MacBook Pro 13" 2.66GHz ili Acer Aspire 8943G etc.
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacBook Pro 13" 2.66GHz ili Acer Aspire 8943G etc.


19.06.2010 | 17:37
Poštovani,

Imam 23 god, završio sam umjetničku školu i sad se bavim grafičkim dizajnom (ima već par godina). Napokon sam došao u priliku da si uzmem neko jace racunalo za obradu slika i videa. Dakle, ja sam iz Splita, a oba se kompjutora naručuju iz Zagreba tako da zapravo ovo sta vidin na netu je jedino iskustvo koje mogu imati prije same kupnje. Zamolio bih pomoc osoba koje se vec duze vrijeme bave grafickim dizajnom da mi pomognu oko rjesenja te dileme, jer ne zelim zabrljat u odabiru posto nisu mali novci u igri - ipak je tu rijec od 13.000 kn.

-------------

ovo su specifikacije od MacBook Pro-a 13" 2.66 GHz:


a ovo za Acer Aspire 8943G-728G128TBn:


detaljnije specifikacije mozete naci ovdje:
http://www.arhiteh.hr/shop/index.php?main_page=product_info&cPath=1_102_234&products_id=5564


(ako koga zanima, ovdje je review al ne engl.
http://www.notebookcheck.net/Review-Acer-Aspire-8943G-Notebook.31260.0.html

--------------

Pomozite! :/

Unaprijed hvala svima
19.06.2010 | 19:34
Pozdrav, evo ukratko mog misljenja...

Posto si se vec odlucio na vecu investiciju, moja preporuka bi ti bila skupiti jos 1k kuna i uzet Macbook pro 15 koji je po mom misljenju u usporedbi s ova dva više "best buy"
19.06.2010 | 19:39
Ja se ne bavim dizajnom pa ti moj savjet nije relevantan, vjerojatno. Ovako, iz tupog kuta, ako sve svedeš na golu usporedbu specifikacije hardvera, mislim da MacBook nema šanse pred Acerom. Druga je stvar što od tog hardvera tebi zaista treba (a to će ti znati reći oni koji rade tvoj posao).

U svakom slučaju, ovdje ćeš teško naći više od jedne-dvije osobe koje bi ti preporučile da uzmeš Acer. Ne zato što je loš. Nego zato što je Mac dobar.

Tebi najveći minus kod MBP može biti (pre?)mali ekran - 13,3" naspram gotovo 19" na Aceru.

Ja mogu samo ponoviti ono što sam već puno puta tu napisao - najvrijednije na Macu jest Mac OS X - to je pravi productivity booster. Koristim Mac za posao već godinu i pol dana i procjenjujem da mi je uštedio barem 300 sati u tih godinu i pol dana. 300 sati koje nisam potrošio na za****nciju oko windowsa i drivera koji ne rade ili ne rade kako treba, blokiranja, restartanja, gnjavaže s virusima i antivirusima...

Vidim da ti s Acerom dolazi Windows 7. Po onom što sam imao prilike vidjeti, čini se dosta boljim od XP (o Visti da i ne govorimo), ali još uvijek daleko od Mac OS X.
19.06.2010 | 20:23
Da se baviš nečim drugim, još bismo i raspravljali, ali meni je danas teško naći dizajnera, grafičara ili ilustratora, a da nije na Macu. Valjda je u našoj branši odnos broja korisnika Mac - PC suprotan od onog ukupnog tržišnog. Dio priče je u svakako i u tome što ljudi koji vole lijepo teško mogu pored Maca izabrati ružnu PC kanturinu, ali zapravo pravi razlog je Mac OS X. Kvaka je u tome što dizajneri nisu neophodno high-tech geekovi i system admini, njima treba alat za kreaciju, a ne računalo gdje će dobar dio vremena provesti u tome da ono ispravno radi.

Ako zaista, ali zaista trebaš prijenosnik, onda uštedi još koju kunu i kupi MacBook Pro 15" i na miru si. Upravo je on najpopularniji notebook među dizajnerima.

Ako bi kupio notebook, ali će on zapravo 95% vremena biti na istoj lokaciji, onda radije za istu lovu kupi iMac 27" i radi kao Gospodin Dizajner.

Osobno, Windowse više nikada ne bih razmatrao ako bih vidio da mogu skupiti novac za Mac.
19.06.2010 | 21:28
@croalpha

Dobrodošao.
Ja se bavim ovim poslom koji opisuješ, i slicnim poslovima koje ne spominješ. Do sada sam koristio u radu 24" iMac aluminijski (prva generacija), G4 MacMini sam koristio samo u trenutcima kada sam u rijeci i treba obaviti nepredviđeno manji posao, i sada već godinu dana radim na 15" unibody MacBook prou.

Moji su dojmovi sljedeći:

13" ekran ti nije dovoljan za rad niti dimenzijama niti kvalitetom ekrana. 15 inchna verzija je bolja no za grafički dizajn (dakle govorimo o printu) nije dovoljan. No u tom smislu neznam za laptop koji ima ekran koji jest dovoljan. Možda mat model 17" macbook pro stroja jest - no to nisam vidio pa neznam.
Ekran na iMac 24" (tada) a 27" sada jest dovoljan i razlika između tog ekrana i ovoga na laptopu je više nego očita.
Mislim da bi trebao ionako nabaviti neki IPS matrični stolni ekran u tom smislu, pa ti sam ekran na laptopu utoliko nije presudan. A ovaj koji mbp ima nije loš.

Hardwer je dostatan za razumna očekivanja rada sa videom. Ja sam montirao i HD video na mbp 15" (no nije riječ o osobito zahtjevnim renderima) i iskustvo je bilo vrlo glatko. Za ugodniji rad nabavi brz externi disk sa FW800 portom i na njemu drži sav scratch i svu sirovinu.

Mac mini (čak i prastari G4) može raditi nekakve plakate i letke, kao i kraće knjige ako nisi osobito nestrpljiv, vrlo ugodno.
Ovdje naglašavam da poslove neće obavljati brzo, no obavljati će ih stabilno. (meni ništa nije trokiralo u radu a radili su istovremeno illustrator indesign i photoshop). Na macminiju nebih preporučio nikakav video rad (neznam kako je sa ovim skroz novima).

I sad apple hardware dojmovi:
multitouch = genijalan ... uopće ti neće trebati miš (ja koristim dodatno wacom tablet za crtanje) pa čak ni za rad s krivuljama i sličnim.

Laptop je lagan, tanak i to je ako si u pokretu izvrsno.
Baterija traje dosta dulje od baterija koje sam vidio na non apple lapopima također važno ako si u pokretu.
Zvučnici su bolji od većeg broja zvučnika koje čujem na drugim laptopima (naravno govorimo o laptop zvučnicima pa ne očekuj čuda).

I ovaj tvoj 13" i moj 15" mbp imaju dvije grafičke kartice (laički jaču i slabiju) i ja nikad nisam imao potrebu za ovom jačom ... čak ni u radu sa videom. No ovisno o tome što konkreno radiš znaj da imaš opciju raditi i sa ovom jačom.

Adapter za struju je lijep, malen i lagan, megsafe je super zaštita od oštečenja laptopa "zbog ljudskog faktora" ... ali je nepotrebno preskup. A nije posebno otporan na kvarove.

I tu dolazimo do dijelova (perfirenih ili internih); kvare se, normalno kao i non apple hw ... a nisu ništa dugotrajniji. Dapače dobiti ćeš računalo sa kraćom garancijom.
Macmini iz powermac apple faze se pak nije kvario, uopće ... no ta su vremena prošla ... sad se više bavimo iPadovima, iPodovima, iPhonovima etc.

Poznato je da se dosta kvare pržilice (meni se desilo), koliko pamtim s foruma zna se deisiti i kvar na grafičkim-a, te također na ekranima (ostali nadopunite ako sam nešto zaboravio).

I na kraju šlag - software!!!

Ovo je razlog zašto po meni vrijedi kupiti mac. OS je po meni najbolji OS za ovu i mnoge druge namjene (radio sam sa XPom, VIstom, nisam sa 7icom, radio sam sa Ubuntu, Suse i Debian linuxom) i iako su mi linuxi izrazito zanimljivi za korištenje i učenje upravo je ova domena koju spominješ rupa koju oni nikako ne zadovoljavaju ... nije problem sa samim OS-om već što nema adkvatne zamjene softwera kao što su Adobe proizvodi.
win priću predopostavljam znaš.
Rad sa adobe softom (osim sa flashom) je puno bolji na macu nego na windowsima, stabilnije, se radi, sučelje istih programa je (meni) bolje riješeno za OSX nego za MS ...
Dosta apple softwera koji dolazi za OS-om mi je super (ne govorim o iLifeu). Final cut studio je jeftin i izvstan za rad s videom (jefint u usporedbi s alternativama).
Na netu možeš naći goimel freewarea, donation ware-a i jeftinog softwera za kojekakve namjene .... meni je uvijek bilo lakše naći soft koji trebam za mac nego za win iako nesumnjivo ima više softa za win ... (lakše je naći dobar soft za mac).

Zaključak .... kad bi mac os mogao (kvalitetno) vrititi na non apple hardwareu ... to bi mi bio izbor.
Što se samog os-a tiće toliko fino radi da nekad malo i fali nesto za podesavanje ... ono čisto za gušt.

E sad odluka ti ovisi više o tvojim željama i ukusu nego o nećem drugo ... ima ljudi kojima je Mac OS nelogičan itd ... u svakom slučaju to je komp kao svaki drugi ... ne očekuj čuda samo je logika drugačija od one koju poznaješ na Windowsima. Što ne znači da je teško ovu logiku shvatiti.

Ja bih preporučio da probaš uživo prije nego kupiš.
ovo što davor kaže je istina ... u ovoj struci je zaista jako puno ljudi koji koriste macove pa i to valjda nešto govori.
19.06.2010 | 22:28
Ecvis, samo jedan ispravak - između ova dva modela, garancija traje jednako dugo - godinu dana.
19.06.2010 | 23:38
Eto ... u tom slučaju, moj propust.
HP koji sam kupil pred jedno 3 godine ... je imao 2 godine ... doduse to mu je bila jedina kvaliteta
20.06.2010 | 00:07
Je... Jaka stvar, 2 godine garancije. I onda ti se pokvari pa čekaš 2 mjeseca da to ga poprave. Samo čekam kad će se netko sjetiti uvesti obavezne "redovne servise" kao kod auta pa da mogu derati na tome. Onda će najednom davati i 800 godina garancije, kad na svakoj zarađuju...
20.06.2010 | 01:41
Pa moje iskustvo (ventex) je bilo da je popravak trajao nekih 4 dana, i to zato jer je bila neka guzva u to vrijeme pa su se još i ispricali. Nisam tako promptan servis imao sa Powercomom.
20.06.2010 | 10:23
Da, što se toga tiče, Ventex zaista visoko kotira. Ali neke stvari oni ne servisiraju, zbog politike uvoznika. Npr. Toshiba se sva servisira u Zagrebu, na Jankomiru. Ja sam sa svojom nekadašnjom bio superzadovoljan i nikad mi nije trebao servis, ali recimo ženina službena je išla tamo n puta, nikad nije trajalo kraće od 3 tjedna, i nikad nisu riješili problem.

S druge strane, na MBP mi se pokvario HDD na samom početku (nakon tjedan-dva) i Powercom se pokazao vrlo susretljiv (no vjerojatno mogu tu i Davoru puno zahvaliti, odnosno ne vjerujem da je redovna procedura tako fleksibilna).
20.06.2010 | 10:34
croalpha je napisao:
Postovani, Imam 23 god, zavrsio sam umjetnicku skolu i sad se bavim grafickim dizajnom (ima vec par godina). Napokon sam dosao u priliku da si uzmem neko jace racunalo za obradu slika i videa. Dakle, ja sam iz Splita, a oba se kompjutora narucuju iz Zagreba tako da zapravo ovo sta vidin na netu je jedino iskustvo koje mogu imati prije same kupnje. Zamolio bih pomoc osoba koje se vec duze vrijeme bave grafickim dizajnom da mi pomognu oko rjesenja te dileme, jer ne zelim zabrljat u odabiru posto nisu mali novci u igri - ipak je tu rijec od 13.000 kn.


Ako te zanima PC svijet, prvi izbor za mnoge ostaje : T60p. Zadnji model koji je u svijetu prenosnika imao pravu IPS matricu (Flexview) koja je slikom i danas nedostizna za vecinu top modela - neovisno o platformi prenosnika. Dual core koji je sasvim dostatan za vecinu poslova a redovito (ovisno o modelu T60p) uz Fire grafiku. Pitas li bilo kojeg servisera kojem na stol dolaze prenosnici, svejedno s koje strane bare, svatko ce ti potvrditi da ne postoji robusniji i kvalitetniji laptop. Posebno ima reputaciju po tome sto ga gotovo nikad nema u servisu! Mnogi ga zbog slicne namjene i danas kupuju. Uz eventualno - po potrebi - simbolicnu investiciju novih baterija. Stroj koji jako tesko mijenja vlasnike, a to neces imati teskocu provjeriti pretrazivanjem njegove reputacije. I danas mnogim fotografima/graficarima prvi izbor. Da, do sad si zakljucio da se vise ne proizvodi. Ali srecom i dalje ih se moze naci super ocuvanih ili cak (samo ponekad) neotpakiranih. Ako pogledas danasnju cijenu, vidis da imas kupovinu koja se vise cini kao poklon nego kupovina. Ostatak novca mirno spremis za neke druge troskove.


Drugi izbor (kvalitetom ekrana) vrlo slican 'donatorskom' MacBook Pro strukturom Apple modela i partnerstvom : Sony Vaio AW. Do danas mi je zao, kad mu je vec partnerski dostupan Sony nadomak ruke; zasto MacBook Pro-u nije stavio isti numericki dodatak i ispravo jedini minus koji 17" nepotrebno trpi a gabaritima bez greska moze ostvariti? Numerika je de facto "transportni" standard u toliko profesionalnog Mac softvera, da je jednostavno odurno prikljucivati nekakve besmislene USB dodatke ili dodatne tipkalice. Takodjer se vise ne proizvodi. To je nazalost cijena malih i beskompromisnijih modela koji se ne desavaju cesto. Samo ovaj Sony svojih 18" - za razliku od vecine gamerskih PC modela - doista koristi 100% u sluzbi grafike i onoga sto trazis. Ekran i kvaliteta stepenicu iznad ostalih. Ovaj Sony je za vrijeme proizvodnje, donekle stekao reputaciju kao zamjenskog T60p nasljednika.

Ako se cudis zasto inzistiram na ovim ebay modelima pored toliko novih modela na trzistu? Nazalost zato sto se ovakva kvaliteta ekrana vrlo rijetko pojavljuje na trzistu. Kad sjednes za ove modele, kao da si pokraden kvalitetom slike kad ih usporedis sa vecinom danasnje ponude.

Acer kojeg si spomenuo je usporedbom nazalost nedorastao Apple prenosnicima. Istina, u ovakvim gamerskim izdanjima ne zeli riskirati kvalitetom izrade, ali unutrasnjost je ono sto placa cijenu vremenom. Acer u EU mahom cilja ne ekonomske modele i zbog toga trpi kvaliteta izrade. Na vecini modela sarke prve placaju cijenu, a opcenito, ostatak nije bas reputacijom na visini zadatka. Ima Acer solidnijih modela, ali morat ces ih puno vise platiti. Ako bi gledao na novi PC prenosnik, moja preporuka zbog cjeline (ekran/grafika...) bi bio HP. Ionako kontinuirano odrzava nekolicinu modela u tvom fahu, uz prilican broj ozbiljnijih 17" modela. U kombinaciji snage/kvalitete i cijene HP je pri samom vrhu kao izbor.

MacBook Pro nikako ispod 15" jer to jednostavno vise nije u sluzbi onoga za sto si pitao. Ako si PC stranac, ili startas od nule, OS X cete svakako ugodnije uvesti u posao. Jedino ti ostaje da mozda revidiras odluku, i mora li biti bas iskljucivo prenosnik? U oba slucaja mozes ostvariti raskosniji rad za iste novce. No to su ti vec ostali spomenuli. Da ne spominjem da ozbiljnije bacis oko na oglasnik Jabucnjaka i dodatno usporedis cijene/modele. Malo educiraj odluku dodatnim pitanjima i promisljanju potreba.

Sretno sto god odlucis.
20.06.2010 | 10:37
@smayoo
Ma upravo "to" je nekako i moja poanta, (sudeći po tome da imamo različita iskustva sa apple i non-apple, servisom, trajnosti itd.) da nema neke bitne razlike u hardveru apple-a i ostalog hardweraja, osim industrijskog dizajna, i inovacija poput multi toucha, a ipak postoji razlika u cijeni.
S druge strane postoji vrlo očita razlika u softweru. Tako da se svodi stvarno na stvar ukusa, i potrebe. Skoro sve se može raditi s obje platforme samo na nešto drugačiji naćin.
20.06.2010 | 22:33
Hvala vam svima na pomoći! Pregledavanjem jabučnjaka, odlučio sam ipak odustati od macbook pro-a i uzeti Sony VAIO VPCF11Z1E/BI jer iako se bavim grafičkim dizajnom (pretežno naslovnice za knjige), važna mi je snaga u pokretljivosti.

Ovo su mu specifikacije:
16.4", VAIO Display Premium, 1920 x 1080, Intel Core i7-720QM 2,8 GHz, 8 GB DDR3 SDRAM, 1333 MHz, 500 GB Serial ATA, 5400 rpm

Os ću zamjeniti Mac OS X-om u najnovijoj verziji (Hackintosh) jer ipak preferiram taj OS od Windowsa. Prije sam već radio na njemu i jako mi se dopao, ponajviše zbog jednostavnosti rukovanja (instaliranja i uklanjanja programa) i to što je više otporan na viruse.



Hvala vam svima od srca još jednom!
20.06.2010 | 23:01
Uh raditi ozbiljan posao na hackintoshu? IMO jako losa solucija.
20.06.2010 | 23:24
Čovjek je vjerojatno još uvijek u fazi kad pati od viška vremena i manjka novca.
20.06.2010 | 23:35
Ako misliš raditi profesionalno, u startu radiš nešto protuzakonito i kada ti uleti kontrola računaj na minimalno 8,000 kn kazne. Ovih dana je po Rijeci bila akcija i gomila ilegalaca je "pala", najviše po tiskarama, dizajnerskim studijima i fotografskim radnjama.

Upravo i da kupiš legalno Mac OS X nemaš ga pravo instalirati na PC - jednako je ilegalno.

O tome da te strah svakog patcha OS-a jer se nešto može polomiti da ne pričam. Naravno, nećeš moći dobiti niti službeni support za Adobe ako radiš na ilegalnom sistemu. Osim ako i Adobe ne misliš koristiti ilegalno, a to baš nije lijepo i pošteno za jednog dizajnera koji radi naslovnice knjiga i misli naplaćivati svoj rad.

Tu su onda i druge komplikacije tipa: "Sve radi super, samo....", a nitko ti ne može pomoći jer imaš nepodržan hardver.

Ukratko, ako kupuješ Sony, radi na Windowsima - i radi legalno, to je na kraju krajeva jedino i fer spram svih drugih u branši koji normalno i pošteno kupuju svoje alate za posao.
20.06.2010 | 23:44
@dpasaric

Hvala na uputama i ispravljenom komentaru. =) Ma kužiš, uzel bi si Mac-a, al mi je za trenutnu financijsku situaciju u kojoj se nalazim, bolje potrošiti na tog Sonyija nego na MacBook Pro 13inch (Inace taj Sony je nekih 1000kn skuplji od vec navedenog mac-a).
Trebam pocet s radom jos iduci tjedan, tako da nemam vremena za skupljanje novca za neku bolju konfu mac-a. Eh da bar nemamo taj glupi PDV, ko amerikanci pa da možemo nabavljati Apple računala po realnim cijenama.
20.06.2010 | 23:51
Sretno!

Nemoj samo ovdje kukati kada ti nešto rikne na OS X-u na Hackintoshu! IMHO, takve situacije su vrijednije od par tisuća kuna uštede.
21.06.2010 | 00:36
Ja bih na tvom mjestu radije, kupio polovni MacBook pro.
Značajno su jeftniji, a moja iskustva kupnje polovnih su više nego dobra.
Izvrtiš hardware test sa install dvd-a. Sjedneš mu na kičmu sa zahtjevnijim radnjama, isprobaš jel prži, čita, diskove, isprobaš sve portove, svuk itd ... i to je to.

I onda na kraju imaš legalan stroj, koji radi stabilno, a ne sklepotinu od hacka. Ili kupi VAIO i win 7 ... to je sasvim ok OS koliko čujem.

tvoja opcija je nekako najmanje ok ... meni se čini
21.06.2010 | 04:48
Donio sam odluku - uzimam taj Sony i koristit ću predinstalirani Windows 7. A za sve one (skeptike= koji imaju pomalo vremena, preporučam da pročitate ovaj review od čovjeka koji koristi oba operativna sustava i Mac i Windows (naravno, na pripadajučem hardweru) od samih početaka. I zašto se na kraju odlučio ipak za Windows 7, preko Mac OS X-a.

Pozdrab
21.06.2010 | 10:28
koji review?
21.06.2010 | 10:48
Mislim da ti je to ipak bolja odluka od rješenja "pol miš - pol 'tić" .

Mene isto zanima review, iako znam da ima dosta korisnika koji su probali Mac OS X i nije im se dopao te smatraju da je Windows 7 bolji. De gustibus...
21.06.2010 | 10:53
ecvis17 je napisao:
koji review?

http://www.betanews.com/joewilcox/article/Why-I-chose-Windows-7-over-Snow-Leopard-and-you-should-too/1253136981


ovaj ovdje. sorry ako sam zaboravio ostaviti link na prijašnjem komentaru

Evo još malo po netu pretražujem za neke stvari što sam pročitao pa ih naknadno dodam u ovom komentaru:

U čemu prednjači Windows Live Essentials 4 u odnosu na iLife -
http://news.softpedia.com/news/Windows-Live-Essentials-Wave-4-vs-iLife-144008.shtml
21.06.2010 | 10:54
@ Croalpha
Zasto si odabrao LAPTOP, mozda si objasnio, ali nisam bas citao prethodne postove.
Zasto si pitao za savjete iz prve ruke kad si na kraju nasao "neki" rivju u kojem je pisalo ono sto si ti zapravo i trazio - da je bolje raditi dizajn na PCu.
Ja se bavim dizajnom gotovo 15 godina i znam da to na PCu nikad nije islo, bez problema

Mozda je danas drugacije.

P.S. Od proslog tjedna koristim 27" iMac (prije je bio 24") i mislim da je to ultimate stroj za dizajn.
21.06.2010 | 11:17
croalpha je napisao:


Evo još malo po netu pretražujem za neke stvari što sam pročitao pa ih naknadno dodam u ovom komentaru:

U čemu prednjači Windows Live Essentials 4 u odnosu na iLife -
http://news.softpedia.com/news/Windows-Live-Essentials-Wave-4-vs-iLife-144008.shtml


Hajde, recimo da je to istina. Dio koji je meni očito izmaknuo pažnji je KAKVE VEZE ima iLife s projektom koji si ti naumio napraviti, ako sam dobro shvatio, koristeći Adobe CS 3,4 ili 505 suite?

Bez uvrede, ali pitao si za savjet, a ubio si se da nađeš na netu ono kaj si zamislil. Ako mene pitaš, savjet s polovnim laptopom je najbolji. Za pola novaca dobivaš stroj koji je još uvijek vrlo upotrebljiv i koji će te dobro služiti još godinama. Da, godinama. Kad kupiš Apple, onda ga možeš koristiti nekoliko godina bez problema. Evo, komp s kojeg ovo radim je powerbook G4 koji je star skoro šest godina. I još uvijek je to POSVE upotrebljiva mašina (ne za video, ali za ono kaj ja trebam jest).
Za windowse te budem pital samo jednu stvar: kako se braniš od virusa i kojekakvih sranja s neta? Koliko to košta? I koji je užitak čekati da ti svaki mail (dolazni ili odlazni) prvo provjeri a tek onda dopusti da ode ili radiš s njim?
21.06.2010 | 11:20
U pravu si, već sam odgovorio. I ja se bavim dizajnom ne doduše toliko dugo, al bavim se njime i radio sam na obje platforme. I obje su super - jedina stvar koja me privlači kod Mac OS X-a je jednostavnost instaliranja/deinstaliranaj aplikacija, te navodna veća otpornost na viruse, a pošto su mi savjetovali da si ne uzmem 13" macbook pro već da si šparam još koju tisućicu i tako si nabavim low-end macbook pro od 15", shvatio sam da mi to i nije toliko o glavu. Ne mogu financijski izdvojiti više od 13.000 kn za laptop, a i da mogu, opet bi me grizlo vjerovatno zašto nisam odabrao bolju konfiguraciju, bez obzira koliko macbook sam kao takav izgledao perfekcionistički, ni taj sony nije ni malo loš. + ekran mu je odlične kvalitete i to u nativnoj rezoluciji od 1920 x 1080 umjesto 1680 x 1050 na macbook pro-u. A da ne govorim o svim mogućim i nemogućim portovima..... evo ovdje i kratki review:

http://www.techradar.com/reviews/pc-mac/laptops-portable-pcs/laptops-and-netbooks/sony-vaio-vpcf11z1e-bi-686582/review


Upravo jučer su postavili i njegovog nasljednika VPCF12Z1E/BI, pa ukoliko dođe ta verzija kod nas, definitivno uzimam.

--------------

Pošto sam još dosta razbacan po hrvatskoj i radim više pro-bono za izdavačku kuću, još neko vrijeme ću ostati na Windowsima. Kad se jednom "smirim", uzet ću si iMac od 27" preko velike bare heheh
21.06.2010 | 11:27
@ Djuro genijalac

Sjetio sam se tog članka, kad sam čitao onaj prethodni gdje je čovjek spomenio iLife kao jedini razlog koji ga je kočio u odluci prelaska na Windowse, jer je mislio kako Windowsi nemaju utoliku dobro alternativu. No to se sada uvelike promijenilo/će se promijniti dolaskom WLM 4 sredinom/krajem sedmog mjeseca.

A što se tiče Windowsa, koristim Kaspersky i plaćam ga cirka 500 kn godišnje, naravno ako imaš genuine Windows možeš si skinuti i Microsoft Security Essentials for free, ali ja ga ne koristim pošto surfam dosta vremena po "nesigurnim sajtovima". Koristim g-mail i hotmail, te ne znam zapravo o kakvom skeniranju misliš - sve se normalno otvara pod dva klika
21.06.2010 | 11:31
Mac Book na kojem sam radio pola godine je bio Mac Book White late 2008. Nakon kupnje u iStoru, iste večeri mi je pregorio MagSafe (sam od sebe, počeo je dim sukljati iz njega),a na servisu su mi rekli kako je to učestala stvar kod macbook-ova te da nisam jedini haha, pa sam morao ići sutradan u Samobor odnjet ga na zamjenu. =='
21.06.2010 | 16:08
Croalpha, odlučio si što si odlučio i nema potrebe da se opravdavaš. Važno je da si sa svojom odlukom sretan i zadovoljan. Nema smisla da na silu pristaješ na išta na što te drugi nagovaraju, ako sam nisi u to siguran, pa makar to bilo i ono što ti mi svi ovdje predlažemo. Doći će vrijeme da prijeđeš na Mac i tad ćeš to učiniti rado i bez razmišljanja, makar platio više za deklarativno slabiji hardware. Baš kao i mi. Sada još nije vrijeme za to.
21.06.2010 | 16:46
@djuro, pa naravno da će prokopati interet za informacijama, ja bih to isto učinio. Za informacije o macu otišao bih na mac related sjat pitati ljude koji te strojeve koriste, a za win7 bi otiša nekud drugo pitati ljude koji to koriste.

@croalpha
Izbor na kraju cijele balade po meni nije ispravan za posao koji si opisao, jer je to malen ekran i neznam kako tocno mislis sa njime raditi. To je vise stroj za na brzinu obaviti neke sitnice ne za ozbiljan rad. I da veca rezolucija nije uvijek bolje riješenje, ja sam recimo imao HP od 15" i s većom rezoluicijom od ove na mbp-u i ekran je bio značajno lošiji.

A win7 puno ljudi hvali ... pa valjda je onda ok ... morat cu i ja to moalo vidjeti.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 43 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

BigMac, jura22, tino1, Anonimci (565)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO