Svjeze peceno switchersko mlado meso :)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Svjeze peceno switchersko mlado meso :)


11.03.2009 | 19:17
Pozdrav Macani lol, evo kupio sam si "The New Mac Mini" jucer. Prelaznik iz svijeta Linuxa i Windowsa...

Zasad sam zadovoljan, ponekim sitnicama cak i fasciniran, ponekim razocaran. Naravno imam hrpu pitanja... pa da pocnem

1. Podesio sam u Finderu da mi otvara .avi fajlove u VLC playeru, medjutim kad idem otvorit iste takve .avi fajlove s DVD-a, nekim cudom ih otvara u QuickTimeu. Dakle pitanje je: kako podesiti defaulte asocijacije fajlova, tako da vrijede za fajlove na disku i na eksternim medijima?

2. Ima li kakva kvalitetna alternativa iTunesu? Jer je taj player IMHO jako los. Nesto tipa foobar2000 na Win, ili Amaroka na Linuxu bi bilo zadovoljavajuce...

3. Kako podesiti u Finderu da kad je selektiran fajl ili vise njih, pritiskom na tipku Del na tipkovnici, isti ti fajlovi zavrse u smecu. Isto kako promjeniti da na Enter po defaultu ulazi u folder koji je odabran u Finderu, a da rename funkciju ima neka druga tipka na tipkovnici? Je li to opce moguce?

4. CTRL+X, CTRL+C, CTRL+V ne rade u Finderu... to je normalna pojava i moze li se njihova funkcionalnost ostvarit? Ili sam osudjen na Drag n Drop?

5. Kako ucinit da klik na ikonu Findera u docku pokrece novi prozor Findera, a ne da mi samo prebaci fokus na vec otvoreni prozor Findera? "Always open folders in a new window" opcija u Finder Preferences nije dobra. Zelim da se otvara novi prozor svaki put kad kliknem na ikonu u docku, a ne na svaki folder...

6. Finder nema podrsku za tabove?

7. U Adiumu, je li moguce podesiti da se conversation prozori gase na Esc tipku?

8. Z i Y su mi na krivim mjestima, buduci da je odabran Croatian layout tipkovnice. Cujem da se to ne da rjesiti? SHIFT+7 mi daje ovaj znak ', a trebao bi /. Kako zamjenit te znakove? Pretpostavljam da ovaj problem nije rjesiv al opet...

Hmm, eto cini se da najvise prigovora imam na Finder, koji Apple toliko reklamira Nadam se da su moji problemi rjesivi i da ce netko priskociti u pomoc

Hvala!

Bok!

PS, ako budem imao jos pitanja, a 100% hocu, postam ih tu.
11.03.2009 | 19:55
1. desno dugme, get info, open with, change all

2. vlc

3. nemam pojma

4. umjesto CTRL koristiš CMD (jabuka) tipku. however, CUT nema. imaš copy i paste, za CUT koristiš drag+drop (+ eventualno ALT/CTRL tipke)

5. ne znam, ali možeš (kada ti je selektiran finder) file - new finder window

8. ne znam što točno misliš. Z i Y su na pravom mjestu (QWERTY)

pozdrav i sretno s privikavanjem
11.03.2009 | 19:58
Pozdrav !
Problem je rješiv, jer sam ga i ja imao pred više od godinu dana.
Prvo se moraš prilagoditi OS Xu, jer nisi jedini koji prelazi i hoće ga pretvoriti u Windowse.
To je prvi "šok" kod swičanja, a zatim ide prilagodba.
Ja sam kao što sam napisao isto "novi", ali će ti dečki koji su potkovani sve lijepo objasniti.
Strpljen spašen, a kad se adaptiraš i sretan, jer tu netrebaš puno čačkat po OSu nego ga koristit.
Sretno !
11.03.2009 | 20:04
jzelko je napisao:
Pozdrav !
Problem je rješiv, jer sam ga i ja imao pred više od godinu dana.
Prvo se moraš prilagoditi OS Xu, jer nisi jedini koji prelazi i hoće ga pretvoriti u Windowse.
To je prvi "šok" kod swičanja, a zatim ide prilagodba.
Ja sam kao što sam napisao isto "novi", ali će ti dečki koji su potkovani sve lijepo objasniti.
Strpljen spašen, a kad se adaptiraš i sretan, jer tu netrebaš puno čačkat po OSu nego ga koristit.
Sretno !


Ako uzmemo u obzir da sam dosad najbolju radnu okolinu pronasao na Openboxu, odnosno na Linuxu, rekao bih da ne pokusavam pretvorit MacOS u Windoze... A i nekako osjecam da bi se OS trebao adaptirati mojim potrebama, a ne ja njegovim... al vidjecemo jos o tome

Bok!
11.03.2009 | 20:05
hal9000 je napisao:
1. desno dugme, get info, open with, change all

2. vlc

3. nemam pojma

4. umjesto CTRL koristiš CMD (jabuka) tipku. however, CUT nema. imaš copy i paste, za CUT koristiš drag+drop (+ eventualno ALT/CTRL tipke)

5. ne znam, ali možeš (kada ti je selektiran finder) file - new finder window

8. ne znam što točno misliš. Z i Y su na pravom mjestu (QWERTY)

pozdrav i sretno s privikavanjem


1. Hvala, radi

2. VLC je za video zakon, za mjuzu daleko od onoga sto meni treba.

4. Da... vidim da nema Cut

5. A da se to rjesi samo jednim klikom?

8. A nije moguc QWERTZ?

bok!
11.03.2009 | 20:07
Prvo procitaj sto jzelko kaze jer je velik dio odgovora upravo tu.

Da vidimo...

1. hal9000 vec odgovorio
2. Sto te tocno muci na iTuensima? Da se razumijemo, ni ja ne mislim da je bogom dan, ali cesto ga ljudi ne vole jer ne shvacaju nacin na koji radi
3. Command+Backspace ti radi to sto trazis.
4. Command+V, Command+C, itd... Keyboard modifier na Macu je Command a ne Control.
5. i 6. Finder nije bas najsjajnija zvijezda, ali noavno dbi se to vec u iducoj verziji OS X-a trabelo popraviti. Imas i nekoliko alternativa na www.macupdate.com
7. Ne znam, probaj u Adium forumu
8. Meni taman odgovara ovako kako je. Mrzim QWERTZ layout. Inace ako bas zelis, keyboard layout mozes editirati sa Ukulele utilityjem. Potrazi po forumu, vec se o tome pricalo.

Cestitike na Miniju i dobrodosao.
11.03.2009 | 20:13
Inace mozes right click na ikonu Findera u docku pa onda otvoriti novi prozor.
11.03.2009 | 20:16
Ne brini se ti nista, sve ce to nadoci na svoje

Za bilo kojeg switchera koji imalo iskustva vrijeme prilagodbe je 2-3 dana, za one osnovne stvari.

Ti si vec prosao odredjene operativne sustave i nece ti biti tesko uklopiti se u ovo okruzenje.

NEMOJ TRAZITI WIN U OS X

Postoje knjige napisane bas za switchere, pa ti preporucam da to pogledas. Postedit ce te puno pocetnickih muka.

Dobrodosao!
11.03.2009 | 20:37
Ja uvijek pozelenim kada netko kaže da su iTunesi "loši" jer zaista mislim da nema boljeg programa u toj domeni. Koliko je to istina govori činjenica da su na Macu svi drugi playeri izumrli - jer jednostavno nisu mogli ponuditi nešto bolje. Koristim ih od verzije 1.0 na Classic Mac OS-u i mogu ih samo hvaliti i hvaliti.

O iTunese obično "udare" oni koji su godinama živjeli u kaosu neorganiziranih MP3-ica koje su ručno slagali po nekakvim folderima na disku, bez pravih tagova, covera, tekstova, ičega... onda im sve to izgleda čudno. Oni bi najradije ručno(!) vukli MP3-ice na svoj iPod i slične fore...

iTunes FTW!
11.03.2009 | 21:10
Ad 8, pitanje je postavljeno toliko puta da bi Riba stvarno mogao postaviti ovu temu kao sticky.

Iako Mac desničare živcira QWERTZ , mogu reći što hoće, ali Mac je jedini stroj koji ima nestandardan HR kbd layout. I tu se ne radi o Microsoftu, već o ISO standardu.

Glede iTunes, stvarno ti dobro kaže Riba. Probaj malo opisati zašto ti iTunes ne paše. Nije bez veze onaj moto "Apple - Think different". Neke stvari se rade puno lakše i intuitivnije nego si navikao, samo ako pristaneš "izaći iz tračnica".
11.03.2009 | 21:22
Osvrnuo bih se na 6.

NABAVI SI DIRECTORY OPUS !

Hvala.
11.03.2009 | 21:55
dpasaric je napisao:
Ja uvijek pozelenim kada netko kaže da su iTunesi "loši" jer zaista mislim da nema boljeg programa u toj domeni. Koliko je to istina govori činjenica da su na Macu svi drugi playeri izumrli - jer jednostavno nisu mogli ponuditi nešto bolje. Koristim ih od verzije 1.0 na Classic Mac OS-u i mogu ih samo hvaliti i hvaliti.

O iTunese obično "udare" oni koji su godinama živjeli u kaosu neorganiziranih MP3-ica koje su ručno slagali po nekakvim folderima na disku, bez pravih tagova, covera, tekstova, ičega... onda im sve to izgleda čudno. Oni bi najradije ručno(!) vukli MP3-ice na svoj iPod i slične fore...

iTunes FTW!


Prvo da naglasim da sam sto se tice MP3-ca i ID3 tagova perfekcionist. Sva moja glazba je sortirana po folderima koji su imenovani po istom patternu, svaki tag je ispravan i potpun... tako da toliko o tome.

A ono sto meni fali u iTunesu, nisam rekao da se to ne moze, vec ja ne znam kako, ako se stvarno moze, a to je slijedece:

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1....4.3_Ubuntu_Edgy.png

Dakle, layout kojemu je na jednoj strani browser za Library, a na drugoj strani je playlista, u koju samo dodajem glazbu koju zelim slusat iz Librarya. Tu funkcionalnost ne pronalazim u iTunesu. To je ono osnovno, dalje da ne nabrajam

A glede tvog hvaljenja iTunesa... Koliko trzista imaju na ne-mac racunalima? Pretpostavljam ne velik, buduci da se tamo udomacio jednostavan ali opet funkcionalan Winamp, a takodjer korisnici imaju opciju Foobar2000 za win i Amarok za linux, koji rasturaju iTunes IMHO u svakom pogledu.

bok!
11.03.2009 | 23:28
Ne razumijem. Pa najnormalnije radiš playliste u iTunesima i odvlačiš u njih ono što želiš. Čemu uopće da imaš otvoreno listu u koju dragaš istovremeno s libraryijem? No, ako baš to jako želiš, double-click na listu, pa je otvoriš paralelno, pa ne može jednostavnije! Ja zbilja imam mnogo playlisti i nikada mi nije palo na pamet da to napravim jer ne vidim razloga.

Ok, to je osnovno. Što dalje?

WinAmp sam koristio dok sam morao biti na PC-iju. Jedva sam dočekao kada je Apple izdao iTunese za Windowse (iako je ta verzija uvijek bila sporija i imala bugove u odnosu na Macovu) jer mi je sve ono bilo grozno - i ružno i nespretno.

Nisam dugo "posjetio" WinAmp, možda je sada malo bolji - reci mi kako u njemu radiš Smart Playliste? Kako radiš Genius liste i kako s WinAmpom puniš iPod na one-click kada žuriš ili si lijen?
11.03.2009 | 23:46
drlovric je napisao:

NEMOJ TRAZITI WIN U OS X

Bravo! Jako dobro receno!
Primjetio sam kod puno switchera da jednostavno ne zele promijeniti neke svoje navike i ako su naviknuti muziku slusati u winampu, slike gledati u acdsee i prziti cde u Neri onda to zele i dalje bez obzira sto pod OSXom ima puno boljih alata za to.
12.03.2009 | 00:02
dpasaric je napisao:
Ne razumijem. Pa najnormalnije radiš playliste u iTunesima i odvlačiš u njih ono što želiš. Čemu uopće da imaš otvoreno listu u koju dragaš istovremeno s libraryijem? No, ako baš to jako želiš, double-click na listu, pa je otvoriš paralelno, pa ne može jednostavnije! Ja zbilja imam mnogo playlisti i nikada mi nije palo na pamet da to napravim jer ne vidim razloga.

Ok, to je osnovno. Što dalje?

WinAmp sam koristio dok sam morao biti na PC-iju. Jedva sam dočekao kada je Apple izdao iTunese za Windowse (iako je ta verzija uvijek bila sporija i imala bugove u odnosu na Macovu) jer mi je sve ono bilo grozno - i ružno i nespretno.

Nisam dugo "posjetio" WinAmp, možda je sada malo bolji - reci mi kako u njemu radiš Smart Playliste? Kako radiš Genius liste i kako s WinAmpom puniš iPod na one-click kada žuriš ili si lijen?


Vrlo neelegantno rjesenje, jer moram imati dva prozora iTunesa za to... al dobro, za sad ce posluzit, kad ne vidim neku alternativu.

Za ova pitanja o Winampu... ne koristim Winamp, kad sam prisiljen biti na Win koristim Foobar2000. Player koji jede iTunese, a prakticki i sve otale playere za dorucak. Tako da odgovore neznam

bok!
12.03.2009 | 00:37
Isto novi korisnik.

Ali lagana jeza me hvata od Winampa, i sličnih. Jer dugi niz godina ratujem sa Mp3 datotekama (ime, album i slično), u kojem se folderu, zašto sada nema slike albuma a juče je bila, nova verzija i odmah si na početku jer je neki frajer u firmi rekao da trebaju novo sučelje i za šlag ako imaš pubertetliju kao ja koji ti dok si na poslu ubaci cajke + Iron Maiden onda samo pomaže iTunes.

Vjeruj mi brate ja probo sve !!!

Winamp je u verziji 3.xx bio car svi su se mogli samo plakati pored njega.
Dodatke koje sam koristio a sada zbog autorskih prava nema ili nisu u punoj funkcionalnosti.

Automatsk id3tag cjela moja kolekcija je bila ispravljena sa strane Winampa
Lyrics dodatak je bio mrak sve pjesme mi do isključenja servisa imaju rječi ubačene automatski.
I ovo mnogi ne znaju dodatak za radio stanice preko weba ALI snima sve u mp3 i reže reklame, pjesme, glasove voditelja (legalno piratstvo? ko u stara dobra vremena kasetaš i top 20 + prsti na REC).

Malo se igraj sa iTunes i vidječeš da je odličan u odnosu na ono što se nudi na webu.

Njegova funkcija je player ili nešto više?
12.03.2009 | 00:45
Znatiželjan sam - čemu ti služe dva paralelna prozora kada slažeš playlistu?! Ono, to mi nikada nije niti palo na pamet da bi mi moglo trebati!

Ako ti je ono "neelegantno", onda uključi pod View "Browser Mode", možda ti to pomogne...


Inače, reci mi kako Foobaru "koji jede iTunese" narediš da ti složi listu za iPod u kojoj će biti stvari koje nisu heavy metal, jazz i folk, koje nisi slušao više od 5 puta, koje imaju ocjenu 3 ili više, koje nisu objavljene 2009. godine, a ujedno u naslovu ne sadrže riječ "love"?

Zanima me i kako je kod Foobara izvedeno inteligentno slaganje lista - npr. ja mu pustim Duran Duran i "New Moon On Monday" i kažem mu da mi složi listu od 50 sličnih stvari? Koliko to brzo radi?

Onda me još posebno zanima kako Foobar radi autorefill iPoda?

Kako Foobar hendla covere i tekstove kada ih eksporta na iPhone? Da li si to probao?

A i generalno sam znatiželjan koju KLJUČNU opciju ima kojom Foobar jede iTunese?
12.03.2009 | 00:48
Winamp je losh kao i iTunes, odnosno mrvicu bolji od iTunesa jer je za onu najosnovniju funkcionalnost jednostavniji... Probajte Foobar2000 ili Amarok i onda pricajte, meni se cini kao da pricam s ljudima koji su probali samo Winamp i iTunese lol.
12.03.2009 | 01:02
dpasaric je napisao:
Znatiželjan sam - čemu ti služe dva paralelna prozora kada slažeš playlistu?! Ono, to mi nikada nije niti palo na pamet da bi mi moglo trebati!

Ako ti je ono "neelegantno", onda uključi pod View "Browser Mode", možda ti to pomogne...


Inače, reci mi kako Foobaru "koji jede iTunese" narediš da ti složi listu za iPod u kojoj će biti stvari koje nisu heavy metal, jazz i folk, koje nisi slušao više od 5 puta, koje imaju ocjenu 3 ili više, koje nisu objavljene 2009. godine, a ujedno u naslovu ne sadrže riječ "love"?

Zanima me i kako je kod Foobara izvedeno inteligentno slaganje lista - npr. ja mu pustim Duran Duran i "New Moon On Monday" i kažem mu da mi složi listu od 50 sličnih stvari? Koliko to brzo radi?

Onda me još posebno zanima kako Foobar radi autorefill iPoda?

Kako Foobar hendla covere i tekstove kada ih eksporta na iPhone? Da li si to probao?

A i generalno sam znatiželjan koju KLJUČNU opciju ima kojom Foobar jede iTunese?


Daklem da opisem koncept Librarija na jednoj strani, a aktivne playliste na drugoj. Slusa mi se sad malo Green Carnationa, povucem iz librarya Green Carnation u aktivnu playlistu... pocne da svira. Sad mi se slusa malo Royksoppa, al zelim nastavit s Green Carnationom kasnije, pa ubacim usred te playliste Royksopp koji zelim. Onda zelim cuti jednu pjesmu od Behemotha, pa je ubacim ponovo na tu aktivnu playlistu izmedju Royksoppa, pa kad ona zavrsi nastavit ce mi svirat Royksopp. Pa imam u tabovima otvorene playliste koje zelim, dodajem u queue fajl s jedne pa s druge liste. Zelim da imam otvoreno 10 playlista istovremeno, koje mjenjam on the fly, bez da ih sejvam, a imam drugi set sejvani playlista koji ucitavam kad odlucim da sam previse uneredio ovih 10 koje su bile aktivne... itd itd itd...

ps

Nemam ni iPod ni iPhone tako da te opcije o kojima pricas meni nemaju nikakav znacaj A prednost Foobara je ta sto jednostavno i brzo obavlja svoju osnovnu funkciju, a to je da mi odsvira onu glazbu koju zelim i kojim redoslijedom zelim, a to ja osobno ne mogu postici u iTunesu... no NVM, nemojmo da se ovo razvije u flejm o foobaru i iTunesima, imam ja i ostalih switcherskih pitanja

pozdrav!

pps

Kako se dodaje pjesma u queue u iTunesu?
12.03.2009 | 01:59
U, spaces su genijalna stvarcica Moram malo i pohvaliti Macana Doduse nista revolucionarno novo bar ne u svijetu Linuxa, al eto

bok!
12.03.2009 | 02:25
Kako podesit global shortcutse, na nacin kad stisnem Control+O recimo da mi se pokrene novi prozor Findera. Uspio sam napraviti taj shortcut da radi kad je fokusiran Finder jedino...
bok!
12.03.2009 | 02:38
No, pa ovo što ti kažeš je Party Shuffle opcija. Pustiš da svira i live mijenjaš raspored itd.. uostalom i bilo koja playlista je live izmjenjiva, gdje uopće vidiš problem tu?

Nisi mi odgovorio kako u Foobaru napraviš ove stvari koje meni trebaju i bez kojih bi jedan MP3 player/organizer danas zaista bio nezamisliv i primitivan?

Jer ako si se već postavio tako da Foobar "jede iTunese" i započeo priču u stilu "dajte mi brzo zamjenu za iTunese jer nemaju niti osnovne opcije" - što je za moj račun prilično bahato i ishitreno, pogotovo prije nego čovjek prouči što taj softver može, onda ja s druge strane očekujem konkretne odgovore gdje ih to Foobar "jede", što drugo bolje nudi i kako se ponaša s meni presudnim stvarima. Dakle, nije to nikakav "flame", nego sam znatiželjan - jer za moje potrebe su iTunesi savršen softver, a sada čujem da nekome "nemaju niti osnovne opcije", pa je logično da sam znatiželjan - i ja bih rado prešao na bolje, ali mi moraš reći nešto više o tome onda.

Bilo bi čudno reći da neki softver "jede iTunese" za doručak ako osnovne i ključne funkcije nema barem jednako elegantno rješeno, zar ne?

Dakle, zanima me koliko detaljno mu mogu dati opis za smart-playlistu? Po kojim sve ključevima Foobar može generirati listu?

Kako će sam složiti listu temeljem songa koji mu dam za primjer? Koliko to brzo i dobro radi?

Kako će mi napuniti iPod jednim klikom, a da mi ne uvali nešto neželjeno gore?

I kako radi s danas neizbježnim iPhoneom, da li mu uredno šalje lyricse npr?
12.03.2009 | 03:07
dpasaric je napisao:
I kako radi s danas neizbježnim iPhoneom, da li mu uredno šalje lyricse npr?


Ma kakav neizbjezan iPhone....
12.03.2009 | 03:19
Čuj, ja trenutno znam više ljudi koji ga imaju, nego onih koji ga nemaju! Ozbiljan sam! OK, istina je da se krećem u specifičnom društvu, ali svaki dan me netko iznenadi... danas klijetnica, jučer doktorica, prekjučer susjed... ono, fakat je postao potpuno obična svakodnevna stvar.

No, vratimo se na temu - MP3 player/organizer koji "jede iTunese" bi svakako morao dobro raditi s iPodima i iPhoneom, a nekako sam skeptičan u taj dio. Isto tako me jako zanima kako taj Foobar rješava pametne liste i match glazbe na osnovu uzorka - mene npr. taj dio oduševio baš zato jer je tako koristan i štedi vrijeme.

Koliko vidim, neki bi ovdje dežurali uz player i valjda zaslužili mirovinu kao amaterski DJ-i jer bi cijelo vrijeme "hendlali" što svira, a meni je draže da mu kažem u kakvom sam raspoloženju, a da on to inteligentno odradi za mene, a to radi začuđujuće dobro. Naravno, ne može raditi super ako imaš samo 100 pjesama, ali s bazom od barem 2-3 tisuće radi fantastično.
12.03.2009 | 03:31
Kao sto rekoh ne koristim ni iPod ni iPhone, pa neam potrebe za tim i takvim mogucnostima. Ajmo dosta elaborata kako svrsavas na uber kewl opcije iTunesa za sve uredjaje koji pocinju na "i", koje meni ne igraju apsolutno nikakvu ulogu, a malo vise o tome kako iTunesi elementarnu nemaju opciju da dodaju pjesmu u queue (bez prica o beskorisnom Party Shuffleu molicu, koji NE daje tu funkcionalnost )

bok!

ps

Ispricavam se sto sam bezobrazan pa nemam iPhone i iPod da ih sinkroniziram s iTunesima dok frigam iJaja u iKuhinji, a intenzitet iPlamenika je eksli plugin za vizualizaciju od iTunesa, koji takodjer skuplja podatke o mom trenutnom raspolozenju kako bi dinamicki promjenio playlistu u kojoj ne postoji queue, u nesto sto ja sad zasigurno zelim slusati, jer iTunes ima iCitanjeMisli tehnologiju s kojom to uspije predvidjeti, pa nema potrebe da JA sam sebi odredjuem sto cu da slusam, kad to vec iTunes moze...

bok!
12.03.2009 | 04:10
Da li si pročitao što sam napisao s razumijevanjem ili si se samo iznervirao time što si shvatio da si ishitreno "provalio i ostao živ", pa sada ovako "iReagiraš"?

Idemo još jednom - svaka playlista u iTunesima je live lista i možeš na nju dodati u svakom trenu što želiš. Isto tako, možeš otvoriti onoliko lista i prozora koliko ti ekran dozvoljava. Ako ti to nije dovoljno, onda vjerojatno zapravo tražiš nekakav live DJ softver. U tom slučaju pogledaj što se nudi od plug-inova.

Moram ti reći - dolaziš na forum kao "brucoš" i krećeš džonom na iTunese koji su "loši" i koji nemaju "niti osnovne opcije", a da se uopće nisi upoznao sa softverom. Onda kažeš da smo mi ovdje zapravo malo neinformirani, da ne kažem nešto drugo, jer tamo odakle ti dolaziš to nije tako jadno - naime Foobar "jede" iTunese za doručak! Da, ako si želio privući pažnju takvom izjavom svakako si uspio!

Kada netko kaže nešto tako hrabro poput softver XY "jede iTunese" onda pomisliš da čovjek zaista zna nešto što mi ovdje ne znamo! I ja bih želio vidjeti taj softver koji jede iTunese za doručak i zato sam postavio par konkretnih pitanja usmjerenih na meni znane "bolne točke" raznih alternativnih MP3 softvera, ali onda ti odjednom više nije do priče. Da, vjerojatno je to zato jer bi svi odgovori bili nezadovoljavajući, pa mogu razumijeti takvu reakciju. I nije to ništa loše, ali onda bi bilo lijepo da se suzdržiš od pretencizonih izjava nakon što novi softver koristiš 5 minuta.

iTunesi su vrhunski softver (i to nije IMHO) i daleko su od "loše", a isto tako rado bih volio vidjeti softver koji ih sveukupno tuče u pouzdanosti, opcijama, lakoći korištenja, dizajnu i ergonomiji.
12.03.2009 | 10:36
AFAIK svatko tko kaze da su iTunesi losi ne zna raditi u tom programu i tocka. Isto kao i iPhoto! Ne kazem da su idealni ali su daleko od loseg i svi oni koji ih znaju koristiti su jako zadovoljni s njima. Meni su isto bili full cudni kad sam ih pokrenuo prvi put jer sam naviknuo na windowsaski manualni rad sa hrpom foldera i mp3ica razbacanim po njima i ovo mi je sve izgledalo nekeako fensi-smensi i neupotrebljivo. Nakon sto sam pogledao neke tutorijale i shvatio kako je taj soft koncipiran i kako radi i doslovno sam se preporodio sto se tice organizacije i slusanje muzike jer napokon, nakon xy godina skupljanja mp3ica, imam sve slozeno kako treba i vise ne trebam opce razmislajti gdje je sta jer o svemu brinu iTunesi.
12.03.2009 | 11:49
Meni su iTunesi zakon, doduse na winXP su katastrofa usporeni ( steta ), pa san ih teskom mukom izbrisa

...ali to je po meni odlican program za mjuzu i nisan naisa na win program koji mi tako pase, a prova san ih masu...
12.03.2009 | 12:44
OK, ajmo molim vas dosta razgovora o iTunesima. To mi je najmanji problem trenutno kao switcheru

Ako netko zna odgovore na ova pitanja bilo bi izvrsno:

1. Kad otvorim novi prozor u Finderu da je uvijek iste velicine, ili da bar zapamti velicinu od zadnji put.

2. Kako iskljuciti automatsko indeksiranje za usb-ove i dvd-ove? Ubacio sam usb stick i isao pokrenuti spotlight, ali nisam mogao nekih 30-ak sekundi dok on nije svoje indeksirao... To mi je beskorisna opcija, pogotovo kad trebam nesto na brzinu prebacit sa tudjeg usb-a, koga nemam potrebu indeksirati jer vise nikad nece doci na moj komp...

hvala!
bok!

ps

Dosta o iTunesima, dpasaric je u pravu to je najboji player ikada i sve to, priznajem bio sam u krivu, samo dosta rasprave o iTunesima, bar u ovom threadu.

bok!
12.03.2009 | 12:56
1. Otvori prozor i namjesti ga kako želiš. Onda ga za CMD+W zatvori. Idući put kada ga otvoriš biti će tih proprocija i na toj lokaciji. To "drži vodu", ali to radi samo za zadnji prozor i zadnji prozor po disku ili ovako neka čudna kombinacija. Nekada, u starom OS X Classic svaki prozor je sa sobom nosio baš sve informacije i meni je to bila jedna od super odlika Maca. Npr. ubaciš stick koji nisi koristio godinu dana i on zna kakav si prozor na njemu imao otvoren i kojem view modeu, pamtio je čak poziciju svake ikone točno na pixel. Prelaskom na OS X tu su ukinuli. Smatram da je to minus, ali valjda su imali neki razlog iako nisam nikada našao suvislo objašnjenje zašto.

2. Nešto ne štima jer nema šanse se da stroj išta radi 30 sekundi kada staviš USB stick ili DVD. Nema nikakvog čekanja, sigurno. Ja to nisam nikada susreo.

Je li netko drugi vidio takvu situaciju i što je bio uzrok?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 34 minuta
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.40 Seconds

Provided by iJoomla SEO