iMac
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iMac


24.10.2010 | 22:46
Ugasi ga gumbom za gašenje. Drži ga do 10 sekundi da se ugasi, a onda ponovi postupak za izbacivanje diska držeći miša. kad sam ja prešao na Mac bio sam u sličnim situacijama i samo bez panike.
24.10.2010 | 22:48
ovako cd sam uspio izvadit tocno nakon 45 minuta... htio sam ugasiti normalnim putem mac medjutim nije islo opet sam ga morao silovat...ugasio se onda sam ga iskopcao iz struje i pritisnuo gumb za paljenje...nije se upalio jer nije imao struje. Vratio sam steker u uticnicu i upalio sam ga odmah sam pritisnuo tipku na tastaturi za izbacivanje i misa..i cekao da ga izbaci .
kad ono Heureka ali pitanje je sada zasto mi se nije htio restartat a niti normalnim putem ugasit?
cd je vani to je dobro 50% rijeseno ali pitanje zasto mi se to desilo jel moram paziti koje cd-ove stavljam unutra ili sta je to bilo po srijedi?
jos jednom zahvaljujem se dobrim ljudima na pomoci
jzelko hvala na potpori ali sve vise i vise mi se dopada imac ako nista barem zbog tih ljepih trenutaka...veli mi bas zena koje sranje ali ipak ponosan sam na njega sto ga imam (malo egoizma) ma i ja sam isto svjestan da su to pocetnicki problemi ali tako je bilo i sa iphonom kad sam ga kupio treci dan mi je krepal tako da sam dobio novog. pa me malo drzi da nebi i to tako zavrsilo ....
24.10.2010 | 23:11
Sad kad si izbacio CD, probaj ponovno napraviti restart. Ako ti restarta normalno, problem je bio u lošem CD-u (ili pokvarenoj optici). Onda probaj ubaciti drugi CD. Po mogućnosti neki originalni, ne prženi. Ako ti to sve proradi normalno, onda probaj s nekim drugim, prženim. Ako ti i taj bude radio normalno, onda ti je ono bio samo jednokratan problem s jednim CD-om.

Ako ti se pak problem negdje ponovi, javi točno kad se ponovio i pod kojim okolnostima.
24.10.2010 | 23:13
evo prvo cu ga restartat a sutra cu probat napravit tu igru
01.11.2010 | 19:02
evo mene opet sa jednim malo smotanim pitanje...ovako uspio sam si externi hard ukljuciti u mac i sada prebacujem slike unutra..jel normalno da 14.5 GB slike prebacuje 30 sati...zar nejde to brze (sada si postavljam pitanje koliko ce tek trajati sa glazbom njih imam preko 100 GB (samo hrvatsku)??) pitanje dali postoji neki program da se to malo brze prebaci ili moram fakat tako dugo cekat dok on ne prebaci sve (evo mac radi vec dva dana bez prestanka)
jos jedno pitanje svi pricaju o OS leopard (i kaj ja znam koje jos ne sve zvjeradi)ljudi moji di to vidite koji "zivotinja se koristi"
oprostite na takvim pitanjima ali me strasno zanima
01.11.2010 | 21:30
Prebacuješ slike kamo "unutra"? Sa vanjskog diska na Mac ili s Maca na vanjski disk?

Ako je na vanjski disk, a da je ovaj NTFS, da, to je normalno. Ako je sa vanjskog diska na Mac, onda nije normalno da je tako sporo. Reklo bi se da ti je disk na USB 1.1 umjesto na 2.0, što je čudno. Mogući razlozi:

1. disk ti nije spojen direktno u mac, nego preko nekog USB huba koji je 1.1
2. disk nema dovoljno snage napajanja iz USB porta pa kilavo radi (ispada iz rada, pa se ponovno zaleće...) - ako nemaš vanjski napajač za njega, onda imaš y-kabel pa ga spoji na 2 usb porta.
3. usb kabel koji koristiš nije USB 2.0

Što se zvjeradi tiče, su marketinška imena za podverzije Mac OS X (iliti 10) operacijskog sustava. Ne pišu nigdje direktno (osim na ambalaži install DVD-a, odnosno na samom install DVD-u). Imaš po netu popise poput ovog:

Version Codename Date Announced Release Date Most Recent Version
Mac OS X Server 1.0 Hera March 16, 1999 1.2v3 (October 27, 2000)
Public Beta Kodiak September 13, 2000
10.0 Cheetah March 24, 2001 10.0.4 (June 22, 2001)
10.1 Puma July 18, 2001[65] September 25, 2001 10.1.5 (June 6, 2002)
10.2 Jaguar May 6, 2002[66] August 24, 2002 10.2.8 (October 3, 2003)
10.3 Panther June 23, 2003[67] October 24, 2003 10.3.9 (April 15, 2005)
10.4 Tiger May 4, 2004[68] April 29, 2005 10.4.11 (November 14, 2007)
10.5 Leopard June 26, 2006[69] October 26, 2007 10.5.8 (August 5, 2009)
10.6 Snow Leopard June 9, 2008[70] August 28, 2009 10.6.4 (June 15, 2010)
10.7 Lion October 20, 2010[71] Summer 2011 10.7.0 Preview (October 20, 2010)

koji ti mogu pomoći u snalaženju. Trenutno aktualan je 10.6.4, Snow Leopard. Leopard je bio prethodni, 10.5, ujedno i zadnji koji podržava staru hardversku platformu baziranu na RISC procesorima (tzv. "Power PC" ).
01.11.2010 | 22:30
ovako (e sada jedino ne kuzim kaj je to NTFS)
1: disk je preko usb spojen na mac (usb je 2.0 HUB)
2: disk ima posebno napajanje nije preko maca
3: odgovor je na 1
a sto se zvjeradi tice hvala ti na objasnjenju...
01.11.2010 | 23:12
Da li PIŠEŠ na disk ili ČITAŠ s njega?

Kad desnoklikneš (ili ctrl+klikneš) na ikonicu diska na desktopu pa odabereš "Get info" dobiješ prozor s nizom podataka o disku. Među ostalim, naći ćeš i "Format", gdje će pisati MSDOS (FAT32) ili MSDOS (NTFS). Što, dakle, piše.

Čini mi se da je tvoj Mac na njemačkom pa, dakle, kod tebe neće pisati "Get info" nego nešto tog značenja na njemačkom (Info bekommen oder so was ).

Ako ti je, dakle, disk spojen original kabelom koji je došao uz njega direktno u Mac, i ne radi se o zapisivanju, nego o čitanju s vanjskog diska, daljnji razlozi za takvu sporost mogu biti:

4. imaš još neki intenzivni USB uređaj (ne miš ni tipkovnica) koji radi nešto istovremeno kad i ovaj disk (skidaš li možda fotke s digitalnog fotoaparata, skeniraš nešto, printaš...?)

5. dok se sadržaj kopira istovremeno radiš nešto drugo što intenzivno koristi interni disk računala. Gledaš film, slušaš glazbu, pržiš DVD, obrađuješ fotke...
02.11.2010 | 18:02
citam sa diska (da komp mi je na njemackom jer zivim vani)
ovako na njemu pise FAT32; kabel na koji je prikopcan vanjski disk je orginalni od vanjskog diska (valjda kuzis)
ovako kada sam radio nesto na njemu onda je bilo potrebno oko 60 sati skidanja a kada sam ga psutio na miru onda je bilo 10 sati ....
no skinuo je sve slike istina trebalo mu je puna 28 sati ali skinuto je ..neznam glazbu necu ni probat za sada.
inace moram reci da sam sve vise i vise zadovoljan sa njime ..pogotovo sta se tice fotki i njihova prerada;d
mrak stvar
02.11.2010 | 18:45
Puštaj ta kopiranja preko noći i pogasi sve što inače radi s netom (npr. torrente i sl.), to će ti biti najbezbolnije. 10 h za 15 GB je i dalje dosta sporo, ali moglo bi biti u okviru očekivanja, ako se radi o sporom, starom, fragmentiranom vanjskom disku.
11.11.2010 | 20:04
evo opet nesto muci novaliju na macu
gdje i kako se izbrisu programi koje sam skinuo..(skinuo sam dosta toga trazim neke programe pa sam skinuo..jedna od njih je i opera)
gdje to mogo "izbaciti iz maca"
11.11.2010 | 20:40
Kako to misliš - "izbaciti s maca"? Odvučeš ih u smeće. I onda isprazniš smeće (desni klik na kantu pa "Empty Trash").

Ako pitaš gdje se nalaze - pa to valjda znaš???

Ako ne znaš - kako si onda uopće pregledao što si skidao?

Najčešće završe u Downloads folderu, ali to ovisi o softveru koji si koristio za download.
11.11.2010 | 20:43
smayoo hvala na odgovoru, znam di se nalaze, problem je bio "deinstalirati"
hvala problem rjesen
11.11.2010 | 21:06
murk je napisao:
evo opet nesto muci novaliju na macu
gdje i kako se izbrisu programi koje sam skinuo..(skinuo sam dosta toga trazim neke programe pa sam skinuo..jedna od njih je i opera)
gdje to mogo "izbaciti iz maca"

Osim načina kojeg ti je objasnio smayoo postoji i besplatna aplikacija AppCleaner (kažu, nakon deinstalacije ne ostaju nikakvi tragovi, datoteke i sl.) http://www.freemacsoft.net/AppCleaner/ pa isprobaj
11.11.2010 | 21:17
DrAle evo stavio sam ga pa cu probat idem skinut neki program i onda ga izbrisat...
hvala
11.11.2010 | 22:01
murk je napisao:
DrAle evo stavio sam ga pa cu probat idem skinut neki program i onda ga izbrisat...
hvala

Ja taj komad softvera koristim od početka bavljenja Mac-om (na preporuku kolege) i nikada problema.
11.11.2010 | 22:04
evo naslo se nesto drugo zena je stavila stika u njega gore je neki film i sada film je u avi i nemoze ga gledat koje resenje za to postoji
11.11.2010 | 22:28
Skini VLC player, te s njim. Quick Time bi ti trebao biti na Macu, pa možeš i njime, ali meni je draži VLC.
12.11.2010 | 09:35
Malo kasnim, neki dan sam kopirao filmove (znaci mali broj velikih datoteka) bilo je oko 100GB i trajalo je oko 30-45 minuta. Nisam u cugu kopirao, vec dio po dio tako da je minutaza procjena. Imam MBP i islo je USB na USB disk (s time da je jedan - target bio na vanjskom napajanju, a drugi - source drito na USB - 2.5")
Skini za film Perian perian.org/ i naravno VLC, zna biti musicav, ali radi korektno.
12.11.2010 | 19:20
jzelko sa quick time mi se ne zeli pokrenuti..probao sam jucer to ali probat cu sa VLC idem ga skinut pa cu probat
(kad ga otvorim sa quick-om pise mi da moram jos neki softver skinuti da mogu otvoriti tu "datoteku"
Sie müssen u. U. zusätzliche Software installieren, um diesen Dateityp zu öffnen
12.11.2010 | 22:03
Za gledati AVI QuickTimeom treba instalirati Perian, koji je također besplatan. Ali VLC je i dalje bolji.
20.11.2010 | 21:20
evo opet nesto...dobio sam preko e-mail-a jednu pjesmu (kako da je ubacim na svoj hd? drugo zasto je ne mogu citati jer kad kliknem na nju otvori mi se quick time player i samo vrti i vrti ubiti nsita se ne dogadja
covjek bi mislio da je mozda krivi mail ali fora je u tome sto sam ddobio od dvije razlicite osobe tu pjesmu...
drugo pitanje kako se moze na tastaturi pisati hrvatski (tastatura mi je na njemackom jer mi je u 90 % potreban na tom jeziku)
20.11.2010 | 23:52
U kojem je formatui ta pjesma? Ne sjećam se više kako radi Mail.app, ali right clickom je možeš snimiti negdje ili u krajnjem slučaju iz Quicktime Playera. Što se tastature tiče, otvori "International" preference pane, uključi Show input menu in menu bar u tabu Input menu, i poklikaj sve layoute koji ti trebaju. Switchaš preko menija ili sa Command+space.
21.11.2010 | 00:02
ovako zaboravih napisat da je mp3
kada kliknem sa "desnom "tipkom javi mi se ovo
search with spotlhit
search with google
Copy
Speech

probao sam sa ovim Copy ali nejde nista mi ne otvara....
evo da vidim sta se tastature tiče:čćšžđžćčššđđžžüöäöüäöü
funkcionira:laugh:
21.11.2010 | 00:43
Po čemu ti to desnoklikaš? I koji mail program koristiš? Ako je Mail.app, ajmo probati ovako. Dobio si mail. Otvori mail (dvoklik na njega u listi mailova). Na samom vrhu, odmah ispod adresa pošiljatelja i primatelja, subjecta i toga imaš redak u kojem piše "1 Anhang xx MB" i odmah desno od toga imaš gumb <Speichern> i <Schnel Blick>. Klikneš na Speichern i to što imaš u prilogu maila (jedan ili više fajli, svejedno je) se snimi u Download folder koji ti još u Docku poskoči da ti skrene na to pažnju. Jednostavnije ne može.
21.11.2010 | 00:51
jeb*** ga evo vise necu nista pisat prije nego li pet puta provjerim ...evo stvarno ispričavam se na ovom bedastom pitanju (tak jednostavno a ja tak kompiciram
dečki fala na odgovorima skuyil sam di je greška )
jedno velika hvala
21.11.2010 | 01:23
Nema na čemu. BTW, umjesto "Croatian" odaberi si "Croatian - PC" keyboard layout pa ćeš imati Z gore, a Y gore, kako ti je i označeno na njemačkoj tipkovnici.
30.11.2010 | 21:39
pitanje naravio sam jedan film u imove sada kako se to zavrsi da si mogu na cd staviti
30.11.2010 | 22:01
Nemam pojma. iMovie je najbezveznije složena aplikacija koju sam ikad vidio. Mislim da za staviti na DVD moraš koristiti iDVD. U iDVD odvuci to što ti je iMovie napravio. Valjda.
02.12.2010 | 11:05
murk je napisao:
pitanje naravio sam jedan film u imove sada kako se to zavrsi da si mogu na cd staviti


1. Export iz iMovieja kao DV ili drito export u iDVD, pa tamo dalje.

2. Ako imaš Toast - export iz iMovieja kao DV, pa drag u Toast Video tab.

3. Pro aplikacije, što sumnjam da će ti trebati.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO