Repair permission?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Repair permission?


28.10.2008 | 14:45
bok ljudi,zanima me kak ili s cim se radi repair permission i koja mu je ustvari svrha,jos jedna stvar u zadnje vrijeme sam primjetio da mi se mb zagrijava vise nego obicno,uopce nemrem ni pretpostavit zakaj jel nis nisam instalirao,ak ima neko ideju/savjet kak da rijesim to bio bi zahvalan
28.10.2008 | 15:53
Sto se repair permissiona tice, to radis sa Disk Utility aplikacijom. Iskreno, potrazi na forumu sto se vec pricalo o tome...ja mislim da ja to nisam niakd u zivotu napravio i malo mi je nejsano kako se to permissioni "kvare".
Sto se grijanja tice, prva stvar pogledaj u Activity monitoru ako ti neki proces opterecuje procesor.
  • Dijete
  • Posjetitelj
28.10.2008 | 17:05
Meni se najvise grije disk, moram priznat..
29.10.2008 | 00:42
Ja sam zaključio da na Macu postoje oni normalni Unix permissioni koji nisu pokvarljivi (oni su recimo ko Gavrilović zimska ) i oni koji su pokvarljivi (to bi bio recimo parizer ).

Svrha je tog popravljanja permissiona otkloniti greške u radu nekog software-a.

Ti, dakle, pokvarljivi permissioni su neka nadgradnja standardnog Unix sustava dozvola, koja omogućava da se dozvole (čitanja, kreiranja, mijenjanja, pokretanja, brisanja...) akcija nad pojedinim datotekama i folderima dodjeljuju za svakog korisnika sustava ponaosob. Osim onih korisnika koje očekuješ (tebe, tvojih ukućana i sl.) na sustavu je prijavljen određen broj "bot" korisnika koji služe za pokretanje procesa određenih (složenijih) aplikacija i sl, a što opet služi tome kako bi software mogao raditi nešto za što bi inače korisniku trebale administratorske ovlasti, a da korisnik te ovlasti nema (ovo je npr. problem koji Windowsi još uvijek nemaju do kraja riješen, pa tako npr. AutoCAD ni u najzadnjoj verziji, ni na najzadnjim windowsima ne radi ako korisnik nema administratorske ovlasti).

"Pokvarljivi" permissioni, dakle, omogućavaju npr. tim "bot" korisnicima da rukuju tvojim datotekama (kojih si ti vlasnik) kao da su oni vlasnici, a da je to sve za tebe kao korisnika transparentno.

E, sad, problem je u tome što standardni Unix filesystem nema mjesto ni logiku pohrane takvog proširenog sustava dozvola pa ih onda OSX pohranjuje kao posebne skrivene datoteke koje svukuda prate svoje osnovne datoteke.

Kad se iz bilo kojeg razloga dogodi da neka od tih posebnih skrivenih datoteka ne bude propisno zatvorena (npr. zato što 2 procesa nekoordinirano prčkaju po dozvolama iste datoteke, zato što je stroj ostao bez napajanja, zato što je neki software napisan "prljavo", ne poštujući konvencije operacijskog sustava, itd.), permission se "pokvari". I to može, ali i ne mora izazvati vidljive posljedice.

I onda "repair permissiona" može (ali i ne mora ) te vidljive posljedice otkloniti.

Ono što ja još nisam shvatio jest na temelju čega Mac zaključuje koji su permissioni pokvareni i što treba učiniti da se poprave. Pretpostavljam da čuva još neku sekundardnu backup bazu svih permissiona koju koristi kao referentnu.
29.10.2008 | 11:39
Vau,zbilja si se potrudio pojasnit stvar,tnx
29.10.2008 | 12:18
sekundarna baza podataka je u librariju pod catalogs gdje svaka instalirana aplikacija spremi svoje permissionse.
Permissionsi se korumpiraju uglavnom na nacin kad pokrenes neku instalaciju koja kopa po sistemskim folderima onda ta instalacija trazi od tebe pass da promjeni dopustenja tih foldera kako bi mogla zapisati nesto u njih. Onda kad instalacija zavrsi installer je vrati dopustenja na staro... U svakom slucaju kad bi programeri pazili sta rade onda se to nebi desavalo....
29.10.2008 | 13:58
vidim ovo se razvilo u pravu malu skolu o permissionima,Riba kad si napisao da pogledam monitor activity i da vidim dal neki proces opterecuje procesor tu sam zapeo jel neznam koje bi vrijednosti trebale pisat a da ja skuzim dal je sve u granicama normale,ak mozes navest neki primjer pa da se probam tak ravnat,znam da trazim vjerovatno glupost al mislim da bi mi moglo pomoci
29.10.2008 | 14:48
Pa proces koji ti nisi pokrenio nebi smio uzeti previše procesora... jedan od izuzetaka je npr spotlight (čini mi se mds proces) koji veoma mnogo koristi procesor kad indexira disk, i neki slično...

Otvori activity monitor nakon reboota, posloži procese po tabu CPU i vidi koji ti imaju največe postotke... zatim pomoču googlea saznaj šta taj proces radi i vidi jeli ti treba...

Primjera radi moj 1.83 cd koristi 3-5% procesora u mirnom stanju...
29.10.2008 | 23:35
Evo npr. na mom Miniju kad ne radim ni-šta CPU je 95 do 99% idle, a ono malo preostalog troše (od većeg prema manjem):

HP all-in-one software (govno jedno, toliko mu treba samo da bi osluškivao da li sam stavio papir u scanner )

kernel task

sam Activity monitor

pmTool

Security Agent

Directoy Service

i još nekoliko s 0,1 do 0,2%

Onda npr. kad pokrenem Operu, dok se budi i dok friško učitava stranicu, mota se između 4 i 12%, a inače je na 0,5 do 1.

Kad otvorim prozor Findera i vrtim CoverFlow po fotkama, Finder se mota oko 15%. Kad lupim space za QuickView, u tom času on (na sekundu) iskoči na 50%

Kad pokrenem high-definition H.264 .MOV, QuickTime se zabetonira na 25%

Kad pokrenem MPEG2 D1 video (DVD rip), VLC se drži oko 15%.

Evo, ne pada mi na pamet što bi još probao, mislim da Keynote prži dosta CPUa dok vrti prezentaciju ako je neka nabrijana animacijama i tako...

Ali uglavnom, ako se radi o osjetnom grijanju stroja, onda govorimo o tome da je CPU permanentno manje od 20% idle (dakle više od 80% opterećen). Meni to na mojoj Toshibi pod Win XP redovito uspijeva kad vrtim istovremeno AutoCAD 2006 i Microsoft Access relacijsku bazu podataka, sva se zapuše i grije bolje od Webasta (bude negdje oko 85-90%), ali treba imati u vidu da je moja Toshiba već lagano za mirovinu (Intel Centrino na 1,6 s 1,5 GB RAM), pogotovo s obzirom da to da radi pod Windozama.
30.10.2008 | 12:54
tnx ljudi pomogli ste
30.10.2008 | 13:19
Jesi otkrio sto ga je opterecivalo?
Sto me podsjetilo na onaj test pomocu kojeg si mogao testirati da li ti se masina pregijava.... Pokrenes Chess aplikaciju i das mu d aigra sam protiv sebe. ))
30.10.2008 | 17:19
mislim da jesam,imam dva msna onaj koji dolazi s ms office i onaj solo(naravno nisu istovremeno upaljeni) pa po ovom kak ljudi pisu govorim opcenito msn dosta voli trosit,drugo kaj sam vidio firefox isto tako i to je pocelo odprilike nakon zadnjeg updata lea,mozda se sam tak potrefilo ko ce ga znat,posto imam samo 1G rama i kad pokrenem aperture mb zuji i puse ko lokomotiva pa razmisljam o kupnji jos memorije,evo sad sam se raspisao o onom o cem treba i netreba,uglavno mislim da je msn krivac ak imate nekaj za dodat slusam/gledam
31.10.2008 | 23:25
Puhanje ima veze s opterećenjem procesora. Opterećenje procesora ne ovisi bitno o količini RAM-a u nekoj općenitoj primjeni (možda u nekim videosoftverima i štojaznam, time se ne koristim). Ako dodaš još RAM-a sigurno neke aplikacije možeš ubrzati jer će manje swap-ati po disku (koristiti virtualni RAM), ali puhanje i grijanje vjerojatno time nećeš riješiti. To jednostavno znači da guraš procesor do njegovog maksimuma.

Nije to samo po sebi ništa loše. Procesor je dizajniran da radi na maksimumu. Ako ti se stroj nikad ne zapuše, znači da to nije stroj za tebe, nego za nekog zahtjevnijeg korisnika.

Koliko je meni poznato, samo smeća od notebookova, kao što je HP ili Siemens-Fujitsu crkavaju kad im procesori stalno rade na maksimumu.
01.11.2008 | 19:32
mislim da jesam,imam dva msna onaj koji dolazi s ms office i onaj solo(naravno nisu istovremeno upaljeni) pa po ovom kak ljudi pisu govorim opcenito msn dosta voli trosit,drugo kaj sam vidio firefox isto tako i to je pocelo odprilike nakon zadnjeg updata lea,mozda se sam tak potrefilo ko ce ga znat,posto imam samo 1G rama i kad pokrenem aperture mb zuji i puse ko lokomotiva pa razmisljam o kupnji jos memorije,evo sad sam se raspisao o onom o cem treba i netreba,uglavno mislim da je msn krivac ak imate nekaj za dodat slusam/gledam


Pa ništa posebno osim toga da ako ti treba MSN, probaj sa Adiumom - www.adiumx.com
01.11.2008 | 21:54
probao sam adium i nije mi se dopao,istina zadržao sam se na njemu jedan dan pa vjerovatno nisam iskoristio mogučnosti koje ima u odnosu na msn,vjerovatno me to i otjeralo od njega(čitaj preplašilo),probat ću ponovo
  • Dijete
  • Posjetitelj
01.11.2008 | 22:39
Adium je korektan program.. osnovni izgled mu nije primamljiv ali postoji masa jednostavno instalirajucih skinova i tako da si ga možeš podesit i vizualno po volji..

Kaj se tiče same komunikacije, ako koristiš tipkanje, onda će ti koristiti, ali ako koristiš audio/video chat, onda ćeš ga morat zaobići jer ne radi.
također ponekad postoje problemi sa file transferom..
02.11.2008 | 22:14
stavio sam adium ponovo,nije mi jasno kaj me u početku odbijalo tolko od njega,vjerovatno zbog navike korištenja msna na pc-u
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 29 minuta
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, IgorD, Jedro, m@xym, Vanjuška, Anonimci (466)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.15 Seconds

Provided by iJoomla SEO