Adobe Illustrator, CorelDRAW ili Affinity Designer
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Adobe Illustrator, CorelDRAW ili Affinity Designer


12.05.2016 | 08:40
Pozdrav,

Da li ima netko da je isprobao sva tri programa,da može napisati svoj osvrt?
Kako rade programi na MAC-u, te koji preferirate?

Zahvaljujem se unaprijed.
12.05.2016 | 09:03
Vidi Coral DRAW je bio zlatni standard nekada davno, sada se lagano vracaju u utakmicu, ali izgubili su korak cini mi se.

Adobe Ilustrator ti je sadanekako default, poput InDesign recimo. Imas alternative ali se podrazumijeva da i ovo znas koristiti.

Ovaj Affinity je zanimljiv (imam Photo iz iste kuce), fino izgleda i sve je to cool, ali nije mi uspio zamijeniti Photoshop. Ne zato sto sam ja neki ultra zahtjevni korisnik, vec stare navike jednostavno presporo umiru

Kada bi ti napisao zasto namjeravas koristiti taj alat, mogli smo skontati sta bi ti najbolje pasalo. Za puno ljudi Illustrator jeste debeli overkill.
12.05.2016 | 09:15
Hvala na kratkim crtama. Iskreno Corel mi nikada nije do kraja sjeo neznam zašto.

Da Illustrator i InDesign već neko vrijeme koristim na laptopu di imam Win ( koristim za izradu vizitki, cjenika, logova, letaka itd.)

Sve više i više počinjem imati prste u dizajnu pa malo istražujem iako je teže promijeniti kad se na nešto navikneš i naučiti raditi.

Affinity Photo i Designer me baš zaintrigirao kad sam ga otkrila i izgleda ono cool. Photo mi se čini da je više neka sredina iz Lightroom-a i Photoshop-a.
12.05.2016 | 09:23
Dobro drlovric veli, ovisi za što ti treba. Zadnji Corel koji sam koristio je 11 na PC-u, tako da ne znam kako sada stoji. Sjećam se da nije bio neko cvijeće. Illustrator koristim desetak godina i on je standard. Problem je u tome što je to jednostavno preskup za običnog korisnika. Ako ćeš raditi i zarađivati za kruh s njim, onda ti to vjerojatno neće biti problem.

Affinity Designer sam kupio čim je izašao, i odradio sam nekoliko poslova s njim. Program je super, jedino što treba nadići su navike. Nemam zamjerki na Designer, trudim se koristiti ga čim više, ali često dobivam .ai datoteke koje trebam adaptirati pa se ne usudim raditi to s Affinity Designerom, već i dalje koristim Illustrator za takve poslove. Ali zato, kada radim neki design od nule, palim Affinity designer. Što se cijene tiče, također nemaš što razmišljati. Photo je isto super, i oba programa su puno responsivnija od Illustratora i Photoshopa.
12.05.2016 | 09:45
Da kao što sam rekla već drlovricu da nije mi baš nikad u potpunosti sjeo corel.

Ne težim da mi bude primarna djelatnost već sporedna tako pogotovo još za početak mi se čini malo skupo. Iako stvarno za njih nije nemam nikakve zamjerke (Illustrator, InDesign i Photoshop).

Da ni jedan od navedenih Affinity programa cijena mi je stvarno prihvatilja jer imam prste i u fotografiji.
12.05.2016 | 10:41
Sve su to alati s kojima postižeš cilj. Corel nema za Mac, Affinity nema za Pc (uskoro stiže). Illustrator je danas standard i najveća mu je prednost integracija s ostalim programima Adobe grupe te dostupnost na obje platforme. Što se tiče Affinitya ja ga koristim još od demo verzija i jako sam zadovoljan, Photo i Designer su odlični i rade bez problema. Čekam i Publisher da vidim što imaju za ponuditi kao pandan InDesignu. Mislim da bi i to moglo biti dobro. Prijelaz i snalaženje su lagani i logični, shortcuti su uglavnom isti, alati su na istim ili sličnim mjestima. Najveća prednost Affinitya svakako je i cijena što nije zanemariva stvar u cijeloj priči. Jedino da ih Adobe ne kupi
Corel je isto ok program, ali u usporedbi s konkurencijom mislim da je zastario i ne može ponuditi neki element koji bi ga izdvojio iz mase. Zbog prirode mog posla, koristim sve ove programe i s Corelom sam najmanje zadovoljan.
Ponavljam, svaki je program alat i bitno je da se znaš koristiti njime, najbolje možda probati svih i vidjeti koji ti najbolje 'legne'.
12.05.2016 | 11:39
Sve sam probala osim Affinity-a al namjeram isprobati čim uhvatim malo više vremena.
Da gledala sam na njihovoj stranici one tutoriale malo pa sam vidjela da su shorcuti slični ili isti što me je obradovalo isto

Hvala na osvrtu
12.05.2016 | 12:23
Corel je bio zlatni standard samo početnicima, amaterima i jebivjetrima

Freehand je bio glavni i jedini, dok se Illustrator nije probio i preuzeo ga.

Corel je tek u zadnje vrijeme, mooožda dostigao kvalitetu Illustratora od prije 10 godina; a u to vrijeme je bio smeće od programa.

12.05.2016 | 18:27
Vanjuška kaže:
Corel je bio zlatni standard samo početnicima, amaterima i jebivjetrima

Freehand je bio glavni i jedini, dok se Illustrator nije probio i preuzeo ga.



+1
12.05.2016 | 20:20
Affinity
13.05.2016 | 08:04
Vanjuška kaže:
Corel je bio zlatni standard samo početnicima, amaterima i jebivjetrima

Freehand je bio glavni i jedini, dok se Illustrator nije probio i preuzeo ga.

Corel je tek u zadnje vrijeme, mooožda dostigao kvalitetu Illustratora od prije 10 godina; a u to vrijeme je bio smeće od programa.





slazem se...
Jos dan danas Illustrator nema nekih featurea koje je Freehand imao prije 10 i vise godina.


Od tri programa koje si navela jedini ozbiljni je illustrator.
Anfinity nisam koristio, izgleda mi fora, ali kad reklamira feature poput PANTONE support i text on path... onda mi tu nesto smrdi
  • Hammer
  • Posjetitelj
13.05.2016 | 17:39
Vanjuška kaže:
Corel je bio zlatni standard samo početnicima, amaterima i jebivjetrima:)


Moguće, no ja se držim one stare da najbolji program nije ovaj ili onaj, nije najnoviji ili najskuplji, najbolji program je onaj - u kojem znaš raditi... a ja sam imao priliku prvo naučiti za moje amaterske potrebe upravo CorelDraw, počeo sam sa njim tamo negdje i verziji 4, i družio se sa njim dugi niz godina intenzivno do verzije cca 10, zatim na X-seriju, na žalost nema ga više za Mac... vjerujem da su možda neki programi bili jači, bolji, kompletniji (i ono najvažnije i tiče se najveće mane Corela - bili su STABILNI!), no ja sam probao i Ilustratora i Freehand, i nisu mi legli, možda i zato jer me je Corel u mojim potrebama odlično pokrivao, a nisam imao volje učiti nove postavke, komande, rasporede i načine rada da bih dobio maltene ono što već imam u rukama...

Uglavnom, ne bih rekao da je bio smeće od programa, prije da je bio "najslabiji" od te ekipe, iako je onaj dio - u kojemu je ta razlika između Corela i ostatka bila vidljivija i potrebnija - bio potreban samo malom broju korisnika, onima koji su već došli do visoke profesionalne razine i potreba, a to je bila debela manjina korisnika...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 43 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Gjuroo, Riba, Anonimci (506)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.17 Seconds

Provided by iJoomla SEO