Macbook pro ili air?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook pro ili air?


16.05.2011 | 11:23
Pozdrav ljudi, zanima me koji je bolji mac?
Prvenstveno bih ga koristio za internet, slusanje glazbe i filmove.
Takoder zelim da je sto je moguce jeftiniji te me zanima gdje bih ga mogao nabaviti?
16.05.2011 | 12:42
S obzirom na to za što ga misliš upotrebljavati i na činjenicu da želiš proći što jeftinije zar ti nije dosta i Macbook White?
Ja imam white i za takvu upotrebu je avion.
16.05.2011 | 13:13
Mozes li mi reci koha je razlika izmedu ta dva?
Koliko vidim white je naprvljen od nekakve plastike
16.05.2011 | 13:31
Ja bih na tvom mjestu kupio MacBook Pro.
Ja ga imam već 3.5 godina i super radi sve što mi treba, čitem eMail, radim s Wordom i Excelom, radim s Final Cut Expressom, idem na Internet...

MacBook Air je isto dobar stroj, ali dobiješ stariji procesor C2D što će ti za godinu ili dvije biti presporo.
16.05.2011 | 13:48
A gdje bih ga najjeftinije mogao nabaviti?
  • Sank
  • Moderator
  • 219
16.05.2011 | 14:24
Na eBayu, jabučnjak oglasima...
16.05.2011 | 15:47
Evo iz prve ruke o novom Airu. Prije par dana sam uzeo MB Air 11", 1.4GHz/2GB/128GB. To malo cudo stvarno "leti". Treba mu desetak sekundi da digne sistem, iz sleepa izlazi takoreci u sekundi, sve se super brzo otvara i jako je responzivan. Bez problema vrti 720p video preko wirelessa, flash radi OK (samo u chromeu, u firefoxu preskacu fremeovi, makar kolko sam vidio adobe priprema posebnu verziju flasha za ove nove airove). Lightroom 3 radi sasvim dobro, CS5 nisam i necu instaliravat na njega. Office i sve ostale "standardne" aplikacije rade bez problema.

Uglavnom svaka preporuka. Vjerojatno nije dovoljan da bude jedino racunalo (opet ovisi o namjeni), nedostaje mu CD/DVD drive (ima ugraden air sharing CD/DVD drivea, ako je na wireless mrezi racunalo koje ima CD prepoznat ce ga te se moze koristiti) i nema osvjetljenu tipkovnicu (ko MB Pro). Baterija drzi u prosjeku 5 sati (moze i vise ako se iskljuci wireless).

Glavna prednost sto je stvarno ultra lagan (cca. 1kg) i malen (otprilike ko list A4 papira kad je zaklopljen). Stvarno nije problem stavit ga bilo gdje, ovo je prijenosno racunalo u punom smislu te rijeci. Kuciste je iste kvalitete ko u vece brace tako da stvarno cvrsto i masivno djeluje u ruci. Po meni za internet+glazbu+filmove vise od ovoga netreba.
16.05.2011 | 22:38
Ja i dalje mislim da, s obzirom na navedenu pretežitu upotrebu za koju će kompjuter služiti kao i za želju za što jeftinijim rješenjem, više od MB white-a ne trebaš.

Bitne razlike između osnovnih modela sva tri su po meni jedino u RAM-u, procesoru i HDD-u.

White 2 GB RAM-a, proc C2D 2.4 GHz, 250 GB HDD
Pro 4 GB RAM-a, proc isti, 250 GB HDD
Air 2 GB RAM-a, proc C2D 1,86 GHZ i 128 GB SSD disk.

Govorim o prošlim modelima, ne ovim izašlim prije "2" dana.

I naravno, White je od bijele unibody plastike a air i pro su od aluminija.

Što ti je lijepše neznam, ali s obzirom za što si rekao da misliš upotrebljavati kompjuter i s obzirom na osjetnu razliku u cijeni, barem meni, ja i dalje mislim da više od white-a po performansama ne trebaš.
16.05.2011 | 23:08
Prva generacija Aira ima SSD disk kao opciju uz doplatu i taj model je bio papreno skup pa tesko da ima rabljenih (kod nas). "Obicna" verzija je imala 4200 rpm HDD. Ovi novi su svi sa SSD diskovima.
17.05.2011 | 01:37
Hmm.. Budem jos tazmislio..
White mi se nesvida bas jer je od plastike(neznam kakve je kvalitete), a aluminij je ipak aluminij..
A ako bas i nema nekih razlika u brzini izmedu whitea i pro/air onda bih vjerojatno uzeo white...
17.05.2011 | 02:26
Što se plastike tiče, neznam, imam ga par mjeseci i nema ni jednu točkicu na sebi.

A za brzinu, nisam koristio air/pro pa ne mogu tvrditi, ali na temelju specifikacija sva tri uređaja, ako mene pitaš, praktički identični uređaji sa gore navedenim razlikama samo u drugačijim kučištima.
17.05.2011 | 10:38
velejaj kaže:
A za brzinu, nisam koristio air/pro pa ne mogu tvrditi, ali na temelju specifikacija sva tri uređaja, ako mene pitaš, praktički identični uređaji sa gore navedenim razlikama samo u drugačijim kučištima.


Naprotiv, baš zbog SSDa, Air leti u odnosu na ostale strojeve.

Ako mu je cijena najbitnija, a treba mu optika, onda MacBook, ili čak 11" Air, ako mu to nije premali ekran. Inače, 13" Air je izvrstan izbor, to je laptop u pravom smsilu te riječi. Pro je preglomazan i pretežak, on je IMHO više kao nešto što se u uredu veže za LCD monitor i eksternu tipkovnicu i miša, te tu i tamo ponese sa sobom, ako se baš mora. Air je pk nešto što stalno nosiš sa sobom, a da ni ne skužiš.
17.05.2011 | 15:08
Pa... ja ne mislim da je baš tako glomazan i težak, nosim ga sobom svakodnevno, radim na njemu za stolom, na krilu, u autu, na haubi auta na zaustavnoj traci autoceste , u fotelji... ali slažem se s Vanjuškom. MBP je definitivno pretjeran za svrhu koju EZY_E navodi.
I ja bi rekao da je običan MB white dovoljan za to, no ako ima novca za Air - hej... knock yourself out.
17.05.2011 | 15:36
meni je conditio sine qua non osvijetljena tipkovnica i preko toga ne mogu preći, no ako ti je to svejedno, obični Macbook ti je dovoljan. kupiš si još malo RAMa (4GB za ugodan rad) te neki SSD, a "obični" disk smjestiš u vanjsko kućište i guštaš jer ćeš imat brži stroj od najbržeg AIRa! nije pretežak, a nije ni 11" ko osnovni air. imaš optiku koju moš i ne moraš koristit ali izbor je na tebi.
17.05.2011 | 20:45
smayoo kaže:
Pa... ja ne mislim da je baš tako glomazan i težak, nosim ga sobom svakodnevno, radim na njemu za stolom, na krilu, u autu, na haubi auta na zaustavnoj traci autoceste , u fotelji...


Koji Pro? 13" ili 15"?

Iskreno, u odnosu na 13" modele, prije bih uzeo Aira nego Pro - ne možeš shvatiti zašto dok ne provedeš par dana s jednim pa drugim Ako ti baš treba 15" onda nema rasprave, MacBook Pro 15" je najbolji izbor
18.05.2011 | 00:38
Vanjuška, masa je nešto što je svakako na strani Aira, ali objektivno, ako u Pro staviš SSD, letjet će još i brže no Air
18.05.2011 | 02:06
problem je jedino sto air(kojeg vjerojatno budem uzeo) dode cca 4500 kn na njuskalu sto je dosta a normalnog macbooka ima mozda 2-3 oglasa a oni su vjerojatno vec i prodani jer imaju 600 i vise pogleda. :/

EDIT: e da, koliko otprilike traju macbookovi?
Vidim da apple daje samo 1 godinu garancije :/
18.05.2011 | 12:43
Kolko traju? Duuuuuuugo. Evo neki dan sam prodao MacBook Pro 1.1 iz 2006. koji je bio savrseno ispravan osim baterije koju je trebalo zamijeniti. Prijatelijica ima PowerBook G4 koji je star 7 godina i radi bez greske (mijenjala je samo bateriju). Tako da tu nemas brige.
19.05.2011 | 13:18
john_st kaže:
Vanjuška, masa je nešto što je svakako na strani Aira, ali objektivno, ako u Pro staviš SSD, letjet će još i brže no Air


No i dalje imaš mrcinu od stroja

Evo dva linka ljudi koji su prošli i jednu i drugu stranu:

MacBook Air Review

My Next Mac will be

pa još malo od BB:

http://brooksreview.net/2011/05/13-air-pro/

http://brooksreview.net/2011/04/mba-qs/


Poanta je da je Air itekako iskoristiv i brz, mada je malen i praktički ga nema. A težina u odnosu na Pro modele se itekako osjeti.
19.05.2011 | 16:21
Bok, novi sam ovdje, mada čitam sa strane dosta. Kako sam do sad bio na PC-u, odlučio sam za promjenu uzeti Mac, a odluka je pala na Air 11' pošto su najjeftiniji sa garancijom (oglasnici), pa me zanima dali je ekran dovoljan za svakodnevnu upotrebu, dovoljan za napisat seminar, a da te oči ne bole.. znam da je dovoljno brz tako da je to ok.. također imam extra monitor od ''27, dali mali Air može vrtit filmove na FullHD tako da mogu gledati na valjnskom monitoru.. i dali dolazi superdrive s njime ili se kupuje posebno.. i dali ima pržilicu (superdrive)..
Sorry šta ovako upadam, ali da ne otvaram novu temu, vidim da netko već ima Air '11 pa da mi odgovori.. Thx..
Živili
19.05.2011 | 17:05
Napisao sam vecinu stvari u svojem prvom postu ali eto ponovno o Airu 11":
1. Ekran je cisto dovoljan. Sto se tice pixela 1366x768px je isto ko i na vecini 15" PC laptopa. Ako ti to nije OK mozes na njega (preko display porta) spojit i Cinemu 27" i Cinemu 30", vrtit ce normalno sve bez problema.
2. HD radi bez greske. Isprobao sam 720p MKV fileove, rade i preko wirelessa i kad se zavrte s diska. Youtube takoder.
3. nema nikakvog optickog pogona. imas air sharing i ako imas na mrezi kompjuter koji ima CD/DVD drive mozes ga koristiti, air ga prepozna u Finderu kao remote disk.
22.05.2011 | 20:57
Super.. S obzirom na Appleovu politiku, mogu ja spojit bilo koji monitor ili mora biti cinema?
Koliko mjesta ostane na Hdd-u od 64gb nakon sto se instaliraju osnovni programi tipa iLife, Office itd..?
Znaci ekran od 11" nije premalen za svakodnevnu upotrebu, pisanje citanje itd..
Ako kupim superdrive, dali je s njime moguce przit dvd ili samo citati? Hvala
22.05.2011 | 21:43
Superdrive i čita, i piše.
Monitor može bilo koji, samo nabaviš MDP na HDMI, ili na DVI, ili na VGA adapter, već ovisno o tome što trebaš. Sa E-baya, naravno, ne kod Applea.
Mjesta ostane dosta. Nisu ni OS ni aplikacije ti koji žderu disk, nego multimedija. Po mojoj procjeni, friško instalirani OS s aplikacijama s kojima dolazi (iLife i iWork demo) je negdje oko 10 GB. NeoOffice je 500 MB.
22.05.2011 | 21:58
Vidim da prodaju MDP po oglasnicima tako da..
Istina, najvise mjesta uzme multimedija, ali barem da mi ostane bar 20 gb za manipulaciju, skidanje .mkv itd..
Zanima me kako funkcionira bootcamp ili parallel desktops posto mislim imat dva os-a.. Kod bootcampa biram os kada upalim racunalo, a kako to funkcionira kod parallelsa? Tj. dali postoji nacin da idem izmedju Os-a, a da ne gasim racunalo i bez virtualne masine?
Thx
22.05.2011 | 22:06
Kod bootcamp-a se mora restartat i odabrat OS, dok kod virtuale možeš odjednom raditi u oba. Ja imam VmWare Fusion jer mi bolje paše, a Parallels ili koji besplatni možeš sam odabrati. Ako imaš zahtjevne programe Autocad ili igre bolji je BootCamp, za ostalo je virtuala dovoljna.
22.05.2011 | 22:23
CrAsH58 kaže:
dali postoji nacin da idem izmedju Os-a, a da ne gasim racunalo i bez virtualne masine?
Thx


Ne postoji. Ili gasiš (rebootaš) računalo, ili imaš virtualnu mašinu.

Prednost virtualne mašine u tvom slučaju (jer za 2 OS-a je 64 GB zbilja tijesno) je ta što možeš imati "gumeni" virtualni windows disk. Dakle, deklariraš ga na 40 GB, ali njegov image na stvarnom disku zauzima samo onoliko koliko je trenutno potrebno.

Moja preporuka je Virtualbox.
22.05.2011 | 23:36
Bez obzira na sve najbolje ti je otic do ovlastenog ducana i pogledat uzivo kompjuter. Pa vidi dal ti je ekran OK i ostalo. Nemoj kupovat na nevideno. U Arena centru u ZG imaju izlozen 11" i 13" Air, mozes ih isprobati. Mozda ce ti 64GB biti premalo, meni na 128GB modelu nakon instalacije sistema i svih popratnih aplikacija ostalo malo manje od 100GB.
23.05.2011 | 00:49
Slazem se, ali je problem sto nisam u mogucnosti otici u Zg.. A u Rijeci mislim da nema nigdje izlozeno.. Uzet cu preko oglasnika jednog, pa ako nebi mi nebi bio ok, opet prodat i idemo dalje..
Imam externi Hdd tako da ce on biti za multimediju i druge stvari.. a ako monitor bude premali, spojit ga na veci..
23.05.2011 | 02:30
Jesi pogledao u Vip dućanu na Rivi?
23.05.2011 | 10:11
Koliko VirtualBox ostavi tragova u OSX-u? Ja bi to iz čiste znatiželje instalirao i gore bi stavio XP. Ako mi se ne sviđa, pobrisao bi sve. E sad, ne bi htio da zbog toga trpi OSX nakon micanja VB+XP. BootCamp ni ne mislim stavljat jer imam još uvijek prastaru PC kantu koja radi i više nego zadovoljavajuće. Padalo mi je na pamet, ali nisam probao, s daljinskim upravljanjem (remote desktop) i onda piceka upalim a na MAC-u radim (naravno da doma nema smisal, ali preko interneta možda). Ima ko kavih iskustava s takvim radom ili je to ipak presporo za nešto ozbiljnije. Hvala.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 18 sati
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO