MacBook Air 13" iz 2015. Optical audio izlaz?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacBook Air 13" iz 2015. Optical audio izlaz?


06.11.2015 | 09:36
Evo i mog prvog pitanja nakon nabave mog novog miljenika: Optički audio izlaz kroz konektor za slušalice? Podržava li to ovaj laptop ili ne?
Naime, u Apple store-u su mi rekli da ova MacBook Air to ima, te sam ja uz podosta traženja, nabavio optički kabel koji sa jedne strane ima onaj 3,5mm muški nastavak za slušalice, a sa druge strane onaj standardni optički konektor koji ide u audio receiver.
Međutim, kad sam to sve spojio, zvuka nema...
Dali to znači da ovaj laptop uopće ne podržava optički audio izlaz? Gledao sam specifikacije na apple.com ali tamo ništa ne piše...
Napominjem da audio izlaz slušalica preko standardnog analognog kabela radi bez problema, znači fizički je ispravan.
06.11.2015 | 10:39
ImageUploadedByTapatalk1446803252.008861.jpg

Ovo ti treba. Ako ima opticki izlaz onda se preko ovoga dobije na reciver.
06.11.2015 | 18:51
Kad uštekaš to u Mac i pogledaš na vrh drugog konektora, trebao bi vidjeti da svjetluca crveno, naravno, ako si odabrao optički izlaz pod sound output.
06.11.2015 | 19:24
Ma imam ja već takav optički kabl, ali kada ga ukopčam, ništa se ne dešava...
Možda kabl nije ispravan, a možda i moj MacBook Air uopće nema optički audio izlaz...

zabac kaže:
ImageUploadedByTapatalk1446803252.008861.jpg

Ovo ti treba. Ako ima opticki izlaz onda se preko ovoga dobije na reciver.
06.11.2015 | 19:29
smayoo kaže:
Kad uštekaš to u Mac i pogledaš na vrh drugog konektora, trebao bi vidjeti da svjetluca crveno, naravno, ako si odabrao optički izlaz pod sound output.


Probao sam i to, kad uštekam kabl, ne svjetluca crveno, a niti mi ne nudi optički izlaz pod sound output.
Na žalost, nemogu nigdje na webu pronaći ima li uopće ovaj model optički audio izlaz u konektoru za slušalice....
06.11.2015 | 19:39
Klik na jabučicu, pa About this Mac, pa More Info, pa System Report, pa s lijeve strane na Audio, pa s desne na S/PDIF output.

ScreenShot2015-11-06at19.46.10.png
06.11.2015 | 19:41
Baš sam maloprije išao isprobati kabl, i to tako da sam onaj drugi kraj uštekao u optički audio izlaz na receiveru. Pojavilo se crveno svjetlo na drugom kraju, što bi trebalo značiti da je kabl ispravan...
Sad još samo čekam da mi netko sa insajderskim informacijama u Apple-u potvrdi ima li MacBook Air 13" iz 2015. optički audio izlaz u konektoru za slušalice i onda mogu ići mirno spavati!
06.11.2015 | 19:44
Kakvim insajderskim informacijama? Pa provjeri sam, zar nisi vidio moj post maloprije?
06.11.2015 | 19:52
smayoo kaže:
Klik na jabučicu, pa About this Mac, pa More Info, pa System Report, pa s lijeve strane na Audio, pa s desne na S/PDIF output.

ScreenShot2015-11-06at19.46.10.png


Pretpostavljam da ovo znači da nemam sreće
Prilozi:
06.11.2015 | 19:57
smayoo kaže:
Kakvim insajderskim informacijama? Pa provjeri sam, zar nisi vidio moj post maloprije?


Jesam, jesam, al je moj post već otišao
06.11.2015 | 20:52
Nema opticki izlaz.
06.11.2015 | 22:15
bope kaže:
Pretpostavljam da ovo znači da nemam sreće


Nažalost, da...
06.11.2015 | 23:18
Ako ti toliko treba, uzmeš neki DAC USB to S/PDIF-Optical i riješiš problem.
Ili externu USB zvučnu sa istim outputima.
Cijenom ih ima i povoljnih, a zvukom sigurno neće biti lošiji od ove integrirane
07.11.2015 | 00:39
Tek sad vidjeh ovaj post, ali na žalost kod MB Aira (koliko se sjećam) niti jedan model nije nikad nudio optički audio out, za razliku od MBPro mašina. Inače sam DAC u MacBoocima je vrlo solidan i ide do 24 bit / 192 KHz. Ali kako je @mario.zg napisao postoji rješenje i za te probleme.
Po meni najelegantnije rješenje je kupiti Airport Express i s tim istim kablom povežeš njega i audio liniju, a muziku puštaš preko iPhone/iPada/Macbooka (po želji) kroz AirPlay koji podržava 16 bit / 41,1 kHz + imaš dodatni WiFi u kući ako zatreba proširiti signal
07.11.2015 | 07:46
Još bolje je uzeti Apple TV 3 koji je jeftiniji od AP Expressa ili preko oglasnika ih ima za manje od 200kn polovni (bio jedan prve generacije na njuškalu).
Ili ovako nešto www.audioquest.com/usb_digital_analog_converter/dragonfly-dac, ali je dosta skuplje i naravno kvalitetnije rješenje.
07.11.2015 | 13:23
zabac kaže:
Još bolje je uzeti Apple TV 3 koji je jeftiniji od AP Expressa ili preko oglasnika ih ima za manje od 200kn polovni (bio jedan prve generacije na njuškalu).
Ili ovako nešto www.audioquest.com/usb_digital_analog_converter/dragonfly-dac, ali je dosta skuplje i naravno kvalitetnije rješenje.


150€, u Splitu

mediaaudio.hr/download/cjenici/PB_01_10_2015_ENG_EU_SMALL.pdf
07.11.2015 | 13:53
Soffoklo kaže:
Tek sad vidjeh ovaj post, ali na žalost kod MB Aira (koliko se sjećam) niti jedan model nije nikad nudio optički audio out, za razliku od MBPro mašina. Inače sam DAC u MacBoocima je vrlo solidan i ide do 24 bit / 192 KHz. Ali kako je @mario.zg napisao postoji rješenje i za te probleme.
Po meni najelegantnije rješenje je kupiti Airport Express i s tim istim kablom povežeš njega i audio liniju, a muziku puštaš preko iPhone/iPada/Macbooka (po želji) kroz AirPlay koji podržava 16 bit / 41,1 kHz + imaš dodatni WiFi u kući ako zatreba proširiti signal


Da znaš da sam ozbiljno razmišljao i o toj kombinaciji sa Airport Express-om. On se na liniju spaja samo preko optičkog kabela ili ima još koja opcija? Možda bi mogao nabavit i polovnog, s obzirom da novi baš i nisu jeftini....
Druga opcija bi bila AppleTv kao što predlaže kolega zabac, ali tu je pak jedan drugi problem. Ako uzimam AppleTv, onda bi najrađe uzeo ovaj novi, koji je po svemu bolji od starog, ali nažalost podržava audio izlaz samo preko Hdmi-a, jer su izbacili optički audio izlaz. E sad, moj receiver nema Hdmi ulaz, jer je malo stariji model Yamahe koji je još uvijek sasvim dobar i ne pada mi na pamet ga mjenjati. Znači jedino mi preostaje spojit AppleTv Hdmi-em na Tv, pa od Tv-a Rca kablom na receiver. Sve to izgleda malo komplicirano, a nadam se da ne bi bilo puno gubitka na audio kvaliteti....
A samo želim slušati kvalitetnu muziku na velikim zvučnicima bez puno komplikacije!
07.11.2015 | 15:26
Uzmi ATV 3, 75€ košta i nije tako skup. Imaš na njuškalu jedan airport express za 400kn što je malo previše, ako novi model preko oglasa ide za 680kn.
A zašto ne spojiš preko 3,5mm konektora. To je najjeftinije rješenje.
07.11.2015 | 16:21
Moj skromni prijedlog za solidne vrhunske audio zahtjeve 35 $
www.aliexpress.com/item/Original-FX-DAC-..._5,searchweb201560_9
07.11.2015 | 17:36
@bope ovisi kakve su ti želje. @zabac je dobro predložio ATV 3, jer osim glazbe dobivaš i airplay funkciju na TV, pa si fino možeš prikazivati filmove, fotke i ostalo na TV-u s nekih od Apple uređaja.
Kako osobno posjedujem i ATV 3 i AP Express, 100% stojim iza toga da AP Express pruža nešto manje agresivan zvuk preko optičkog izlaza (znam da nekima nema logike, ali logika je majka svih zajeba )
Još jedno rješenje je i neki USB DAC kako su već neki i predložili. Ovaj što je linkao @Boškardin je stvarno jeftin, ali kakav je po kvaliteti poima nemam. Najmanja komplikacija je ATV 3 ili AP Express, nema dodatnih kablova, paljenja, gašenja, spajanja, odspajanja.

AP Express podržava optički kabl kakav već imaš ili analogni 3,5 mm na RCA u tom slučaju se sluša preko AP Expressovog internog DAC-a, dok ATV podržava isključivo optiku. Novi ATV 4 mi ne dolazi u obzir upravo zbog gubitka optičkog izlaza, jedino ako baš želiš novi Apple TV, a onda si smanjio izbor na AP Express ili USB DAC.
07.11.2015 | 17:41
pa najbolje onda 3.5mm iz izlaza za slušalice preko RCA u DAC, o kojem je audio sustavu riječ?
07.11.2015 | 18:36
Vjerojatno na reciveru imaš osim optičkog digitalnog ulaza i koaksijalni ( činč ) digitalni ulaz, pa spoji to s odgovarajućim kablom...btw audiofili kod skupljih uređaja uvjek koriste koaksijalni digitalni ulaz, a ne optički. Kažu da je bolji zvuk preko koaksijalca, te ih ima cijene i po nekoliko tisuća kuna, dok su optički većinom do stotinjak kn.
07.11.2015 | 20:11
coax vjerovatno dolazi u obzir samo kao povezivanje DAC-a i ostatka audio sustava...
07.11.2015 | 21:13
221089 kaže:
coax vjerovatno dolazi u obzir samo kao povezivanje DAC-a i ostatka audio sustava...


Zašto je potreban samostalni DAC? Rekao je da ima reciver, evo slike zadnje strane prosječnog recivera.

07.11.2015 | 21:20
sve ok ako laptop ima coax izlaz...u što sumnjam
07.11.2015 | 21:39
Da, sad sam vidio u njegovom postu da nema digitalni izlaz. Stvarno malo čudno, moj mini iz 2012 to ima.
08.11.2015 | 08:17
Dosta je bitno koje je kvalitete audio sistem u pitanju (pojačalo, zvučnici...) pa shodno tome odabrati konverter i kablove...
08.11.2015 | 08:29
S/PDIF optički ili koaksilalni digitalni izlaz vs. USB izlaz.
Prvome je max rezolucije 24bita, a USB DAC-u 32bita.
S time kako USB DAC u stvari niti nema granice jer sa bržom sabirnicom, ta rezolucija kao i freq. uzorkovanja možđe biti samo viša.

Ako se želi molji zvuk, koristi se koaksijalni, a ne optički kabel.
08.11.2015 | 09:55
onda iz dac-a u amp rca interconect
08.11.2015 | 10:54
Sve ovisi sto se ocekuje. Kakva kvaliteta je samog zapisa i naravno, koliko se novaca zeli/moze potrositi.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 15 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, baka, Ender, m@xym, temeljnik, Zdravac, ZeljkoB, Anonimci (841)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.32 Seconds

Provided by iJoomla SEO