Dual Boot Mac + Win 10 (win 7)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Dual Boot Mac + Win 10 (win 7)


26.02.2016 | 11:13
Imam jedno putanje u vezi dual boota, El Capitan and win 7 (ili win 10).
Mac je super ali mi trebaju I windowsi… nesto za posao…
Da li je moguce napraviti tri particije na disku.
Jedna za Mac I Dvije za Windows (jedna bi bila bootabilna NTFS) a druga za private stvari NTFS ( I tu si stavljam image od bootajuce particije windowsa I ostale stvari… jer windows je windows)
PS. Da li je to moguce napraviti isto tako za Mac (samo za private stvari, slike, podatke itd, ako dodje do urusavanja racunala, I eventualno ne radi mac boot)
PS. Idealno bi bilo 4 particije:
Mac: System I private stvari
Win: System I private stvari…

Unaprijed hvala na odgovorima…
Novopeceni Mac-ovac
26.02.2016 | 11:37
windows potrebe su kakve? 3D operacije ili nešto generički? Ako nemaš potrebu za punom snagom svog računala i da win iskorištavaju kompletan potencijal, preporučio bi ti virtualizaciju tih Win.

Što se particioniranja Mac strane tiče, ako imaš takve potrebe, slobodno možeš napraviti. Višestruke particije mac+win su moguće ali nije baš trivijalno i možeš se lako zajebati ako ne znaš što radiš.
26.02.2016 | 12:51
3d se trazi...

jel ima tutorijal za takvo particioniranje...

ps. sve se backupira... pa onda ide u rad...

hvala ako neko ima tutorijal
26.02.2016 | 19:02
Ja sam imao svojevremeno tri particije na disku. Na prvoj je bio OS X, na drugoj Windowsi na na trećoj razne gluposti a ta je bila NTFS. Tako da sam trećoj particiji mogao pristupit iz oba OS-a. Bio sam zadovoljan tim rješenjem dok nisam ubacio još jedan disk.
Radio sam po sljedećim uputama:

apple.stackexchange.com/questions/22528/...amp-shared-partition

Ali u ovom slučaju budi spreman da ćeš ostati bez Recovery particije.
26.02.2016 | 20:40
Neznam koji Mac koristiš. Ako recimo koristiš neki iz 2015, koliko je meni poznato, više nema podrške za Win7. Samo win 10! U tom slučaju jedina opcija za Win7 ti je virtualizacija.

Izvor....support.apple.com/en-us/HT205016
27.02.2016 | 07:12
Je li moze Win sa sticak podizati.
27.02.2016 | 09:38
zabac kaže:
Je li moze Win sa sticak podizati.


Moze. Ja imam Win 10 na eksternom HD WD 2TB USB, i kada je disk spojen nudi mi opciju Dual boot. Kada nije, nema ni dual boota

Nisu performanse za pohvaliti, ali vjerujem da bi sa SSD sve islo puno brze. Ovo je bio eksperiment, samo sam htio probati da li je izvodivo staviti Dualboot particiju na USB disk. Sa TB diskovima znam da ide puno lakse.

bleeptobleep.blogspot.ba/2013/02/mac-ins...r-8-on-external.html
01.03.2016 | 20:41
to sam sve pitao jel ce se kupiti novi mac. od 256 gb ssd.
kaj nije onda bolje napraviti dual boot sa bootcampom na tom ssd disku i kupiti dodatnu sd karticu transcende 256 gb koja ide original u mac i onda na nju bi bili privatni podaci od maca i win 7 (win 10).???

I druga stvar ako bi zasada probao napraviti win7 na ext usb - samo za probu da vidim kak to ide... imam stari mac 11.6 late 2010... ali ne znam da li je 32 bita ili 64 bita... kak to vidjeti evo podataka about my mac...
11 inc late 2010
processor 1.4 ghz intel core 2 duo
memory: 2gb 1067 mhz ddr3
graphic nvidia geforce 320m 256 mb

jel to 32 bita ili 64 bita

hvala..
01.03.2016 | 21:12
Klikneš na jabuku pa "About This Mac" pa More Info pa Sistem report i klikneš u redu pod Sftwerom na Aplikacije i pokaže ti koliko bitane su tj sistem.
  • Hammer
  • Posjetitelj
07.03.2016 | 17:04
Na svojem iMacu imam MS-DOS (FAT32) particiju od cca 75 Gb, i želja mi je da na nju instaliram Windowse 10 (jer trebam baš CorelDraw radi nekakvih poslića).

Probao sam sa VirtualBox-5.0.2 (zadnja verzija), sve odradi i instaliram Win10 u to, no nakon podizanja Win10 ne nudi mi mogućnost instalacije nijednog Win-programa, ispada mi da je to instalacija Windowsa sama sebi svrha, kao mi baš iz Windowsa išta treba... naravno, u WinExploreru mi nije pokazivao ni nikakve particije koje su formatirane za Mac, kao niti njihov sadržaj... pokušao sam instalaciju Corela snimiti na USB i onda ju pokrenuti iz Windows Explorera, no to mi nije dozvolio... tako se sam pitam "WTF je svrha tog virtual boxa?"

Ima netko neku drugu ideju što i kako instalirati da na toj praznoj particiji imam Win10 + Corel?
07.03.2016 | 17:36
Sve što si napisao zvuči dosta konfuzno. Ili si opako polupao lončiće, ili nisi, ali ne znaš jasno napisati što si radio.

1. Virtual box je softver za virtualizaciju. On nema nikakve veze s posebnom particijom. Pod VB kreiraš VIRTUALNI stroj, s VIRTUALNIM hdd-om (koji je samo jedna datatoteka na tvom normalnom disku) na kojeg se instalira Windowse (ili bilo koji OS).

2. To što ti Windowsi ne dozvoljavaju (ne nude? - kako misliš "nude"? - OS nikad ne "nudi" instalaciju aplikacija, nego korisnik to jednostavno napravi) instalirati nikoju aplikaciju ne može nikako imati veze s VirtualBoxom, nego samo s Windowsima. Ne znam ništa o Windowsima 10 pa ti u vezi toga ne mogu pomoći, ali taj problem *SIGURNO* nema veze s VB. Ja pod VB imam nekoliko virtualki, što Windows, što Linux i to sve normalno radi. I instalira se na tim virtualkama softver najnormalnije.

3. Ako želiš instalirati windows na slobodnu particiju, ubaciš instalacijski medij, restartaš komp, držiš ALT, pojavi ti se izbor za bootanje, odabereš boot s windows install medija (DVD-a, USB-a ili čega već) i u daljnjem procesu odabereš da ti instalira OS na tu particiju od 75 GB. Ili iz Maca pokreni Bootcamp Assistant (u Applications pa Utilities) pa će te on voditi poluautomatizirano.
Kasnije se može dogoditi da ti se Mac automatski boota u Windowse i da ne možeš natrag u OS X. Isto kod paljenja držiš ALT, odabereš Mac OS X, bootaš, odeš u System preferences, odabereš Startup disk i tamo odabereš Mac OS X kao defaultni.

4. Vodi računa da ne možeš na bilo koji Mac instalirati Windows 10, nego samo na onaj za kojeg postoje driveri za Windows 10. Ti driveri se obično instaliraju nakon instalacije Windowsa, kroz BootCamp assistant koji Windowsima "odglumi" da su dobili CD s driverima pa se oni s tog virtualnog CD-a instaliraju.
  • Hammer
  • Posjetitelj
09.03.2016 | 13:50
Hvala na odgovoru, ja nisam instalirao VB na tu praznu particiju, znam da VB uzima prostor od sistemske particije MacOSa. Ja samo velim da ju imam jer bih htio imati pravi dual-boot.

Glede nuđenja Windowsa da nešto instaliraš jasno je da Win ne "nudi" ništa, on je baza za to, no kada velim "ne nudi" to znači da mi ne želi pokrenuti nikakvu instalaciju.

Što se tiče ovoga boota sa install-medija (znači trebam boot-USB), to ću pokušati. Hvala!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 15 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.06 Seconds

Provided by iJoomla SEO