Novi switcher, stari problemi...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Novi switcher, stari problemi...


11.04.2014 | 06:09
Pozdrav svima!
Jucer sam udomio novi iMac 27", 3,4GHz Intel Core 5, NVIDIA GeForce GTX 775M, Magic Trackpad, USB Superdrive... i nakon probdjevene noci skruseno kucam na vas prozor s molbom za pomoc.
Za pocetak, iBooks. Dakle, na koji nacin mogu raznorazne PDF-e prebaciti iz iPad mini u iMac?
Unaprijed hvala na odgovorima ali isto tako upozoravam da je to tek prvo od hrpe pitanja kojima vas kanim daviti u narednom periodu... u nadi da "imate zeludac" za jos jednog pocetnika!
11.04.2014 | 06:21
čestitke!! samo ti pitaj. kategorija Switch će ti sigurno pomoći po mnogim pitanjima.
11.04.2014 | 07:40
Dobrodošao! NA ovo konkretno pitanje nemam neki "elegantan odgovor" jer mi nije trebalo. Preko iClouda ne ide? A sync preko iTunesa? Ako ništa od toga ne radi, onda si instaliraj iFunBox na Mac, spoji iPhone kabelom i ručno prekopiraj sve iz iBooksa.
11.04.2014 | 22:08
Hvala momci!
@Smayoo, uspio sam nekako koristeci iFunBox... "drag and drop" na radnu povrsinu, zatim sa radne povrsine u iBooks a potom ocistio radnu povrsinu... uhhh... sasavo ali pdf-i iz iPada su sada u iBooks-u iMaca! Thx!
Sada je na redu preseljenje fotkica iz notebook-a (win 7), cca 10-ak tisuca fotkica kreativno razbacanih u stotinjak foldera...
Svaki savjet dobrodosao!
11.04.2014 | 23:40
uffff, bio sam se raspisao i jabučnjak mi je pojeo cijeli referat (kliknuo objavi, a ono zing i ništa) GRR
ne da mi se ponovno...

da ti odgovorim samo na zadnje pitanje...
koristi vanjski disk i prebaci te foldere s slikicama u svoj korisnički folder za slike...
12.04.2014 | 02:56
Ja za fotke koristim Apple Aperture, ima odlicne alata za urednu katalogizaciju fotografija.
12.04.2014 | 07:22
Ja preporučam Adobe Lightroom 4 (zadnja verzija je fino napravljen). Ja je ne koristim jer imam loša iskustvava pošto slikam s Nikon-om. Ja sam kupio Capture One Pro 7.
12.04.2014 | 08:06
To je vjecita rasprava LR vs Aperture. Skoro kao Nikon vs Canon

Lighroom ima bolje filtere, PS integraciju i korekciju za lenses, radi na vise platformi, ali SVI se slazu da je Aperture bolji za organizaciju fotografija i njihovu integraciju na razini OS X, a to je bilo covjekovo pitanje

Dobio sam na poklon licencu LR5, pa nikada uhvatiti vremena i testirati u mom okruzenju, da uradim direktnu usporedbu. Nekako se nadam da se nesto kvrcka u Appleovom loncu i da novi Aperture samo sto nije, pa bi mi to bilo elegantnije rjesenje
12.04.2014 | 09:36
Moguće ima bolju organizaciju fotki, ali kao program nije ni do koljena LR-u.
Apple je imao velika očekivanja i prvu verziju je prodavao po ogromnih 500$ (sad je 80$). Izgleda kako razvoj stagnira. Oni koji žive od fotografije ionako imaju Adobe pakete odavno, ovo je bolje od Picase, ali svejedno preskupo za amatere (inaće se i LightRoom košta 80$!).
Ako bi morao birati zaiste novce LR je 3 koplja iznad.

Bojim se da je Aperture sljepo crijevo kao i iWork paket i razvijaju ga "kad stignu".
Ako imaš licencu za LR5, ja ne bi dvojio (dio PS-a je preseljen u LR).
12.04.2014 | 12:55
S obzirom da ne znamo što točno čovjeku treba (osim što znamo da ima jako puno fotki), ne znamo niti da ga možda ne bi zadovoljio iPhoto, koji ionako dolazi sa svakim Macom, dakle je besplatan.
12.04.2014 | 18:39
Dakle, ovako...
Shvatite da sam pao s Marsa... upsss... da sam upravo pao na iMac-a i osjecam se k'o Alisa u zemlji cudesa.! Zelim prebaciti fotke iz notebook-a koji je na win platformi. Trenutno su razbacane u 100-tinjak foldera i sto bi u Bosni rekli - nidje veze! Na koji nacin da uopce prebacujem te fotke (kao sto ranije napomenuh, vise od 10.000 fotki) u iMac-a i kako ih potom organizirati u nesto suvislo? Sama obrada fotki ce biti jedna od naknadnih tema jer u biti imam i Canonov DSLR ali... o tom potom! U ovom trenu me zanima vas savjet kako uopce prebacivati fotke?
12.04.2014 | 18:53
Ja ti savjetujem vanjski disk jer uz DSLR fotke se kote i kote. Žali bože trpati to na disk računala. Ja držim sve ne vanjskim diskovima, a programi koje smo spomenuli mogu katalogizirati fotke na eksternim diskovima bez da prebacuju tone fotki na iMac.
Vjeruj kako nije jednostavno 1/2 TB seljakati po diskovima.
Naravno, odluka je tvoja.
12.04.2014 | 19:04
Slazem se, Zabac! Ok, imam dva SATA harda od 250GB viska i kuciste za njih pa cu na njih spremiti fotke. Trebam li ga prvo formatirati sa iMac-om ili...?
12.04.2014 | 20:37
Ako ti je bitno ikad više te vanjske diskove koristiti i na nekim windowsima, onda diskove formatiraj u ExFAT format, tako da nemaš ograničenja na veličinu datoteke, a da ti disk bude dostupan za čitanje i pisanje i s Maca, i s Windowsa. Ako ne planiraš ikad više te diskove spajati na Windowse, onda ih radije formatiraj na HFS+ (Mac format) jer će ti prostor biti puno efikasnije korišten, imat ćeš funkcionalnu autodefragmentaciju i još nekoliko prednosti.

Naravno, ako ih formatiraš na HFS+, onda ih ne možeš više zaštekati na Windowse i direktno si prekopirati fotke na njih, nego će ti to onda biti najbrže izvesti tako da direktno spojiš Mac i PC ethernet kabelom, na Macu uključiš FTP server, na windowsima instaliraš Filezilla-u i prebaciš fotke na taj način. Malo je zajeb... ali kasnije ćeš puno dobiti na brzini i efikasnosti korištenja tih vanjskih diskova.
13.04.2014 | 07:15
Teško da će fotka biti teška 4GB, ali neka se zna.
14.04.2014 | 11:32
Zabac, ne kuzim komentar...
Prebacio sam fotke na ekst. hd. Konkretno, 26.150 fotki... ... nastalih u proteklih 10-ak god.
Dobar dio je snimljen Canonom te pohranjivan i raw i jpg (cca 20 + cca 6-7MB po fotki). Ostatak je ipak 1-3MB ali se ipak nabralo vise od 200GB ukupno.
14.04.2014 | 11:40
Žabac je htio reći da, ako na te vanjske hddove snimaš isključivo fotke, onda sve ono što sam ja pisao o formatu diskova nije bitno. Naime FAT32 je standardni format koji radi svugdje, a ja ga nisam spomenuo jer ima ograničenje na max veličinu jedne datoteke od 2GB (žabac je krivo napisao 4).

Ja sam krenuo od pretpostavke da neće baš *samo* fotke biti na tim diskovima.
14.04.2014 | 12:44
Eh, da... jos jedna korisna informacija! Hvala!
Uh, u narednom periodu me ocekuje "inventura" tih fotkica jer dvije trecine, a mozda i vise, sigurno mogu pobrisati ali treba pazljivo sve pregledati. Veselje...
14.04.2014 | 14:01
Kolko ja vidim max size datoteke na FAT 32 je 4 GB...

en.wikipedia.org/wiki/File_Allocation_Table

www.genie9.com/support/KB/KnowledgeArticle.aspx?KBID=113
14.04.2014 | 15:15
@smayoo, FAT32 ima ograničenje od 2TB, ali file može biti 4GB veliki.
14.04.2014 | 15:38
Smayoo palac DOLJE! Sjedi 1. nakon niza ispravnih informacija jabučari će teško ovo oprostiti
14.04.2014 | 16:00
stefanjos kaže:
Smayoo palac DOLJE! Sjedi 1. nakon niza ispravnih informacija jabučari će teško ovo oprostiti


Vidi ga! Nije važno. Znaš ti ono o grijesima i kamenu?
14.04.2014 | 18:13
Zaista već dugo nisam na Windowsima, a i kad sam bio, koristio sam NTFS. FAT zadnji puta prije 15-ak godina, tako da prihvaćam mogućnost da sam pogriješio. Ali u sjećanju mi je ostalo da Win 95 i 98 nisu mogli snimiti file veći od 2 GB i da je to bilo zbog ograničenja FAT 32.
Sad više uopće nemam ništa što je formatirano FAT 32 pa da probam snimiti nešto od 3 GB. Probat ću doma naći neki stick. Ali čisto radi znatiželje, jer nemam razloga sumnjati da ste vi u pravu. Ispričavam se zbog pogreške.
08.05.2014 | 00:14
zabac kaže:
stefanjos kaže:
Smayoo palac DOLJE! Sjedi 1. nakon niza ispravnih informacija jabučari će teško ovo oprostiti


Vidi ga! Nije važno. Znaš ti ono o grijesima i kamenu?


Jel prepotentnost na listi smrtnih grijeha?
08.05.2014 | 04:37
Da li se to pisalo s dva ili tri pimpeka u starom Egiptu?
19.07.2014 | 19:18
Pozdrav drustvo! da ne otvaram novu temu, evo jos jedno pitanjce! Da li je moguce spojiti magic mouse ili trackpad na iPad mini? Tipkovnicu spojim bez problema... Ili da sve to prekrijem plahtom i pridruzim se normalnim ljudima negdje na plazi?
19.07.2014 | 21:16
Pretpostavljam da su zamislili da bi ti bluetooth tipkovnica na iPadu mogla trebati, a miš ili touchpad - ne - jer imaš touch-zaslon.
Inače, ja sam već počeo vjerovati mojoj supruzi da nisam normalan što smo na ljetovanje u apartman došli s 2 macbooka (jer djeca toliko vise na njemu da bi ja mogao doći na red jedino kad spavaju). I danas je u apartman ispod nas došla obitelj iz Slovenije, a čovjek je doteglio iMac
19.07.2014 | 21:20
smayoo kaže:
Zaista već dugo nisam na Windowsima, a i kad sam bio, koristio sam NTFS. FAT zadnji puta prije 15-ak godina, tako da prihvaćam mogućnost da sam pogriješio. Ali u sjećanju mi je ostalo da Win 95 i 98 nisu mogli snimiti file veći od 2 GB i da je to bilo zbog ograničenja FAT 32.


BTW, bump teme me je podsjetio. FAT16 je imao ograničenje od 2GB na veličinu particije. Pobrkao sam.
19.07.2014 | 21:30
smayoo kaže:
Pretpostavljam da su zamislili da bi ti bluetooth tipkovnica na iPadu mogla trebati, a miš ili touchpad - ne - jer imaš touch-zaslon.
Inače, ja sam već počeo vjerovati mojoj supruzi da nisam normalan što smo na ljetovanje u apartman došli s 2 macbooka (jer djeca toliko vise na njemu da bi ja mogao doći na red jedino kad spavaju). I danas je u apartman ispod nas došla obitelj iz Slovenije, a čovjek je doteglio iMac


Kaj je to? Neki Apple summer camp? Ako je, eto i mene, samo recite di ste... Donesem MacBook i Mac Mini, tek tolko da imamo više desktopa zastupljeno... Kad smo već kod tegljenja iMac-a...
Prilozi:
19.07.2014 | 21:47

Tko zna koliko traje to putovanje. Možda putuje Transsibirskom...
Gazdarica je sva na čudu, stalno joj netko od klinaca (mojih ili nekih drugih) cendra da je wifi prespor i da youtube šteka. Razlika je samo u tome što naši ne dobivaju podršku od nas. Kad im Youtube šteka, mi im kažemo da možemo igrati karte ili neka čitaju knjigu (ako nije vrijeme za ići na kupanje). Pa nas mrze.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 13 minuta
  • Kloba: Na Bačvicama, sorry
  • Kloba: Sjećam se. Spavali su u onom hotelu na Žnjanu. I ja sam tamo noćio jednom. Jako dobar hotel. Ko jučer da je bilo. Kako je Laušević rekao "Godine prođe, dan nikako". :)
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Maxxy, Riba, SubZeroed, tomislav.c, Anonimci (2018)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO