Koji mac za montažu?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Koji mac za montažu?


  • Dijete
  • Posjetitelj
01.02.2010 | 16:35
sam da se razumijemo.. zanat je nesto jako jako jako pozitivno u mom svijetu..
01.02.2010 | 21:10
I u mojem također. Ali ipak nije umjetnost, a nije ni znanost.
01.02.2010 | 23:39
Slažemo se ali mislim da zanat itekako može biti umjetnost, štoviše, u nekim zanatima ta umjetnička komponenta diktira sam opstanak na tržištu. Staklari, moleri, keramičari pa čak i kovači u velikoj mjeri mogu biti umjetnici i raditi onakve stvari kakvima se divimo u Italiji dok kod nas majstori zanatlije rade loše kopije toga istoga ili se dapače uopće ne trude ni oko toga Ista stvar je i sa montažerima. Da..istina je to što ste gore naveli. Montažer danas znači biti netko tko reže i baca na timeline (editing). Razlog tome leži u brzini rada na televizijama i dr. ali i u nemaštovitosti i neimanju volje za maštovitim radom. Proširivanjem pojma montaža iza tih okvira editinga. Ja nisam montažer u tom pogledu. Jednostavno ne pristajem na uvijet rada u kojem mi netko sjedi i govori kako da režem. Ok ako je to tvoj uradak pa mi diktiraš redoslijed ali ja dodajem tom uratku štih i na kraju se točno kuži da je to moj rad Cut montažu može raditi i moja mama na taj način čim dobije iPad Montažu shvaćam kao cjelovit proces. Kod mene ne postoji jasna granica između editinga i postprodukcije..ja stalno čačkam ali ponekad..nažalost..treba odraditi nešto šljakerski i tu me malo smeta što ne mogu sve spičit do kraja u fcp-u.
02.02.2010 | 00:05
Hm, mislim da je u ova današnja, raznim smećem natrpana vremena, teško odrediti granicu između zanata i umjetnosti. Moram priznati da u suvremenoj umetnosti puno toga ne kužim, i da sam na nekim izložbama samo tupo blejao u razne apstraktne kreacije poznatih autora, pitajući se 'što je pisac htio reći'. Dobro, neka sam ja ignorant, ali kada se većina to pita na nekoj izložbi, onda se nameće pitanje WTF, ili za zabca, wtf (jer to nije isto)?!?
No, nevertheless, takva razmišljanja sigurno možemo aplicirati i na video stvaralaštvo. Koliko nešto mora biti dobro izmontirano, pa bilo to i vjenčanje, da bi bilo umjetnost? Tko može odrediti što je, a što nije umjetnost u videu? Mislim da se dobra montaža ili obrada može prepoznati kao pošteno odrađen posao, ali da li je to umjetnost? Ako su klijetni zadovoljni zanatski odrađenim, ali ipak kreativnim radom, mislim da se čak i može u posebnim slučajevima govoriti o videu kao umjetnosti.
Eto, tako, ono... mislim... a čuj... šta ja znam... možda..
02.02.2010 | 17:27
To se vidi na izrazima lica ljudi koji su upravo završili sa gledanjem materijala. A ovo za suvremenu umjetnost se apsolutno slažem! Gdje su vremena velikih renesansnih majstora? To su bile umjetnine pa i glazba,a danas budala uzme stari portabl tv nakelji ga na zid i spoji crijevo od tuša na njega koje kaplje u slivnik dok se na tv-u vrti slika neke mlohave ćune (jer nije fora više blejat po sisatim mladim trebama).. dobro ja sad otišao u krajnost al htjedoh reći-ni ja to ne kužim. šta ću kad volim romantiku hehehe
02.02.2010 | 17:38
zeljavk je napisao:
Slažemo se ali mislim da zanat itekako može biti umjetnost, štoviše, u nekim zanatima ta umjetnička komponenta diktira sam opstanak na tržištu.


Ne slažem se. Zanat je zanat, a umjetnost je umjetnost i "never the two shall meet". Zanat je vještina brze i kvalitetne reprodukcije skupa određenih sličnih radnih procesa. Dobar zanatlija svakako jako puno vrijedi i slažem se s Djetetom da je to nešto jako pozitivno. Umjetnost je čin kreativne slobode i nije (nužno) povezan s vještinom i tehnikom (makar svaki umjetnik vremenom razvije i vještinu, i tehniku), a definitivno nema veze s brzinom, niti reproduciranjem već viđenog.

To što neka osoba može biti odličan zanatlija (tj. po hrvatski - obrtnik) i istovremeno umjetnik je stvar kvaliteta i svestranosti te osobe, a ne opće pravilo nekog zanata.


Staklari, moleri, keramičari pa čak i kovači u velikoj mjeri mogu biti umjetnici i raditi onakve stvari kakvima se divimo u Italiji dok kod nas majstori zanatlije rade loše kopije toga istoga ili se dapače uopće ne trude ni oko toga


Jako sam osjetljiv na ovakve generalizacije, naročito u kontekstu "vani je sve super, a kod nas sve s*anje" (ili obratno). Suzdržavam se, ali teeeeeeeškom mukom, da te ne zaflejmam iz svih oružja.

Za mene je ovo stvar individue koja radi. Sreo sam ljude koji su istodobno i sjajni obrtnici, a i umjetnici, i u inozemstvu, a i kod nas. A isto tako sam sreo teških fušera, koji nisu niti obrtnici, niti umjetnici, a prodaju se pod velike face, također i u inozemstvu, i kod nas.

Kad si već spomenuo kovače, osobito ove kod nas koji, kobajagi, rade loše kopije (čega?), baci oko ovamo:

http://www.rossini.hr/index.php?menu=5.0&lang=cro
02.02.2010 | 18:17
zeljavk je napisao:
Cut montažu može raditi i moja mama na taj način čim dobije iPad


Mislim da mi petnaestak godina profesionalnog bavljenja montažom na našoj dalekovidnici i nekoliko godina sa studentima na FPZG-u daje za pravo da kažem da veću budalaštinu nisam ćuo u životu! Ovakva izjava ne samo da vrijeđa menu kao profesionalca već mislim i večinu ljudi koji se tim bave pogotovo kada onaj tko to kaže očito nezna da je REZ u montaži najčišći i najteži način spajanja dva kadra! Svaka budala može spojit kadrove a da je između neki "svadbeni" efekt!
02.02.2010 | 18:41
ajde da prvo odgovorim 100saletu..dakle
@100sale- ma nisam to tako mislio ali stvarno tako ispadne kad se pročita. Inače ne koristim niti jedan prijelaz osim disolvea ili eventualo pusha ako je nešto brzo ili spaljujem glowom u kombinaciji sa blurom pa vraćam drugi clip u normalu i to je to. Nikakvi svatovski efekti ni preseti kod mene nne igraju ulogu. Ovo cut montaža sam mislio na one koji režu na način da mi ljudi pričaju kako su se kasnije dok su gledali svatove nagledali hoda kamere po podu i naslušali neizbačenih psovki jer ljudi ne pregledavaju materijal i samo ga režu i nabacaju. Ne sluša se glazba i kako ju se reže. Osobno me smenta ako nije montirano u ritmu i ako se nekoga tko priča ili pjeva prekida u pola riječi. E to bi brate i moja mama radila tako a opaska za iPad je vezana uz komentare na njega i trebalo je ispast fora al ok :)Nisam školovan montažer ali sam dobar u tome što radim, neki kažu da je to urođeno, neznam. Znam da je rez kada legne savršeno najbolji način spajanja dva klipa kao što to vidi svatko tko ima osjećaj. za to ne treba imati posebno znanje. Mislim da mi nekadašnje profesionalno plesno iskustvo, sviranje dva instrumenta, slikanje i sportska karijera daju dobre temelje i širinu za bavljenje ovim poslom. Hrpa montažera za početak nema ritma što se da vidjeti i u dokumentarcima dakle ne pričam o glazbenim spotovima. Mislim da si me krivo shvatio jer nisi pročitao u mojoj rečenici onaj dio''na taj način'' a u globalu mislim da smo na istoj valnoj dužini. Pozdrav i pozdrav ekipi na fpzg-u..tamo sam proveo lijepe dane sa ekipom koja je sada većinom na rtl-u
02.02.2010 | 18:55
@smayoo
''To što neka osoba može biti odličan zanatlija (tj. po hrvatski - obrtnik) i istovremeno umjetnik je stvar kvaliteta i svestranosti te osobe, a ne opće pravilo nekog zanata.''
Je Smayoo pa što sam ja rekao?
''mislim da zanat itekako MOŽE biti umjetnost'' nisam rekao da je nego može naravno da to onda kako ti kažeš nije pravilo.
A sad se ja malo suzdržavam naime. Vidi. Nikad ali baš nikad nisam pljucnio ni po ovoj državi ni po situaciji u kojoj jesmo tj. jesam. LJetujem na jadranu i konzumiram hrvatsko. Iz Vinkovaca sam i završio sam fax u Zg imao ponuda da ostanem ali sam se vratio svome kraju jer se osjećam dužan. Trenutno sam se čak preselio u Vukovar gdje sam sa dečkima otvorio firmu i radimo i borimo se. Borimo se da ne budemo šljakeri! Radimo najbolje što znamo i možemo i uspjeli smo. Ljudi više ne idu u Zg nego se angažira nas. Ali mi je trebalo krvi i krvi ispišane da se izborim i dokažem da MI možemo jednako dobro kao što se radi dalje od nas. Pa šta sam se trebao usporediti sa lošima po Zagrebu? Normalno je da kada navodim primjere u inozemstvu, govorim o kvaliteti pa neću o smeću?! Kojeg naravno da ima! Ja definitivno ne generaliziram na taj način na koji me optužuješ..iako bi se dalo! Ako je netko dokazao da voli ovu zemlju, ove ljude, svoj kraj i da prezire preseravanje onda sam to ja. Radi ovakvih tema sam izbačen sa nebrojeno puno foruma pa bolje da prestanem
Pozdrav prika..
03.02.2010 | 02:06
Kaže se da ako se svađaš s jednim, to je njegov problem, ali ako se svađaš s mnogima, onda je tvoj.

Meni se čini da je kod tebe više no obično izražen problem raskoraka između onog što želiš reći i onog što stvarno kažeš (misleći da je drugima jasno što si želio reći).

Napisao si:
raditi onakve stvari kakvima se divimo u Italiji dok kod nas majstori zanatlije rade loše kopije toga istoga ili se dapače uopće ne trude ni oko toga


Očito je da nisi to mislio, ali si to napisao. No to je u svakom slučaju puno bolje nego da si zaista to i mislio.

Peace.
03.02.2010 | 21:10
a možda se ja baš uvijek svađam sa pravima šala..
Peace i tebi shvatili smo se i to je bitno!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 14 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.14 Seconds

Provided by iJoomla SEO