Kupnja novog MacBook-a
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja novog MacBook-a


30.08.2010 | 13:12
Evo 1.9. naručujem novi MacBook Pro 13'' Unibody (2,4 Ghz). Imam par pitanja pa ako mi molim Vas možete pomoći bio bi Vam jako zahvalan.

Dakle zanima me koje sve programe trebam dodatno instalirati kada dobijem "prazan" MacBook.

Zatim me zanima koji antivirusni program trebam instalirati.

Što se tiće Boot Campa. Ako instaliram Windows 7 odmah čim upalim i sredim novi OSX, hoće li mi taj Windows smetati što pri radu s OSX-om?

Evo to je za sada to. Prvi put prelazim na Mac tako da sam veliki Newbie što se tiće tog OS-a.

Unaprijed hvala

Pozz
30.08.2010 | 13:31
Bravo za novi komp. Očito nisi baš proučio(la) kaj je OSX i iz nastavka upita slutim da je osnovni kriterij odabira bio izgled kompa.
Naime, kad kupiš macbook pro, s njime ćeš dobiti POTPUNO funkcionalno računalo na kojem je sve već instalirano. Ni u kojem slučaju neće biti riječ o 'praznom' kompu.
A sad i ono najbitnije: antivirusni program ti za OSX ne treba. Kaj se tiče boot campa; jasno da ti neće smetati. Kakav bi to bio sistem da jedan guše drugog ili što već? Jasno, ako staviš gore prozore, onda imaš piceka kao i svi drugi koji je sklon virozama pa na njega metni neku zaštitu. Fala Bogu, ja sam na OSX toliko dugo da UOPĆE nemam pojma koji antivirusni programi postoje....
30.08.2010 | 13:47
Hehe malo smo se krivo skužili. Proučavam MacBook-ove već 3 mjeseca. Znaš što je OSX i znam da ću dobiti cijeli OS na njemu, ali mislim na programe tipa "office" na Windowsima. Oće mi trebati program za prženje poput "Nera".

Priznajem da je izgled bio jedan od čimbenika ali i performanse su mi isto važne... Pošto sam sada upisao prvu godinu građevine trebati će mi takvi programi.

+ bavim se DJingom pa će mi trebati nešto tipa "Nero Cover Designer"

Hvala
30.08.2010 | 14:48
Podršku za snimanje imaš u sistemu. U Aplikacijama postoji mapa koja se zove Utilities i u njoj Disk utility. S njime možeš snimati CD i DVD.
Jasno, ovo zvuči komplicirano pa onda desnim klikom na desktop možeš samo otvoriti novu mapu kao Burning folder. Sve u njega potrpaš kaj te zanima i onda samo klikneš Burn i on to snimi.
DJ-aš? Iz iTunesa također možeš snimiti CD (muzički ili data s mp.3 fajlovima)
Ako trebaš nešto više, posjeti www.opensourcemac.org/ Tu ima predivnog softa koji ne košta ništa.
A najbliže Neru je Toast titanium koji se plaća i koji osim snimanja omogućuje i konverzije svega i svačega u sve i svašta:blink:
Mnogo jednostavniji i po meni posve dovoljan je Burn sa open source stranice
A za cover designer nemam pojma, iskreno. MOžda netko drugi zna više, ja svoje cedeje i devedeje označavam crnim flomićem (0,3 debljina;) )
Postoji ArchiCAD za OSX, ali to je profesionalni soft koji je skup ko kuga, bojim se. Ali, OSX inače jako dobro stoji sa svim znanstvenim potrebama
30.08.2010 | 15:25
Dobijes operativni susta, dobijes iLife. U sistemi su alati za administraciju sustava... Multimedija je podrzana gotovo komplertna iTunes, DVD player, preglednik slika, PDF ...
Anti virusni program ti gotovo i ne treba za OSX, za WIn bi bilo dobro uzeti nekaj (mozda ako ides preko virtualnog stroja ni AV ti nebi trebao).
Win ne smeta jer ga gurnes na posebnu particiju. Biras koji je OS defaultni.
Od programa koje bi mozda instalirao je recimo:
-za przenje CD/DVD (mada i OSX podrzava)
-za zip, ara i ostale arhive
-za ripanje DVD-a
-za pretvaranje video formata
-Office ili iWork ili OpenOffice ili ...
-Acad preko WIN
Imas hrpetinu programa koji su vise ili manje dobra zamjena WIN pandanima
Inace, dobro bi bilo reci kaj sad koristis na kompu, pa da se preporuci alternativa
30.08.2010 | 15:43
Čestitke na odabiru - predivan stroj.
Toast Titanium ako se ne varam ima mogućnost izrade CD covera, nešto kao Nero Cover Designer na PC-u. Međutim i iTunes ima mogućnost izrade covera iz vlastitih playlista i to mi se čini vrlo zgodno.
Ako staviš Win 7 na drugu particiju, onda si tamo instaliraj AutoCad za Win platformu - najbezbolnije rješenje po meni.
Jedna opaska za kraj - čuvaj pržu k'o oči u glavi. Ako misliš puno pržiti svakako ti savjetujem kupnju vanjske pržilice - ove koje se ugrađuju u Macove i nisu baš neke kvalitete, ma što god tko tvrdio o tome. Iskusio na vlastitoj koži - 2 puta.
30.08.2010 | 16:00
Hvala Vam svima na odgovorima. Najkasnije 3.9. mi MacBook dolazi kući (Zadar). Onda ću odmah napraviti novu particiju, samo mi recite koliko je najbolje GB uzeti za Windows 7 particiju.

Hvala
30.08.2010 | 16:36
za windows 7 je najbolje ne uzeti particiju
30.08.2010 | 17:57


Ovisi o tome koliko toga misliš na Windowsima raditi, ali najmanje 20 GB.
31.08.2010 | 05:02
Na Windowsima mislim imati samo programe koji neće biti kompatibilni s OSX-om. Dakle programi za fakultet najviše.

Za sada Vam svima hvala jako puno, ovih dana kada doleti moj novi MacBook ću Vas još malo pilati

Sorry unaprid

Pozz
31.08.2010 | 10:38
Evo, moja particija za Windows XP je 34 GB, s tim što mi je na njoj AutoCAD i još nekoliko AutoDeskovih alata, MS Office 2007 (radi MS Accessa u kojem mi rade neki vlastiti alati), hrpa Microsoft .NET i C# s*anja koja traži interna business aplikacija, te na kraju ona sama. Sve jedan žderač diska veći od drugog. Preostalo je 8 GB slobodnih.

Da nema MS Officea i AutoDeskovog bloatwarea, bilo bi 20 GB slobodnih (!!).
31.08.2010 | 13:29
E super

Hvala smayoo i svi drugi na odgovorima.

Imam još jedno pitanjce. Pošto kupujem tako skupu stvarčicu želim imati i torbu u koju ću je i staviti. U Filexa, gdje ću ga i uzeti, imaju Tucano Folder za MBP i MB. Što vi kažete? Cijena je 200 kuna.
31.08.2010 | 16:24
Ja za svoj 15.4" imam Kensington Contour torbu (za preko ramena) i super mi je. Mislim da je koštala 200 i neku kunu, ali više se ne sjećam.
31.08.2010 | 17:10
U Čipoteci sam kupio za netbook "TnB" i inače je super, dosta pregrada i pretinaca za dodatke, samo kao da je rađena za MacBook 13" jer mi je za netbook malo prevelika, ali onda kad sam kupovao nisu imali drugih, malo manjih. Mislim da je bila nešto preko 200kn, moja preporuka. Ima i remen za rame.
01.09.2010 | 14:53
Evo ljudi malo prije sam naručio svoj novi MacBook Pro 13''

Uz njega ću free dobiti iPod Touch od 8 giga zbog akcije koja se sada odvija u hrv za studente i profesore...

Još sam si uzeo i ovaj skin od Tucana:
1264_0.jpg


Sve skupa me izašlo 9.913,80 kuna s PDV-om.
01.09.2010 | 21:01
Tako sam i ja uzeo. Samo bez iPoda touch, neg s 10% (falilo je para ). I baš ovaj skin. Super je i Macbook pro (nisam se danima odavajao od njega ), a i ovaj skin je fakat koristan. Staviš ga u to, i može s tobom bilo gdje i u pilo koju torbu. U svakom slucaju dobra kupnja!
02.09.2010 | 13:16
hehe znao sam da će tako biti Mislim na odvajanje od njega... hahaha

Evo sutra do 16 sati dolazi u Zadar meni YEAAAA
04.09.2010 | 16:16
Bok ljudi evo pišem s novog MBP-oa. Uglavnom imam jedno pitanje. Instalirao sam Windows 7 priko Boot Campa i sada me zanima kako da desnim klikom kliknem negdi preko ovog track pada? Zna li tko?
04.09.2010 | 17:29
System Preferences --> Trackpad
Uključi opciju 'Tap with two fingers for secondary click'

I to je to, klikneš s dva prsta istovremeno
04.09.2010 | 18:26
Ne. Čovjek pita kako da desno klikne u Windowsima.

Isto ovako kako ti je objasnio Papittovenga, samo što moraš tu funkciju uključiti preko bootcamp drivera. Imaš u trayu crni romb. Desni klik na njega pa "Boot Camp preferences". Tamo ima više tabova. Nađi miša i tamo će ti biti ovo isto podešenje.
05.09.2010 | 16:37
tnx probam to pa vam javim
09.09.2010 | 11:37
Smayoo došlo je do problema... Tek sam sada pokušao ovo za Trackpad napraviti i kada otvorim BootCamp Control Panel (Nema preferences) imam samo startup disk i keyboard... nema miša
09.09.2010 | 22:15
Nedobro. Primijeni standardne windowsaške radnje. Pokušaj ponovno instalirati bootcamp drivere, windowse, ovo, ono...
11.09.2010 | 17:00
Pozdrav svima!

Namjeravam ovaj mjesec kupiti novi MacBook. Inače, student sam i živim u Rijeci i kako vidim ovdje nude se neki popusti/pokloni za studente pa ako mi možete savjetovati gdje da obavim kupnju uz te pogodnosti.

Hvala!
11.09.2010 | 18:48
Akcija za studente gdje si uz Mac dobivao i iPod je koliko vidim završila 7. rujna... baci oko na www.keativni.hr , oni prodaju Macove u Rijeci i mogu ti odgovoriti na sva pitanja. Uostalom, neki od njih su i članovi uredništva ovdje.
11.09.2010 | 19:03
Ako Kreativni odjel nudi 10% nižu cijenu za studente ne bih dalje okolo tražio... Hvala Riba!
11.09.2010 | 22:29
Svojedobno (prije 3 godine) Kreativni nije mogao dobiti dodatnih 10% rabata za prodaju Maca studentu, učeniku ili nekom tko radi u prosvjeti, iako je Apcom istodobno nudio takav edukacijski popust. U međuvremenu se njihov status prema Appleu nešto promijenio pa se možda i o ovo promijenilo, ali to će jedino Davor znati točno odgovoriti.
12.09.2010 | 12:32
Riba je napisao:
Akcija za studente gdje si uz Mac dobivao i iPod je koliko vidim završila 7. rujna...

Ako sam dobro vidio od 8. rujna je u istylu nova akcija - 15% za cash (macbook i macbook pro 13)
Pozdrav
12.09.2010 | 16:02
t_burgund je napisao:

Ako sam dobro vidio od 8. rujna je u istylu nova akcija - 15% za cash (macbook i macbook pro 13)
Pozdrav


Gdje si to vidio? Kopam po netu, po njihovoj stranici i ne mogu naći...


EDIT: Jedino ako misliš -10% za studente i -5% za gotovinsko plaćanje... Bilo bi super kada bi zbrojili te popute! ALI, moj fax nije podržan sa 10% popusta nego sa samo 5% tako ako bi mi uvažili još i popust na gotovinu opet dođem na -10% što također nije loše.
800 kn nije za baciti!...pogotovo studentu na roditeljskoj sisi...
12.09.2010 | 19:12
Samo da napomonem. Popust od 5% to baš i nije. To je više fora malo za zeznut ljude reko bi Tih 5% popusta već je uključeno u cijenu koja se nalazi na netu. Jedino ako plačaš kraticom il rate (šta već) dignu ti cijenu 5%. Tako da ništa od toga. Jedino je isplativo ovih 10%, a ako ti se fakultet ne nalazi na listi, možeš kupiti bez beda s frendovom x-icom il indexom koji je na nekom od navedenih fakulteta. Nebi trebao imat nikakvu frku s tim. Jedino što je po meni blesavo je ta lista koja nema smisla. Ionako mozeš kupit prek frenda. I kojim kriterijima su odabirani ti fakulteti? Koliko vidim po nekoj procjeni to su fakulteti gdje se više koriste računala, To mi je krajnje glupo i diskriminirajuće. Pa živimo u informatičkom društvu. Zašto nebi koristio neki student medicine il učiteljskog fakulteta jednako intenzivno kao onaj npr. na pravnom fakultetu?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 37 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Gjuroo, Riba, Anonimci (479)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO