16:9 Anamorphic
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

16:9 Anamorphic


28.02.2011 | 12:36
Prije mjesec dana sam radio sa snimkama skijanja od 2004. do 2008. godine na HDD. Sve što sam bio snimio, bilo je u rezoluciji 16:9 Anamorphic.
Od 12 snimaka sam složio u FCE 124 minute videa, i još 76 fotografija. Kada sam išao napraviti mov file, dobio sam file koji je bio širokog formata, ne uskog (standard za DV) kako sam trebao dobiti. Vjerojatno mi se desila greška kada sam bio radio sa HDVom i poslije nisam video prebacio na DV Amorphic, već sam radio na HDVu.
Da li postoji neka mogućnost da ispravim stvari, ili moram sve ponovo napraviti?
08.03.2011 | 00:37
Ne kuzim, snimao si 16:9 Anamorphic, dobio si van 16:9 i u cemu je problem?
08.03.2011 | 12:36
Video sa skijanja sam radio u 16:9 Anamorphic i napravioga do kraja. U međuvremenu sam bio jedan HDV video sa 1440*1080 Exportirao da ga pokažem prijateljici i da ona odluči što hoće, a što neće sa videa, da ga mogu složiti do kraja i snimiti na DVD odnosno Blu-Ray.
Dok sam bio radio sa HDom, nisam vratio na postavkama sa HD na PAL Anamorphic kod FCE i dogodilo se da imam sve vidljivo u FCE, ali kada radim Export QTime Movie, Screen mi nije dobar...
Prikazuje sve u manjem formatu, sa lijeve i desne strane imam 15% crnog.
Da li trebam sve ponovo raditi ili se nekako mogu izvući???
08.03.2011 | 13:05
Otvori novu sekvencu, ubacu u nju samo jedan komadic DV sirovine, FC ce te pitati da podesis sekvencu po njemu, kazi Yes. Kad je to gotovo, obrisi taj clip iz sekvence i copy-pejstaj sve (Cmd+A) iz sekvence u kojoj si radio u tu novu. FC bi trebao automatski podesiti svaki clip da odgovara novoj sekvenci. Pa probaj to eksportirati i vidi je li OK.
08.03.2011 | 13:08
Hvala ti, probati ću popodne kada dođem doma. Nadam se da će to pomoći.
Javim kako je prošlo!
09.03.2011 | 08:24
Ujutro sam probao napraviti što si rekao. Na Easy Setup sam provjerio da li je sve složeno za DV PAL Anamorphic, napravio novu sekvencu, ubacio dio običnog DV materijala u nju i to je bilo dobro.
Kada sam izbrisao sve i copy/paste svega što sam imao na prvoj sekvenci i ubacio na drugu sekvencu, FCE me nije ništa pitao već je ubacio sve sa 15% užeg nego u originalnoj verziji, sa prve sekvence.
Gdje imam to ispravljanje sekvence u FCE koje me nije pitao, a trebao je...

I samo jedan ispravak, umjesto informacije u prvom postu da sam imao crno sa lijeve i desne strane po širini, ja sam imao deformaciju od 15% po visini na clipu koji sam bio Exportirao.
09.03.2011 | 14:16
Probaj u tom novom timelineu selektirati clipove koji ne valjaju, desni klik na neki od njih -> Remove attributes -> Distort (mozes probati i sa Basic motion), to bi ih trebalo dovesti u originalne omjere.
09.03.2011 | 16:26
Hmmmm, nemam te stvari pod desnim klikom miša, odnosno pod tipkom ctrl+miš
imam Open Entitled, Open in Editor, Reveal in Finder, Duration 00:12, Make independent Clip, Item Properties.

nezgodno je što sam sve zaboravio što sam nekada znao, i sada moram učiti iz početka
09.03.2011 | 16:38
Sada sam našao Remove Attributes...
Izgleda da je to baš ono što sam trebao...
Hvala ti na pomoći. Ako budeš mogao, javi pa da te počastim na Cvjetnom trgu!
09.03.2011 | 20:04
Ako znaš, što sa napravim sa fotografijom (fotografijama) u Timelineu koja je sada postala niža za 30% od normalne koja je bila formata 16:9 Anamorphic PAL.
Video je sređen i na tome sam ti zahvalan.
09.03.2011 | 21:33
Dupli klik na fotku, u Viewer prozoru idi na tab Motion, pod Distort->Aspect ratio unesi 42.22 i lupi Enter. Ako imas vise fotki, desni klik na fotku u timelineu -> Copy, selektiraj ostale fotke, desni klik -> Paste attributes -> Distort i trebale bi se vratit u normalu. Eventualno ako ispadnu premale ih mozes jos povecati takodjer u Motion tabu, pod Scale.
09.03.2011 | 21:49
Fotografija se mijenja, i skraćuje, ali ta visina o kojoj sam pisao ostaje ista. Pokušao sam sa raznim kombinacijama, ali ništa nisam uspio napraviti.
Ako neće ići drugačije, napraviti ću ponovo sve slike i napraviti QTime file i DVD odn. Blu-Ray.
09.03.2011 | 22:33
Ne kuzim, Scale proporcionalno odredjuje velicinu fotke, pa tako i "visinu", a Distort samo ispravlja aspect ratio. To mora raditi.
10.03.2011 | 07:42
To sam i sam vidio kada sam tražio naredbe u FCEu.
Od svih naredbi, samo Basic Motion mogu upaliti ili ugasiti i to pod Remove Attributes jer mi Paste Attributes uopće ne radi (siv je).
Možda je to zato jer imam Effects > Fade In, Fade Out na lijevo i desno od fotografije?

Aspect Ratio mi na više 0 sužava fotografiju, a od manje od 0 mi visina od fotografije ostaje ista, ali se slika sužava. Ne znam gdje se slika povećava po visini, a da širina ostane ista?


error-a591ada22922aef31d232e90ba3eae12.jpg
10.03.2011 | 16:49
Kombinacija Distort+Scale mora moci dovesti sliku u normalu. Al ajmo ovako. Iznad ove fotke imas gumbic koji izgleda kao okviric, pored ovog na kojem pise 54%, klikni ga i odaberi Image + Wirefrime. Kad selektiras fotku u timelineu, dobit ces oko fotke okvir cije rubove mozes pomicati i tako povecavati fotku. Ako pritom drzis Shift mozes ju slobodno rastezati i povecavati.
11.03.2011 | 21:43
Sve je sređeno!
Napravio sam DVD, a za godinu ću i Blu-Ray.
Hvala
13.11.2011 | 08:50
Nažalost, ja sam zaboravio što trebam napraviti kada mi je PAL format 16:9 importiran umjesto 4:3 na PAL Timelineu. Mrdao sam po Basic Motionu i Distortu, ali bez uspjeha. Važno je da širinu kadra ostavim istu, a visinu povećam za toliko da 16:9 postane 4:3.
Isto me zanima što trebam napraviti kada mi je PAL 4:3 importiran, a trebam 16:9 Anamorphic.
To ću si sada zapisati u iPhone jer nisam kada sam trebao (nažalost od moždanog udara mi je memorija slabija).

Slika je u prilogu.
Hvala na pomoći
Screen.jpg
14.11.2011 | 17:43
Našao sam odgovor među mojim fileovimea. Znam gdje treba slagati taj dio koji mi je deformiran - u Timelineu!
06.01.2013 | 21:35
Trebam neke Renatine snimke od Škole suvremenog plesa koje su snimljene s miniDV kamerom u 16:9 formatu (nisu HDV) staviti na YouTube. Kako da ih stavim kada nisu u 4:3 formatu, nego su snimljene u 16:9?
06.01.2013 | 21:52
Pa podrzava Youtube 16:9 Samo exportiraj MP4 za Youtube (Compressorom ako ga imas), ukljuci deinterlacing i to je to.
06.01.2013 | 21:56
Nemam Compressor, da li mogu to nekako napraviti u Final Cut Expressu?
Gdje da nađem Compressor ako FCE to nema?
  • Sank
  • Moderator
  • 219
06.01.2013 | 22:42
iMovie ima export direktno za Youtube, pa ako možeš snimku importirati u iMovie onda si dva klika od Youtube verzije.
07.01.2013 | 07:34
Sada znam za export s DV formata na YouTube sa iMovie forom. Da li isto to funkcionira i s HDV snimkama (Canon miniDV kamera HV30) koje su napravljene u zadnje tri godine?
08.01.2013 | 14:32
Trebalo bi
09.10.2013 | 13:24
Ponovo radim na starijim video snimkama napravljenim s Sony miniDV kamerom prije 10 godina. Video koji imam na disku je 16:9 formata, a treba biti 6:7.
Stavio sam pod Distort Aspec Ratio 42.22 da video bude u formatu 6:7, no ostao mi je crni rub na lijevoj i desnoj strani videa.
Što sam krivo napravio da mi snimka bude 6:7, ali da nemam crni rub s lijeve i desne strane videa?
20.11.2013 | 07:53
Saznao sam na www.hddv.com to što me je mučilo.
Da bih napravio npr. 16:9 Anamorphic frame od 4:3 videa NAJVAŽNIJE je otvoriti novi projekt u Final Cut Expressu File > New Project, otići na Final Cut Express te na Easy Setup podesiti Format > PAL i Use DV-PAL Anamorphic.
Kada smo to uredili odlazimo na preznu sekvencu i Copy - Paste dio video materijala na kojem želimo raditi. Tada na Sekvenci otvaramo prozor Viewer > Video > Motion i na dijelu Distort > Aspect Ratio namiještamo 0 ili neki drugi broj. Osim toga važno je popraviti Basic Motion > Scale na 101, 103 ili 103 ako nam je veličina prozora na videu preuska.
Isti princip radimo kada nam je 4:3 video, a trebamo 16:9 Anamorphic. Ne smijemo na gotovoj snimci koju exportiramo iz FC imati crni rub iznad i ispod nje.
Moderatori: jupi, Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 22 sati
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, Jedro, m@xym, Riba, rusty, smayoo, zoranowsky, Anonimci (452)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.14 Seconds

Provided by iJoomla SEO