64 bitno!
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

64 bitno!


18.01.2010 | 16:18
Nabasao sam danas na netu na nekakav članak koji me malo zbunio. Naime. Radi se o cs5 paketu koji je 64bitan i problemima sa 32bitnim qt videom koji ne prepoznaje. Apple i Adobe se muče da to riješe ali negdje je gadno zapelo. Mislim da se to odnosi (koliko sam u brzini pročitao) samo na pc platforme jer je na macu to riješeno (ili nije?) qt x-om koji bi trebao biti 64bitan. Međutim isto sam pročitao, a o tome neznam ništa, da se snow L. ne boota u 64 bita već to treba posebno podesiti. Jel to istina? I kad bi se mogao očekivati 64bitni fcs? Jer 64 bita su već standard šteta to ne iskoristit sa ovim xeonima koje smo pokupovali. Netko zna štogod o ovome?
Tema zaključana.
18.01.2010 | 18:47
Što tebe zapravo brine? "Sve radi - i to brzo."
Tema zaključana.
18.01.2010 | 20:16
64bitno je NEbitno!
Tema zaključana.
18.01.2010 | 20:42
Riba je napisao:
64bitno je NEbitno!

Loll! Dobar
Tema zaključana.
18.01.2010 | 21:11
Koliki se hype napravio oko toga što 10.6 defaultno ne diže 64-bit kernel, a svi ljudi koje to brine praktički ni ne znaju što im to znači, odnosno ne znači...

komentari??
bok!
Tema zaključana.
18.01.2010 | 22:09
Davore šta si ti imao priliku probati CS5?
Riba neznam zašto je bolje nebitno?
Quadmachine i ostali..postavio sam pitanje na koje me zanima odgovor. Ako će hrpa sarkastičnih mac tipičnih komentara biti sve što će se ovdje pisati odoh popričati s nekim ko zapravo zna nešto o tome...pa ću onda prosuditi znači li mi to što ili ne..sam
Tema zaključana.
18.01.2010 | 23:38
"Mac tipičnih komentara" WTF?!??!?
Uglavnom, već je bilo govora o temi na ovom forumu pa si mogao malo potražiti prije nego si otvorio novu temu... U suštini 32-bit kernel ti znači samo da nećeš moći vrtiti 64-bitne kextove. Sve ostalo će raditi potpuno normalno u 64-bita... Nadam se da je tvoja znatiželja zadovoljena.

komentari??
bok!
Tema zaključana.
19.01.2010 | 00:01
zapravo i nije
Tema zaključana.
  • Law
  • Korisnik
  • 6
19.01.2010 | 00:15
Evo ovdje imaš jedno kraće objašnjenje što se zapravo događa u SL i famoznih 64 bita.

www.macworld.com/article/142379/2009/08/..._leopard_64_bit.html

Večina Mac-ova (mislim svi trenutno osim Xserve) po defaultu se pokreću sa 32 bitnim krenelom i to je to. Jedino što bi s tim falilo jest da ne bi vidio više od 32 Gb RAM-a. Ovdje se ne radi o 64/32 bita kao na Win platformi. Naime bez obzira što se pokreće 32 bitni kernel tebi na Macu (ako imaš C2D ili Quad) sve 64 bitne aplikacije rade 64 bitno. Jedino što znam da je razlika to su kextovi (driveri) 64 bitni kernel diže 64 bitne kextove pa može doći problema s periferijama ako nemaš ispravne kextove.
Tema zaključana.
19.01.2010 | 00:37
Hvala ovo je razjasnilo ponešto jer sam u međuvremenu malo i proguglao tematiku. Imam 8-core MacPro koji mi koristi za obradu isključivo hd videa i puno vvremena provodim u Afteru i fcs-u. Posla je puno a vremena malo i zašto ne raditi brže ako može šta ne? Pogotovo što meni u poslu treba puno rama a trenutno mi ne vrijedi stavljati neznam koliko kad vidi samo 3! Da ponovim..nisam informatičar i ne zanima me mjerenje k.... između macovaca i windozaša. Meni komp treba raditi bezprijekorno bez obzira na proizvođača jer mi posao ovisi o tome. Zato hvala na konkretnom odgovoru Lawe.
Tema zaključana.
19.01.2010 | 00:44
CS5 ćemo dobiti betu kao Adobe partner u jednom trenu, pa ću tada moći reći nešto više, ali ne vidim niti jedan softver u Adobe paketu osim Aftera da uopće ima usko grlo u brzini samog stroja (Premiere ne računam, jer se na Macu ionako koristi FCS).

32 ili 64-bita u FCS-u i sličnim softverima ne znače gotovo ništa. Razlika bi mogla biti primjetna za npr. Motion, ali i to samo ako imaš stroj s gomilom RAM-a, nešto kao onaj iz našeg prikaza u prosincu 2008. godine...
Tema zaključana.
19.01.2010 | 00:48
tnx. onda bi razliku mogao osjetiti i After ne?
Tema zaključana.
19.01.2010 | 01:05
Davore pitanje..jel se može ova tipkovnica i kontroler kupiti preko vas?
www.logickeyboard.com/shop/mac-keyboards-801c1.html
Tema zaključana.
19.01.2010 | 01:58
zeljavk je napisao:
Pogotovo što meni u poslu treba puno rama a trenutno mi ne vrijedi stavljati neznam koliko kad vidi samo 3!


...OSX 10.6 s 32-bit kernelom vidi više od 3GB RAM-a... Apple isporučuje strojeve s više od 3GB RAM-a u sebi koji se bootaju s 32-bit kernelom defaultno, onda je nekako očito da to funkcionira, zar ne? Nije mi jasno čemu se toliko ljudi smaraju s time... fancy new words, kernel, 64-bit...

bok!
Tema zaključana.
19.01.2010 | 02:32
a leopard? citat: 64-bit computing is necessary if you want one of the programs on your computer to have access to more than 4GB of RAM. a i ovo smaram je nekako fancy
Tema zaključana.
19.01.2010 | 03:21
@zeljavk - Ne, to je third-party tipkovnica i nije u Apple ponudi. Naruči to ovako, sačekaš malo, pa dođe...
Tema zaključana.
  • Law
  • Korisnik
  • 6
19.01.2010 | 09:06
quadmachine je napisao:

...OSX 10.6 s 32-bit kernelom vidi više od 3GB RAM-a... Apple isporučuje strojeve s više od 3GB RAM-a u sebi koji se bootaju s 32-bit kernelom defaultno, onda je nekako očito da to funkcionira, zar ne? Nije mi jasno čemu se toliko ljudi


Nije da mu stroj ne vidi više od 3 GB, već Final Cut 6,7 ne koristi više od 2.5 ili 3 GB jer je 32-bitna aplikacija. Tu moje znanje o Final Cut-u staje (makar bih htio naučiti raditi u tome jer mi je dosta ovoga što radim na Win platformi za život).
Tema zaključana.
19.01.2010 | 11:14
Vidi stroj vise rama ali problem je u aplikacijama. Mene isto srce boli jer imam 14gb rama a glupi Afteri mi koriste samo 3 u radu a jedino u rendanju koristi vise posto mu ukljucim multiprocesing ali to je poprilicno slampavo napravljeno. Nadam se da ce u CS5 promijeniti neke stvari ali nisam bas previse optimistican jer Adobe i Apple vise nisu u najboljim odnosima.
Davore jel imas neku najavu kad bi mogli dobiti tu betu CS5?
Tema zaključana.
19.01.2010 | 15:32
@zeljavk 10.5.x koliko znam cita na recimo novijim iMacima i MacBook proovima do 8GB ... (kaze dPasaric) tako da mi je sad ovo neka novost da cita do 4?
Tema zaključana.
19.01.2010 | 15:52
And Snow Leopard runs 64-bit-capable applications in 64-bit mode regardless of whether it’s booting into a 64-bit or 32-bit kernel.


Koliko ja kuzim i obicni leo na adekvatnom stroju ( xeon c2d ), moze radit u 64 bita, i koristiti preko 4gb ... 64 bitni kernel snowa moze preko 32
To meni ne znaci jer nemam toliko mjesta na laptopu
Ali volio bih biti siguran da recimo stavljanjem 8GB rama u mbp i snow lea u 64 na bitnom kernelu mogu uciniti Motion i fcp brzima?

onda ...
mogu li?

BTW ..
quad zasto tebe nervira da covjek zeli da mu komp bude brzi ako to moze ...
Nemora zato znati kako cijeli stroj funkcionira ... reklamira se 64 bitni kernel ... kazu da to ima veze sa brzinom stroja ... i covjek pita.

Pa taman i da mu ne treba brze.
Ako moze ...
zastno ne?
Tema zaključana.
19.01.2010 | 17:09
Ne nervira me, ali nije mi jasno što mu znači "Mac tipičnih komentara" i zašto ne pregleda forum gdje je već objašnjeno da na 32-bit kernelu mogu da se vrte 64-bit aplikacije i da će raditi u svom punom sjaju... no dobro, neću više.

bok!
Tema zaključana.
19.01.2010 | 17:56
vidim da je to sve poprilično nejasno još i vama koji ste više u tome nego ja. @ecvis17 hvala na razumijevanju jer upravo u tome i je stvar. Pod ovim mac tipičnih odgovora sam mislio na ljude koji po cijele dane sjede i dive se svojim macovima, sline na apple gadgete i predviđaju kako će šta izgledati te nakon par mjeseci sa vokabularom proširenim sa nekoliko desetaka fancy novih termina iz applea, sa podsmjehom na pitanja odgovaraju podpitanjima nama koji radimo (pod time ne podrazumjevam gluposti za frendove iz kvarta) neki vrag pa nemamo interesa držati stranu microsoftu ili applu već uzimamo proizvod koji bolje služi. S druge strane smatram potpuno nepotrebnim pretraživati forum zbog ovako jednog pitanja. Da meni netko postavi pitanje ovoga tipa u mojoj struci sto puta bi mu odgovorio ako bi to čovjeku pomoglo. Koristim i dalje i jedan i drugi sistem i mac je puno bolji (nisam probao win7 doduše) ali bez uvrede svima koji ovo čitaju..toliko arogancije i preseravanja kao kod mac usera nema nigdje. e zbog toga moja opaska ''mac tipičan komentar''! ..unaprijed se ispričavam svima koji ne ulaze u taj širi krug..jbg..
@davor hvala! kontroler sam našao kod nas, baš idem po njega a tipkovnica je u biti isti vrag samo sa označenim tipkama..
Tema zaključana.
19.01.2010 | 21:20
www.apple.com/macosx/technology/
Tema zaključana.
19.01.2010 | 23:09
Quad ... no hard feelings ... nisam nis negativno mislio samo si i mene malo otpilio kad sam isto pitanje postavio pa sam kao komentirao ...
Sve kul ... samo nastavi sa svojim "tipicnim komentarima"
bok
Tema zaključana.
19.01.2010 | 23:28
@Boškardin..hvala prika. evo postam citat sa sitea...
The entire computing industry is moving from 32-bit to 64-bit technology, and it’s easy to see why. Today’s Mac computers can hold up to 32GB of physical memory, but the 32-bit applications that run on them can address only 4GB of RAM at a time. 64-bit computing shatters that barrier by enabling applications to address a theoretical 16 billion gigabytes of memory, or 16 exabytes. It can also enable computers to crunch twice the data per clock cycle, which can dramatically speed up numeric calculations and other tasks. Earlier versions of Mac OS X have offered a range of 64-bit capabilities. Now Snow Leopard takes the next step in the transition from 32-bit to 64-bit.
@RIBA
ovo je citat sa apple.com-a. Sad mi ti objasni molim te kako je to 64 bitno NEBITNO???
Tema zaključana.
20.01.2010 | 00:28
zeljavk... Ovo pisanje o tipičnim mac korisnicima se NIKAKO ne može odnositi na mene. Ne volim ni Apple ni M$. Volim OSX jer je najbolji desktop OS koji trenutno postoji u poznatom nam svemiru. Vrtim OSX na PC-ju i radi mi bolje nego što je radio na Macu. Windowsaši misle da sam Apple fanboy, Appleovci me prozivaju M$-ovom kučkom, pa ti sad vidi... Mrzim kad Macovci govore kako su Windowsi OS je apsolutno smeće i ničemu ne vlaja, mrzim kad Windowsaši govore da su Macovi preskupa fensi računala koja ništa ne mogu... Ukratko, ja ti nisam tipičan mac korisnik i nisam ti dao tipičan odgovor
Uglavnom, ne boj se, 10.6 koji boota 32-bit kernel će ti savršeno pogoniti 64-bit aplikacije i nećeš imati razliku u performansama u odnosu na 64-bit kernel. Od aplikacije ovisi hoće li upražnjavati sve blagodeti koje je 10.6 predstavio, a ne od toga koji kernel bootas. Iskreno se nadam da je sada jasno, a na kraju ako i nije onda se jednostavno nemoj više zamarati s time, jer nećeš biti u nikakvom gubitku.

Peace, love and understanding.

komentari??
bok!
Tema zaključana.
20.01.2010 | 00:42
Live long and prosper
Tema zaključana.
20.01.2010 | 02:06
ok quad konačno mi na zelenu granu
živio!
Tema zaključana.
  • Law
  • Korisnik
  • 6
20.01.2010 | 09:10
zeljavk je napisao:
@Boškardin..hvala prika. evo postam citat sa sitea...
The entire computing industry is moving from 32-bit to 64-bit technology, and it’s easy to see why. Today’s Mac computers can hold up to 32GB of physical memory, but the 32-bit applications that run on them can address only 4GB of RAM at a time. 64-bit computing shatters that barrier by enabling applications to address a theoretical 16 billion gigabytes of memory, or 16 exabytes. It can also enable computers to crunch twice the data per clock cycle, which can dramatically speed up numeric calculations and other tasks. Earlier versions of Mac OS X have offered a range of 64-bit capabilities. Now Snow Leopard takes the next step in the transition from 32-bit to 64-bit.


Sve je ovo ok, ali nema veze s tim što ti se stroj diže sa 32 bitnim kernelom. Naime da ti i pokreneš stroj sa 64 bitnim kernelom, tebi u FCS se ne bi ništa promjenilo i dalje bi podešavao onih 2.5 GB što FC vidi. Problem je što FC nije 64 bitna aplikacija. FC je napravljen u Carbonu (čitaj c++) a Apple je izostavio podršku za 64 bitne Carbon aplikacije. Isto tako da je FC i napravljen u 64 bita, svejedno bi bilo koji kernel se pokreće kod bootanja jer bi tada FC koristio više RAM-a i 64bitno adresiranje registra. Bilo bi lijepo od Apple da sve svoje 32-bitne programe prebaci u 64 bita, barem one kod kojih bi to imalo smisla. Kod samog rada u OS ja nisam vidio neke prednosti 64 bita, stroj mi se naizgled ponašao isto (osim što mi mreža Win-Mac nija baš radila).
Tema zaključana.
20.01.2010 | 09:14
zeljavk je napisao:
S druge strane smatram potpuno nepotrebnim pretraživati forum zbog ovako jednog pitanja.


Ovo je zbilja bezobrazan i bahat stav.

Sad ti meni reci, zašto misliš da je bolje raditi šum na forumu, ako je na drugom mjestu možda već sve odgovoreno? Zašto bi se nas nekolicina preponavljala jer ste ti i tebi slični lijeni i arogatni da pretražite forum prije postanja? Razumiješ što želim reći?
Tema zaključana.
Moderatori: jupi, Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 59 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, Ender, zeljacveseljac, Anonimci (1002)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.28 Seconds

Provided by iJoomla SEO