Wildcards?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Wildcards?


12.02.2011 | 16:48
Pozdrav!

Mislim da je ovome mjesto tu, ako nije, molim moderatora da prebaci u prikladni thread.

Molim cijenjeno pučanstvo Jabučnjaka da mi napiše wildcards za Unixolike sisteme. Naime, u BASIC-u postoji ? za jedan character i * za string.
Kak se to, pobogu, riješava u OSX-u???
Igram se sa automatorom i to bi mi došlo ko budali šamar...


Hvala unaprijed!
12.02.2011 | 17:43
Možeš malo pojasniti što zapravo radiš u Automatoru, odnosno u kojem dijelu koristiš (ili pokušavaš koristiti) wildcards?

? i * možeš koristiti u shellu (Terminal), ali ta informacija u sklopu odgovora na tvoje pitanje ima smisla samo ako iz Automatora pokušavaš pokrenuti shell scriptu.
12.02.2011 | 23:28
Konkretno, radim (tj radio sam, pogledaj kraj posta) jedan workflow kojim bi grupno preimenovao neke fileove.

- files and folders - find finder items
- rename finder items
- move finder items

Poanta je da se cijeli batch fileova preimenuje iz npr

xxxxxx 102 xxxxx.avi

u

xxxxxx S1 E02 xxxxx.avi


Stvar sam, na kraju rijesio, tako da sam odradio sezonu po sezonu tako da mi nisu trebali wildcards ali me, svejedno zanima, sto mogu koristiti kod takvih vrsta querya...
13.02.2011 | 02:32
Stvar sam, na kraju rijesio, tako da sam odradio sezonu po sezonu tako da mi nisu trebali wildcards ali me, svejedno zanima, sto mogu koristiti kod takvih vrsta querya...

Imao si prilično ambiciozan plan za Automator.

Uz pretpostavku da tvoji xevi (xxxxxx 102 xxxxx.avi) mogu biti bilo koji karakter (pa tako jedan od filenejmova može biti "ljeto 102 bicikl4.avi" ), problem je u tome što se taj batch renamer mora pobrinuti da uredno razlomi ime u tri dijela: prvi dio (do 102) pa onda središnji (102) kojeg želiš zamijeniti s novim (S1 E02) i nakon toga ostatak (sve iza 102).

Ne pada mi na pamet kako to izvesti koristeći Automatorovu "laku artiljeriju". A teška artiljerija se svodi na pokretanje shell skripte iz Automatora, ali onda Automator postaje suvišan jer se to može riješiti u jednoj jedinoj (ali ne postebno user-frienly) liniji u terminalu.

ls * | awk '{print("mv \\""$0"\\" \\""$0"\\"")}' | sed 's/\\([a-zA-Z0-9]*\\) 102 \\([a-zA-Z0-9]*\\)/\\1 S1 E01 \\2/2' | /bin/sh

Za testirati ovo gore, napravi jedan folder i pobacaj u njega fajlove koji se zovu, recimo:

a 102 b.avi
c 102 d.avi
bilo 102 sto.avi

U terminalu dođi u taj folder (sa "cd" ), kopipejstaj gornji kod i pritisni enter. Kad se izvrši, fajlovi će se zvati:

a S1 E02 b.avi
c S1 E02 d.avi
bilo S1 E02 sto.avi

A sad malo seciranja "kobasice".

ls *

Ovo lista SVE fajlove u folderu u kojem se nalazimo. Koristimo pipe (|) za proslijediti rezultate listanja sljedećoj naredbi koja će ih iskoristiti.

awk '{print("mv \\""$0"\\" \\""$0"\\"")}'

Awk je cijeli jedan programski jezik koji u ovom slučaju koristimo za generirati mv komandu sa željenim argumentima. Primjerice, kad ls izlista ime fajla "a 102 b.avi", ovaj gore awk će za to ime generirati ovo:

mv "a 102 b.avi" "a 102 b.avi"

I čini se "uzaludno" jer preimenuje fajl "a 102 b.avi" u fajl istog imena (dakle, ne radi ništa). Istina, ne radi ništa - za sad.

Awk svoj rezultat (to je ovaj "mv..." gore) proslijedi sedu. Sed je stream editor i odradit će najteži dio zadatka - razlomiti ime i presložiti ga u novo.

sed 's/\\([a-zA-Z0-9]*\\) 102 \\([a-zA-Z0-9]*\\)/\\1 S1 E01 \\2/2'

U konkretnom slučaju, napravit će to ovako: traži bilo koji karakter DO oznake " 102 " (razmak pa 102 pa razmak). I to će spremiti kao svoj prvi rezultat. Potom traži bilo koji karakter prema kraju i sprema ga kao drugi rezultat. Nakon toga mijenja pronađeno s imenom u formatu: "prvi rezultat" pa "S1 E01" pa drugi rezultat. Ali (primjeti zadnju dvojku!) ne radi to prvom imenu unutar "mv..." naredbe već drugom. Tako dobijemo ovo:

mv "a 102 b.avi" "a S1 E01 b.avi"

Što napokon ima smisla jer to i želimo - naredbu (mv) koja će "a 102 b.avi" preimenovati u "a S1 E01 b.avi". Nakon što smo je kreirali, pajpamo (|) rezultat shellu (/bin/sh) koji ga izvrši (obavi rename).

I to se ponovi za onoliko fajlova koliko ih ls izlista.

U "kobasici" možeš "102" i "S1 E01" zamijeniti sa drugim "oznakama" pa postaje univerzalno upotrebljiva dok god su fajlovi imenovani u formatu kojeg si naveo.
13.02.2011 | 02:50
Djipi, puuno ti hvala, ide karma za trud i zalaganje. Ujedno ti dugujem ispriku jer imam osjecaj da sam te naveo na zakljucak da nisam rijesio doticni problem i da mi treba custom made rijesenje. Sorry!

Problem sam rijesio na nacin da sam, obzirom da se radi o vise sezona određene serije, te obzirom da se manje vise svi fajlovi zovu jednako (argumenta radi reci cemo da je to house.md.501(do 522).xvid.h264.avi) problem sam rijesio na nacin da sam nalozio pretrazivanje u imenu po stringu ".5" i naložio promjenu istoga u ".S5 E". Rezultat toga je da mi je izmjenio imena svih fileova koji se zovu house.md.5xx.xvid.h264.avi u house.md.S5 Exx.xvid.h264.avi. Usput sam ih i pobacao po prikladnim folderima (ergo onaj move finder items).
Znaci malo sam varao i dobio relativno bezbolno rijesenje kako da uredim imena fileova da mi ih Boxee prepozna i obradi.

Pišući ovo i čitajući tvoj odgovor, shvatio sam i da nisam bio skroz čitak u vezi toga ŠTO se mora mijenjati...

U svakom slucaju, hvala ti naljijepša na trudu i vremenu da mi napišeš kod za terminal!
13.02.2011 | 02:55
E da!

I da ne mislis da je tvoj trud uzaludan, upravo proucavam sintaksu tvog primjera i mnogo mi se sviđa cela ta stvar...

Hvala ti još jednom!
  • Sank
  • Moderator
  • 219
13.02.2011 | 12:13
Lijepo je to na taj način rješavati jer se ponešto i nauči o skriptnom jeziku. Ipak, ponekad je jednostavnije to rješiti nekom aplikacijom. Jesi možda probao to raditi sa FileWrangler aplikacijom?

S obzirom na njegov modularan pristup izradi imena i jakim filterima vjerojatno bi taj posao bio puno lakši, premda manje inventivan.
13.02.2011 | 13:06
Sank kaže:
Lijepo je to na taj način rješavati jer se ponešto i nauči o skriptnom jeziku. Ipak, ponekad je jednostavnije to rješiti nekom aplikacijom. Jesi možda probao to raditi sa FileWrangler aplikacijom?

S obzirom na njegov modularan pristup izradi imena i jakim filterima vjerojatno bi taj posao bio puno lakši, premda manje inventivan.



Ma, zapravo, poanta je da naucim sintaksu u raznim slucajevima pod OSX-om. Nekako se osjecam polupismenim od kada sam switch-ao...

Pogledao sam aplikaciju i cini mi se da se kiti tuđim perjem. Sve što je navedeno je nativno operativnom sistemu (najjači argument mi se cini onaj sa višestrukim undo-om a to je ukomponirano u OS). Možda griješim, ne znam.

U svakom slucaju, hvala ti na sugestiji!
13.02.2011 | 16:16
problem sam rijesio na nacin da sam nalozio pretrazivanje u imenu po stringu ".5" i naložio promjenu istoga u ".S5 E". Rezultat toga je da mi je izmjenio imena svih fileova koji se zovu house.md.5xx.xvid.h264.avi u house.md.S5 Exx.xvid.h264.avi

Pametno i praktično rješenje za konkretan slučaj.

Meni je u međuvremenu došlo do mozga da sam previše zakomplicirao onaj sed dio. S obzirom da te zadovoljava rješenje koje se svodi na find&replace jednog fiksnog stringa (".5" ) u drugi (".S5 E" ) dovoljan je najjednostavniji find&replace sed:

sed 's/102/S1 E01/2'

Odnosno, kao batch:

ls * | awk '{print("mv \\""$0"\\" \\""$0"\\"")}' | sed 's/102/S1 E01/2' | /bin/sh

Ili, u tvom konkretnom slučaju:

ls * | awk '{print("mv \\""$0"\\" \\""$0"\\"")}' | sed 's/.5/.S5 E/2' | /bin/sh

Spomenuo si razrstavanje po folderima. Ako je ideja toga da, primjerice, svaku sezonu smjesti u jedan folder, ovo gore bi se dalo doraditi na način da iz imena očita, recimo, oznaku sezone pa kad radi mv usput napravi mv u odgovarajući folder - izazov bi bio u tome da i dalje sve ostane u jednoj liniji.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 38 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, ammadeus, m@xym, Riba, temeljnik, tomislav.c, Anonimci (571)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.45 Seconds

Provided by iJoomla SEO