Priprema DVD-a za natjecaj!
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Priprema DVD-a za natjecaj!


19.01.2010 | 23:21
Bok svima , radi se o tome da se prijavljujem na neki studij/rad (umjetnicki) u Amsterdamu. I treba poslati video uradke kao kompilaciju, u obliku jednog DVD-a, u trajanju u totalu 10min.
E sad kako mi je vazno sam napet i oko stvari koje mislim da znam ... pa bih ovdje pitao za svaki slucaj.
Oznacio sam crveno ono sto me izricito zanima.
Ako mozete cisto reći sto po vama treba napraviti da se ove stvari zadovolje?

1. Menu as play-first bi bilo da po ubacivanju DVD-a i uredjaj pocne playati prvi track (vob) i kad on zavrsi da se vrati na menu i stane? Jesam li u pravu?

2. Make sure DVD is able to fast-foreward and skip to the next piece.
FastForward? Jel govore o chapterima ili?

Chapteri su ok ... no neznam kako napraviti "pravi" fast-foreward?
Moze li se to ... i ako da ... koji software koristiti? Preporuka?

3. check if DVD works on different players?
OK to je jasno ... no ima li neki safe bet setting koji treba uzeti u obzir da radi na svim uredjajima ili ako ne radi na svim ... sto bi mogao biti uzrok?
Koje DVD-e poreporucate ... TDK?

Trenutno je jedan video u HD 1080i formatu. Drugi je u SD DV formatu .mov ekstenzija.
Oboje obradjivano i exportirano sa Final Cutom.
Jel problem sto su ulazni formati razliciti a idu na isti DVD?


Evo dolje je text iz natjecaja pa ako ista jos uocite da mislite da je bitno uzeti u obzir ... plz komentirajte.

• Documentation on DVD is required when you work with video, moving
images, performance, interactive installations etc.
• Send only one DVD with a maximum length of 10 minutes in total.
We strongly recommend sending a compilation!
• When the total viewing time of the DVD is more than 10 minutes, only the first 10
minutes will be viewed.
• The menu must be set up as 'play first'.
• Use a simple menu (preferably with a thumbnail for each work), so we can switch
between and view each individual work easily.
• Do not use complicated menus or time-consuming processes: one action should be
sufficient to view the next work.
• Make sure the DVD is able to fast-forward and skip to the next piece.
• Do not loop the works on the DVD, unless this is part of the work itself.
• Clearly indicate what the DVD contains:
Indicate on the box and DVD itself and on the documentation list:
- the title(s)
- colour or black&white
- with or without sound
- the system used
- the ideal viewing conditions (on a monitor or as projection)
- your registration number
• Only the following DVD systems can be viewed: PAL and NTSC.
A DVD must be region 2 or region free and only contain AUDIO_TS and VIDEO_TS
folder (standard DVD video)
• Check that the DVD works on different players. This is not automatically the case!


Hvala svima.
Potrazio sam na forumu no nisam bas nasao slicnu temu.
Tnx unaprijed
Mrzim natjecaje
20.01.2010 | 00:15
ecvis17 je napisao:
1. Menu as play-first bi bilo da po ubacivanju DVD-a i uredjaj pocne playati prvi track (vob) i kad on zavrsi da se vrati na menu i stane? Jesam li u pravu?

Ne. Trebaš odrediti da MENU bude first play. To znači da DVD kreće od menija (koji bi trebao biti što jednostavniji i po mogućnošću sa tumbnailovima)

2. Make sure DVD is able to fast-foreward and skip to the next piece.
FastForward? Jel govore o chapterima ili?

Opet ne. FastForward je opcija pleyanja 2X, 4X ili 8X, a svaki film treba označiti chapterom. To znači da sa tipkom NEXT ide na sljedeći dio (film). FastForward mislim da svaki DVD authoring sprema po defaultu (sprzi jedan primjer i chekiraj)

3. check if DVD works on different players?
OK to je jasno ... no ima li neki safe bet setting koji treba uzeti u obzir da radi na svim uredjajima ili ako ne radi na svim ... sto bi mogao biti uzrok?
Koje DVD-e poreporucate ... TDK?

Svakako prži na 4x, osobno nikad nisam imao problema sa verbatimom. Pazi da DVD bude ili region free ili region 2
Trenutno je jedan video u HD 1080i formatu. Drugi je u SD DV formatu .mov ekstenzija.
Oboje obradjivano i exportirano sa Final Cutom.

Oba videa MORAŠ eksportirati u mpeg2 i sprziti SD DVD jer tako traze.
Jel problem sto su ulazni formati razliciti a idu na isti DVD?

Ne.

Neka meni bude što jednostavniji (bez podmenija), nemoj odrediti trajanje menija, nemoj loopati filmice, neka idu jedan za drugim, a zatim odredi da se vrati na meni, ili mozes i nakon prvog filma vratiti na meni. Napravi jednostavan i razumljiv omot sa osnovnim podacima: naziv, trajanje, glazba itd...

Nadam se da koristiš DVD StudioPro


Sretno na natjecanju:)
20.01.2010 | 00:46
@Macak puno hvala.
Samo da ponovim neka pitanja da budem siguran da sam te ispravno shvatio:

mpeg2 treba predhodno exportirati u tom formatu iz final cuta i takvoga ga uvoditi u kreaciju DVD-a?
Ne bih se smio pouzdati u istu konverziju koja nastaje kad (ovaj app samo za primjer) na toastu kliknem burn ... pa on prvo konvertira te onda pocne s przenjem.
Dakle da li mpeg2 moram exportirati iz final cuta?

Imam DVD studio pro (dolazi u sklopu FCStudija) iako sam samo jednom koristio isti program, jer u pravilu bez menija zaprzim toastom, no poigrati cu se.

Kad kazes da przim na 4x, jel to najoptimalnija brzina ili je poanta samo da je sporo, jel u tom smislu jos bolje na 2x?

Super da si me podsetio za ovo za fast-foreward jer sam skroz zaboravio da postoji. Ne koristim pa eto.
Dakle bez chaptera unutar pojedinog filma, vec jedan filmic-jedan chapter!

Sve u svemu ... tnx na pomoci.
20.01.2010 | 00:53
Dakle vako, iz FC-a eksportiras najprije u QT movie
20.01.2010 | 00:55
Picture_6-90071605c57636149e1beb57b5f239ab.jpg
20.01.2010 | 00:56
...zatim čekiraj Make movie self....
Picture_7-83dcbe8b92573d016c7039452a2c9f95.png
20.01.2010 | 01:01
...onda svaki tako eksportirani video posebno otvori u Compressoru, odaberi neku gotovu postavku za DVD (neki Best.., i PAL naravno)
Picture_8-54cd2523eba5e711a7a1a71721090535.png

Submit.. i te je te...

Zatim dobiveni video1.m2v, video1.ac3, video2.m2v i video2.ac3 otvori u DVD Studio Pro i prziiiiii...
20.01.2010 | 01:03
E da, 4x je PROVJERENO najbolja (najsigurnija) brzina prženja
20.01.2010 | 01:20
Puno Hvala ... na tutorijalu.
Dakle sa Kompresorom.

Puno hvala ...
20.01.2010 | 01:26
ecvis17 je napisao:
Puno Hvala ... na tutorijalu.
Dakle sa Kompresorom.

Puno hvala ...

Ma nije to nikakav tutorijal, to su samo smjernice. Treba se malo poigrati...
Ovo je inače shema i preporuka Larryja Jordana, vrsnog poznavatelja (i kritičara FCS-a) www.larryjordan.biz/
20.01.2010 | 09:51
Macak,

cemu sluzi oznaka MAKE MOVIE SLF-CONTAINED prilikom exporta u FC-u?
Koja je razlika kada exportiras oznaceno i neoznaceno?

thx
20.01.2010 | 10:22
Make movie self contained ti exportira cijeli movie file koji je slef-contained. Dalkle normalan video file koji mozes opirati na neki flash disk ili nesto i prenjeti i na drugi stroj i tamo gledati prziti kopirati i to.
Dok ako to ne checkiras, onda dobijes samo alias (shortcut) koji radi samo ukoliko je na stroju nakojem postoje i pravi reference fileovei iz kojih on onda poteze materijale kad ga gledas u recimo quicktimeu.
Ovo je korisno ako samo zelis exportirati za provjeru necega, jer je export brzi i zauzima daleko manje mjesta na hardu.

@macak ... ma salim se za tutorijal.
Hvala na linku ... provjerim ga danas.
20.01.2010 | 11:00
dCakmak je napisao:
Macak,

cemu sluzi oznaka MAKE MOVIE SLF-CONTAINED prilikom exporta u FC-u?
Koja je razlika kada exportiras oznaceno i neoznaceno?

thx

Evo, ecvis17 me preduhitrio glede objašnjenja
22.01.2010 | 12:09
@Macak!
Dakle priredio sam si sa compressorom mpeg filmice tako sto sam na job bacio SD DVD Best Quality 90 mins folder. Izaslo je van, fino izgleda.
E sad treba raditi dvd u DVD studio pro-u, i jedna stvar me muci:
on trazi da se odredi tip dvd-a u smilslu aspect ratio-a.
Pa ima PAL 4:3 panscan, PAL 4:3 letterbox ili PAL 16:9 - a moj problem je sto jedan video (onaj sto je izasao iz ) HDV 1080i koji je 16:9 dok je drugi izasao iz SD DV videa koji je 4:3!
I sto sad?
Koji setting odabrati?
Bili trebao u compressoru izbaciti 16:9 video sa letterboxom gore i dolje pa da tehnically oba budu 4:3 ili ne?
Sto mi je ciniti?

Hvala puno
22.01.2010 | 12:28
Zaboravi, rijeseno.
Baciti aset u track u graphical view, zatim click na track, pa u inspectoru odaberem letterbox za taj track
hvala
22.01.2010 | 19:47
Super si se snašao. Nego, čak i za 'prave' 16:9 filmove, uvijek je bolje odabrati letterbox (umjesto pan-scan), jer će na taj način 16:9 biti pravilno prikazan na 4:3 TV-u (znači bez rastezanja).
22.01.2010 | 22:09
ecvis17 je napisao:
Zaboravi, rijeseno.
Baciti aset u track u graphical view, zatim click na track, pa u inspectoru odaberem letterbox za taj track
hvala


Ja bi napravio 16:9 potpuno crni background, pa bi na vrh importirao ovaj 4:3 video i sve zajedno exportirao kao 16:9

Sto se diskova tice (nisam se dugo s time baktao) gledaj da je TY +R (Verbatim izmedju ostalih koristi TY sloj), pa ga onda kod przenja bitsetas kao DVD-ROM.

Jel to natjecaj za studij?
23.01.2010 | 00:33
@NenadX Njihova napomena je da se koriste -R mediji, tako da (ako si to mislio) nebih slao na +R.
Institucija se zove "Rijksakademie van beeldende kunsten" u Amsterdamu, no to sto upisujem je zapravo umjetnicko-istrazivacki program od 1-2, godine koji je fully funded.
Pa sad ... budemo vidli ... prvi pokusaj.

Kupili smo TDK ... pa sad nisam siguran kad oba predlazete te verbatime?
Sto da ipak zaprazim na to a ne TDK? Ja nekako u glavi imam TDK kao kvalitetu ... grijesim li?

Jedno pitanje jos ... kod podataka koje treba upisati za svaki uradak na dvd-u (njih dva) osim imena, godine i sl, traže i "time code of the sample on this DVD"?!?!? Sto bi im sad bilo to?
E sad meni je svaki uradak svoj track (sto je izmedju ostalog sugerirano uputama koje su dali) i svaki ima svoj time code (oba pocinju sa 00:00:00)!?

Hvala vam
23.01.2010 | 00:37
Super su ovi DVD-SP, i Compresor ... stvarno ih nisam do sad bas proucio. Vecinom sam export QT mov, pa fino drop u toast przi.
Sad cu stalno traziti razloge za neke menije i sta ti ga ja znam, ili za opskurne compression codece .

A i fora je vidit kad compressor zasjedne na CPU
23.01.2010 | 10:47
Glede DVD-a, iskustveno-spoznajnim, te autoperceptivnim metodama došao sam do egzaktne konkluzije da su, u usporedbi sa medijim ostalih nazivlja, Verbatim minus R DVD-i pokazali superiorniju i permanentniju pohranu podataka. Ponavljam, UVIJEK prži na 4X.

Ako si već sprzio, isprobaj taj DVD plejati na nekoliko različitih plejera.

A glede onog "time code of the sample on this DVD", ako su napomenuli da se to napiše na omotu, onda mislim da se odnosi na trajanje (svakog filma posebno), a ako je to napisano kao naputak za način snimanja na DVD, e onda bi moglo to značiti da se timecode vidi na samom filmu. Ne znam, nisam pametan. Ako se naputak ne odnosi na omot, ja bi na meniju, a u skladu sa naputkom:
"Use a simple menu (preferably with a thumbnail for each work), so we can switch between and view each individual work easily.
Do not use complicated menus or time-consuming processes: one action should be sufficient to view the next work"
ostavio opciju "Movies with timecode" i "Movies without timecode", s time da se nakon svakog filma vraća na meni.
23.01.2010 | 11:07
Glede Verbatima - pa morati cu onda da ih isprobam.
Vezano uz "time code" - to pak traze da napisem u formularu koji teba pratiti svaki rad (dakle ne cijeli DVD nego pojedini uradak, ili njegov extrakt koji se pojavljuje na DVD-u). Naime uz DVD im se prilaze papir sa kratkim karakteristikama svakog uratka, sinopsis, trajanje, zvuk/nezvuk, bla bla pa tako i taj nesretno definirani timecode.
Meni se cini takodjer da misle na trajanje, i to ako ne grijesim, trajanje toga sto je na DVD-u. Jer recimo da sam napravio 2-satni film (sto nisam) na DVD bi izmedju ostalih mojih 2 satnih filmova , stavljao kratki isjecak tako da total sadrzaj DVD-a bude 10 minuta or less. Tako da se meni cini da oni hoce reci da napisem koliko traje to sto je na DVD-u.
Ja to budem tako shvatio. :/
Evo upravo re-komprimiram sve ne bi li dobio jos malo na kvaliteti.
Cao.
Hvala
i Morati cu na sljedeci jabucnak parti doc ako nista da pocastim.
23.01.2010 | 12:11
Timecode se najcesce koristi kod kazeta gdje pises in, out i duration sto na dvdu nema smisla tako da i ja pretpostavljam da oni hoce samo trajanje. Eventualno ako se radovi mogu slati i na kazetama onda trazenje timecodea ima smisla.
Sto se tice medija mi vec dugo u firmi koristimo Verbatime i stvarno rijetko odlaze u smece
23.01.2010 | 12:40
Make sure the DVD is able to fast-forward and skip to the next piece.


Ova stavka me muci.
Naime ako napravim "end jump" od "track1" = "Main Menu" onda za vrijeme playajna "track1" pritiskom na button "next" dolazim na taj "Main Menu" umjesto na "track2"!
Druga opcija koju sam uspio podesiti je da je "end jump" na "track1" = "track2", u kojem za vrijeme playajna "track1" pritiskom na button "next" dolazim na "track2".

I time zadovoljavam ovu stavku.
Ali ako pustim da playa "track1" do kraja ona na kraju samo nastavi na "track2" (sa delayom koji odredim po zelji), no ja bih radije da u tom slucaju po zavrsetku "track1" ... se vratimo na "Main menu".

E ovo neznam podesiti.
Postoji li nacin za to?

Kako napraviti da je "end jump" od "track1" = "Main menu" a da "next button" za vrijeme playanja "track1" = "track2"?

Hvala ... jos jednom.
23.01.2010 | 14:04
Auuuuu, đe me nađe!
Ne znam, to mi još nije trebalo. Najsigurnije je da ipak ostaviš track1 na track2, jer im je izgleda važnija next finkcija od toga da se svaki film vrati na meni.
Ali ipak... trebalo bi to malo istražiti...
23.01.2010 | 15:53
Tnx
Mislim da bude sljakalo nest.
Idem uskoro kod frenda probati uratke, (nemam DVD player ) pa javim sto je i kako uspjelo ... ili nije.
24.01.2010 | 20:51
ecvis17 je napisao:
@NenadX Njihova napomena je da se koriste -R mediji, tako da (ako si to mislio) nebih slao na +R.
Institucija se zove "Rijksakademie van beeldende kunsten" u Amsterdamu, no to sto upisujem je zapravo umjetnicko-istrazivacki program od 1-2, godine koji je fully funded.
Pa sad ... budemo vidli ... prvi pokusaj.


Kraljevska Akademija likovnih umjetnosti

Sta reci nego: Success!

Sto se diskova tice, stos je u tome da Verbatim, TDK i sl. ne proizvode te medije, vec samo narucuju od proizvodjaca seriju sa svojim logotipom na disku.
Tako se neke serije proizvode u japanu (Taiyo Yuden), Kini, Indiji, ...
E sad Verbatim uglavnom narucuje svoje diskove od TY, ali neke serije narucuju i od drugih proizvodjaca, tako da nemoj gledati na par kuna razlike, a postoji i programi koji ti kazu koji sloj je koristen na doticnom disku, pa onda znas za sljedece projekte...
29.05.2010 | 12:53
NenadX je napisao:
ecvis17 je napisao:
@NenadX Njihova napomena je da se koriste -R mediji, tako da (ako si to mislio) nebih slao na +R.
Institucija se zove "Rijksakademie van beeldende kunsten" u Amsterdamu, no to sto upisujem je zapravo umjetnicko-istrazivacki program od 1-2, godine koji je fully funded.
Pa sad ... budemo vidli ... prvi pokusaj.


Kraljevska Akademija likovnih umjetnosti

Sta reci nego: Success!

...


Evo da se pohvalim ... prošao sam u prvi krug ... sad još da ne sjebem na intervjuu
29.05.2010 | 21:42
Čestitam!
29.05.2010 | 22:49
Bravo!
30.05.2010 | 01:50
Hvala, hvala ... još mi nije baš do mozga stiglo da sam prošao ovaj dio.
Moderatori: jupi, Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 50 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.37 Seconds

Provided by iJoomla SEO