Macbook white unibody
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook white unibody


28.02.2010 | 16:02
Pozdrav svima,
evo prije tri tjedna kupio sam novi macbook(moj prvi mac), pa imam nekoliko pitanja:

1. hard disk mi je nakon par dana koristenja poceo "strugati", pa me zanima je li to normalno kod macbooka, ili nesto nije u redu sa hardom?

2. ventilator je u pocetku bio skroz tih, ali sada se vec moze cuti kako radi, pogotovo ako sam jedino ja u sobi i ni jedan drugi uredjaj nije ukljucen, opet, je li to normalno?

3. trebao bih neke podatke za fakultet ispisati u tablicama, koje moram sam napraviti, pa me zanima jeli to lakse u ms officeu(nisam bas upucen u word i excel) ili da probam iwork?

4. koristim autodesk map 3D 2005, pa me zanima bili on uredno radio preko virtualizacije, i koji bi mi program tu preporucili, parallels ili vmware?

Hvala
28.02.2010 | 16:32
Pozdrav, cestitke, i dobrodosao!

1. Ovo je cesto znak da hard disk odlazi. Nazalost dosta ljudi je imalo neugodnih iskustava sa diskovima koji bi izdahnuli. Svakako radi redovne backupe i budi spreman na tu mogucnost.

2. U nacelu ventilator ne bi smio raditi vecinu vremena osim ako stroj nije pod opterecenjem. Pokreni Activity Monitor i prati opterecuje li ti neki proces procesor. Ja imam MacBook Pro iz 2008 i ventialtor radi rijetko i kad radi, necujan je.

3. Ako nisi upoznat sa Excelom, svakako je bolje to napraviti u Numbersima ili nekom od besplatnih rjesenja. Vjerujem da ti ne trebaju neke super napredne opcije koje samo Excel nudi?

4. Ja sam bolja iskustva imao sa VMware-om, ali nije da sam to cesto koristio. Hoce li raditi u virtualnoj masini tesko je reci, najbolje je isprobati.
28.02.2010 | 18:21
Da, ovoga sa hard diskom sam se i bojao. Sto se tice ventilatora, po activity monitoru 93% cpu-a mi je idle, a ventilator nikada ne prestaje raditi(vrti se const na 2000 rpm), cak i kad su svi prorgami ugaseni. Na drugom forumu sam vidio slican post gdje se predlaze resetirati SMC, sto je to i koliko je (ne)sigurno to napraviti?
28.02.2010 | 18:51
pa mislim da se vent na mb-u nikad ni ne gasi već je uvijek oko 2000 kada se baš ništa ne radi na njemu...
28.02.2010 | 19:04
Ad 3, Pages (iWork) je najjednostavniji. Ako nisi inače navikao na Excel, nema razloga da sad počinješ. Osim ako ti ne treba nešto jako napredno. A i iWork je jeftniji od Officea. Ako pak želiš nešto besplatno, uzmi OpenOffice ili NeoOffice. Što god odabrao, uvijek možeš gotovu tablicu snimiti kao XLS.

Ad 5. Ponajprije probaj VirtualBox. Besplatan i vrlo brz. Ja koristim AutoDesk svakodnevno. Što novija verzija, to lošije radi pod virtualizacijom. Ali uvijek sve radi, samo se jako usporava. Kako je VirtualBox zaista vrlo brz, s njim su ti najbolje šanse. Alternativa ti je da instaliraš Windowse pomoću BootCampa, tako da bootaš Mac native u Windowse.
28.02.2010 | 20:33
Meni se ventilatori ne spustaju ispod 3000 rpm-a. MBP je u pitanju, model 2.2
Ovo s diskom je dosta ozbiljno, posto je garancija tek krenula...
Ostalo kako su ti rekli ostali.
Nije mi jasno, kaj se ima uciti Excel, Pages ili nekaj trece, ako je samo osnovno.
Ovaj 2005 bi mozda i radil korektno.
Ja se spremam instalirati VirtualBox, pa bum nekaj napisal po tem pitanju.
28.02.2010 | 23:06
MBP 5,1 (late 2008). Procesor 80-94% idle (9 aplikacija aktivno), oba ventilatora na 2000, mogu čuti sat na zidu kako kucka, a ni ne osjetim da nešto puše kroz otvor.

HDD je i meni crko u prvih 2 tjedna korištenja, iako mi je trebalo još jedno mjesec dana da pouzdano utvrdim da je zaista problem s hardom (nije bio crkao do kraja, samo se u jednom času pojavio Kernel Panic i nije se više dao bootati, ali je nakon reinstalacije sve opet bilo ok jedno tjedan-dva). I nisu se čuli nikakvi čudni zvukovi.
28.02.2010 | 23:38
Moguce da i kod mene rade ventilatori ali su potpuno necujni i jedva da osjetim neki protok zraka iza. Ako je 2000 rpm normalna brzina pri idle, ne bi se smjeli cuti.
03.05.2010 | 21:16
@ smayoo

Office za Mac (home&student edition) je nekih 800 kn, nekom će bit skupo, meni nije. (Mislim da je u recra toliko, pa ako netko ima firmu nek kupi i proći će još jeftinije).
Šta se tiće rada Office paketa na Mac-u ista je stvar kao i na PC win, samo što ima još više aplikacija i puno lpši, a inače u rezervi držin iWork.

Dobro san se fudra
04.05.2010 | 01:21
Super. Knock yourself out.
25.06.2010 | 16:58
pitanje vezano uz ovaj macbook 13'' white unibody...gdje je najbolje kupiti (najsigurnije) i gdje je najpovoljnija cijena?
25.06.2010 | 18:54
Kod www.m-computers.hr nikad nisam imao problema, a i cijena je uvijek bila najniza.
25.06.2010 | 19:58
Ja sam računala na iStyle, ali nitko koga sam pitala nema iskustva s njima. Pokušat ću s m-computersom. Hvala
25.06.2010 | 21:58
ako si student istyle ce ti dati 5% popusta....a apcom 10% kolko znam
26.06.2010 | 14:55
i istyle daje 10% za određene fakultete...ovo za apcom mi je novo, ali super ponuda
26.06.2010 | 17:06
da u istyle dobiju neki fakulteti 10% a ostali svi 5%
dok u apcomu dobijes 10% popusta ako si student i clan iknow kluba
11.09.2010 | 20:33
Jooooj...namjeravam kupiti novi MacBook ali kada vidim ovakve grozote kod 3 tjedna starog kompa jeza me hvata! Brrrrrrr....
11.09.2010 | 21:45
Kakve to grozote?

Valjda 90% kvarova na prijenosnicima su hard diskovi. Ovi od 2.5" s gustim zapisima su posebno kvarljivi, pa čak i Hitachi koji inače glasi kao ponajbolji proizvođač u toj klasi. A disk je disk, to nema nikakve veze s Macom, isti disk se može naći i u Toshibi, HP-u ili Dellu.
11.09.2010 | 22:12
dpasaric je napisao:
Kakve to grozote?

Valjda 90% kvarova na prijenosnicima su hard diskovi. Ovi od 2.5" s gustim zapisima su posebno kvarljivi, pa čak i Hitachi koji inače glasi kao ponajbolji proizvođač u toj klasi. A disk je disk, to nema nikakve veze s Macom, isti disk se može naći i u Toshibi, HP-u ili Dellu.


Ah...riječi ohrabrenja? Valjda!

Još samo da si odgovorio na moje dvojbe da li vi u Kreativnom dajete popust za studente pri kupnji Mac-a, imao bih večeras jedan upitnik manje ispod jastuka...
  • User
  • Posjetitelj
11.09.2010 | 23:51
Ovo s diskovima je stvarno očaj, bio Apple kriv ili ne, ali stvarno je prevelik postotak MacBooka kojima odlazi disk. Mom prvom MacBooku je krepao, moj trenutni MacBook je također imao taj problem ali je ubačen novi disk prije nego što je meni došao u ruke, pa je prijatelju na MacBooku isto riknuo itd... Mislim da znam podjednak broj ljudi koji jesu i koji nisu imali isti problem s diskom na MacBooku, što bi značilo da je oko pola MacBooka na koje sam naletio imalo neispravan disk, a i po netu se ljudi masovno tuže na to...

Naravno da ću i dalje kupovat Apple-ove mašine jer mi je OS X bitan, ali mi je iritantna sama pomisao da moram uštedit još oko 500tinjak kn nakon kupnje stroja da si sam zamijenim disk u slučaju kvara, jer si ne mogu priuštit čekanje i slanje na servis. S druge strane ne znam još nikoga da mu se to desilo na MBP, a nadalje ionako na jedan takav strojčić ciljam pa će valjda bit ok
12.09.2010 | 00:37
Znači postoji neka greška s diskovima kod novih MacBooka. Očito se to prečesto događa da bismo to uzeli kao očekivano i prihvatljivo ponašanje dijelova pri korištenju. Ako je to tako onda ću malo razmisliti o kupnji Maca uopće jer MacBook Pro mi je preskup.
Možda su riješili grešku s diskovima do sada...
12.09.2010 | 08:18
Pa gledaj, ako je User u pravu (ja nemam pojma da na bijelom macbooku tak masovno rikavaju diskovi) i opet imaš jamstveni rok i ovlaštene servise koji to mijenjaju za 17 i pol sekundi.
U OSX ionako imaš ugrađen mehanizam back-upa tak da zbilja ne kužim u čemu je problem, ako DOISTA misliš kupovati Macbook? Ako je serija diskova bila loša, bila je loša. Davor dobro ističe da Apple ne radi svoje diskove, nego ih kupuje na slobodnom tržištu kao i svi ostali, pa ako se namjeriš na kramu, bad luck...
12.09.2010 | 10:28
User, btw. meni je na MBP krepao disk, dva tjedna nakon kupnje. Zamijenili su mi ga pod garancijom, ali je, naravno, trebalo čekati da dođe.
12.09.2010 | 10:41
Član je napisao:
Znači postoji neka greška s diskovima kod novih MacBooka. (...) Možda su riješili grešku s diskovima do sada...


HDDovi danas doživljavaju onaj isti paradoks kvalitete kao što smo ga već vidjeli s floppy disketama i optičkim medijama.

Iako se radi o dobro razvijenoj i zreloj tehnologiji, problema nema sve manje, nego sve više. Posljedica je to što se proizvodnja seli iz vodećih u marginalne kompanije kako bi se iz umiruće tehnologije isisalo preostale mrvice profita. Pri tom, naravno, kontrola kvalitete drastično opada.

Sjećam se hard diskova u vrijeme kad su tek postali normalna stvar (imali su 20,30 do 100 MB). Crkavali su kao muhe i jedva bi izdržali 1000-1500 sati rada. Scandisk je bio svakodnevni alat, a broj bad sectora je rastao svaki tjedan. To je bila posljedica nezrele tehnologije i učenja razvojaša metodom pokušaja i pogreške.

Nakon toga je uslijedilo razdoblje vrhunske stabilnosti i pouzdanosti. U 10 godina mogu se sjetiti sveukupno 3 diska koji su otkazali, od njih nekoliko stotina što su se vrtili u računalima koja sam koristio ili o njima brinuo.

Sad je to tehnologija na samrti. Više ih ne proizvodi nitko od poznatih imena u toj industriji (što god pisalo na njima), nego se svi rade u jednoj ili dvije uvijek iste tvornice negdje u Kini. Jedini imperativ ostaje da su još i još i još jeftniji. Ne treba se čuditi da su sve lošiji i lošiji. Nema to veze s Appleom, isti problem imaju sva računala. Prije 6 mjeseci smo isporučili file server od 50.000 Kn sa RAID-5 matricom diskova u kojoj su u međuvremenu već crkla 2.

Najgore je zapravo ovo prijelazno razdoblje, jer su SSD masovne memorije još uvijek skupe i nepouzdane zbog dječjih bolesti, a HDD su nepouzdani zbog toga što na njima više nema profita.
  • User
  • Posjetitelj
12.09.2010 | 12:04
smayoo je napisao:
User, btw. meni je na MBP krepao disk, dva tjedna nakon kupnje. Zamijenili su mi ga pod garancijom, ali je, naravno, trebalo čekati da dođe.


Naravno, i to su mašine i kvare se, al eto po osobnom iskustvu vidio sam manje takvih kvarova na njima nego na MacBook-ovima iz nekog razloga.

Kod mene je taj problem što sam bez kompa (ili osuđen na Windowse ) ako mi MacBook ode na servis, a trebam ga svakodnevno. Koliko sam upoznat ovako po priči s foruma, ti imaš rezervu u obliku Minija ako dođe do toga pa se koliko-toliko lakše da preživit
12.09.2010 | 12:21
Posao mi je takav da moram imati prijenosnik, Mac ili ne Mac, ali prijenosnik. Kad bi mi morao na servis, vjerojatno bi posudio neki privremeno.
  • User
  • Posjetitelj
12.09.2010 | 12:44
Shvaćam
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 8 minuta
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Ender, m@xym, Riba, rusty, tino1, Zdravac, Anonimci (517)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO