Adobe CS i nasa slova...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Adobe CS i nasa slova...


03.03.2004 | 15:36
Da li trenutna Adobe CS kolekcija aplikacija (InDesign, Illustrator, GoLive...) ima potpunu podrsku za nas raspored slova po Unicode standardu na Pantheru?
Ako da, koja verzija (obicna ili samo CE)?
Da li je moguce u tim app koristiti fontove s PC-a (TT i/ili OT)?

Na netu sam sve nasao, ali molim osobe s iskustvom koje koriste doticne programe za odgovor, ja naime jos struzem u PM7 na 9tki.

Thnx
03.03.2004 | 15:58
Da, izuzev navodno GoLive-a koji nema, ali nisam osobno probao jer ga ne koristim. Sve se odnosi na CS kolekciju. PC fontovi uglavnom rade bez problema.
03.03.2004 | 17:26
Mogu li se PC fontovi koristiti na Pantheru u svim aplikacijama ili je to specifično za Adobe?
03.03.2004 | 18:21
Ako font radi, radi svuda.
03.03.2004 | 23:31
Mala nadopuna. OT fontovi i OT fontovi nisu uvijek isti. Naime, OT font moze i ne mora imati prosireni skup znakova (i dodatne non američke enkodinge). Konkretno, "prave" OT fontove iz Adobeovog Font Folia ces prepoznati po nastavku Pro, recimo Minion Italic Pro. I taj font će raditi kako na Macu tako i na PC-u.
07.03.2004 | 02:59
Zamijenio sam neke fontove koje sam našao na Macosu, a nisu imali naša slova, sa fontovima iz WinXP (TTF). Sada Jabučnjak izgleda malo ljepše. Prije sam na nekim mjestima imao zamjenski font za naše slovo koji ponekad nije bio odgovarajuće veličine ili debljine pa je ružno izgledalo. Dakle, s te strane vidim poboljšanje. Postoji li neka mana toga postupka koju ja trenutno ne vidim? Macosov font je bio u jednom fileu, dok su WinXP uglavnom u 4 (ovisno o tipu slova koje podržava). Zamjenio sam one standardne Win fontove tipa Arial, Times New Roman, Courier New, Verdana ...
07.03.2004 | 07:52
Konkretno, "prave" OT fontove iz Adobeovog Font Folia ces prepoznati po nastavku Pro, recimo Minion Italic Pro. I taj font će raditi kako na Macu tako i na PC-u.

Nema "pravih" i "krivih" OT fontova, ima samo podrzanih i nepodrzanih kodnih stranica u OT pismima. U Adobeovom slucaju, Pro kolekcije podrzavaju srednje- i istocnoeuropske kodne stranice. NJih je u cijeloj kolekciji tek desetak. Sva ostala OT pisma su samo T1 prerade u novi OT format, da bi se uhvatio ukorak s vremenom i konacno rijesila platformska ovisnost razlicitih zapisa, sto je Adobeu donosila nocnu moru.
OT je konacno univerzalno rjesenje jer OT pisma svud rade jednako.

Sljedeci korak je da sva pisma postanu Pro kolekcije, no to ce pocekati jooos duuugo.
No mozda bi hrvtaski zastupnih Adobea ponudio lokalizaciju ostalih Adobeovih pisama u OT formatu. Ovo je tlapnja, dakako.
07.03.2004 | 19:17
Dali je netko testirao Adobe Design Collection CS CE? Naravno mislim Beta verziju onoga što još nije izašlo!

Dali je netko probao sa URW OTF fontovima? U SLO su jako popularni i cijena je pristupačna...

www.urw.de/english/home.htm
21.03.2004 | 22:44
OT fontovi rade u CS aplikacijama (InDesign, Photoshop, Illustrator) bez greške. Provjereno. Za one koji jos rade u OS 9, 9.1 ili 9.2 a imaju CE navedene aplikacije, OT fontovi takodjer rade besprijekorno.
URW fontovi su radjeni za Windowse XP i imaju 1250 kodnu stranicu, znači istočno-europsku i ne ponašaju se u CS aplikacijama kako treba. Naime, naši znaci su na nekim čudnim mjestima i mogu se dobiti samo preko InsertGlyph u InDesignu. To znači "pješice" unositi naše znakove, što naravno, nije dobro.
Za sve koji su zainteresirani - imam preko 200 porodica OT fontova sa svim znakovima - Exteneded Europe, što znači od skandinavskih, preko poljskih, čeških, do naših i svi besprijekorno rade u CS aplikacijama u Pantheri i u CE aplikacijama u OS 9.2. Broj glyphova kreće se od 400 do 550. Svi su napravljeni iz originalnih Adobe, Agfa, Bitstream i Linotype fontova.
Svima kojima su potrebni D&N Type 1 slova (ja sam ih lokalizirao) mogu ih dobiti besplatno, no OT fontovi nisu besplatni. Kako do sada nisam prodavao slova, već ih radio samo za svoje potrebe, ne znam cijenu fontova. Najbolje bi bilo da ovdje date svoje ponude, pa se možemo dogovoriti.
21.03.2004 | 23:52
Nisam siguran, dali te dobro razumjem...

Dali govoriš o Unicode URW fontovima? Dali govoriš o CS CE aplikacijama?
22.03.2004 | 11:46
Sada sam siguran, jer sam probao!

Naime sa Unicode URW fontovima (OTF) i sa CS CE Aplikacijama sve krasno radi! Ti si probao neke upola stvari, jer sa običnim CS (bez CE) to stvarno neradi i svakako i ne treba da radi!

Sada skračujem pitanje na to koje URW fontove si probao, jer jasno je da si Adobe probao bez CE!
22.03.2004 | 23:52
Mislio sam na CS aplikacije koje nisu CE. Imam legalno kupljen paket jer mi je neophodan za posao. Moji OT fontovi, koje sam spomenu rade besprijekorno u tzv. western verziji CS aplikacija, sa nasim i svim ostalim europskim znacima. Uskoro bih trebao dobiti i tu CE verziju, naravno, legalnu, i onda će, zašto da ti ne vjerujem, URW fontovi raditi. No, ne znam jesi li u njima što "prelomio", knjigu, časopis i sl., osvijetlio ili napravio PDF za Print to Plate. Mnogi su tu zapeli. Navedeni URW fontovi na printerima rade, ali u PDF formatu ili na filmu nema ili malo ž, ili malo ć, a ponegdje i malo đ. Često je na mjestu malog č malo ž itd. Vjeruj mi, to su iskustva iz prakse.
23.03.2004 | 13:09
Aplikacije koje nisu CE Adobe na našem području ne prodaje, tako, da ostaje samo piratski... Meni samo smeta "moji" OTF fontovi! Sva zbrka koja je sa fontovima u istočnoj evropi, nastala je zbog "mojih" fontova jer je svako nešto radio, a postoje točni standardi za izradu i preradu fontova...
Žalim što sumnjam u "tvoju" preradu ali uvjek se nalazi neka greška... CE CS verzija collectiona izlazi za par dana, ja sam beta tester, pa sam sve to probao sa beta CS CE! U tim se fontovima več radi jako puno stari i nikakvih poteškoča nema sa njima!

Ako recimo netko u sloveniji ima poteškoča sa fontovima, svatko mu svjetuje "kupi URW i sve če biti o.k!" Mislim, da nitko nije prodavao URW fontove u Hrvatskoj, pa je to ostalo nepoznato...
23.03.2004 | 14:42
Ne treba ti smetati ono "moji" jer zaista jest moja lokalizacija, ali tocno prema kodnim stranicama, i to ne samo za nase znake vec i za ceske, poljske, skandinavske, pa ako hoces i za cirilicu i staro-grcki.
Da na tome polju nisam od jucer, dovoljno govore D&N slova, koja su, ne po mojoj procjeni, najbolja type 1 slova na Macu pod starim sistemima. Sve je to zbog toga sto slova ne radim "napamet", vec prema svim standardima za izradu i preradu fontova.
Sto se tice CS aplikacija i nisam rekao da su kupljene u Hrvatskoj. Pa Europa uopce nije daleko...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 58 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Riba, Anonimci (699)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.13 Seconds

Provided by iJoomla SEO