|
Appleov koncept on-line trgovine iPhone i iPad softvera napravio je revoluciju za korisnike mobilnih uređaja, ali još više za programere takvih aplikacija. Na jednom mjestu nudi se sve, svaka aplikacija je provjerena od Applea i zadovoljava osnovne kriterije upotrebljivosti i sigurnosti, a kupuje se i instalira jednim klikom. Ne može jednostavnije! Sada je Apple isti koncept preselio na Mac. Hoće li biti jednako uspješan?
Stari Mac vukovi će možda reći: "Pih, otkrili su toplu vodu, ovo je samo jedan malo uređeniji Version Tracker koji ima direktan link na kupnju…". I zaista, ono što je ranih 90-tih bio www.versiontracker.com (sada progutan od CNET-a), sada će postati Mac App Store. Ipak, nije fer reći da ovo nije prava inovacija - već samo kraćenje postupka kupovine time što se bankovna kartica unosi samo jednom jest ogromna prednost. Druge prednosti su selekcija i provjera kvalitete aplikacija, unificirani prikazi, organizirana klasifikacija i vođenje statistike popularnosti pojedinih programa uz maksimalno jednostavnu instalaciju. Sve to bitno utječe na odabir i u konačnici zadovoljstvo korisnika.
|
|
Mac App Store - jednostavno, uredno i pregledno
|
Iako nije moguće uspoređivati male i jeftine mobilne aplikacije i često mnogo kompliciranije i skuplje aplikacije za stolna računala, ideja će sigurno zaživjeti iako će vjerojatno u startu biti otpora od strane onih programskih kuća koje ne žele dio profita prepustiti Appleu, a znaju da imaju dovoljno kvalitetan proizvod da im promocija putem Mac App Storea nije presudna.
S druge strane, gomila one-man-band programera i malih programskih kuća koje nemaju mogućnost za širu promociju svojih softvera i koje nemaju način za fizičku maloprodajnu distribuciju, širom otvorenih ruku su dočekali Appleov App Store koncept. Nije teško odreći se 30% zarade (koliko Apple uzima za uslugu) za posao koji Apple obavlja - elegantno rješava promociju, worldwide distribuciju i naplatu. To sve garantira gomilu zainteresiranih programera koji će rado nuditi svoje programe u Mac App Store, a to onda pak znači sve veći izbor kvalitetnih i jeftinih aplikacija za Mac korisnike - radi čega se sve ovo i pokrenulo.
|
|
Sve dostupne aplikacije za sada su svrstane u 21 kategoriju
|
Možemo li očekivati velike igrače u Mac App Storeu? Hoćemo li uskoro moći kupiti Adobe Photoshop tim putem? Na početku vjerojatno ne, ali na duge staze gotovo sigurno da. Kada stvar dobije kritičnu masu nitko je više neće moći ignorirati, baš kao što su na kraju i Beatlesi ipak završili u iTunes Music Storeu.
Ima li kakvih minusa? Ništa bitno, pogotovo ništa značajno za korisnike. Kao minus se može uzeti Appleov notorni sustav evaluacije podobnosti aplikacija da bi ušle u App Store. Oko toga je potrošeno toliko tinte da nema smisla ponavljati sve moguće i nemoguće paradokse koji su se pojavili u praksi, ali dobra vijest je da je i Apple mnogo naučio u procesu i da su sada daleko fleksibilniji i mudriji nego li na početku.
Na kraju pokrenimo štoperice i mjerimo koliko će vremena trebati Microsoftu da u svom tradicionalnom stilu pokrene kopiju ovog koncepta… ;-)
|