Obrada teksta na Macu?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Obrada teksta na Macu?


11.02.2018 | 20:33
Imam nekoliko pitanja za ozbiljnije korisnike tekst-procesora na Macu!

Profesionalno se bavim pisanjem i lektoriranjem, prije koju godinu imala sam želju kupiti Mac jer sam s više strana čula da su ugodni za rad. (Čula sam i onu: "Kada jednom prijeđeš na Mac, više nema nazad.") S druge strane, govorili su mi da je to precijenjen fancy hardver koji koriste šminkeri i da osim dobrog dizajna i folirancije nema nekih prednosti.

Kako sam ove druge komentare čula od ljudi koji o Macu znaju samo iz druge ruke, vjerujem da sam na pravome mjestu na kojem mogu saznati istinu (nadam se da ste objektivni, lol). Koliko sam dosad imala prilike vidjeti i čuti, ovdje su uglavnom volonteri i entuzijasti, i vidim da na Jabučnjaku nema reklama, znači korporacija vas ne plaća, niti je ovo profitna web-stranica, jel.

Moj sadašnje računalo je Dellov prijenosnik + veliki eksterni monitor (da mi vid ne strada od silnoga čitanja). Zadovoljna sam, radi pouzdano i do sada nisam imala probleme. Za posao koristim Microsoft Word iz više razloga: to je standard koji svi mogu čitati i većina tvrtki i institucija u nas ga koristi, ima dobro izvedeno praćenje ispravaka i dopuna (Track Changes). Backup podataka nemam nekako sustavno uređen nego nastojim računalo držati urednim, a bitne podatke pohranjujem na USB memoriju.

Kakva je situacija s Wordom na Macu? Već mi je Davor "prao mozak" time da je prvi Microsoft Word izašao za Mac, a ne za Windows, ali je li Microsoft Office na Macu danas jednako dobar kao onaj na Windowsu? Je li kompatibilnost potpuna? Što je s hrvatskim rječnikom? Moje je iskustvo da OpenOffice i LibreOffice nisu potpuno kompatibilni s Wordom, odnosno dogodilo mi se da od klijenta dobijem Wordov dokument, otvorim ga u OpenOfficeu, radim i pohranim, a klijent potom otvori u Wordu i dobije grafički potpuno poremećen dokument. (Dobro, to se zna dogoditi i kada je dokument pisan u jednoj, a otvaran u drugoj verziji Worda.)

Koristite li vi neke druge alate? Molim vas, informirajte me. Vidim da Apple besplatno poklanja program Pages, na kojoj je to razini? Ima li na Macu koji je na glasu kao "inovativna platforma" nekih zaista naprednih i potpuno drugačijih alata za pisanje, nešto što nije tek eksperiment i da je vrijedno proučiti i možda tako unaprijediti svoj posao?

Koristi li itko neki alat koji nije originalni Word, a da ne radi nikakve probleme kada se njime otvara/pohranjuje Wordov dokument? I, još jedno važno pitanje, kako funkcionira Spell Checker na Macu? Verzija Worda u kojoj sad radim nema dobro uređen rječnik, pa ne prepoznaje sve pogreške, a za nešto što nije greška alarmira da jest (da, lektori ponekad radi uštede vremena moraju koristiti i tu opciju).

Možda sam vas zasula pitanjima, ali ništa od ovoga nije hitno, a možda potaknem i kakvu kvalitetnu raspravu na tu temu koja vjerojatno mnoge zanima.

Hvala unaprijed!
11.02.2018 | 20:56
Kao čovjek koji je za život zarađivao pisanjem na PC-u pa kasnije prešao na Mac, mogu ti reći da me - što se samog "dodatnog" bavljenja kompjutorom tiče (update, štekanja kojima treba naći uzrok, upotreba antivirusa bez kojeg ne smiješ na internet) - prelazak na Apple preporodio jer je puno jednostavniji i logičniji (tipa - ukoliko hoćeš maknuti program koji ti više ne treba, ikonu istoga baciš u smeće i to je to). Da ne spominjem da ti antivirus ne treba. Štoviše, ne preporuča se.
Macovi definitivno u prosjeku traju duže od PC-a. Da su skuplji, jesu - ali mislim da bi mogla naći komp s kojim bi bila zadovoljna, a da ne odlaziš u cjenovne ekstreme.
Što se Pages aplikacije tiče, meni osobno je OK za moje potrebe. Spell cheker nisam upotrebljavao, pa ti za to ne mogu ništa pametno reći - ovdje ima ljudi koji Pages smatraju OK, a ima ih i koji drže da je jako loš.
Javit će ti se sigurno i jedni i drugi.
Uglavnom, tekst napisan u Pagesu čitat će i Word, samo će drugačije izgledati (možda font, izgled stranice i tako)...
Imao sam Word za Mac 2011 verziju, koliko danas pišem - Pages mi je sasvim dovoljan.
Eto, toliko od mene.
EDIT:
Onaj tko ti je rekao da nema nazad je po meni u pravu. Zaista se ne bih htio vratiti na Windows PC.
11.02.2018 | 21:00
Word na Mac-u nije isti kao na WIN. Bolje radi na WIndowsima. Nije mi jasno što ti znači potpuna kompatibilnost? Nikad nije i nikad neće (mislim OSX-MAC).
Nemoj se jedino nagovoriti na Pages jer ne vrijedi niti ononloko koliko košta, a to je 0kn!
Koliko zman, riječnik se da dopunjavati i nekad kad sam se zanimao za to imao sam fond riječi koje sam koristio i dobro je to sve skupa rdilo.
MIslim kako spell checker na Macu radi na nivou sistema, ali ja ga ne koristim (pa imam greške ili griješke u pisanju).

EDIT
Meni je MAC uštedio dosta vremena jr je sistem stabilan i imun na gluposti koje Win ima.
Nije niti Linux loš i njega sam imao dugo ali ne nudi toliko programa, a pogotovo ne komercijalnig programa a ono što je besplatno ima i za OSX.
Pitanje dugovječnosti MAC-a nije po meni važno jer i OSX i WIN dugo drže ako se akrobacije ne rade.
12.02.2018 | 00:42
zabac kaže:
Word na Mac-u nije isti kao na WIN. Bolje radi na WIndowsima.


Možeš li napisati koje su tačno razlike? Na Mac-ovima imam Word 2011 i 2016, ovaj 2011 nisam uopšte puno koristio pa ne mogu ništa komentarisati a ovaj 2016 stalno koristim (pisanje seminarskih radova, diplomskog rada, čitanje "težih" dokumenata - 300+ stranica i sl.). Bez ikakvih problema sve te radove otvaram u Word-u 2016 na Windows OS.

Nije tekst procesor ali želim reći da ovo gore napisano vrijedi i za PowerPoint 2016.
12.02.2018 | 00:53
Moja iskustva tekst procesorima zalaze u rano informatičko bakreno doba, dakle radi se još vremenima legendarnog WordStara i 8-bitnih tekst procesora na ZX Spectrumu (odličan program EVE). I nisu to bila tako loša vremena; mnogo toga je bilo jednostavnije i programi su se predvidljivo ponašali. Upravo taj dio me najviše izluđuje kod modernih tekst procesora, onaj dio kada se "prave pametni", a zapravo su vrlo primitivni. Sjećam se odličnih programa za Atari ST i Mac: Wordflair, MacWrite, WordPerfect, Write Now... No, da ne širim temu, taj dio se može razgledati u našem muzeju PEEK&POKE. Vratimo se u današnjost!

Situacija na Macu nije loša, dapače, izbor tekst procesora je odličan. No, suzimo izbor na one koje ima smisla razmotriti... to bi bili ovi: Pages (besplatan), Microsoft Word (dio Microsoft Office 2016 paketa, Home je oko $120, a Business $290), OpenOffice (besplatan), LibreOffice (besplatan), NeoOffice (besplatan) i gomila manjih koji se mogu naći besplatno ili po niskoj shareware cijeni u App Storeu. Nisam imao vremena njih ispitivati, ali jedan mi je bio zapeo za oko - iA Writer (169 kn) kojeg hvali i sam Stephen Fry, a radi se o jednom od "zen" tekst procesora, onih koji su uzeli suprotni pravac od prekompleksnog Worda, sve su dali na minimalizam, jednostavnost, čistoću i samo one opcije koje su zaista potrebne. Ima ih još nekoliko u toj zoni, neki su i besplatni, ali ovaj je nekako najdorađeniji.

Osobno ih koristim nekoliko. U firmi imamo kupljen Microsoft Office for Mac, ali malo starija verzija, prestao sam je koristiti jer je doplata za novu bila prevelika, a ono što mi je trebalo od Word/Excel funkcionalnosti je sasvim dobro odrađivao i NeoOffice. Koristio sam ga neko vrijeme, a onda je naletio neki blesavi bug, više se ne sjećam koji, pa sam prešao na OpenOffice. Njega sam koristio godinama, pa se onda kod njega pojavila neka druga bubica kod tablica koje je editirao moj kolega koji koristi Microsoft Office, tako da sam bez mnogo razmišljanja samo prešao na idući - LibreOffice. Svi oni rade "podnošljivo" dobro i sjajno je što su besplatni, ali nikada to nije 100% kompatibilno, ali tako gledano nije niti sam Microsoft kompatbilan sam sa sobom - npr. između raznih Office verzija ima često problema, a vidio sam i situacija "najnovija verzija za Windows i najnovija verzija za Mac, ali nije sve kompatibilno". Tako da sve skupa neko savršeno rješenje očigledno ne postoji.

Pages za Mac je meni odličan. I to mi je zapravo primarni tekst procesor kada god radim neke interne dokumente, gdje nije bitno da rezultat moram slati u editabilnoj formi dalje, klijentu... ovako sve lijepo super uredno složim u Pages, stavim print to PDF opciju i sve bude pic-pic. Posebno je nadaren za rad s grafikom unutar teksta, to baš jednostavno i lijepo radi.

Što se tiče rječnika, Mac koristi standardizirani forma koji se može ubaciti u Library sistema uz razne strane rječnike i onda ga system-wide koriste sve aplikacije koje su tako pisane. Naravno, Microsoft mora biti malo poseban i mislim da ga on ne koristi (barem nije ona starija verzija koju sam ja koristio). On traži svoj, a nisam siguran dolazi li on u kompletu kada se kupi ili se nešto mora kemijati. Možda ovdje ima koji Word 2016 korisnik, pa da nam kaže iz prve ruke?

Uglavnom, za ovo što ti radiš, dakle lektura kod koje se jasno u dokumentu moraju vidjeti "track changes", a vjerojatno ima tu i mnogo diplomskih i sličnih radova koji u sebi imaju tablice, grafiku i tko zna što sve, ispada da je u tvojem slučaju ipak najsigurnije igrati na kartu originalnog Microsoftovog paketa.

E sada, kada radiš neko kreativno pisanje, copywriting i slično, možda bi imalo smisla isprobati neki od ovih "zen" tekst procesora koji su fokusirani na sadržaj. Možda se ugodno iznenadiš!

Što se tiče backupa, to ti je na Macu super zamišljeno: dovoljno je imati Mac s dva diska - ili neku eksternu pohranu, uključiš opciju "Time Machine" i zaboraviš na sve jer Mac "zrcali" cijeli sadržaj Maca na drugi disk i u slučaju nevolje možeš sve vratiti nazad - ili pojedinačno izvoditi selekciju datoteka koje ti trebaju. Nema neke filozofije, uključiš i radi!

Eh da, još nešto - Mac nije samo Mac, Mac uvijek može biti i PC! Dakle, Mac uvijek može pokrenuti i Windowse u nekoj virtualnoj okolini, npr. besplatan VirtualBox, tako da ako se i dogodi neki problem kompatbilnosti na razini platformi, to se lako zaobiđe na taj način. Također, Mac se može pokrenuti direktno u Windowse, tada ne postoji razlika u odnosu na PC, ali to sa sobom nosi i sve PC rizike.

S obzirom da tebi ne treba velika procesorska snaga, bilo bi super naći kakav očuvan polovan iMac 27", serija prije ovih zadnjih, umjesto nepotrenog DVD pogona se stavi SSD kao sistemski i radni disk, a klasičan tvrdi disk se koristi za Time Machine backup. Takva računala se mogu dobiti putem oglasa ovdje na Jabučnjaku već za 4 do 5 tisuća kuna, ovisno o konfiguraciji. Ako si više za prijenosnik, onda tu svašta dolazi u obzir s obzirom da bi ionako koristila vanjski monitor, a ostale karakteristike nisu presudne za obradu teksta - u tome je danas dobro svako računalo.
12.02.2018 | 11:11
Pages zvuči OK. Baš ću pogledati. Nije meni problem čitati i raditi u novom programu. LibreOffice je, npr., baš onako che che po mom ukusu, ali je problem kad taj dokument kasnije klijent otvara, ne želim da dobije tablice poremećenog oblika.
Hvala ti.
p.s. Više se ne baviš pisanjem?

Kloba kaže:

Uglavnom, tekst napisan u Pagesu čitat će i Word, samo će drugačije izgledati (možda font, izgled stranice i tako)...
12.02.2018 | 11:41
Korisitm MS office 2016 i nikakvih problema nemam,istina uvijek text spasim i u starijoj verziji (ko zna gdje cu printati).Kod mene na poslu radi bar 20 lektora i bar pola koristi Mac i office na njima,niko nikakvih problema nema u kombinaciji sa PC racunarima.

npr.
Prilozi:
12.02.2018 | 12:43
Ne mogu vjerovati da nitko nije preporučio Mellel

Ima velike mogućnosti prilagođavanja, odabir stilova, track changes ... Lagan je, brz, minimalističkog sučelja. Eksportira u format koji ti treba, otvara poznate formate dokumenata (dakle, dokumente koje imaš u "Word" formatu). Cijena je korektna, a moguće ga je besplatno isprobati (30 dana) i odlučiti zadovoljava li tvoje potrebe. BTW provjera pravopisa uredno radi (kao što je @dpasaric rekao, to radi na razini sustava).
Mellel preporučujem svakome pa i njegovome bratu/sestri!
12.02.2018 | 13:11
Pa znali smo da ćeš se ti javiti, nismo ti htjeli oteti šlagvort!
Moram reći, ja sam (neki dan smo imali sličan thread, pokrenuo ga je Stefanjos, samo njemu je bitan equation editor pa se dvoumio bi li na LaTeX ili... ) na tvoj nagovor napokon downloadao i probao Mellel. Na prvu loptu me nije baš oduševio. Ne čita ODT (Libre Office, koji mi je "native"), a ni .pages. DOC čita, ali ga zaista temeljito zbrlja i poremeti.
OK, onda sam mu odlučio dati šansu i probati nešto "from scratch". Nakon što sam izgubio 10 minuta pokušavajući skužiti kako da podesim da naslovi poglavlja budu multilevel automatski numerirani, poslao sam ga u Q. Još ga nisam obrisao, ali trenutno mi je "na ledu". K tome mi je i ružnjikav, ali to nije uopće bitno. Ima i drugih softvera koje koristim jako intenzivno i platio sam autoru puno više nego je predložio za donaciju, iako su mi ružni, jer mi po svemu ostalom jako dobro pašu.

lektorica kaže:
Profesionalno se bavim pisanjem i lektoriranjem, prije koju godinu imala sam želju kupiti Mac jer sam s više strana čula da su ugodni za rad. (Čula sam i onu: "Kada jednom prijeđeš na Mac, više nema nazad.") S druge strane, govorili su mi da je to precijenjen fancy hardver koji koriste šminkeri i da osim dobrog dizajna i folirancije nema nekih prednosti.


Kad jednom prijeđeš na Mac, nema natrag na Windowse. Znam neke koji su produžili na Linux, ali nikog da se vratio na Wndowse. Mac hejteri su obično ljudi koji na ovaj ili onaj način žive od toga što su Microsoft proizvodi smeće.

Moj sadašnje računalo je Dellov prijenosnik + veliki eksterni monitor (da mi vid ne strada od silnoga čitanja). Zadovoljna sam, radi pouzdano i do sada nisam imala probleme. Za posao koristim Microsoft Word iz više razloga: to je standard koji svi mogu čitati i većina tvrtki i institucija u nas ga koristi, ima dobro izvedeno praćenje ispravaka i dopuna (Track Changes). Backup podataka nemam nekako sustavno uređen nego nastojim računalo držati urednim, a bitne podatke pohranjujem na USB memoriju.


USB stick nije pouzdan backup. Ako podataka nemaš puno i ako ti nisu superultra povjerljivi, najpouzdaniji backup danas je Dropbox, samo ne onaj koji ti je sinkroniziran s Macom, jer na njemu možeš lako dokumente i nehotice obrisati.
Drugo najpouzdanije je (vanjski) hard disk i Time Machine backup. Može ti biti složen tako da je zaštekan na kućnu računalnu mrežu (tzv. NAS) ili da ga svaki put ručno uštekaš na USB ili (bolje) thunderbolt.
Za zaista važne dokumente, radi najmanja dva backupa na različite medije (USB stick se ne računa, to jednostavno nije dovoljno pouzdano).

Kakva je situacija s Wordom na Macu? Već mi je Davor "prao mozak" time da je prvi Microsoft Word izašao za Mac, a ne za Windows, ali je li Microsoft Office na Macu danas jednako dobar kao onaj na Windowsu? Je li kompatibilnost potpuna? Što je s hrvatskim rječnikom? Moje je iskustvo da OpenOffice i LibreOffice nisu potpuno kompatibilni s Wordom, odnosno dogodilo mi se da od klijenta dobijem Wordov dokument, otvorim ga u OpenOfficeu, radim i pohranim, a klijent potom otvori u Wordu i dobije grafički potpuno poremećen dokument. (Dobro, to se zna dogoditi i kada je dokument pisan u jednoj, a otvaran u drugoj verziji Worda.)


Nažalost, nema 100% interoperabilnosti između MS Worda i bilo koje od Open(/Libre/Neo) Office varijanti. Isto nažalost, aktualni MS Word 2016 za Mac je govno. Pun je bugova, nestabilan i užasni bloatware. Iskreno, od drugih windows korisnika čujem da je aktualna verzija za Windows isto takva, dakle oprečno ovom što je Žabac napisao. Ali s win verzijom nemam osobnih iskustava.

Koristite li vi neke druge alate? Molim vas, informirajte me. Vidim da Apple besplatno poklanja program Pages, na kojoj je to razini? Ima li na Macu koji je na glasu kao "inovativna platforma" nekih zaista naprednih i potpuno drugačijih alata za pisanje, nešto što nije tek eksperiment i da je vrijedno proučiti i možda tako unaprijediti svoj posao?


Pages je dosta ograničen. To jest, u ono malo stvari koje ima - je jako smooth i wow , a za sve ostalo (a to je puno toga) je truba. Prebacivanje tamo-amo s MS Wordom - zaboravi.

Koristi li itko neki alat koji nije originalni Word, a da ne radi nikakve probleme kada se njime otvara/pohranjuje Wordov dokument? I, još jedno važno pitanje, kako funkcionira Spell Checker na Macu? Verzija Worda u kojoj sad radim nema dobro uređen rječnik, pa ne prepoznaje sve pogreške, a za nešto što nije greška alarmira da jest (da, lektori ponekad radi uštede vremena moraju koristiti i tu opciju).


Ja koristim LibreOffice. MS Word 2016 imam instaliran (koristim svoje pravo na besplatnu "profesorsku" licencu) za slučajeve kakve si opisala. Nažalost, neizbježni su. LibreOffice koristi Mac OS X sistemski spell checker (kao i Pages) kojem moraš dodati željeni rječnik (koristim onaj javno dostupan, od Aspella za Linux, kojeg je dala na korištenje HULK) ili svoj vlastiti, opet s istim rječnikom. MS Word 2016 nema HR spellcheck i ne znam kako ga dobiti (nije mi potrebno).
12.02.2018 | 13:15
Isidora, da ti odgovorim na pitanje: aktivno i za lovu ne. Ovaj prevod koji si ispravljala prva je stvar koju sam pisao u nekih deset godina, malo manje. Valjda sam zato i pretjerao s količinom, falilo mi je.
Vidiš, ovaj iA Writer imam i ja, ali ga nisam niti pošteno isprobao. Imam i neki Desk PM, oba su kupljeni preko App Storea. Za Mellel sam čuo da ga ljudi jako hvale, a tu (i aplikacije koje nisu u App Storeu) kupiš direktno sa stranice developera. Inače, nedavno sam pročitao da App Store na Macu i nema toliko puno aplikacija koliko bi ih mogao imati. Navodno zato što developeri ne žele plaćati naknadu Appleu i onda prodavati aplikacije skuplje nego na njihovim stranicama, gdje znaju imati dodatne popuste, pa kupac može proći puno jeftinije.
Ovo što ti je Davor napisao za Time Machine, i ja potvrđujem da je zaista super stvar. Kada ga uključiš po defaultu svaki sat snimi cijeli komp i pamti svaku razliku, a možeš ga pokrenuti da nešto snimi i sama.
Općenito, nakon nekog vremena korištenja Maca shvatiš da ono za što Windowsi traže šest koraka, Mac traži tri. Puno, puno jednostavniji i čišći operativni sustav, gotovo nemoguće da se počne rušiti jer je programiran na drugom sistemu gdje se svaka aplikacija (program na PC jeziku) nalazi u svom "pješčaniku" i ukoliko joj se išta desi, ne može utjecati na ništa drugo, bilo operativni sistem bilo druge aplikacije.
Dok Windowsi imaju onaj domino ekeft kada sve ode zbog x,y ili z problema...
Topla preporuka. A ustreba li ti rad na PC-u, možeš ga pokretati direktno na Macu (na startnom prozoru te pita želiš li pokrenuti macOS ili Windowse koje si stavila, ili ih možeš pokrenuti virtualno kada si već bootala macOS. I to ti je Davor već rekao.
Dobro si primjetila da ova stranica nije plaćena od ikoga, ali okuplja zaljubljenike u  iz svih krajeva bivše države i tu će ti svi savjetovati da pređeš. Takvi se ljudi na engleskom nazivaju switcheri. Ja sam switcher od svibnja 2013., u međuvremenu sam nagovorio jednog člana šire familije da pređe, a imao je sličan stav o Appleu kao i ti ljudi koji kažu da je precijenjeno smeće. Danas se ne bi vratio nikada.
Koristi Mac, iPad i iPhone.
A ta povezanost je tek izvrsna. Netko ti pošalje poruku na mobitel, ti imaš puno toga za napisati, odgovoriš mu na Macu. Za minutu mu skrešeš esej k'o Krleža.
Ima tu toliko primjera, da bih ti mogao pisati danima. Ubaciš novo ime u imenik na Macu, za par minuta se pojavi u imeniku iPhonea i iPada, ako ih imaš.
Tek kada sam kupio laptop od Applea, a ima gotovo pet godina - shvatio sam da mi miš - ne treba.
Toliko su dobro još onda napravili trackpad. Itd., itd., itd...
12.02.2018 | 14:02
Žabac, pitao si što mi znači potpuna kompatibilnost. To znači da OpenOffice, npr., neće raditi probleme mojem klijentu koji će taj dokument otvarati u Wordu. Uglavnom lektoriram diplomske radove i disertacije koje u sebi imaju mnogo tablica i grafikona. Track Changes je, recimo, kompatibilan, tu je sve OK, ali upravo kod tablica mi se jednom dogodilo da je totalno poremetilo grafičko oblikovanje i zato me strah jer obično tekstove dobijem i grafički dobro oblikovane, pa ne želim da netko nakon moje lekture mora ponovno grafički obrađivati dokument.

Pasariću, da, baš mi zvuči zanimljiv taj pročišćeni iA Writer. Imam ja, inače, još jedno prijenosno računalo, koje koristim za slušanje glazbe i tako neke sitnice, na njemu je Ubuntu. Proučit ću ove programe što si spomenuo, fala.

DrAle, evo, ti si spomenuo. Da vidimo, koliko to košta...

saint, u kakvoj ti to jezičnoj tvornici radiš kad si okružen s 20 lektora!?

smayoo, ima u meni dosta sklonosti ka retro tehnologiji, valjda otuda ta simbolična vezanost za USB, ipak sam ja studirala praćena disketama lol. Moj backup treba trajati onoliko dugo koliko traje lektura i klijentova potvrda da je primio, znači, nekoliko dana. Poslije brišem sve dokumente iz računala i s USB-a, ali slažem se s tobom, da. Nije to vrhunski način, nipošto.
12.02.2018 | 14:10

saint, u kakvoj ti to jezičnoj tvornici radiš kad si okružen s 20 lektora!?
.


Drzavna RTV

12.02.2018 | 15:31
@smayoo
Da, vrlo je specifičan i pomalo ružnjikav. Traži malo navikavanja. Kako mi ne treba kompatibilnost s wordom niti s office paketom i kako sam se navikao raditi u njemu (ispunjava sve moje potrebe) ne tražim dalje i držim ga se kao pijan plota!
12.02.2018 | 15:57
Tabele kao objekti iz Excela znaju biti problematicni ali seljacke tabele ne bi trebale imati problema. Dobro je izvuci PDF koji je onda onakav kakav mora biti. Lako ide u tisak. Jedino treba cudne fontove upakirati uPDF.
Drzi se Worda jer budes najmanje imala problema s kompatibilnosti.

EDIT
MS Word se nametnuo kao nepisani standrad. Ja od 200 dokumenata raznih korisnika dobijem jedan koji nije .doc ili .docx
12.02.2018 | 19:03
Ako lektorirani dokument više ne treba biti ispravljan (npr. diplomski rad koji je odobren i samo ga je trebalo lektorirati), onda je stvar trivijalna bez obzira na korišteni tekst procesor - ono što je zgodno kod Maca je zaista transparentna PDF integracija u OS, tako da je dovoljno staviti "Print to PDF" i klijent može dobiti svoj dokument spreman za print u nekoj fotokopirnici - ili doma ako ima dobar printer, a sve će biti WYSIWYG.
12.02.2018 | 19:06
Meni je Office na macu super.

Što se backupa tiče, sa windosima imaš i OneDrive opciju koja je super integrirana sa Officeom, obzirom na to čime se baviš, to ti najvjerojatnije riješava sve tvoje backup portebe, kao i šeranje i kolaboraciju na dokumentima. Word review opcije su mislim najrazvijenije i nema im neke alternative ... osim možda google docsa.

Ima jako zanimljivog softwera na macu zbog kojeg bi mi bilo žao otići, ali to su uglavnom manje aplikacije, koje su ponekad i experiment (upravo ono što tebi ne treba).

Pages su užas, nisu kompatibilne sa wordom u oba smjera, dakle pages otvara word file ali word ne otvara pages file, pages može raditi export u doc ali ... čemu, obzirom da je puno lošija aplikacija sve u svemu.

Neznam da li spell korekcije u wordu rade nešto drugo od korekcija koje su prisutne u operativnom sistemu po sebi, mislim da da. Meni to radi dobro na wordu.

Scrivener recimo je super aplikacija za pisanje, recimo za akademske članke, knjige etc ... ima i review opciju, no nije kao wordova.

Ja osobno na tvom mjestu nebih prešao na mac, lenovo ima super računala, dulju garanciju, često odličan dizajn ... a za tvoj posao mac ne nudi nikakvu prednost. Neznam za koju uopće pruža prednost danas.

PS
Ja sam na macu od 2006, a koristim računala od 2004. Windowse koristim povremeno. pred nekih 5 godina bi proje skočio pod auto nego se vratio na windose, danas bi to napravio za dobar makijato.

Na macu me zadržavaju male sweet apliakacije kojih nema na windowsima, a na koje sam navikao i falit će mi. Od linuxa me odbija još samo to što adobe paket nemogu tamo pogoniti. Tako da ću u nedogledno vrijeme gotovo sigurno na windowse.
12.02.2018 | 19:26
Eto, vidiš... 100 ljudi, 100 budala, što bi rekao moj nekadašnji profesor. Sreo sam na desetke ljudi u zadnjih godinu i pol koji su nakon što su im se win 10 sami instalirali - popi... i ne žele imati posla s windowsima nikad više u životu. Ti si prvi koji kaže obratno.
Kažeš da ti u MS Wordu radi sistemski spellchecker. Jesi li siguran?
12.02.2018 | 19:34
Kaj got! Mene na Macu zadržava "prst u uho" stav jer on radi, RADIII!
Zadržava me iskustvo Linux-a (stabilnosti i sigurnost) i komercijalizacija s windowsa (plačeni programi) i imunost na viruse (ako ne nasjedneš na MacKeeper).
Sad, da ima toliko nekih aplikacija koje meni jako znače i nema.
MIslim kako novi Office ima integriran izvoz u PDF (ili mi se samo čini).
Office 365 je dostupan akademskoj zajednici tako da alternativa niti ne treba.
12.02.2018 | 19:36
MS Word 2016 nema HR spellcheck i ne znam kako ga dobiti (nije mi potrebno).

Kako nema?

Ja isto koristim nastavničku licencu (aktualna verzija 2017) i evo:

spellchecker.png
12.02.2018 | 19:36
smayoo kaže:
Eto, vidiš... 100 ljudi, 100 budala, što bi rekao moj nekadašnji profesor. Sreo sam na desetke ljudi u zadnjih godinu i pol koji su nakon što su im se win 10 sami instalirali - popi... i ne žele imati posla s windowsima nikad više u životu. Ti si prvi koji kaže obratno.
Kažeš da ti u MS Wordu radi sistemski spellchecker. Jesi li siguran?


Windoze su dobre ako imaš službu koja ti to održava (mada je to i predneos i prokletstvo).
Meni neki dan uvalili novi komp jer XP više ne podržavaju (što god to značilo) i za ono što mi treba radi.
Neki AiO HP s W10 koji naravno ne radi s LJ 1200, pa su i printer morali zamjeniti, do BJ2800 i dalje radi iako je stafr preko 10 g.
12.02.2018 | 19:58
ecvis17 kaže:


Ja osobno na tvom mjestu nebih prešao na mac, lenovo ima super računala, dulju garanciju, često odličan dizajn ... a za tvoj posao mac ne nudi nikakvu prednost. Neznam za koju uopće pruža prednost danas.



Samo prikupljam informacije, hehe. Hvala.
12.02.2018 | 22:15
Recimo, meni je super što na Apple prijenosnicima svijtle slova na tipkovnici, što ima ogroman touchpad, odličan ekran, OSX je na Linux-u baziran što je opet derivat Unixa.
Volim što je i hardver i operativni sistem pod istom kapom i nema (u manjoj mjeri) "naguravanja" sistrema na bilo koji hardver.
Više-manje ima programa za sve manjene (možda neki industrijski programi nedostaju), ali pokrivena su razna polja znanosti i umjetnosti.
12.02.2018 | 22:41
zabac kaže:
Recimo, meni je super što na Apple prijenosnicima svijtle slova na tipkovnici, što ima ogroman touchpad, odličan ekran, OSX je na Linux-u baziran što je opet derivat Unixa.
Volim što je i hardver i operativni sistem pod istom kapom i nema (u manjoj mjeri) "naguravanja" sistrema na bilo koji hardver.
Više-manje ima programa za sve manjene (možda neki industrijski programi nedostaju), ali pokrivena su razna polja znanosti i umjetnosti.


Odkad je to macOS baziran na linuxu
12.02.2018 | 23:27
OK, na Unixu.
UNIX>BSD>NextStep>Darvin>OSX/macOS
12.02.2018 | 23:35
smayoo kaže:
Sreo sam na desetke ljudi u zadnjih godinu i pol koji su nakon što su im se win 10 sami instalirali - popi... i ne žele imati posla s windowsima nikad više u životu. Ti si prvi koji kaže obratno.


Ma znam, i neću preći bez nekog minimalno 1-2 mjesečnog testnog perioda da radim sve na win. I godinama sam bio zaljubljenik u mac. Ali to je danas lifestyle brand prije svega. I još onda (meni) neopravdano skuplji od drugih opcija.

Od iPhonea, ili ako ćemo po OS verzijama, tamo negdje od Snow Leoparda ... polako je sve krenulo u smjeru koji meni ne paše. Kažem kad bi mogao linux pogonit sve što mi treba ... nebih uopće razmišljao.
13.02.2018 | 00:38
Nije direktan odgovor na temu, ali kad smo se već dotakli Mac platforme i što je to što je po nekima krenulo nizbrdo u macOS-u mislim da ovaj tekst gađa u srž problema, The Threat to the Mac: the Growing Popularity of Non-Native Apps

Inače za obradu teksta meni je Pages odličan, ali sam vrlo nezahtjevan korisnik po tom pitanju
13.02.2018 | 08:36
Nisam ni ja ekstra zahtjevan korisnik, koristim Apple aplikacije i MS Office radi kompatibilnosti.
Ako radim nesto za sebe, koristim iskljucivo Apple aplikacije. Jednostavnost manipulacije tekstom i dodatnim objektima ne znanstvena fantastika za MS. Tamo ako ne pogodis s nekim objektom tocno piksel koji je on planirao, ode cijela stranica u vrazju mater i nitko je vise ne poslozi natrag kako treba.
Da ne govorim u Excelu da moras unaprijed znati da li ce ti u 582 retku faliti jos jedan stupac. Ne mozes to dodati - tko ti je kriv sto nisi mislio. Ili radije razlicite podatke razbiti na razlicite tablice i poslagati ih lijepo po papiru i kad se isprinta sve je uredno - Numbers to moze...
13.02.2018 | 08:48
smayoo kaže:

Ja koristim LibreOffice. MS Word 2016 imam instaliran (koristim svoje pravo na besplatnu "profesorsku" licencu) za slučajeve kakve si opisala. Nažalost, neizbježni su. LibreOffice koristi Mac OS X sistemski spell checker (kao i Pages) kojem moraš dodati željeni rječnik (koristim onaj javno dostupan, od Aspella za Linux, kojeg je dala na korištenje HULK) ili svoj vlastiti, opet s istim rječnikom. MS Word 2016 nema HR spellcheck i ne znam kako ga dobiti (nije mi potrebno).


Ima, pisao (pitao) sam to u ovoj temi, samo što ne znam kako je proradio


zabac kaže:
Recimo, meni je super što na Apple prijenosnicima svijtle slova na tipkovnici, što ima ogroman touchpad, odličan ekran, OSX je na Linux-u baziran što je opet derivat Unixa.
Volim što je i hardver i operativni sistem pod istom kapom i nema (u manjoj mjeri) "naguravanja" sistrema na bilo koji hardver.
Više-manje ima programa za sve manjene (možda neki industrijski programi nedostaju), ali pokrivena su razna polja znanosti i umjetnosti.


Ma daj ako je prednost (super) samo hardver onda... trenutno ovo pišem na ThinkPadu T540p na kojem je instaliran Linux, tipkovnica ima backlit, a ni touchpad (clickpad) nije baš malen
13.02.2018 | 09:03
nvarga kaže:
Da ne govorim u Excelu da moras unaprijed znati da li ce ti u 582 retku faliti jos jedan stupac. Ne mozes to dodati - tko ti je kriv sto nisi mislio. Ili radije razlicite podatke razbiti na razlicite tablice i poslagati ih lijepo po papiru i kad se isprinta sve je uredno - Numbers to moze...


Kako to misliš da u Excelu to ne možeš? To je elementarna stvar. To je mogao još Lotus 1-2-3 prije 30 godina.
13.02.2018 | 10:13
Soffoklo kaže:
Nije direktan odgovor na temu, ali kad smo se već dotakli Mac platforme i što je to što je po nekima krenulo nizbrdo u macOS-u mislim da ovaj tekst gađa u srž problema, The Threat to the Mac: the Growing Popularity of Non-Native Apps

Inače za obradu teksta meni je Pages odličan, ali sam vrlo nezahtjevan korisnik po tom pitanju



Ovaj stariji tekst mi j ejoš bolji opis problema > daringfireball.net/2010/12/future_of_the_mac_in_an_ios_world
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 45 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Gjuroo, Riba, Anonimci (504)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.43 Seconds

Provided by iJoomla SEO