Emulator na macu! par pocetnickih pitanja :D
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Emulator na macu! par pocetnickih pitanja :D


25.03.2010 | 20:34
Pozdrav sima

Od danas sam postao sretni vlasnik iMac-a (stize iz Austrije krajem tjedna) pa s obzirom da nisam do sada koristio mac, zelim da se uz vasu pomoc informiram i odlucim o izboru emulatora. S obzirom da nemam bas puno iskustva sta je sve od software-a koji koristim kombatibilno s macom i u kojoj inacici, zelim da se osiguram da cu moci imati uobicajen pristup svojim aplikacijama i na macu. U poslu koristim Quark, In-design, Corel, Illustrator, Photoshop, Dreamweaver i Flash. Nekada davno sam koristio vmware na pc compu za bootanje linuxa, pa ga pomalo i poznam. Emulator koji bi koristio mora biti stabilan, i zelim da mi ne dize windows preko zaslona, nego samo da mi omoguci da pokrenem win aplikacije.
Toliko od mene, i hvala ))
25.03.2010 | 21:46
Ima tu dosta ekipe koja se služi takvim alatima pa će znati i bolje od mene, no, osim Corela, mislim da ti je sve ostalo normalno dostupno na Macu.

Ako baš trebaš emulator (ja ga trebam zbog AutoCADa), imaš tri koja zadovoljavaju tvoje kriterije. Parallels, VMware i VirtualBox. Prva dva se plaćaju, a treći je besplatan. Ja sam bio kupio Parallels 4, trenutno je aktualna petica, ali u međuvremenu sam probao VirtualBox i prilično sam siguran da ću se prebaciti na njega, tj. da neću kupovati Parallels 5. Zamjerili su mi se jer imaju užasno izbirokratiziranu tehničku podršku, a i pomalo su indolentni. VMware nisam koristio.

Prva dva imaju 30-dnevni probni period. Moj ti je savjet da iskušaš sva tri pa odlučiš da li ti oni koji se plaćaju zaista daju neku bitnu vrijednost koju VirtualBox nema. Ako ne - uštedi novac...
25.03.2010 | 21:54
Hvala ti smayoo na zaista brzom odgovoru . Dok sam koristio vmware na pc-u, on je imao opciju da prikaze os u prozoru ili da ga rasiris u full screen. Kad kliknem u prozor, onda sam u linuxu i samo njega mogu koristiti, a kad kliknem u win, onda je iskljucivo on tu. Cini mi se da sam negdje na netu vidio pokrenute win aplikacije na macu, ali ne u prozoru, nego kao da su sastavni dio mac os-a, pa me zanima da li je to moguce, jer zaista nisam nikada niti koristio mac, niti vidio to uzivo.
25.03.2010 | 22:25
I VMware i Parallels imaju "Coherence mode" (tako se zove u jednom od njih, ne sjecam se u kojem), u kojem sve prozore iz Windowsa pretvori u "Mac prozore" U biti samo makne desktop od Windowsa. Mislim da je Parallels malo bolji po tom pitanju, jer cak dopusta Copy/Paste izmedu Mac i Windows aplikacija. Nisam siguran ima li VMware to. U svakom slucaju probaj sve tri solucije
25.03.2010 | 22:43
Sve to sto si nabrojao postoji na Macu tako da nema potrebe za virtualizacijom. Mislim da je jedino Corel zaglavio sa starom verzijom ali sve od Adobea dolazi istovremeno i za win i za osx.
25.03.2010 | 22:45
Wmvare Fusion to zove unity mode, i da razlikuje se od full screen moda po tome sto nema desktopa.
No za programe koje koristis to nije neko rijsenje.

Dapace macovi briljiraju upravo u radu sa navednim programima (ne i corelu kako cujem - no ne koristim pa neznam). (ne samo u radu sa takvima ali ... you get the point)o
Ja koristim svakodnevno Illustrator i Photoshop, a redovno i InDesign, flash manje u zadnje vrijeme. TO su mi neki od osnovnih alata. Dreamweawer radi normalno kao i Flash ... Acrobat ...

Sve u svemu ... preći na mac a vrtiti ovakve zvijeri od applikacija u virtualki ... skoro pa nema nikakvog smisla ... osobito ako je istina to što mi se čini da su ti to osnovni alati.

E da ... i mac verzije tih programa proizvode identične datoteke kao i ti programi na MS ... tako da s kompatibilnoscu nemas brige. .indd je .indd pa koji god OS da koristis. (fontovi su pak druga stvar)
26.03.2010 | 03:01
Emulator samo za Corel, ostalo super radi na Macu. A i Corel, dugoročno je bolje zamijeniti ga Illustratorom, previše su ga zatvorili i pomalo gubi ključne prednosti...
26.03.2010 | 10:27
Hvala vam svima na odgovorima. Ovdje covjek zaista ima osjecaj solidarnosti .
Jasno mi je da virtualka (iskustvo sa pc-a) sporije vrti od osnovnog os-a, kao i razlozi zbog kojih je to tako. Mnogo puta sam se susretao s macom, i cak radio u jednoj inozemnoj firmi gdje su bili zastupljeni vecim dijelom od pc-a, ali zaista nikada nisam imao potrebu sjesti (osim jednom, kada sam skontao da nema desni klik), pa mi se to nije dopalo. Priznat cu da mi se macovi jednostavno nisu svidjali.
Stvar je u tome da sam u jesen prosle godine, radeci prelom jednog casopisa ubacivao clanak o najavi novog iMac-a, i procitavsi karakteristike te masine pozelio da je imam. Posebice mi se svidjeo 27' monitor i komocija prilikom preloma. Malo sam proguglao i naletio na ovaj site i jedan gdje pljuju dobavljace u HR, pa sam odlucio da isti kupim vani. Takodje sam vidio da kaska u inacicama nekih programa, u odnosu na pc. Znam takodje da je mac svojevremeno bio neprikosnoven za quark, koji koristim jos iz 90'-tih, odnosno da je bio daleko bolji comp za DTP.
Corel mi nije primaran alat i ja ustvari koristim illustrator. Mnogo problema kod printanja u PDF svega sto ste u quark ubacili iz corela, a da ste pri tom koristili neke od corelovih efekata. Ja znam za te probleme, ali dosta pripreme stigne upravo u *.cdr formatu, i upravo sa glupim shadowom ili lensom ili sta ti ja znam, jer ljudi ovdje uglavnom manje koriste illustrator.
win kao win mi se nikada nije posebice dopadao, i od svih mogucih neprijatnosti koje se mogu nabrojati na njemu, mislim da sam iskusio sve

Dakle da rezimiram. U pitanju je jedan polovan i djelimicno dotrajao dizajner koji na kraju zeli da se rijesi ewil windoza i da se popravi
Od sutra cu biti dobar
26.03.2010 | 11:14
Nadam se da znas da Mac odavno ima desni klik
26.03.2010 | 15:21
Da, to mi je poznato. Kazem da sam nekad davno probavao.
26.03.2010 | 19:52
U vezi emulacije sam samo htio dodati da i VirtualBox ima taj "unity" ili "coherence" mod. Ne znam da li ima drag&drop i copy&paste između Mac i Win prozora, nije mi palo na pamet probati.
26.03.2010 | 22:24
smayoo je napisao:
U vezi emulacije sam samo htio dodati da i VirtualBox ima taj "unity" ili "coherence" mod. Ne znam da li ima drag&drop i copy&paste između Mac i Win prozora, nije mi palo na pamet probati.


Jos jednom hvala smayoo, a i ostalima. Koliko odavde vidim, vjerojatno ce izbor pasti na VirtualBox, s obzirom na cijenu
Znaci, stalo mi je da ako mi vec radi sav moguci software koji koristim, da i taj ***** corel bude u istom okruzenju, da mi ne komplicira previse zivot. Sto se tice copy/paste, ionako ne moram nista na taj nacin ubacivati u corel, pa mi ta opcija nije ni bitna.

Jos jednom hvala svima, i cim (koliko sutra) stigne moje parce kolaca, javim utiske
28.03.2010 | 01:12
Uhhhhh, ajme majkooooooo...
Evo raspakovah ovu kutijetinu pre pola sat otprilike, i jos ne mogu sebi doci od uzbudjenja.... Bem ti... OSTAO BEZ DAHAAAAA...
Ljudi ovo je PREDOOOOOBARRRR OSJECAAAJJJJJJJJJ....
28.03.2010 | 04:30
Čestitamo još jednom!
06.04.2010 | 15:30
smayoo je napisao:
U vezi emulacije sam samo htio dodati da i VirtualBox ima taj "unity" ili "coherence" mod.


Evo tražim taj coherence mod u Virtualboxu i ne kužim gdje i kako to uključiti. Može mala pomoć?
  • User
  • Posjetitelj
06.04.2010 | 17:18
u VirtualBoxu se to zove Seamless Mode (aktivira se sa Host Key+L ili u izborniku Machine -> Seamless Mode).

Radi cak i na linuxu, tako da prozore GNOME-a npr. možete imat paralelno s Finderovim na ekranu...

Radi i copy-paste također, samo što na Mac OS-u npr stisneš Command + C za copy, a na virtualnoj na Win ili Linuxu CTRL + V za paste. Tj. radi se sa nativnim shortcutima za svaki OS zasebno, dok VMware i parallelsi npr. za sve simuliraju Mac OS kratice ja mislim

Ugl. definitivno preporučam VirtualBox...

P.S. napisao sam i jedan članak na MacKorisniku na tu temu (sad je vec lagano out-of-date), pa ako nekoga zanima:
www.mackorisnik.com/2008/11/07/virtualizacija-za-0-kuna/

Ukoliko ga nisam smio stavit nek moderatori slobodno obrišu.
06.04.2010 | 17:46
User je napisao:
Ukoliko ga nisam smio stavit nek moderatori slobodno obrišu.


??
  • User
  • Posjetitelj
06.04.2010 | 17:52
ma ništa, ignoriraj
06.04.2010 | 20:36
tnx Evo isprobao i radi, mada ne kužim po čemu mi je to bolje od normalnog Virtualbox prozora osim što manje mjesta zauzima jer ne pokazuje njegovu komandnu traku. I dalje prvo moram podići OS (Windowse) i onda pokrenuti svoj program. I do sada sam mogao strechati veličinu Virtualbox prozora kojem bi se onda prilagodila razolucija emuliranog OS-a.

Nadao sam se da će to biti nešto poput Wine-a. Želim stisnuti ikonu sa svoji programom u docku i ne zanima me što se iza događa. Ne želim gledati kako se WinXP dižu i kasnije gase, već samo želim pokrenuti taj jedan programčić. Program koji nativno radi samo na windozama i naravno nema zamjenu niti na jednom drugom OS-u. Uspio sam ga upogoniti preko Winea na Ubuntu ali ne i na OsX.

A što se tiče preporuka za Virtualbox mogu se samo pridružiti. Koristim ga od switcha jer je besplatan alat i apsolutno mi zadovoljava sve uvjete, koji istina kod mene nisu prezahtjevni.
06.04.2010 | 23:42
Probao sam Virtualbox, i mogu reci da sam zadovoljan onim sto on pruza. Ipak na kraju sam obrisao i Virtualbox i windozu sa Corelom u njemu. Nekako mi je prirodnije zrtvovati Corel i prepustiti se daleko boljem Illustratoru, a svi Corelovi fileovi u buducnosti bice otvarani na windoza laptopu, epsovani i proslijedjeni na ovaj zaista predobar comp
07.04.2010 | 23:38
Baka, ako se igraš Wineom, stvar je samo toga da mu moraš popakirati sve DLLove koje taj program inače traži. Npr. to može biti neki od MSVCxx.DLL (ako je pisan u MS Visual C-u) ili VBRUNxx.DLL (ako je pisan u Visual Basicu), ili COMMDLG.DLL (ako koristi common dialog funkcije), ili ... Uglavnom, stvar pokušaja i pogreške. Pogledaj što je sve popakirano na Ubuntu gdje ti je proradilo pa popakiraj to isto i na Macu.
27.05.2010 | 04:03
Pošto je izašao novi Wine Bottler dao sam si ponovo truda i pokušao opet sve popakirati i radi!!! YES! ne trebam više vindoze baš za ništa! napokon windows free! juhuuuu! Očigledno neki dll-ovi nisu prije štimali ali sada sve radi kako treba.

btw Pokrenuo sam prvi put Virtualbox nakon upgradea na 10.6.3 i srušio mi se Os X. Ono, mirni reboot nakon što se dignu emulirani Win XP. Instalirao sam zadnju verziju Virtualboxa, ali opet sve isto. Zbog toga sam zapravo i pokušao ponovo sa Wineom i kako mi to sada radi ovo mi više nije nužno, ali mi je u svakom slučaju čudno. Uglavnom, od kad sam napravio upgrade na 10.6.3 sistem mi radi puno brže i bolje, međutim događaju mi se ovakvi čudni padovi sistema i to bar jednom tjedno
21.11.2010 | 15:11
Da se nastavim na svoj prošli uspješni pokušaj
Želim si instalirati jedan program za klince koji radi samo pod Windowsima. Instalacija u Wine uredno prođe, međutim kada pokušam pokrenuti program javi mi da trebam ubaciti original CD.
E al' ja imam original CD koji je naravno već unutra međutim u File Manageru taj CD ima drugi naziv u odnosu na originalni i mislim da je u tome problem. Pod Wine configuration -> Drives -> Label mi piše točan naziv CD-a, dok mi u File manageru piše za sve CD-ove standardno CDFS.
Da li mu ikako mogu reći da mi prepozna originalni naziv CD-a ili da mu bar ručno mogu upisati pravi naziv? Bolja bi bila prva varijanta jer se program nalazi na 3 CD-a što znači da bih kod svake promjene morao ponovo unositi novi naziv.
21.11.2010 | 16:12
Vidi malo ovdje.

Savjet se odnosi na Wine za Linux, ali pretpostavljam da mora biti izvedivo i na Macu. Možda ne postoji winecfg kao GUI, ali isti parametri moraju negdje na neki način biti zabilježeni.
21.11.2010 | 22:02
Ako se dobro sjećam winecfg na Linuxu pozove identični izbornik kao Configuration na Macu. Defaultno za Type je određeno Autodetect, a ja sam već prije isprobao sve mogućnosti na žalost bez uspjeha - štogod odabrao za Type uvijek piše CDFS ako je određeno da podatke čita sa CD/DVD-a, a NTFS ako Path upućuje na HDD.
21.11.2010 | 22:56
Jbg. Sorry.
22.11.2010 | 01:01
Baš ću pogledati sutra kako to funkcionira na Wineu u Ubuntu. Danas cijeli dan bezuspješno pokušavam jedno te isto sa više različitih programa i igara. Naravno ne prolazi niti kroz WineBottler.
23.11.2010 | 21:47
Evo provjerih na Ubuntu i takva konfiguracija prolazi, jedino mi program koji pokušavam pokrenuti nešto šteka pod Wineom. Btw winecfg pozove isti izbornik kao i ovdje Configuration, a u novom Wineu 1.2 i na Linuxu može se pozvati Configuration preko izbornika. A sad mi tek nije jasno zašto ovdje iste postavke ne rade?! Vjerojatno je riječ o nekom bugu.
Nego kako na Macu pozovem Wine u terminalu? Naredba wine /put/do/programa/koji/hoću naravno ne pali jer mi javi "command not found".
23.11.2010 | 22:17
a koji ti je working directory (komanda pwd)? Ako wine executable nije u njemu, onda moraš put to njega imati u PATH environment varijabli.

Koliko si uopće vičan terminalu? Pitam da znam koliko ti detaljno treba objašnjavati.
24.11.2010 | 00:59
Recimo da se na Linuxu snalazim dok se na macu baš i nisam služio terminalom.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 9 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO