ce ti pojasniti puno toga. Daj si malo truda i odvoji dosta vremena pa pruci tematiku, bit ce ti puno jasnije i jednostavnije.
04.09.2019 | 15:06
Laki kaže:
Ako sam dobro razumio fotografija koja ima minimalno 200dpi će solidno ispasti u knjizi? Evo imam dvije gdje je u prvoj Actual ppi: 322, a Effective ppi: 254, u drugoj 219 i 221. Da li će to biti u redu?

Kako se može izrez fotografije povećati u dpi? Čini mi se da sam negdje pročitao da je to nemoguće i da je nemoguće dobiti bolji rezultat.


Krivo si shvatio... fotografija koja je u rezoluciji od 200dpi i u photoshopu na 100% povecanju izgleda ok ce ispasti prihvatljivo u tisku.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 50 minuta
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.59 Seconds

Provided by iJoomla SEO