Iskustva switchera nakon dva tjedna koristenja :)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Iskustva switchera nakon dva tjedna koristenja :)


25.03.2009 | 15:49
Evo odlucio sam da napisem pokoji redak ovdje o svom suzivotu s Macom otkako sam ga nabavio prije dva tjedna. Imam osjecaj da ce na kraju biti jako dugacak tekst, ali nadam se da ce nekom biti zanimljiv, a novim switcherima mozda od koristi... pa da pocnemo

Mogu komotno reci da sam nakon ovako kratkog razdoblja koristenja Maca vec potpuno udomacen ovdje Dodjem na Windows masine i patim za exposeom i slicni simptomi se ocituju

Enivej, da prvo nabrojim stvari koje mi se svidjaju kod Maca:

1. Expose i Spaces. Izgleda fensi, a i odradi svoj posao kako treba, Spaces mi je dosta jaci feature od Exposea...
2. Iako je po defaultu dosta stvari podeseno na dobar nacin, svidja mi se mogucnost mjenjanja dosta opcija da bi sve radilo po mom ukusu, ponajprije global hotkeysa, jer me je Openbox razmazio i navikao na moje hotkeyse za sve, a i vise volim upravljat suceljem na tipkaru, tako da je ovo super rjesenje.
3. System preferences, jednostavno, intuitivno, stavke su logicki nekako poredane, kao da ZNAM da je neka opcija koju trazim bas u tom meniju..., ima sve sto treba. Nemam sto dodati.
4. Ugradjena podrska za 802.1x autorizaciju po defaultu (na windozima treba instalirati aplikaciju za to). Takodjer Preview za PDF-ove, RTF-ove i slike odlicno radi. (Previewa cu se jos dotaknuti u dijelu u kojem pljujem po Macu )
5. Instalacija aplikacija, jednostavnija ne moze biti. Configovi programa u zasebnom folderu (/Users/korisnik/Library/Preferences, lako za backupirati.
6. Dostupna je zaista HRPA softvera za Maca, smeta me sto vecinom nije freeware, kamoli open-source, ali opet, ima aplikacija za SVE. Tako da oni fazoni windowsasa da nema neke aplikacije na Macu padaju u vodu. (Naravno govorim o nekakvim opcenitim aplikacijama, ne nekim usko specijaliziranim...)
7. Podrska za razne profile odnosno konfiguracije mreznih sucelja. Na Linuxu nista novo, no na windozima nisam nasao takvu funkcionalnost... doduse ovo je nesto sto sam i ocekivao da ce postojati na Macu...
8. Bash je tu Bash skripte su tu. O heaven

Neke odlicne aplikacije koje koristim:

Adium, vrhunski IM klijent.
Xee, odlican, mali jednostavan i brz preglednik slika, ima sve sto mi treba.
Transmission, opet mali i jednostavan torrent klijent, izvrsna aplikacija.
Unison, newsreader, s ODLICNOM podrskom za binaries grupe.
Pixelmator, besplatna aplikacija koja obavlja hrpu toga za sto ljudi koriste PS, samo dosta brze i koristi manje resursa.
DeepVacuum, download manager, front end za wget prakticki, mocan alat.
RAR Expander, odlican arhiver.
VLC, valjda najbolji video player bez obzira na OS
CoverSutra, dodaje iTunesu neke funkcije, koje za divno cudo iTunes po defaultu ne podrzava, tipa last.fm, global hotkeys i tako to

E sad, pljuvanje. Sad malo o tome sto me na Macu zivcira, odnosno sto me zivciralo.

1. Da malo popljujem ove Appleove aplikacije koje dodju s OS-om. iChat, WTF, nema podrsku za MSN? Odmah sam otpisao. iPhoto, WTF, za pregledavanje slika mi treba nesto lagano i brzo, ne cudovisna aplikacija koja radi neam ja pojma sto. Safari... not my cup of tea. WebKit je zakon, ali u svem ostalom nije ni do koljena Firefoxu. Mail, neam neku zamjerku na aplikaciju, ali ne koristim mail klijent pa mi nije potrebna.

2. iTunes Po meni promasaj decenije, nema tako elementarnu stvar kao sto je queue. Srecom AppleScript je tu, pa sam si napisao skriptu koja to rjesava. Komercijalni dodatak CoverSutra rjesava nedostatak last.fm-a i globalnih hotkeysa, pa mi je iTunes kolko tolko upotrebljiv. Alternativu nalazim u Songbirdu, koji ima jednu bitnu razliku od iTunesa, tj dodatak koji mu omogucava prikaz aktivne playliste paralelno s Libraryem te on-the-fly editiranje aktivne playliste... Ima Songbird naravno i svoje nedostatke, a to je nema global hotkeyse, i zdere RAM ko... jako gladna aplikacija. Ipak iTunes za sada, u nadi sam da cu naci bolju alternativu skoro...

3. Finder. Ne postoji CUT naredba za rad s fajlovima. Radi nase sigurnosti, kaze Apple kolko sam skuzio... Promasaj decenije indeed, jer je drag-n-droppanje u nekim situacijama JAKO nezgodno... naucio sam zivjeti bez CUTa doduse... Nema podrske za tabove??? Kakav je to file manager, pa nismo na windozima FFS! Zeleni plus ne maksimizira prozor? Cudno, ali navikao sam se... Ne moze se resajzati prozor tako da se povuce na bilo kojoj strani, ili koristeci neki keyboard shortcut, leeeeejm.

4. Preview... kod mene ne otvara video fajlove tako brzo i glatko kao na traileru s Appleove stranice. Stovise, kod mene ih opce ne otvara Ne znam zasto je to tako, moglo je to i transparentnije biti rjeseno... doduse, ne patim za time opce...

5. I trenutno najveci problem: Moj Mini ima samo 1GB, i cim pokrenem nekoliko aplikacija RAM-a ponestane i komp se BRUTALNO uspori. Dok je nekih 200-tinjak MB RAM-a slobodno, komp radi odlicno, sve leti. No kad ponestane RAM-a, SUPER SPOR! Nadam se da cu ugradnjom jos 2GB RAM-a rjesiti se tog problema, te da ce uvijek da bude brz. Cak razmisljam o povratku na Linux ako mi se performanse znatno ne poboljsaju tom nadogradnjom... no nadam se da nece biti potrebe za tim

Zakljucak: Ja sam zadovoljan, unatoc nekim nedostacima koje sam nabrojio, samo me zadnja stavka brine, jer jos ne mogu nista ozbiljno raditi na kompu s ovako malo RAM-a... ali valjda ce nadogradnja to rjesiti.

Jos samo disklejmer. Nemojte mi samo uletiti i govoriti kako su neke od navedenih aplikacija dobre ili lose, ja sam ocjenio kakve su one MENI, ak su vama super, kewl uzivajte u njima, ja sam rekao sto ja mislim. I nemojte mi jos govoriti da ocu napravit windoze od Maca, jer su windozi zbilja zadnji OS iz kojeg zelim neke feature

Lijep pozdrav!
25.03.2009 | 16:13
Hvala na odlicno srocenom i konstruktivnom postu. Ovo ide u sticky za buduce potencijalne switchere. Sto se RAM-a tice, samo trpaj unutra koliko god ide (4 GB?) i biti ces ok. Ovo bi me uzrujavalo da danas srecom RAM nije smijesno jeftin.
25.03.2009 | 16:37
quadmachine je napisao:

2. iTunes Po meni promasaj decenije, nema tako elementarnu stvar kao sto je queue. Srecom AppleScript je tu, pa sam si napisao skriptu koja to rjesava. Komercijalni dodatak CoverSutra rjesava nedostatak last.fm-a i globalnih hotkeysa, pa mi je iTunes kolko tolko upotrebljiv. Alternativu nalazim u Songbirdu, koji ima jednu bitnu razliku od iTunesa, tj dodatak koji mu omogucava prikaz aktivne playliste paralelno s Libraryem te on-the-fly editiranje aktivne playliste... Ima Songbird naravno i svoje nedostatke, a to je nema global hotkeyse, i zdere RAM ko... jako gladna aplikacija. Ipak iTunes za sada, u nadi sam da cu naci bolju alternativu skoro...

hm....
create playlist "queue"
browse > desni klik > add to playlist 'queue'
nakon sto dablkliknes na prvu stvar u playlisti - sviras playlistu
browsas dalje i desno-klikces za dodavanje (ili dreg'en'dropas)

btw, desni klik na playlistu > open in new window

meni se cini da je to ono sto trazis
25.03.2009 | 17:06
ja ću ti komentirat ovo pod 3.

dok radiš drag n drop samo drži CMD jer ti tada radi CUT.

meni tabovi u finderu i ne trebaju, al ako ti to baš fali kupi lijepo PathFinder taj file manager ti ima tabove.

zeleni plus NE MAKSIMIZIRA on OPTIMIZIRA. i to itekako ima smisla. zamisli da imaš 24" monitor i surfaš u firefoxu i stranica ti je široka 800px i umjesto da ti se ona klikom na zeleni plus raširi na toliko piksela koliko je dovoljno za prikaz te stranice ne, prozor se raširi preko svih 24" tvog monitora. i imaš koju tisuću piksela koji su zauzeti pozadinom stranice? WTF? šta će mi to?
25.03.2009 | 17:19
To sa maksimiziranjem prozora je tipicno kod windows korisnika. recimo na 22" monitoru uvijek nalazim browser razvucen full screen i to me izludjuje...
  • lex
  • Korisnik
  • 5
25.03.2009 | 17:35
Odličan post, samo bi napomenuo da pixelmaror košta 59$, nije besplatan.
25.03.2009 | 17:39
Riba je napisao:
Hvala na odlicno srocenom i konstruktivnom postu. Ovo ide u sticky za buduce potencijalne switchere. Sto se RAM-a tice, samo trpaj unutra koliko god ide (4 GB?) i biti ces ok. Ovo bi me uzrujavalo da danas srecom RAM nije smijesno jeftin.


Pa dobro, 300kn koliko ce me kostati 2GB DDR3-a nije bas smijesno jeftino, bar ne za mene kao studenta, jos uzevsi u obzir da sam vec dao 5000kn za Minija... Al svakako, to mi je prvi upgrade.

bok!
25.03.2009 | 17:41
lex je napisao:
Odličan post, samo bi napomenuo da pixelmaror košta 59$, nije besplatan.


Zar nije? A sad se sjecam... kad se tako lako dokopati seriala.. My bad

bok!
25.03.2009 | 17:47
Sto se tice maximiziranja, nije mi to neki veliki minus, ovo "optmiziranje" velicine prozora cak prilicno dobro ispada, medjutim kad pregledavam folder pun slika recimo, maximizirani prozor je must have.

A prozor browsera mi nikad nije maximiziran, vec je uvijek razvucen na fiksnu velicinu Skrinshot

Nije mi jasno ovo sa drzanjem CMD dok drag-n-droppam? "obicni" drag-n-drop premjesta file gdje ga povucem... sto da drzim CMD stisnut onda?

bok!
25.03.2009 | 17:52
quadmachine je napisao:
Nije mi jasno ovo sa drzanjem CMD dok drag-n-droppam? "obicni" drag-n-drop premjesta file gdje ga povucem... sto da drzim CMD stisnut onda?

obicni d'n'd premjesta fajl samo na istoj particiji, uz cmd premjestas ga s particije na particiju (server, etc.)

btw, nadam se da si skuzio sto radi lupanje razmaknice tijekom d'n'd-a...
  • lex
  • Korisnik
  • 5
25.03.2009 | 17:57
Znaći ako hoćeš napraviti CUT a ne COPY, znaći hoćeš pemjestiti neki file, napaviš drag i prije nego napraviš drop stisni cmd i drži dok napraviš drop, tako ćeš file premjestit a ne kopirat. To se na apple zove MOVE...
25.03.2009 | 18:01
Aha, znaci CMD je potrebno drzati kad se premjesta fajl na drugu particiju... oke. Nisam jos nista prebacivao medju particijama pa mi nije trebalo to ocito

bok!
25.03.2009 | 18:26
kaj se tiče memorije, je smiješno je jeftina kad se uzme u obzir dobit koju donosi. Još se vrlo dobro sjećam kak je PC133 512 MB koštalo puuuno više od 300 kuna..... a samo pol gige i kaj si napravil? Malo više neg niš.... Ko da bi pišal na požar da se ugasi....
A o tvojem budžetu ne bih. To nije pristojno komentirati svak najbolje zna koliko se mora namučiti za svoje kune tako da te po tom pitanju apsolutno podržavam i razumijem;)
25.03.2009 | 20:15
U vezi drag'n'drop, vjerojatno smatraš kako nisu prikladan način premještanja fajli zato što nisi otkrio spring-loaded foldere. Što ti reče wizzy, probaj lupit space dok radiš drag, ili zadrži malo miša u dragu iznad foldera u koji želiš ući.

Što se tiče kritika na iLife, djelomično se slažem, mogao bi čak i dotovariti malo na račun iMovie i iDVD (verzija 08).
25.03.2009 | 20:31
smayoo je napisao:
U vezi drag'n'drop, vjerojatno smatraš kako nisu prikladan način premještanja fajli zato što nisi otkrio spring-loaded foldere. Što ti reče wizzy, probaj lupit space dok radiš drag, ili zadrži malo miša u dragu iznad foldera u koji želiš ući.

Što se tiče kritika na iLife, djelomično se slažem, mogao bi čak i dotovariti malo na račun iMovie i iDVD (verzija 08).


Svjestan sam spring-loaded foldera, i lupkanja spejsa...
Jako nezgrapno je koristiti drag-n-drop za recimo premjestiti fajl u samo jedan folder up. Recimo nalazim se u /home/kifla/slanina/kobasica/burek i ocu prebaciti fajl u /home/kifla/slanina/kobasica, to rjesavam da se prebacim u columns view pa onda drag-n-droppam, u ostalim situacijama ne osjecam velik nedostatak zbog izostanka CUT-a.

bok!
25.03.2009 | 20:40
Djuro genijalac je napisao:
kaj se tiče memorije, je smiješno je jeftina kad se uzme u obzir dobit koju donosi. Još se vrlo dobro sjećam kak je PC133 512 MB koštalo puuuno više od 300 kuna..... a samo pol gige i kaj si napravil? Malo više neg niš.... Ko da bi pišal na požar da se ugasi....
A o tvojem budžetu ne bih. To nije pristojno komentirati svak najbolje zna koliko se mora namučiti za svoje kune tako da te po tom pitanju apsolutno podržavam i razumijem;)


Da je Apple u slabiji model Minija koji ja imam defaultno stavio 2GB RAM-a imao bi puno bolje misljenje o toj firmi Jer zbilja s 1GB se ne moze nista iole ozbiljnije raditi, no opet, sad cete reci da Mini nije predvidjen za posao, vec za home entertainment Slazem se s time, ali opet, I ain't got no money

bok!
25.03.2009 | 21:03
quadmachine je napisao:
Jako nezgrapno je koristiti drag-n-drop za recimo premjestiti fajl u samo jedan folder up. Recimo nalazim se u /home/kifla/slanina/kobasica/burek i ocu prebaciti fajl u /home/kifla/slanina/kobasica, to rjesavam da se prebacim u columns view pa onda drag-n-droppam, u ostalim situacijama ne osjecam velik nedostatak zbog izostanka CUT-a.

heh, za folder up - lupis cmd+3 i dreg-en-drop.


btw, pretpostavljam da znas i za system-wide cmd+klik na ime folder/fajla u headeru prozora?
ili prosireno ctrl+cmd+ime f/f (u slucaju da ti je u finder prefsima iskljucen 'always open foldeers in new window'. ako je ukljucen - alt+cmd+ime f/f)


ako volis custom shortcute ovo bi ti se moglo bit okej:
www.unsanity.com/haxies/menumaster
25.03.2009 | 21:14
Vidim na screenu da si nabacio cijeli CS paket (4 pretpostavljam) na Minija

Ja ne znam niti jedno racunalo, ni platformu na kojoj bi taj paket radio dobro sa gigom rama

Ja sam kupio iMac24 sa 2GB, i radio mi je vrlo dobro s tim. Kada sam jedan dan nasao u Vemilu i slucajno vidio (i kupio) 2GB rama 141kn. Kupim 2 keksa za manje od 300kn, i od tog dana, iMac samo prede

Savjet, nadogradi malo taj ram, neces moci prepoznati svog Minija ,)
25.03.2009 | 21:48
@wizzy, da znam za columns view, i napisao da ga koristim u takvim slucajevima Da Finder ima UP gumb bilo bi jako lijepo, ovak moram 1 CMD+click i 1 click da bi dosao u jedan folder iznad, sto mi nije bas appleovski i jednostavno Back gumb nije jednak UP u svim slucajevima.

@drlovric, naravno, jos mi je 128MB sherano za grafu, tak da je to definitivno premalo, i kao sto napisah upgrejdacu ram prvom prilikom jos kad bih nasao tako povoljno, kupio bih 4GB odmah

bok!
25.03.2009 | 21:55
quadmachine je napisao:
@wizzy, da znam za columns view, i napisao da ga koristim u takvim slucajevima Da Finder ima UP gumb bilo bi jako lijepo, ovak moram 1 CMD+click i 1 click da bi dosao u jedan folder iznad, sto mi nije bas appleovski i jednostavno Back gumb nije jednak UP u svim slucajevima.


Moj je workflow takav da uvijek imam dva Finder prozora otvorena u column viewu. Jedan je source a drugi destination tako da kad nesto kopiram odvlacim iz jednog prozora u drugi. Mozda bi takav pristup rijesio tvoje probleme. Uz instaliran Fiwi ti prozori su ti uvijek jedan klik udaljeni.
26.03.2009 | 00:14
Ja sam vjerojatno jedan od rijetkih koji onda koristi novi prozor za svaki folder u Finderu - kao u Devetki.

Eh, a tek koliko ima ljudi koji ovu postavu pale na Windowsima?! To je prva stvar koju sam išao provjeriti na Visti i kad sam vidio da je nisu izbacili odmah mi je bilo lakše. A znam da će je izbaciti prije ili kasnije pošto u životu nisam sreo osobu koja na Windowsima ima upaljeno otvaranje novog prozora za svaki novi folder.

Igor
26.03.2009 | 00:25
Ah, cuvena spacijalna paradigma....

Ja stalno govorim da je devetka bila posebna zbog vise stvari, OS X je samo jos jedan UNIX...
26.03.2009 | 00:25
A ja imam uključen path bar (Finder menu, View, Show Path bar) pa kad premještam u folder up, samo odvučem file na ime parent foldera u path baru. Također, za folder up napravim dvoklik na ime parent foldera u path baru.

Što se mene tiče, to je bolje od folder up gumba na windowsima, jer ako želim nekoliko foldera up, za to mi treba samo jedan dvoklik.
26.03.2009 | 00:33
Path bar, tek sam danas skuzio da eksli prihvaca klikove na to Kad sam upalio tu opciju kad sam tek poceo prckati po Finderu cudilo me sto se ne moze klikati po tome... ocito je trebalo dvoklik

bok!
26.03.2009 | 02:32
Riba je napisao:
Ah, cuvena spacijalna paradigma....

Ja stalno govorim da je devetka bila posebna zbog vise stvari, OS X je samo jos jedan UNIX...


Ah. Devetkin Finder je bio zakon, iako je ostatak sistema na Desetki naravno bolji u svakom pogledu.

Čini mi se da nisam primjetio da neki switcher spominje Find/Search karakteristike ove ili one platforme. Možda ih je onaj psić izdresirao da sve traže sami, bez pomoći OS-a ili im to zaista ne treba?

Igor
26.03.2009 | 09:11
Čuj, kad si switcher, tek si se naselio na novu platformu i pretpostavka je da ti search još nije ni potreban, zar ne? To otkriješ tek kasnije.

Što se mene osobno tiče, spomenuti psić je prilično slabo koristan. Ne mogu reći da je beskoristan, ali na neke iole labavije kriterije potraga traje toliko dugo da je vrlo često zaista lakše naći sam (i to usprkos tome što se smatram čovjekom koji s dosta pažnje i strukturirano organizira svoje datoteke).
26.03.2009 | 11:09
Riba je napisao:

Moj je workflow takav da uvijek imam dva Finder prozora otvorena u column viewu. Jedan je source a drugi destination tako da kad nesto kopiram odvlacim iz jednog prozora u drugi. Mozda bi takav pristup rijesio tvoje probleme. Uz instaliran Fiwi ti prozori su ti uvijek jedan klik udaljeni.


evo se i ja "zaigrao" malo s applescriptom, pa reko da ne plaćate 0.99$ za Fiwi.

Applications/Apple Script/Script Editor.app
kopirati donji "kod" pa onda File>Save as>Application bundle i snimiti npr. na desktop
zatim dragnuti na dock i/ili u Finder prozor da se dobije ikonica.

naprvio samo za stupce, al za retke je slično samo se promijene "bounds" i to je to.

tell application "Finder" to open the startup disk
tell application "Finder" to set the sidebar width of the front Finder window to 120
tell application "Finder" to set the bounds of the front Finder window to {10, 50, 500, 800}

tell application "Finder" to open home
tell application "Finder" to set the sidebar width of the front Finder window to 120
tell application "Finder" to set the bounds of the front Finder window to {550, 50, 1050, 800}
26.03.2009 | 20:50
quadmachine je napisao:
1. Da malo popljujem ove Appleove aplikacije koje dodju s OS-om. iChat, WTF, nema podrsku za MSN? Odmah sam otpisao. iPhoto, WTF, za pregledavanje slika mi treba nesto lagano i brzo, ne cudovisna aplikacija koja radi neam ja pojma sto. Safari... not my cup of tea. WebKit je zakon, ali u svem ostalom nije ni do koljena Firefoxu. Mail, neam neku zamjerku na aplikaciju, ali ne koristim mail klijent pa mi nije potrebna.


Idemo redom - iChat je AIM klijent i isključivo AIM - glupo ga je popljuvati jer ne podržava neke tamo druge protokole

iPhoto - pa pobogu, zaboravi tu paradigmu da moraš fotke imati po folderima kojegdje, iPhoto je baza i za to služi, a ne za pregledavanje. Možeš Picasu koristti umjesto njega, doduše...

Safari - ako nije tvoj cup of cake, no problem - no odjebi Firefox, golem, spor, ružan! Fuj! Probaj Camino - ispod haube Gecko, iznad prava Mac Cocoa aplikacija. Nema pluginova milijun kao FF, no nešto osnovno se nadje - a ja čak ni to ne koristim. Samo goli Camino i znaš što - rula!


4. Preview... kod mene ne otvara video fajlove tako brzo i glatko kao na traileru s Appleove stranice. Stovise, kod mene ih opce ne otvara Ne znam zasto je to tako, moglo je to i transparentnije biti rjeseno... doduse, ne patim za time opce...


Video fileove???? Preview.app? Quicktimeom otvaraš video fileove, još ako si Perian isntalirao skupa sa Flip4Mac WMV!

5. I trenutno najveci problem: Moj Mini ima samo 1GB, i cim pokrenem nekoliko aplikacija RAM-a ponestane i komp se BRUTALNO uspori.


Upgrejdaj, barem je RAM bolesno jeftin!


Nemojte mi samo uletiti i govoriti kako su neke od navedenih aplikacija dobre ili lose, ja sam ocjenio kakve su one MENI


Evo primjer iTunesa - razumijem da ti želiš da ti svira playliste onako kako hoćeš, tj kako si navikao sa WinAMPom i sličnima - pa jebatga, tako sam i ja radio dok su mi mp3ce bile u folderima kojekuda, bez tagova i sl. iTunesi su mi olakšali život i nisam odonda primjetio da mi fali takva opcija, a ionako DJ radi na sličan način... No o tome ste već retke i retke izredali
26.03.2009 | 21:46
iChat je MENI potpuno beskorisna aplikacija buduci da jedini IM protokol koji koristim je MSN.
iPhoto, JA nemam potrebu za necim takvim.
Safari, nema podrsku za addone koje mi Firefox pruza, a cak da bi se dobila neka funkcionalnost koju u Firefoxu imam po defaultu treba instalirati dodatak!? pimpmysafari.com/plugins/saft Takodjer, nisam pronasao ekvivalent Firebugu za Safari, sto je MENI osnovni alat za web development. A to sto Firefox zdere RAM... pa kazes da je "bolesno jeftin" Pa cu da upgrejdam.

Preview, na www.apple.com ima video prezentacija novi mogucnosti Leoparda, jedna od njih je preview video fajlova, no rekoh, ne smeta mi sto mi to ne funkcionira, jerbo VLC koristim za gledanje videa...

Glede iTunesa necu nist komentirati, osim da sam po pitanju ID3 tagova i sortiranja glazbe na disku perfekcionist, te da mi iTunes, a ni jedan drugi softver ne treba tu nesto pretjerano pomagati ni sortirati.

bok!
26.03.2009 | 22:35
Ja bih npr. poludio bez iChata. To mi je must-have, valjda jedna od mojih najkorištenijih malih aplikacija.

iPhoto me iritirao u početku jer se pravio previše pametan, ali od kada sam ga počeo na silu koristiti radi iPhonea, skužio sam da ima mnogo toga dobroga. Možda zbilja počnem njega koristiti sve više. Aperture mi je odličan, ali overkill za mene koji sam ipak samo foto-amater.

A Safari mi je odličan. Brz, jednostavan, stabilan, rock-solid, ono valjda mi nije pao godinama... vidjeti ću sada kakav će biti 4 kada izađe final.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 8 minuta
  • m@xym: Pa otprilike tako je i u RH. Ali, ono što je interesantno je, da, barem neki primatelji tih poruka, stvarno čekaju isporuku pakete od Hrvatske pošte (koji će, naravno, biti uredno isporučen primatelju), što upućuje na možebitno "curenje" podataka sa nekog. HP-ovog servera.
  • Ender: ma to vec par meseci u SR stizu te poruke, mislim da smo pisali o tome vec ranije.
  • amsterdamxxx: i meni ta prevara stigla juce u Srb na sms..poruka broja iz Indonezije
  • m@xym: čuj imali su dva pokušaja isporuke ali nisu uspjeli zbog nepotpune adrese. Ali zato imaju broj tvog mobitela i traže da odogovriš na poruku sa Y (klasična navlakuša na telefonske "servisese" koji se masno naplaćuju pošiljatelju... Ma diivota.
  • Yonkis: Kakvi pokušaji muljaže. Ali otkud im broj? Ili adresa? [link]
  • Bertone: :D
  • smayoo: X-D
  • zoranowsky: LOL! :)
  • Gjuroo: :D
  • Ender: na eurosongu ima vise golotinje, al pornic ima bolju muziku :-)
  • Ender: koja je razlika izmedju eurosong-a i pornica?
  • Ender: evo sta kruzi po forumima sada.
  • JOHN: ……naravno uz par iznimki
  • JOHN: Markec je pobjednik bez obzira na brojke! Jako dobra promocija njega kao mladog umjetnika, tradicije, kraja i države od kuda dolazi. Za ostalo/e sam bez komentara. Bilo je tu svega i svačega :)
  • Ender: da ne budem pogresno shvacen, da sam rasista ili sta vec, ali jedan od malog broja normalnih nastupa.
  • Ender: cestitke iz srbije za uspeh i nastup!
  • smayoo: Slažem se!
  • Gjuroo: Saka čast malom na energiji koju je prenio na ljude. Napokon malo masovne pozitive.
  • Zdravac: U svakom slučaju, čestitam mu. Što se mene tiče, on je pobjednik!
  • Zdravac: čini mi se da sam sad u dokumentarcu vidio da Marko ima doma iMac (?), pa si mislim možda je član našeg foruma?
  • Gjuroo: Ma win-win. Kak se već veli, Lazanja je osvojio srca ljudi, a Oni nek si organiziraju Euroviziju u Švici. Ima se, može se :)
  • smayoo: Ja mislim da je HRT okolo lobirao da žiriji ne daju Marku previše bodova jer HRT nema kinte za organizirati natjecanje iduće godine :D
  • cariblanco: Da je Marko nosio suknju, bili bi pobjednici ;)
  • Gjuroo: Rim tim tagi dim!
  • Yonkis: Krehacro, pa ne zove se uzalud Pro.
  • Krehacro: Uh gledam sad usporedbu...pro bolji
  • drlovric: Ma samo Pro. Neka ide zivot :)
  • Krehacro: iPad air m2 ili iPad pro m2?
  • zoranowsky: Isto sam uzeo novog svojevremeno
  • zoranowsky: Išao sam ja pogledati health na svom 12.9 ii gen, ali nema health podatka, inače ok radi, nema problema.
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Beli, drlovric, MacSlavko, Anonimci (808)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO