Macbook Air nejasnoće
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook Air nejasnoće


31.07.2012 | 21:29
Pozdrav svima , novi sam na forumu jer sam prije desetak dana postao vlasnik novog MB Aira .
Ono što mi nije jasno,jer ovo je moj prvi susret sa OS Xom,na koji način ovaj stroj arhivira fajlove.
Naime nakon deset dana druženja sa ovom igračkom,stanje na disku je sljedeće:
743 Mb audia - nisam skidao nikakvu glazbu - iTunes čist
1,45 Gb Photosa - ništa prebacivao sa fotića
4,75 Gb Appsa - instalirao jedino VLC player
46 Mb backup
10,5 Gb Other
Dakle preko 15 Gb zauzeća bez ikakvo downloada ili kopiranja sa drugih uređaja . Dosta sam toga pročitao i sve se svodi na to,ako sve radi OK , nije važno što je na hardu.Ispada da ću za par tjedana imati puni SSD od 128 Gb bez da uređaj uopće koristim za bilo što osim surfanja ?
Eto,ako netko ima komentar kako je to kod njega ili da zna kako sam osvojio toliku hrpu Gb-a , bio bih zahvalan .
Samo da pripomenem,ja sam prvi vlasnik,nije bio prije korišten .
31.07.2012 | 21:48
Jura, dobro došao. Kad kupiš novi Mac, na disku, uz sam OS, dolazi još dosta toga. Prije svega aplikacija (iPhoto, iTunes, iMovie, iWeb, Garage Band, Pages, Numbers i Keynote demo, tako da 4,75 GB (usput, GB je gigabajt, a Gb je gigabit, memorija se mjeri u neštobajtima) nije nešto osobito puno. Ovo "Other" je vjerojatno operacijski sustav - sam Darwin (BSD unix ispod haube), Mac OS X, itd.

46 MB backupa je nešto bezveze, ne znam što.

Photos - pogledaj u ~/Pictures. Možda dolazi nekih fotki preinstaliranih. Nemam Liona pa ne znam koliko se u tom pogledu razlikuje od Snowa.

Audio - pogledaj u ~/Music - ista priča kao za photos. Ako ne nađeš ništa, onda istražujemo dalje.

Za slučaj da ne znaš, ~ je oznaka za tvoj home folder, onaj koji se zove tvojim korisničkim imenom, a inače se nalazi u /Users folderu
31.07.2012 | 22:13
Hvala na brzom odgovoru . Prekopao sam sve foldere - music , pictures , downloads - sve prazno .
Onih 4,75 GB(ha?) u apps može biti Mountain Lion kojeg kupih,ali ovo drugo me baš smeta.
Pozz
31.07.2012 | 22:32
OK, onda ajmo ovako - koji je to softver koji ti je dao tu statistiku - kolko fotki, koliko muzike, itd?

Probaj Omni Disk Sweeper. On je puno konkretniji - točno ti pokaže gdje je koliko gigabajta pa onda možemo analizirati što je to.
01.08.2012 | 10:55
Ovo stanje mi pokazuje "About this Mac...Storage" .
Skinuo OmniDiskSweeper .
Stanje : private 4GB , library 3,9GB , APPS 3,5GB , System 3,3 GB , User 1,1GB. Da li znaš iz kojih foldera se smije brisati a odakle ne ?
01.08.2012 | 11:40
Ne bih ti preporučio to brisanje. Gotovo sigurno je da ćeš nešto systemsko pobrisati, i onda ti neće šljakati onako kako bi trebalo. I onda ćeš ti biti ljut govoriti ćeš da je OS X s*anje.

cca 15GB je sasvim normalno na novom Air-u. Ako ti ne trebaju, pobriši iPhoto, iMovies, ali na način da otvoriš launchpad, i tamo stisneš X. ili ovako; osxdaily.com/2011/06/20/uninstall-mac-applications/

Moj ti je savjet da raznorazne fileove jednostavno ne brišeš!
01.08.2012 | 13:52
Tako sam i ja mislio , presumnjivo mi to sve izgleda za brisanje .
Hvala na savjetima .
01.08.2012 | 14:23
Ne znam što je "private" tog foldera nema kod mene na Snow Leopardu
"/Library" (imaš i /Users/imekorisnika/Library, ali ovdje govorimo o ovom sistemskom), "/System" i "/Applications" nikad ne čačkaj ako zaista ne znaš što radiš
/Users sadrži sve home foldere svih korisnika + shared sadržaj. Zlatno pravilo kaže da ne diraš tuđe accounte, nego samo svoj, dakle /Users/tvojekorisnickoime, koji se skraćeno naziva "~" ili "home folder". Tu su tvoji dokumenti i multimedijski sadržaji, a u ~/Library su raznorazna za tebe specifična podešenja aplikacija koje koristiš, tvoji mailovi, tvoj browser cache, a u ~ je još tvoja iTunes fonoteka, iPhoto fototeka, itd. U principu ono što smiješ brisati bez da se desi neka sistemska havarija je *isključivo* ono što je unutar tvog ~ foldera.
01.08.2012 | 20:40
smayoo kaže:
Ne znam što je "private" tog foldera nema kod mene na Snow Leopardu


Na OSX 10.7 i 10.8 se u Private/var/vm nalaze sleepimage i pagefile.
01.08.2012 | 20:56
Hvala. Dakle, ni to ne diraj.
01.08.2012 | 21:41
Uf,uf..,jel mogu bar touchpad dirati ?
01.08.2012 | 22:41
01.08.2012 | 22:55
jura3561 kaže:
Uf,uf..,jel mogu bar touchpad dirati ?





smayoo ti je sve lijepo objasnio. Uz to ti evo slike mog Air-a nakon skoro godine dana - nešto preko 17GB

A s lijeve strane slike sam ti poslikao Finder. Na lijevoj strani imaš svoje foldere Documents, Pictures, Music...
E ono što ti je u njima, briši do mile volje. .D Aplikacije također smiješ brisati!...
2012_08_01_21_50_45.jpg
Prilozi:
01.08.2012 | 23:08
Ali ti imas samo jednu pjesmu Kety Perry
01.08.2012 | 23:43
Znam i ja da mogu iz svojih foldera brisati što hoću,stvar je tome što su prazni.
17GB za godinu dana? To će moj imati do petka , ako ga previše ne diram .
02.08.2012 | 02:10
@jura daj ne paničari...evo ti moje slike mog air_a nakon pol godine.Imam dosta slika i filmova na njemu i sve radi za 5
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 22 minuta
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

accom, baka, big_mac, Ender, IgorD, m@xym, Riba, Sank, ZeljkoB, Anonimci (739)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.08 Seconds

Provided by iJoomla SEO