Tjedan dana s Macbook Airom 11 - switch iskustvo
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Tjedan dana s Macbook Airom 11 - switch iskustvo


  • Don
  • Korisnik
  • 2
02.02.2011 | 11:13
Nakon tjedan dana intenzivnog korištenja Macbooka Aira 11 odlučio sam podijeliti s Vama skromna razmišljanja. Naime, kao što sam i rekao u predstavljanju, nisam neki tehno freak, nemam dovoljno informatičkog iskustva da bih mogao soliti pamet, nerijetko ovdje čitam postove developera i IT stručnjaka i najčešće ništa, pod milim Bogom, ne razumijem.

Komp mi služi isključivo za internet, mail, glazbu, pps i poneku fotku i video zapis s Grobnika (pasionirani sam moto vozač). Nakon dugo vremena odlučio sam se (nagovorio me dobar prijatelj, inače Mac user dugi niz godina) kupiti taj čudesni Mac. Air 11 nisam kupio napamet, neko vrijeme sam posudio prijateljev i moram reći da sam se zaljubio na prvi pogled. Stoga, krenimo redom. Iz kuta običnog korisnika prva stvar koja me fascinirala je samo podizanje sustava u trenutku kad se stisne power on. Ludilo! Doista se razlikuje od PC-a. Sve je uglađenije, brže, čini čovjeka da se osjeća važnim. Dock mi se neizmjerno dopada jer sve djeluje organizirano, dostupno i jednostavno. Prijelaz je bio lakši nego što sam očekivao. Doslovno ima na jednom mjestu sve ono što meni osobno treba, mnoge se stvari mogu personalizirati (još treba ponešto i naučiti). Sve u svemu, prezadovoljan sam! I na kraju dvije činjenice koje su mi tako drage:

1) Baterija stvarno go, and go, and go...

2) Touchpad - kome treba miš?! Navikao sam se na njega nakon 10 minuta, ko da cijelu vječnost radim na tome.


Toliko za sada, previše je tema i korisnih postova na forumu, treba učiti... Sinoć sam se preko Skype-a čuo s prijateljem u New Yorku, studira tamo i ima popust u Apple Store-u, pa se sve mislim da naručim iMac 21.5"...
02.02.2011 | 11:37
I stari Mac vukovi se oduševe s novim Airom, pa nije iznenađenje da se sviđa ljudima koji pređu s PC-ija.
  • Don
  • Korisnik
  • 2
02.02.2011 | 12:09
dpasaric je napisao:
I stari Mac vukovi se oduševe s novim Airom, pa nije iznenađenje da se sviđa ljudima koji pređu s PC-ija.


Iskreno, jako sam se dvoumio između 11 i 13" (prvenstveno zbog SD utora), ali sada mi je draže što sam uzeo manji. Cijeli svijet na dlanu u centimetru širine.
02.02.2011 | 12:34
Don je napisao:
Iz kuta običnog korisnika prva stvar koja me fascinirala je samo podizanje sustava u trenutku kad se stisne power on. Ludilo! Doista se razlikuje od PC-a. Sve je uglađenije, brže, čini čovjeka da se osjeća važnim.

Ne trebaš čekati ni toliko. Naime, nema razloga gasiti ga i ponovo paliti. Dovoljno je staviti ga u sleep mod. Ja se ne sjećam kada sam ugasio bilo koji mac. Doslovno mjesecima samo u sleep i natrag.
  • Don
  • Korisnik
  • 2
02.02.2011 | 14:00
DrAle je napisao:
Don je napisao:
Iz kuta običnog korisnika prva stvar koja me fascinirala je samo podizanje sustava u trenutku kad se stisne power on. Ludilo! Doista se razlikuje od PC-a. Sve je uglađenije, brže, čini čovjeka da se osjeća važnim.

Ne trebaš čekati ni toliko. Naime, nema razloga gasiti ga i ponovo paliti. Dovoljno je staviti ga u sleep mod. Ja se ne sjećam kada sam ugasio bilo koji mac. Doslovno mjesecima samo u sleep i natrag.



Hvala na informaciji.
02.02.2011 | 16:39
Ovo s negasenjem stolnih modela je OK. A kaj se tice prijenosnih, kak se baterija drzi? Kad radim imam ga na punjacu, kad ode u slip kaj onda? Kakva su iskustva? Je li ga vi micete s punjaca ili ostane i dalje na punjacu. Imao sam stari MBP i vec sam dvije baterije potrosil. Ova druga je na nekih 45% i nisam je mijenjal jer 1000kn je dosta novaca. Prije koji mjesec sam uzeo novi MBP i u ptincipu ga gasim. Zanimaju me iskustva. da li ga imati konstantno na punjacu ili kako da se baterija sacuva, jer ipak kad ga ponesem, onda radim na bateriji. Hvala.
02.02.2011 | 17:23
Stari Windows stroj (mali FSC v3205) i sada MBP gasim samo kad neka aplikacija (čitaj driveri) zahtjeva restart. Inače samo zaklopim, i kasnije otklopim.

Troši nešto malo struje, ali ako non stop koristiš komp nećeš ni osjetiti. Druga je stvar ako ga zaklopiš i ne koristiš 3-4 dana... onda već ima smisla ugasiti.
02.02.2011 | 18:52
Svoj MBP stavljam u sleep. Ako putujem, po nekakvim drndavim cestama, onda ga ugasim (radi harda). Isto tako gasim ga ako je van upotrebe par dana, I kad radim na njemu, radim na bateriju. Tek kad dođe do par posto, priključim ga na struju i napunim do kraja. Jedino kad instalira nekakav update, sam traži struju.
02.02.2011 | 19:14
Baterija se drži fantastično. Tj dok si u sleepu skoro niš ne koristi struje, tako da možeš zbijla dugo držat komp u sleepu (mjerna jedinica = dani).

A čak i ako ode baterija tokom sleepa samo se sam fino pospremi u sam hibernaciju, tako da ako ima otvorenih appova, svi su na mjestu kad upališ komp.

02.02.2011 | 19:42
Da rezimiram. Bilo gdje da je (prijenosnik naravno) ne vozite na punjacu. Tek kad se skroz isprazni onda ide na adapter.
Tako sam radio s prvim MBP2,2 i baterija krepala nakon dvije godine, kao i druga.
Sad imam novi 6,2 i kad radi na adapteru je, a kad ne radi onda je zgasen i odstekan iz adaptera.
Prosao 21 tjedan i sve je OK.
Da li ispravno radim?
02.02.2011 | 21:00
Imali smo vec opsirne rasprave o tome i zakljucak je da ga treba stalno drzati na punjacu dok si blizu uticnice, a jednom mjesecno ga isprazniti. Sve u biti ovisi o rezimu upotrebe. Meni je 90% vremena stalno spojen na uticnicu, i evo treca godina je i baterija drzi skoro 2 sata.
Ne prazniti i puniti bespotrebno jer baterije imaju ogranicen broj ciklusa punjenja.
02.02.2011 | 21:51
Uzalud je to, Riba, kako još nisi odustao...?
02.02.2011 | 22:10
Ja sam dvije godine nosao MB okomito u torbi ili ruksaku dok je bio u sleep modu i nikada ni najmanji problem. Torba se znala prilično klatiti na ramenu i opet ništa.
03.02.2011 | 21:02
Bateriju treba održavati, i to kalibriranje najmanje svakih 30 dana. Kad imaš utičnicu u blizini bolje je raditi na punjaču nego na bateriju. Kad znamo da nećemo raditi više sati, onda je bolje isključiti neko Sleep-u.

Kalibriranje se radi:

1. 3-4 sata držati ga napunjenog do kraja. (možete raditi na punjaču)
2. Isprazniti ga do kraja dok se sam ne ugasi.(možete raditi na bateriju)
3. Pustiti ga ugašenog 5-6 sati.
4. napuniti ga do kraja. (možete raditi na punjaču)

Ako vam korak 2. traje pre dugu možete ga skratiti na sljedeći način:

Otvorite Terminal i upišite sljedeću komandu: Yes > /dev/null
Otvorite još jedan Terminal prozor i upišite komandu: Yes > /dev/null
Slobodno Copy-Paste.

Postupam po ovom i baterija na MacBooku 90% Health i radi preko 4 sata intenzivnog rada.
A MacaBook Pro 96% Health i radi preko 6 sati intenzivnog rada.

Sretno.
03.02.2011 | 21:09
@Don,

koji ti je SSD u Air-u? Da ti dam par savjeta kako ćeš njega održavati da ti ostane brz.
03.02.2011 | 21:36
Novi Airovi imaju posebne SSD kartice radene bas za njih.

www.apple.com/macbookair/features.html#flash-storage
03.02.2011 | 21:40
tino1 je napisao:
Bateriju treba održavati, i to kalibriranje najmanje svakih 30 dana.


Kalibriranje služi tome da ti pokazivanje preostalog vremena bude što točnije, ali ne utječe na stvarno trajanje baterije. Nekalibrirana, ali zdrava baterija ti može držati 4h iako ti npr. zadnjih sat i pol piše da je prazna i da je hitno staviš puniti.
03.02.2011 | 21:41
Ja nisam govorio uopće o tome kako maximizirati vjek baterije.
Već o tome koliko baterija traje ako je izključen komp iz struje, i u sleepu je. Primjerice kada ga držimo u ruksaku i hodamo nekamo ili se vozimo u autu, busu, vlaku, avionu ...

I moje iskustvno je da u sleepu baterija traje jako dugo, tj da sleep zanemarivo troši bateriju.

A apropos vjeka baterije, gledam da je u struji kad god je to moguće. Kad nije - onda nije.
Ako ovo uzmemo u obzir, u biti ga koristim vrlo ležerno i ne bavim se previše baterijom.
Imam 2 godine i baterija je na 95% i rebootam ga prosječno svakih mjesec dana, jer se desi da odem negdje i nebudem u blizlini računala na dva-tri dana pa ga onda zgasim. Ako nije tako onda je uptime neprekinut.

Meni je ovako najviše konforno ... i paše mi. Pa tko voli nek izvoli.
03.02.2011 | 22:05
A ja sam odgovarao na tinov post. Evo sad sam ubacio citat, da bude jasnije.
03.02.2011 | 22:16
smayoo je napisao:
tino1 je napisao:
Bateriju treba održavati, i to kalibriranje najmanje svakih 30 dana.


Kalibriranje služi tome da ti pokazivanje preostalog vremena bude što točnije, ali ne utječe na stvarno trajanje baterije. Nekalibrirana, ali zdrava baterija ti može držati 4h iako ti npr. zadnjih sat i pol piše da je prazna i da je hitno staviš puniti.


Kalibriranje služi i produženju njenog roka trajanja i kapaciteta, u fazi mirovanja (5-6 sati bez struje) se svi talozi koji se tijekom korištenja stvaraju slegnu i oslobađaju novi kapacitet.

Calibrating a MacBook or MacBook Pro battery

Calibrate the battery in your MacBook or MacBook Pro every month or two to keep your battery functioning at its fullest capacity.

docs.info.apple.com/article.html?path=Mac/10.5/en/9036.html

Zašto bi se inače moj Battery Health poboljšao za najmanje 2-3% nakon kalibriranja.
03.02.2011 | 22:32
ovisi koliko ti je zdrava baterija kada ga dobiješ!

meni npr. je jako bolesna i nakon jednog kalibriranja se spustila za 9% (znači na 91% health) tako da je to vise 'rekla, kazala' ili 'otom potom'
03.02.2011 | 22:41
Pa šta sad, kalibriranje šteti i ne treba nam? Mislim da je i u tvom slučaju kalibriranje preporučivo svakih 30 ili čak i manje dana. Garantiram ti da će se stanje popraviti.
03.02.2011 | 22:50
tino1 je napisao:
Kalibriranje služi i produženju njenog roka trajanja i kapaciteta, u fazi mirovanja (5-6 sati bez struje) se svi talozi koji se tijekom korištenja stvaraju slegnu i oslobađaju novi kapacitet.


(BTW, post ti je bio dupli, obrisao sam jedan)

Kakvi talozi? Kakvo slijeganje? To nije kiselinska baterija, niti gel baterija. Litij-polimerske baterije su bazirane na polimernom sintetskom materijalu koji je najviše nalik stvrdnutoj smoli. Nema ni taloženja, ni slijeganja. Osim toga, "talog" je nešto što nastaje taloženjem, odnosno slijeganjem, ili sedimentacijom. Talozi su već slegnuti, ne mogu se slegnuti još jednom.

Calibrating a MacBook or MacBook Pro battery

Calibrate the battery in your MacBook or MacBook Pro every month or two to keep your battery functioning at its fullest capacity.

docs.info.apple.com/article.html?path=Mac/10.5/en/9036.html

Zašto bi se inače moj Battery Health poboljšao za najmanje 2-3% nakon kalibriranja.


Nije se "poboljšao", nego se "ispravio" - dakle pokazivanje se promijenilo da točnije reflektira stvarno stanje baterije. Kužiš? Baterija ti je ionako bila 2-3% zdravija nego što ti pokazuje, samo što je pokazivanje malo odklizalo (jer se bazira na indirektnom i aproksimativnom proračunu) pa je nakon kalibracije opet postalo točnije.

Zašto na Appleovim stranicama piše to što piše - ne znam, ali nema blage veze s fizikalnim, ni tehničkim principima rada litijske baterije. Moje najbolje tumačenje je da im to tako stoji još od doba dok su koristili nikalske baterije (kod kojih je zaista bilo bitno bateriju prazniti do kraja i puniti do kraja, jer je inače kapacitet opadao zbog tzv. memorijskog efekta) i nisu se sjetili mijenjati.
03.02.2011 | 23:02
OK hvala.
03.02.2011 | 23:11
Nema na čemu.
Da odgovorim na tvoje pitanje iz ranijeg posta - kalibriranje sigurno ne škodi (osim u smislu da svaki put kalibracijom "potrošiš" po jedan ciklus punjenja - životni vijek litijskih baterija definiran je brojem ciklusa punjenja-pražnjenja - ali jednom mjesečno ionako svatko s laptopom bude u prilici da radi bez struje i isiše bateriju do kraja).

Kalibriranje pomaže da nam pokazivanje (zdravlja, napunjenosti, preostalog vremena autonomije, preostalog vremena punjenja) bude točnije i pouzdanije. Na samo stanje baterije ne može utjecati. Ako je baterija loša, nakon kalibracije će biti jednako loša, samo će nam Mac to tada i pokazati. Nismo je kalibracijom pokvarili, baš kao ni popravili.
  • Don
  • Korisnik
  • 2
04.02.2011 | 01:10
tino1 je napisao:
@Don,

koji ti je SSD u Air-u? Da ti dam par savjeta kako ćeš njega održavati da ti ostane brz.


Nemoj se ljutiti, ali bih ti bio jako zahvalan kad bi mi rekao što je SSD i gdje to mogu provjeriti?
04.02.2011 | 10:36
Li-Ion baterije su osjetljive na ciklus punjenja i praznjenja. 500-1000 ovisi o modelu ili neke posebne mislim do par tisuca. Ono kaj je nezgodno kod njih je temperatura. Strasno se griju kad se pune. Nesmije ih se predugo puniti (to odradjuje elektronika). Obisno sami proizvodjaci ogranice na 2-2.5 sata. Ako se neprestano pune (bez kontrole) mogu dunuti. Naravno kako tehnologija ide naprije i baterije se poboljsavaju.
04.02.2011 | 20:06
Da, ali sama elektronika u punjaču i Macu prekinu punjenje kad treba (kad se upali zelena ledica, punjenje je prekinuto).
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 2 sati
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Kratos, Riba, smayoo, ^SuperUnknown^, Anonimci (419)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.27 Seconds

Provided by iJoomla SEO