Novajlija (switcher) - iMac 27"
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Novajlija (switcher) - iMac 27"


27.10.2010 | 01:13
Daklem...nakon xx godina kao i svi switcheri, PC i Windoze su mi ajmo reć' u malom prstu do (VISTE).
S obzirom da mi je windoza pun...k..ufer odlučio sam spiskati brdo para na novi iMac 27 najjači model sa podebljanih 8GB RAM-a. Sve ovo (znanje i imanje) uključujući i brdo para odlučio sam povjeriti gospodinu Jobsu kojeg sam prvi put isprobao prije otprilike 2 godine kupivši si igračku zvanu iphone...no da ne mješamo kruške i jabuke situacija je sljedeća...
Ja sam korisnik, nisam programer niti želim biti, ono čemu meni služi računalo je klasična multimedija i to naglasak na audio (stvaranje glazbe, produkcija i post produkcija) te u poslijednje vrijeme HD video koji je i jedan od razloga prelaska na Mac, jerbo sam si počupao kosu od video produkcije na win...
Ne snimam svatove i slično, snimam spotove, video recenzije i sl.. znači uglavnom se radi o materijalu do 15 minuta finalnog rendanja.
O Macu ne znam ništa ali baš ništa "nada" !!
Molim za par savjeta i odgovora:
1.Da li sa Mac-om dobijam OS? ako ne šta da kupim?
2.što uopće od multimedijalnog SW-a dobijam uz "železo"? Šta preporučate za audio? (trenutno koristim Cubase LE4 to sam dobio sa zvučnom EMU 404 USB, iako je kompliciran moćan je!
3.Posjedujem externi HD sa oko 1TB glazbe koja je uredno posložena po folderima (izvođači, žanr i sl.) sve je manje više u mp3@320mbps, ima nešto i wav-a i flaca, ali mostly Mp3. Id3Tagovi su apoteka! I-tunese baš ne volim ali sam ih prisiljen koristiti zbog iphone-a, ali za glazbu, posebno uređivanje fileova koristim bizarni programčić "tagscanner" koji je po meni vrh aplikacija za uređenje tagova i photo covera) I tunes mi je jako kompliciran po tom pitanju (možda navika) ali općenito ne volim kad mi je sve nešto u nekakvom library-u (koliko sam do sad shvatio to ću na Mac-u morati zavoljeti po pitanju svih multimedijalnih sadržaja...ili sam krivo shvatio...??)
Trebam dakle nešto moćno i jednostavno za tu svrhu!!
4. Za video obradu sam koristio sony vegas koji je prilično nezahtjevan i kvalitetan sw, ali Mac ima (po mišljenju mnogih) i tu aduta po imenu final cut express s obzirom da final cut košta $$$, da li sam u pravu ili postoji nekakva jeftinija / kvalitetnija varijanta po tom pitanju??
5. Što je sa audio i video preglenikom, dakle nešto što vrti sve, tipa VLC i Winamp (koji jako volim btw.) Kakva je situacija sa svim tim codecima i formatima, nadam se da i tu postoji nekakvo idealno rješenje ??
6. Što da koristim umjesto officea (word,excel powerpoint)?? Samo to koristim od officea. znači bitno mi je da mi otvara te extenzije i da ih sprema u tim extenzijama. može se zvati XY bitno da mi ne komplicira život. Nadam se da neću više vidjeti ni acrobat reader??
6. Što se tiće maila i internet pretraživača koristim firefox i gmail da li tu ima neki savjet? Nisam godinama koristio Outlook (osim na poslu konstantno) jer mi je to bespotrebno i nikad nisam imao punu kontrolu nad e-mailom, stalno mi se gomilaju dupli mailovi i kojekakva sr...., a ja sam picajzla ko ja voli imati sve na svom mjestu (npr. ma mom desktopu nepostoji niti jedan shortcut (koristim rocket dock koji simulira mac-ov icon dock).
7. Da li sam pogrješio, brijem da nisam, znam da se nakon puno godina bacam u nešto novo, ali mi je windoza i njihoviv registrya, systema, drivera svih vrsta preko glave, Vistu nisam ni pomišljao staviti, a 7-icu sam pomišljao ali sam se ipak odlučio na ovaj korak
8. Ako netko ima što za dodati, ako sam možda nešto previdio na startu neka puca očekujem dobru, kvalitetnu potporu

Pozz!
Brajac
27.10.2010 | 03:08
Brajac dobrodošao!

Na većinu pitanja koja si postavio odgovori su već ovdje jer većina "switchera" pita uvijek iste stvari. Zato malo prosurfaj forumom i pogledaj odgovore, da ne pišemo x puta jedno te isto. Ono na što nema odgovora, slobodno pitaj, pa ćemo se potruditi pomoći!
27.10.2010 | 09:58
Konkretno, u ovom istom forumu, pročitaj threadove u grupi "često postavljana pitanja". Tu ćeš naći neka gotovo navlas ista pitanja kao ova što si ti postavio.

Brajac je napisao:
1.Da li sa Mac-om dobijam OS?


Da, naravno.

2.što uopće od multimedijalnog SW-a dobijam uz
"železo"? Šta preporučate za audio? (trenutno
koristim Cubase LE4 to sam dobio sa zvučnom EMU 404
USB, iako je kompliciran moćan je!


Dobiješ tzv. "iLife" paket. Po mom mišljenju - neupotrebljiv, ali ima i onih koji drugačije misle. Međutim, namijenjen je kućnoj, amaterskoj uporabi.

3.Posjedujem externi HD sa oko 1TB glazbe koja je
[...]
library-u (koliko sam do sad shvatio to ću na Mac-u
morati zavoljeti po pitanju svih multimedijalnih
sadržaja...ili sam krivo shvatio...??)
Trebam dakle nešto moćno i jednostavno za tu svrhu!!


Ima tu pacijenata sličnih tebi pa će ti sigurno oni moći bolje pomoći. Uglavnom, nije nužno da se navikavaš na iTunesov sistem. Osim što možeš isključiti kvačicu kojom on sve trpa u svoj library po svom principu, možeš koristiti i druge softvere.

Koliko se sjećam, korisnik quadmachine je dosta pisao o MP3 tagiranju i alatima za to. Pretraži malo forum.

4. Za video obradu sam koristio sony vegas koji je
prilično nezahtjevan i kvalitetan sw, ali Mac ima
(po mišljenju mnogih) i tu aduta po imenu final cut
express s obzirom da final cut košta $$$, da li
sam u pravu ili postoji nekakva jeftinija /
kvalitetnija varijanta po tom pitanju??


Prosurfaj malo po forumu "video". Ne bavim se time, ali čini mi se da se gotovo svi služe Final Cutom.

5. Što je sa audio i video preglenikom, dakle nešto
što vrti sve, tipa VLC i Winamp (koji jako volim
btw.) Kakva je situacija sa svim tim codecima i
formatima, nadam se da i tu postoji nekakvo
idealno rješenje ??


Ja koristim VLC. I za filmove, i za glazbu.

6. Što da koristim umjesto officea (word,excel
powerpoint)?? Samo to koristim od officea. znači
bitno mi je da mi otvara te extenzije i da ih
sprema u tim extenzijama. može se zvati XY bitno
da mi ne komplicira život. Nadam se da neću više
vidjeti ni acrobat reader??


O ovom se jako puno pisalo, pretraži za detalje. Open Office, Neo Office, Apple iWork.

Acrobat Reader ti ne treba. Ugrađeni Preview najnormalnije otvara PDFove, a omogućava ti i ubacivanje oznaka (strelica, zaokruživanja, uokvirivanja...) overlay teksta i komentara, te izvlačenje pojedinih stranica i spajanje više PDFova u jedan.

6. Što se tiće maila i internet pretraživača koristim
firefox i gmail da li tu ima neki savjet? Nisam
godinama koristio Outlook (osim na poslu
konstantno) jer mi je to bespotrebno i nikad
nisam imao punu kontrolu nad e-mailom, stalno mi
se gomilaju dupli mailovi i kojekakva sr...., a ja
sam picajzla ko
ja voli imati sve na svom mjestu
(npr. ma mom desktopu nepostoji niti jedan
shortcut (koristim rocket dock koji simulira
mac-ov icon dock).


I o ovom se jako puno pisalo. Ako voliš Firefox, imaš ga i na Macu. Imaš i ugrađeni Safari. Ja koristim Operu. Ima ih još. Za Mail, većina koristi ugrađeni Mail.app, ali ima i Thunderbird, i Postbox... Za probleme s duplim mailovima obično se koristi mail server koji podržava IMAP.

7. Da li sam pogrješio, brijem da nisam, znam da se
nakon puno godina bacam u nešto novo, ali mi je
windoza i njihoviv registrya, systema, drivera
svih vrsta preko glave, Vistu nisam ni pomišljao
staviti, a 7-icu sam pomišljao ali sam se ipak
odlučio na ovaj korak


Off topic, ali moram reći da se sedmica pokazala sasvim upotrebljivom. Osobito 64-bit verzija.

8. Ako netko ima što za dodati, ako sam možda nešto
previdio na startu neka puca očekujem
dobru, kvalitetnu potporu


Ima 1000 stvari za dodati, ali sve su već napisane. Čitaj starije threadove na forumu!
27.10.2010 | 09:58
UKRATKO:

1. DA, OSX - najnapredniji OS na svijetu.
2. iLife paket (iMovie, iDVD, iWeb, Garage Band) - i
više nego dovoljno za kućnog korisnika.
3. Sve tagiraš u iTunes - izuzetno jednostavno. Glazbu
prebacuješ najlakše drag'n drop metodom (sve foldere
odvučeš u iTunes).
4. iMovie '11 (isporučivat će se sa novom pošiljkom
Macova)
5. VLC postoji i za OSX, radi besprijekorno. Za codece
nema brige - jedini koji mi je trebao bio je za *wmw
datoteke. Svakako ugradi i Perian - sve besplatno!
6. Postoji verzija MS Office paketa za Mac no postoje i
alternativna rješenja kao što je OpenOffice. Uz novi
Mac i OSX dolazi i iWork - pandan Office paketu
- 99% kompatibilno. Dakle, svi fajlovi će raditi.
OSX po "defaultu" čita i sprema fajlove u PDF (na
razini OS-a).
7. Fulao si redni broj - Safari je pretrživač na
Macu. Rade i drugi, primjerice Mozilla. Mail app je
za mailove.
8. Brijem da nisi pogriješio, samim time što uzimaš
jači stroj, dakle dobro razmišljaš (na duge staze).
9. Udavi nas pitanjima, pogledaj Davorov savjet gore.
Sretno!!!
27.10.2010 | 09:59
Ha, Smayoo je bio opet brži! Znači da brže tipka od mene
27.10.2010 | 10:58
Aha, kolega muzičar

Samo da odgovorim na pitanje broj 2.

Mislim da autori Cubasea nisu podržali OSX.

Zato imaš rješenje zvano Logic Studio.
Sada je u 9. verziji i uz njega ti za muziku ne treba apsolutno više ništa. Malo baci oko na njega na Appleovim službenim stranicama da stekneš sliku o čemu se tu radi.

0404 ili 404 USB?
Ja imam 0202 USB i ona je došla s driverima za OSX.
Radi bez problema.

Dobro došao.
27.10.2010 | 12:02
ammadeus je napisao:
Mislim da autori Cubasea nisu podržali OSX.


Hm:

http://www.steinberg.net/en/products/c...specs_downloads.html


* Supported operating systems: Mac OS X 10.5.5 and 10.6
* PowerPC G5 (Intel Core Duo CPU recommended)
* 1024 MB RAM
* Display resolution 1280 x 800 pixels recommended
* CoreAudio compatible audio hardware
* DVD-ROM drive with dual-layer support
* 4 GB of free HD space
* USB component port for USB-eLicenser/Steinberg Key (copy protection)
* Internet connection for license activation
27.10.2010 | 12:03
@svi (do sad) Hvala velika! Upravo mi je to trebalo, par kratkih sažetih smjernica!
Forum je velik i predpostavio sam da sve to što sam pitao već piše ali trebao sam početni push, da si složim okvir, pa Hvala još jednom!
@amadeus - Hvala na savjetu, svakako ću si pogledati "Logic" jer to mi je broj 1! Koristim 0404 USB, i jako sam zadovoljan s tom stvarčicom! Vrlo vjerovatno se još čujemo !!
27.10.2010 | 14:23
Vanjuška je napisao:
ammadeus je napisao:
Mislim da autori Cubasea nisu podržali OSX.


Hm:

http://www.steinberg.net/en/products/c...specs_downloads.html


* Supported operating systems: Mac OS X 10.5.5 and 10.6
* PowerPC G5 (Intel Core Duo CPU recommended)
* 1024 MB RAM
* Display resolution 1280 x 800 pixels recommended
* CoreAudio compatible audio hardware
* DVD-ROM drive with dual-layer support
* 4 GB of free HD space
* USB component port for USB-eLicenser/Steinberg Key (copy protection)
* Internet connection for license activation


I humbly stand corrected
29.10.2010 | 01:21
Dražen je napisao:
...
6. Postoji verzija MS Office paketa za Mac no postoje i
alternativna rješenja kao što je OpenOffice. Uz novi
Mac i OSX dolazi i iWork - pandan Office paketu
- 99% kompatibilno.
...


Kako dolazi? Ja ga uz novi macbook nisam dobio. Misliš valjda na dodatno placanje iWorka?
29.10.2010 | 09:53
Ja sam dobio uz MacMini prošle generacije te uz prvu generaciju Intel iMac-a. No to je bilo davno. Ne znam kakva ja politika sa novim isporukama strojeva. Zaboravih napomenuti (glupo od mene) da dolazi u trial verziji, dakle potrebno je samo "kupiti" i upisati serial. Svakako bi trebalo pogledati i na DVD-u koji dolazi uz stroj da nije možda gore. Često znaju napraviti da na stroju nisu sve aplikacije koje se inače nalaze na restore DVD-u.
29.10.2010 | 19:38
Aha, to nisam provjerio Ugl.mislim da su ukinuli tu praksu. Šteta što ne daju iWork free, mislim ionak mu nije baš velika cijena, ali ipak..
  • Sank
  • Moderator
  • 219
13.12.2010 | 19:23
Fijuuu, baš sam uzbuđen. Upravo sam uplatio iMac 27" 2.8GHz Quad-Core i5...

Jedva čekam da stigne. Još se živo sjećam mog uzbuđenja kad sam nabavio prvog Maca prije, sad se čini 100 godina. Znam da me sada čeka migracija. Imam dva vanjska HDD-a sa FireWire 800 koji su trenutno na NTFS-u. Jedva čekam da se riješim prozorsa. Čeka me veliki posao, ali bit će sladak
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 55 minuta
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Jedro, jura22, rkrosl, temeljnik, zoranowsky, Anonimci (775)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.18 Seconds

Provided by iJoomla SEO