Moj switch s Macbook-om
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Moj switch s Macbook-om


22.09.2010 | 01:11
Evo da vam se pohvalim da sam i ja presao ili kako bi se reklo switchao na mac Nisam se do sad ni predstavljao ni javljao o ishodu kupnje jer sam bio u guzvi i jer sam htio napisat dozivljaje tak nakon malo intenzivnijeg i duljeg koristenja svoj MacBooka pro. Zovem se Alen i studiram na stomatoloskom fakultetu volim sve sto vole mladi , a posebno tehniku i dobru glazbu <3 . Nakon vec predhodnog savjetovanja na ovom forumu, za ulazak u ove vode uzeo sam  MacBook Pro 2,4GHz. Inace, prvo nisam ni pomisljao da cu uzet Apple-ov komp, ne zato jer mi se nije sviđao, nego sam mislio da si ga nikako necu moc priustit. Inace Appleovi proizvodi su me zainteresirali još sa nekih 7-8 god kad sam kod susjede koja je isla na dizajn vidio prvi put tada sarenu jabucicu, pa mi je ko djetetu bio zanimljiv takav komp Ugl.1.sam htio kupiti obican PC laptop s naglaskom da je malen. Ono kako bi smogovci rekli: “oni su veliki, ali su mali. Hocu reci oni nisu vise mali, ali su dovoljno veliki da ne bi bili mali“ =). Ciljao sam na ekran 13.3'' jer mi se ucinilo optimalno, dovoljno za kako tako normalan rad, a ne preveliko za drljat svako malo na fax i slicna mjesta. Ovi manji od toga su netbookovi i to mi se cini ko igracka, tipkovnica za cackalice, ekran uz koji dobro dodje povecalo, a procesor se skoro pa isti moze nac na mobu . I tako prvo naisao na prilicno lijepu kopiju MacBooka: HP Pavilion dm3 ( www.info-gama.hr/opsirnije.php?id=5628 ) . I fakat i uzivo izgleda malo ko MacBook, aluminij oko tipkovnice, na poklopcu, autonomija do 10h, tipkovnica isto island tipa, dimenzije, masa, sve je to podsjecalo na MacBook. Al par stveri me bolo u oci: procesor brzine samo 1,3GHz i nedostatak optickog pogona. To sam mislio kupit u 6.mj. no kako su svi govorili sta ce ti sad, sad imas na faxu i previse za ucit, ides na more, na jesen su uvijek neke akcije itd... No onda sam negdje krajem 7.mj.morao nes u grad i kako sam jos morao nekoga pricekati tamo, da skratim dosadu otisao sam u iStyle u Vlaskoj. I tako gledam ja kompove i divim se. Razmisljao sam uzeti 1 iz amerike preko kolegice s faxsa(inace iz NY). Ali ono sto je promjenilo sve je to sto je bas taj dan pocela ona akcija da studenti uz MacBook dobe iPod Touch. I imao sam srece, radio je neki lik bas u smjeni koji mi je sve prilicno dobro opisao kako, koliko i sto ( i prije sam znao doci pogledat par stvari ali nekako su svi uvijek bili zaposleni i kao da se nisu nes trudili radit ono za kaj su placeni: prodati robu, kao da si tamo neki klosar kojeg ne smatraju nekim mogucim kupcem, ali eto i to se promjenilo ). I tako slozio si neku kombinaciju i skuzio da mi cijena naspram nekog slicnog PCa zbog studentskog popusta i PDVa i nije toliko puno veca. Konkretno, kad bi uzeo ovaj HPov laptop slicnih karakteristika koji sam na kraju planiro uzet (www.optimum-online.hr/detalji_proizvoda....k_4320s_wd899ea.aspx )
prosao bi nekih najvise 2000kn jeftinije. Ok to nije bas sitan novac, ali kako sam planirao ionako tolko otprilike dati za neki 22 il 24'' ekran, tu stavku sam zrtvovao i kupio si sadasnji Mac I nisam bome pozalio, barem ne za sad

A sad nakon ovog 'kratkog' uvoda, naveo bi neke stvari koje me odusevljavaju na laptopu i koje me malo smetaju:

pozitivno:
•stvarno izdrzljiva i dugotrajna baterija (7-10h otprilike)
•odlican dizajn (po meni najljepsi postojeci laptop)
•izdrzljivo aluminijsko kuciste u 1 komadu
•Mac OS X
•odlicne komponente u tim dimenzijama i masi (procesor, graficka)
•jeftino racunalo u odnosu na modele s vecom dijagonalom
•odlican dizajn hladjenja, nije mu neophodna potpuno ravna podloga
•trackpad koji je klasa za sebe i nema mu ravnog (mis mi uz laptop za svakodnevne zadatke ni nije potreban = usteda 100-200kn )
•osvijetljena tipkovnica
•LED ekran zivih boja
•dimenzije i masa
•tih , gotovo necujan rad
•detalji (magsafe, magnetsko zatvaranje, lijepo izveden superdrive, osvjetljena jabucica odostraga )
•mogucnost brzog odlaska u sleep i izlaska iz istog zatvaranjem/otvaranjem laptopa i odlican sustav koji gotovo da ne trazi gasenje - nema vise onog cekaj da mi se upali kompjuter ili neda mi se sada paliti komp
•čim se izvadi iz kutije kompjuter je potpuno funkcionalan za neko normalno korištenje sa mnogo zanimljivih, originalnih programa
•izuzetna stabilnost sustava
•jednostavnost koristenja
•mogucnost instalacije Windowsa virtualizacije istih uz besplatne i profesionalne alate - koristenje najboljeg iz oba svijeta i znacajno olaksanje za nas koji dolazimo iz PC svijeta
•onaj woow efekt svakim korištenjem laptopa =)
•treba li još šta dodati?

negativno:
•garancija od samo 1 god.za ovog premium proizvođaca je smjesna. Cak Asus ima garanciju od 2, Toshiba od 1 (koja sve pokriva od krađe, gubitka posla, zaljevanja kompa itd..), a DELL cak 3 godine standardno! ->rjesenje: pred kraj cu uzeti AppleCare program za nekih 500kn na ebayu
•glossy ekran je na svijetlu prilicno nepraktican ->stvar navike, sad mi je ok, a i postoje neke 'mat naljepnice' koje reduciraju taj odsjaj, osim toga bez takvog ekrana boje nebi bile toliko zive
•2 USBa na takvom racunalu(k tome premalo udaljena), jednostavno nije ok ->kupi se za po doma USB hub i to je to
•fali bar 1 USB 3.0 za tu klasu ->recimo da ga moze nadoknaditi firewire 800 ali nije to to..
•po meni opticki pogon na toj velicini laptopa nije poteban, dobro dodje, ali za doma u vidu externog. Ovako samo povecava dimenzije, masu, zagrijavanje i osjetljivost laptopa. Po iskustvima podosta korisnika i na ovom forumu cini se da je to ahilova peta MacBooka. U pravilu valjda 'ugine' kad prođe garancija. Jos jednom, ja bi externi-> nasao sam na netu kako ga ljudi cesto zamjene dodatnim diskom, pa cu tako i ja kad SSD-i pojeftine jednog dana pa da si tako ubrzam jos laptop i smanjim potrosnju
•Mini Display Port je standard koji nije opceprisutan i zazivio, dakle za njega su potrebni adapteri koji se naravno ne dobivaju neg originalni kostaju cak 250kn! -> s druge strane kvalitetnije rjesenje od analognog VGA
•Core 2 Duo generacija procesora umjesto novije i3 ili i5 generacije ->to mozda i nije toliki nedostatak jer novija generacija vise trosi bateriju i vise se grije
•znak za z i y na tipkovnici na 'krivim' mjestima -> na pocetku iritantno no navikne se covijek, a moguce je u postavkama to promjeniti no uvijek ce ostati na tipkovnici na mjestu z napisano y
•prilicno veca cijena u odnosu na slicne laptope iz PC svijeta -> ima svoje zasto, samo OS je prica za sebe

Dakle sve mane koje i postoje mogu se na prilicno jednostavne nacine rijesiti ali ipak su i dalje mane
Eto to bi bilo to. Ko je uspio sve ovo procitat svaka mu dala Nadam se da ce ovo koristiti barem onima koji tek misle kupiti appleovo racunalo.

Pozzzz!
22.09.2010 | 10:38
Mladiću, dobro došao i čestitke na kompu! Lijepa mašina i drago mi je da si zadovoljan. A ove mane su dio šarma. Mene isto nekad izlude samo dva USB porta, posebice jer ne desnoj strani nema ničeg, ali to je dio filozofije i čistoće dizajna kojoj Štef tako teži.....
U svakom slučaju, drago mi je da si zadovoljan i još sam sretniji da si si dal truda i vremena zaživjet se sa kompom.
Uživaj,
22.09.2010 | 10:44
Evo ja sam uspio pročitati sve jer me interesiralo kako si prihvatio cijelu Apple filozofiju i koji je bio razlog da ipak uzmeš apple računalo a ne PC. Komparacija je odlična i da, iako je cijena veća ipak je tu puno više pluseva zašto uzeti Apple comp nego regularni pc.

što se tiče tvoje prezentacije mana, slažem se sa svime navedenim. Činjenica je da 13.3" model nema bolji proc ali mislim da za rad koji ćeš ti provoditi na njemu, biti će više nego dovoljan. Što se adaptera tiče možeš i njih nabaviti preko eBay-a kao i AC koji planiraš i neće koštati toliko putno. Ja sam i DVI i VGA converter naručio iz vana i nemam nikakvih problema. Došli su u originalnom pakiranju i rade uredno (jedan koristim doma, drugi na poslu)

Što se tipkovnice tiče osobno mi je trebalo oko 3 dana da se priviknem na y/z poziciju. Sada više griješim na PCima nego na macu

preporuka bi bila da možda kupiš kakva secondskin za njega povrh torbe, radi sigurnosti, a za sve ostalo će se pobrinuti OSX za kojeg si se i sam uvjerio da je kick a**.

/salute i uživaj
22.09.2010 | 13:25
cvitko je napisao:
•znak za z i y na tipkovnici na 'krivim' mjestima -> na pocetku iritantno no navikne se covijek, a moguce je u postavkama to promjeniti no uvijek ce ostati na tipkovnici na mjestu z napisano y


Prvo da ti čestitam na switchu, a onda da ti i pojasnim moju stranu ovog "nedostatka" koji to nije.

Zašto? Kratice. Na Macu su svi programi, odnosno njihove kratice unificirane, tj. osnovne kratice koje se nalaze u Finderu, su i u svim drugim programima jednake, dakle Select All, Cut, Copy, Paste, Close Window, Quit i ostalo. A osobito UNDO. Kad god se sjednem za neki PC koji prati tu Mac filozofiju i Undo mu se nalazi u kombinaciji sa Z tipkom, pojedem se od muke svaki put jer moram ciljati slovo Z navrh tipkovnice.

na Macu već dugo radim i navikao sam se imati stalno lijevu ruku na tipkovnici i kad god se radi sa nekom od tih kratica, pokrenem je bez gledanja, što inače ne bih mogao.


QWERTY je zakon!
  • Sank
  • Moderator
  • 219
22.09.2010 | 18:03
Čestitke na switchu i odličnom tekstu. Ja sam već jednom switchao, pa sam se na žalost vratio u uzburkane propuh poneštre i sad se spremam opet nazad switchat na Mac-a.

Bio sam već za dlaku od kupovine 27" iMac-a, ali kako ja volim radit video i trebam velike tvrde diskove odlučio sam biti još malo strpljiv i sakupiti još koju kunicu pa na kraju uzet Mac Pro. U iMac-a ne mogu ugradit diskova kao u Mac Pro-a, a nekako ne volim brisat snimljeni video makar je zapržen na DVDu ili BlueRayu.

Dakle, još malo strpljenja

Ja Mac
22.09.2010 | 19:47
Vanjuška je napisao:
pojedem se od muke svaki put jer moram ciljati slovo Z navrh tipkovnice.

na Macu već dugo radim i navikao sam se imati stalno lijevu ruku na tipkovnici i kad god se radi sa nekom od tih kratica, pokrenem je bez gledanja, što inače ne bih mogao.


QWERTY je zakon!


Vanjuška, zabrijao si nešto. Undo na Prozorsima nije ctrl+Z već cijelu vječnost. Još od 95-ice su ga prebacili na alt+BkSp.

Ali o ovom smo već pisali, zar ne? Tamo prije 2,5-3 godine, kad sam ja počeo koristiti Mac i pohađati Jabučnjak, vas nekoliko Mac desničara me ispljuvalo jer je QWERTY "zakon".

QWERTZ je standardna HR (odnosno, prije toga - YU) tipkovnica. Od 1950-ih naovamo sve pisaće mašine, teleprinteri, terminali, kompjuteri (proizvedeni u ex-YU, za profesionalnu primjenu, naravno) - ama baš sve - ima QWERTZ.

Jedino Apple Mac ima QWERTY, i to samo zato jer je neki indolentni glupan iz nekadašnjeg PEL-a u Apple poslao traljavu specifikaciju za HR (YU) kbd layout (jer mu je, valjda, bilo lijeno provjeriti koji je standard, ili je, kao i ti, bio munjen na QWERTY).

Svakom tko u svom poslu tipkovnicu koristi za iole ozbiljnije tipkanje (novinari, publicisti i književnici, stručnjaci koji pišu stručne članke i knjige, poslovni ljudi koji danas troše i više od pola radnog vremena na poslovno dopisivanje...) tipka na slijepo ili poluslijepo i osebujni hibrid "QWERTY s ČĆŽŠĐ" mu je totalno neprihvatljiv, osim ako ne radi već dugo vremena i isključivo na Macu.

I, hvala Bogu, od Snowa su napokon prihvatili tu kritiku pa postoji i QWERTZ layout, što je onima koji ga koriste superdovoljno jer ionako ne gledaju u tipke i nije im bitno što su Y i Z naopako označene.

A, ti, kad ti je "undo" tako važan, možeš komotno i dalje koristiti "čudni" layout.
  • Sank
  • Moderator
  • 219
22.09.2010 | 20:44
smayoo je napisao:
...Vanjuška, zabrijao si nešto. Undo na Prozorsima nije ctrl+Z već cijelu vječnost. Još od 95-ice su ga prebacili na alt+BkSp...


Smayoo po pitanju tipkovnice i ispravnog rasporeda tipki u HR si potpuno u pravu. Tu se nema što raspravljati, QWERTZ je standard i točka.

No, nije mi jasna tvoja tvrdnja da u Prozorima (Windowsima) Undo nije ctrl+z?? Evo, ja imam Windoze 7, Bog mi dušu prosti, i u svim programima je UNDO = Ctrl+Z pa čak i u Photoshopu. Ili si svetac i već dugo nisi koristio Prozorse ili si mislio na nešto drugo pa sam ja krivo razumio

Tada molim da oprostiš meni grešniku
22.09.2010 | 20:48
smayoo je napisao:
Vanjuška, zabrijao si nešto. Undo na Prozorsima nije ctrl+Z već cijelu vječnost. Još od 95-ice su ga prebacili na alt+BkSp.

A, ti, kad ti je "undo" tako važan, možeš komotno i dalje koristiti "čudni" layout.



Pogledaj i sam - alt + Z i dalje dela kod većine programa. Već sama ta neintuitivnost je strašna.

A sad ti meni reci - s obzirom da svuda koristim sve one kratice koje već koristim, tebi je logično da dižem ruku i idem na desni alt i još lovim backspace?

Cijela ta filozofija je u onoj stvari. U biti, prije bih ja rekao da je idiot onaj koji je izmišljavao QWERTZ - ako se već htjelo podešavati neki YU standard, onda su mogli Š metnuti na mjesto Q, a Đ na mjesto W, i tako dalje, a ne ovako kako je sada... Ovako su samo zamijenili Y i Z sa US layoutom i dobili su - što?
22.09.2010 | 21:40
Zapravo su Y i Z (također i / i ' te ? i -) zamijenili Nijemci, a na mjesta desno od P i od L su stavili Ü Ä Ö i ß, od kojih su to preuzeli Austrijanci, a od njih i Hrvati. Još 1900 i neke sitne, za vrijeme Franje Josipa. Onda su koju godinu kasnije njemačke umlaute zamijenili hrvatskim dijakriticima. I desetak naraštaja daktilografa, novinara, književnika i publicista od tada su time bili zadovoljni. Vjerojatno zato što na pisaćim strojevima nisu koristili "Undo". Da jesu, jamačno bi se složili s tobom da je to čisto s**nje i da bi pravi HR layout zapravo trebao biti QKMNWPROŽ, samo da se "Z" nipošto ne miče iz donjeg lijevog kuta.

Za undo kombinaciju na prozorsima sam sad išao probati - fakat radi i ctrl-Z (ne alt-Z), iako svugdje kao naznačeni shortcut stoji alt-BkSp. Whatever, slažem se da ni jedna, ni druga nije "na ruku".

Da mi je to uopće bitno (kao što nije, jer ne trebam undo baš tako često) jednostavno bi si namjestio undo na cmd+Y. Barem je to na Appleu jednostavno napraviti.
23.09.2010 | 10:24
Ja sam također prije neki dan uzeo 13" MBP, ali sam izričito naglasio da želim US layout, pa sam ga i dobio. Ovu monstruoznost od Apple HR layouta ne želim više vidjeti.

Inače, taj US International layout je standardni
US raspored ali sa "europskim" tipkama. Znači, enter stoji vertikalno, ali je @ i dalje na shift + 2, sve zagrade su uz enter i sl.

Smayoo, problem je u konfliktu daktilografskog i tehničkog pristupa tipkovnici. Nekima su slova najbitnija, a nekome raznorazni znakovi, zagrade i sl.
Pisanje najobičnijeg HTML koda na QWERTZ-u je malo zamorno, a na Mac HR je nepodnošljivo.

Nedajbože da na Macu poželiš isprogramirati nešto u Objective-C. Polomit ćeš prste.
23.09.2010 | 10:59
smayoo je napisao:
Vjerojatno zato što na pisaćim strojevima nisu koristili "Undo".


Sjećam se tih vremena. Ako bih bio nervozan, izvukao bih papir na silu, zgužvao ga i hitio u što dalji kut!

Kako bilo, s QWERTY sam savršeno zadovoljan i brzo funkcioniram, svaka mala promjena i eto ludila. Recimo one razvikane Optimus Maximus tipkovnice - sve pet, osim činjenice da su s lijeve strane ubacili dodatne, nepotrebne gumbe i zeznuli položaj kratica. Što je neoprostivo.
24.09.2010 | 02:17
kako god bilo, stvar je navike. Jednstvano sam navikao na stari raspored, a i kad ekipa ide koristit moj komp zblesira se pa je teško svakome objašnjavati cijelu povijest i razloge rasporeda. Mnogi imaju ovako nekako misljenje: Ok, kupio si komp za dosta para a nemas ni 'normalan' raspored. Al ok kako sam naviknuo na stari raspored tako cu i na novi. Jos je jedna mana OS X-a a to je što nema mogučnost pisanja na NTFS formatirane diskove. Naravno i tome ima rjesenje u vidu dodatnih programa ili posebnih naredbi ali bilo bi ljepse da to funkcionira samo po sebi. Nego da usput pitam ovdje a da ne otvram novu temu, kako mogu preimenovati vise fajlova odjednom a da ne instaliram neki program? ziher je naka kombinacija tipki il šta
24.09.2010 | 06:11
Snow Leopard ima u sebi podrzku za pisanje na NTFS diskove. Sve sto trebas napraviti je otvoriti terminal i upisati par linija koda.

Uute imas na ovom sajtu: smokingapples.com/software/tutorials/sno...s-readwrite-support/

Nije komplicirano.

Za rename, nemam pojma
24.09.2010 | 08:01
Kad god ti se smješi neki ponavljajući posao, onda posegni u šrkinjicu zvanu Automator.....
Ozbiljno, automator može čuda, i nije težak za korištenje. A tu je i Apple script za posebne slučajeve....
24.09.2010 | 11:34
Korak-po-korak instrukcije za rename imas na
automator.us/examples-01.html
24.09.2010 | 12:39
hvala vam i za ovo s terminalom i automatorom! Eto svakom 1 karma U svakom slucaju ovaj OS X me svaki dan necim novim ugodno iznenadi. Na pocetku sam mislio da ce mi trebati mjeseci i mjeseci navikavanja nakon windowsa al eto moze se to dost brzo svladat jer je totalno userfriendly.

Koliko vrijedi taj OS i appleov koncept istog proizvođaca softa i laptopa bas sam se jucer ponovno osvjestio. Sestricninu Toshibu ni 3 god. staru jucer sam pokusao dignut na service pack 1 Viste i instalirat office, a to mi je uzelo doslovce pola dana. Pa virusi, pa problemi. Pa se nesto da instalirat, nesto ne. Pa podesavaj postavke da optimiziras OS. Ugl.nikad kraja! Onih 2000kn razlike se fakat isplatilo i sad svima, pa i njoj preporucam jednostavnu stvar: prebaci se dok ti zivci nisu otisli
24.09.2010 | 13:18
cvitko je napisao:
Onih 2000kn razlike se fakat isplatilo i sad svima, pa i njoj preporucam jednostavnu stvar: prebaci se dok ti zivci nisu otisli


amen tome . OSX rulezzz
24.09.2010 | 13:49
cvitko je napisao:
Nego da usput pitam ovdje a da ne otvram novu temu, kako mogu preimenovati vise fajlova odjednom a da ne instaliram neki program? ziher je naka kombinacija tipki il šta


čekiraj:
www.publicspace.net/ABetterFinderRename/

pa se možda ipak odlučiš na instalaciju novog programa...
22.11.2010 | 22:43
sry sto se tek sad javljam(nisam odmah odgovorio pa sam skroz zaboravio), ali probao sam A Better Finder Rename i fakat je korisna stvar. Posluzit ce vise no dobro, samo mi je zao sto to nije fino rijeseno u OS X-u. Nadam se da ce Lion to imati. U svakom slucaju hvala na pomoci!!! Eto karma!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 57 minuta
  • Kloba: Na Bačvicama, sorry
  • Kloba: Sjećam se. Spavali su u onom hotelu na Žnjanu. I ja sam tamo noćio jednom. Jako dobar hotel. Ko jučer da je bilo. Kako je Laušević rekao "Godine prođe, dan nikako". :)
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

jura22, Kloba, Riba, Anonimci (329)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO