Hard diskovi i cijela zbrka s tim...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Hard diskovi i cijela zbrka s tim...


07.12.2008 | 15:00
Ekipa, imam jos pitanja

U biti vise se radi o situaciji pa bi molio one koji su ovo vec prosli da pomognu malo

Imam Win based PC sa hrpom podataka na njemu, a sutra mi dolazi iMac sa 320GB diskom.

Naravno taj disk odmah ide vani, i umjesto njega disk WD od 1TB u iMac. Taj novi disk dijelim na dvije particije (radi boot camp) i koristim ga kao sistem disk za Leopard i Vistu ili XP.

Kod boot campa sto se prvo instalira? Leopard ili Win? Ili nije bitno?

Kada instaliram neki Windows, on "sasvim normalno" radi i shodno tome moram imati neki Antivirus instaliran, jel tako?

Ovaj disk od 320gb iz iMaca (nadam se da nije mali) mislim staviti u externu ladicu i koristiti za Time Machine backup.

E sad...

Meni treba jos jedan dodatni externi disk (bice neki mali 2,5") za backup podataka, ali da te datoteke mogu citati i Mac i PC racunala. Koji datotecni format koristiti na tom disku?

Ako racunalo dolazi sa 2GB pretpostavljam da su oba slota popunjena sa po 1GB. To cu navjerojatnije cupati vani i staviti 2x2GB, jer kao Win useru, meni jednostavno ne ide u glavu da racunalo moze dobro raditi samo sa 2GB Pa Vista mi je uzimala gigu i po bez icega drugog pokrenutog. Mozda grijesim ali sada imam takav feeling da je 2GB malo. Tako da ce ta dva modula najvjerojatnije biti na prodaju, pa ako nekome treba neka se javi.

To je to za sada.

Hvala svima!
07.12.2008 | 15:42
Prvo instaliras Leopard,ne radis dvije particije unaprijed ko na pc-u. BootCamp Assistant je program unutar Leoparda kojim particioniras disk za win i dalje ih instaliras kao na svakom pc-u. Mac se pod windowsima ponasa kao i svaki pc,pa ti treba antivirusni program.

Mac moze citati i pisati po FAT32, dok na NTFS nemoze pisati(ustvari moze uz neke drivere/programe ali nisam bas siguran jel to sljaka dobro,npr. www.ntfs-3g.org/ ili www.paragon-software.com/home/ntfs-mac/ )
07.12.2008 | 21:16
veliš taj disk ide odmah van? Kupuješ novi komp? Aluminijski iMac? jesi ti probal to rastaviti? Pa nije to hgšrot složeanc u kojem ti može živjet kolonija miševa kao u prosječnom piceku...
Da ne zaboravimo da otvaranjem TRENUTAČNO gubiš jamstvo koje kakvo je, takvo je, tvoje je! Ako mene pitaš, radije kupi eksterni firewire disk od 1 TB koji možeš particionirat kak ti paše i onda s njim radiš kaj god hoćeš. Pritom bih ipak skrenuo pažnju na još neke detalje. Mac se najbolje ponaša sa svojim formatom (Journaled) koji ti nudi neke stvari an koje na piceku nis naviko, konkretno spotlight koji radi trenutno. Pretraživanje koje radi trenutno i traži ne samo pojmove po imenu fajlova, već i pojmove UNUTAR njih.
Drugo, prelaziš na mac, tj, prelaziš na OSX. Kad se jednom navikneš, prozori ti ne budu falili.
I da, stroj s 2 Gb Rama radi doista normalno....

Moja poruka i savjet. Probaj, pa tek onda kupuj i rastavljaj.....
07.12.2008 | 21:45
@ drlovric !
Djuro ti dobro kaže,jer se nosiš logikom PC-a.Najprije skoči a onda reci hop !Preporuka je da najprije pogledaš upute koje dobiš uz stroj,te po njima radi.Piceke ostavi doma.Tek nakon nekog vremena ćeš se uhodat u drugi OS.I ja sam imao te probleme kod prelaska na Mac.Podaci i ostalo ti neće pobjeći s PC-a,a kad se aklimatiziraš bit će ti puno lakše te ne srljaj grlom u jagode.Znam da bi htio odmah sve uštimat pa ako to hoćeš na vlastitoj koži osjetit kako to izgleda ,onda trči.
Znaš da ti se hoće pomoć ,a ne odmoć.Sretno ti bilo.
07.12.2008 | 22:02
Da. I meni se čini nepromišljenim rakapati novi iMac pod garancijom radi dodavanja rama i diska, a sve zbog windowsa koji ti zapravo ne trebaju. Ali - tvoj je novac, čini što ti drago...
07.12.2008 | 22:55
vjeruj mi, vidjela sam. preko nekoliko puta:silly: , kako izgleda kada se rastavlja iMac i moja preporuka je da to NE RADIS DOMA

iz vise razloga: staklo na novim iMacima se skida pomocu posebnih vakuma, ondak...moras imati rukavice da ne ostavljas packe posvuda (i to neke posebne koje ne stvaraju elektricitet i cuda )...pa neki posebni valjak s kojim cistis to staklo iznutra jer ako ti ostanu packe to nebus tak lako maknuo

uglavnom, ja se ne bih upustala u tu vratolomiju doma

ali kako kaze smayoo - tvoj iMac, tvoja garancija, tvoje pare

jedino sto mozes dodat bez da raskapas stroj je ram. za to samo moras odsarafit mrezicu ispod koje se nalazi i povuc kartice koje su unutra van i gurnut nove. to je najmanji problem. napravila sam to 100 puta valjda
07.12.2008 | 23:12
Hvala svima na savjetima.

Nisam ni mislio da je jednostavno zamijeniti disk na iMacu kao na PC, ali svi znaju da je izvodivo. Ne treba bas neka svemirska tehnologija da se to napravi.

Ljudi skidaju staklo sa iMac, vakumom sto drzi GPS za vjetrobransko staklo auta

Upute sa slikama, korak po korak:

www.amfiteatar.org/content/view/155/78/lang,en/

Meni se to ne cini tehnicki tako strasno za napraviti, ali sam otkrio jedan drugi problem. Veliki diskovi se puno vise griju i to bi mi mogao biti problem. Ne zelim riskirati da pregrijem racunalo radi gluposti kao sto je tjeranje racunala da radi u uvjetima za koje nije dizajnirano. Mozda sada nece ali ljeti bi 100% imao problema sa hladjenjem.

A i gubljenje jamstva mi ne ide u prilog, iako nisam kupio novi iMac vec 4 mjeseca star, 8 mjeseci jamstva je ipak dugo + mogucnost doplate na Apple Care.

Idem ja na varijantu externog diska pa cu njega particionirati po potrebi.

Koliko po vama vrijedi iMac24" sa 2GB rama, 320HD, 2600PRO graficka, original alu tipkovnica, daljinski i mis. Kupljen u Austriji prije 4 mjeseca...

Zanima me cisto da vidim da li sam "dobro prosao" u kupovini?
08.12.2008 | 00:56
Takav sam gledao u Saturnu u Italiji (Marcon kod Venezie) negdje proljetos, tako, prije 5 mjeseci možda, za 1170 EUR. Odbiješ talijanski porez, dodaš naš i to je tu negdje, "na cestu" kod nas.

EDIT

Ups, sorry, to je bio 20" model. Ne sjećam se koliko je koštao 24".
08.12.2008 | 11:14
@dlovric

Čuj, sjećam se jednom sam bil na treningu Cibone, tamo negdje 85-86 (a grebiga, star sam). I kad je trening bil gotov (dvorana II Dom sportova, nije još bilo dvorane u Savskoj) ostali Aco i Dražen. Dražen puca trice, a Aco mu vraća lopte. U igri su bile tri ili četiri lopte (ne sjećam se više, ne zamjeri). Dražen baca ko mitraljez, Aco vraća istim ritmom. Prva lopta koju je Dražen bacil ulazi u LIJEVU polovicu koša i sve nakon nje također. Da se moglo stegnuti obruč oko lopte ulazile bi dalje sa zračnošću od možda dva-tri cm, toliko je mali rasap ubačaja bil. Dražen baca, lopte ulaze ko po tekućoj traci: jedna je propala kroz mrežicu, druga je nadomak koša, a treća mu izlazi iz ruke, a jedna je u letu prema njemu (evo, ipak su bile četiri lopteB) ).
To je trajalo nekih 15 minuta dok Aco nije digel ruke i rekel doslovce: 'Dražene, ajd me nemoj više zajebavat, pa ne bum tu cijeli dan vraćal lopte (ok, kajkavizam je moj, ali smisao je taj)!
Tad je to meni izgledalo najlakša stvar na svijetu i pitaš se u čemu je fora? Došo ja doma, ni pet, ni šest, a bome ni sedam i crta na igralište sa svojom loptom. Prvu sam tricu pogodil nakon 2 minute pokušavanja...
Pouka: sve što vidiši nije lako replicirati pa tako ni rastavljanje iMaca.... Posebno ne ovog tankog...
08.12.2008 | 13:35
Ne vidim stvarno cemu tolika fama oko zamjene diska u iMac-u. Pa to su ljudi napravili. Za ljude

I misljenja sam da to svako moze napraviti uz malo truda, i elektronickog predznanja.

Sada kada sam odlucio da necu stavljati Win na njega i ne treba mi veci disk od 320GB, pa sam u potpunosti odustao do operacije, ali i dalje smatram da se to moze relativno lako napraviti.

Skupo bi me kostala greska, ako me instikt vara, ali ja bi svejedno pokusao

Kockar u dusi
08.12.2008 | 14:27
Ja sam jednom tako razmišljao nakon što sam bez problema zamijenio optiku na titanium powerbooku G4. Onda je došel prvi macbook pro i razvio isti problem. Pa kaj, laptop je laptop.... KOja zabluda. Mislim da je taj prvi macbook pro nakompliciraniji laptop ikad proizveden; danas od njega i serviseri kojima je to kruh zaziru... A ovaj iMac mi se čini slična priča: čim je petljanje sa staklom übera....
09.12.2008 | 00:20
drlovric je napisao:
Skupo bi me kostala greska, ako me instikt vara, ali ja bi svejedno pokusao

Kockar u dusi


Ja sam se stvarno narastavljao kompjutera u životu (uključivo i zamjenu jednog od dva procesora na živo u DEC Alphi) pa opet to ne bi napravio. Nisam za dograditi RAM na svom Miniju baš htio sam po tome (vjerojatno bi da sam baš morao, ali...).

Da povučem tvoju paralelu s autima iz onog drugog threada - to što sam na svom starom stojadinu znao napraviti generalku na cesti ne znači da bi se upustio u šarafanje po novom Audiju A6 pod garancijom.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati
  • Kloba: Na Bačvicama, sorry
  • Kloba: Sjećam se. Spavali su u onom hotelu na Žnjanu. I ja sam tamo noćio jednom. Jako dobar hotel. Ko jučer da je bilo. Kako je Laušević rekao "Godine prođe, dan nikako". :)
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.12 Seconds

Provided by iJoomla SEO