Real Time Backup
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Real Time Backup


09.02.2015 | 02:26
Evo ako netko ima iskustva sa backup software-om koji u sebi ima mogućnost real-time backup-a.

Naime većina programa ima gomilu mogućnosti ali malo njih ima ono šta je po meni najvažnije a to je automatski real-time backup onog trena kad klikneš Save.

Ne znam koja je svrha imati programiran backup svakih recimo 24 sata ili 1 sat ili pola sata ako ti drive rikne između dva intervala.
09.02.2015 | 03:22
Pa ti podesi Carbon Copy da ti backupira sta hoces, gdje hoces i u kojim intervalima hoces.

Ovo "real time backup", odmah nakon klika SAVE mi je pomalo smijesno, ali eto mozes staviti CCC schedule svakih 5-10 minuta, pa ce ti racunalo 24/7 stalno nesto kopirati.

Naravno tom svojom akcijom ces skratiti zivotni vijek ugradjenog diska, ali sreca pa imas backup
09.02.2015 | 03:34
Ja mislim da CCC ne može raditi automatski backup nakon šta klikneš SAVE.

Zašto misliš da je to smiješno, svrha backupa je da u SVAKOM trenutku imaš dostupan dokument ako se nešto dogodi disku, ako ti je schedule svakih 10 minuta, šta ako sačuvaš dokument a drive ti rikne odmah nakon par minuta dakle prije sljedećeg backupa?...di je sačuvani dokument?
09.02.2015 | 06:30
Za to koristi NAS ili SAN. Ovisi koliko novaca mozes izdvojiti. Mozes napeaviti visestruke redundancije. Nema Boga da koji bit izgubis. I da, kad stisnes save, u istom trenutku na nekoliko diskova taj podatak se zapuse.
09.02.2015 | 08:02
Ako zelis takvu vrstu sigurnosti onda koristi diskove u RAIDu za spremanje podataka.
09.02.2015 | 08:52
Tako je. To ćeš postići jedino RAIDom. No, vjerojatnost da ti krepa potpuno ispravan disk baš, ono... 5 min nakon save, a prije idućeg intervala backupa, je tako silno malena da se pitam zašto toliko strahuješ od baš te situacije?
Time machine radi inkrementalni backup svaki sat i još imaš mogućnost ručnog iniciranja. Možda bi se dala napraviti skripta koja prati stanje određenih foldera i inicira tm backup čim dođe do promjene. Ili da okida backup baš na save akciju od te aplikacije koja ti je kritična.
09.02.2015 | 10:26
zabac kaže:
Za to koristi NAS ili SAN. Ovisi koliko novaca mozes izdvojiti. Mozes napeaviti visestruke redundancije. Nema Boga da koji bit izgubis. I da, kad stisnes save, u istom trenutku na nekoliko diskova taj podatak se zapuse.


Ima, požar, grom...
dok sam radio kao informatičar u jednoj američkoj obrazovnoj ustavnovi, pita me amerikanac, gdje je backup, kažem ja pa server ima diskove u raid-u i radimo svako nekoliko backup na trakice... A ne ne, morate imat backup i van ustanove, u slučaju požara i slično...
Druga institucija pored nas s kojom smo bili povezani optikom, je bila donor backup-a
Nagledao sam se vrisnutih diskova od udara groma, iako je to sve uglavnom popravljivo drugom elektronikom ili u firmi kojoj je specijalnost backup podataka sa uništenih diskova
09.02.2015 | 11:11
RAID nije backup, a jedan backup za tako bitne podatke nije dovoljan.

Moj prijedlog je offsite NAS za backup koji bi se u tvom slučaju klasificirao kao daily, a on site da imaš jedan uređaj (recimo Thunderbolt sa 2 diska) koji bi bio spojen na računalo.

Preporučio bi ti recimo Synology NAS za offsite iz nekoliko razloga. Imao bi NAS kao prvo na vanjskoj lokaciji. Drugo, na tom NASu bi mogao složiti privat cloud preko Cloudstation applikacije koja ti u biti radi na isti način kao i Dropbox (ali naravno kompletno privatni cloud).

Time bi mogao na stroju na kojem genriraš datoteke instalirati CloudStation klijenta i složiti folder. Taj folder će imati real time replikaciju podataka na obje lokacije, verzioniranje, mogućnost rollbacka i slično. Čisto kao dodatni nivo sigurnosti taj folder prebaciš dakle na vanjski uređaj (TB) koji ima RAID1 polje.

Vjerojatnost da u toj situaciji izgubiš podatak je vjerojatno manja od 0%.

Osobno imam tako složeno kod sebe (samo nije TB spojen na lokalni stroj, već ti podaci leže opet na NASu) i mirn spavam.
09.02.2015 | 11:46
Postoje programi i sistemi za sinkronizaciju i to je ono što ti treba. Opet, taj proces traje. Znaći, ako generiraš veliku datoteku, ona treba vremena doputovati do udaljenog poslušitelja za pohranu. To znaći, lokalno ne igra (potres, požar), već udaljeno.
E sad, treba imati brzu vezu prema udaljenom poslužitelju.
Kad se tako gleda, treba velike novce uložiti za takvu vrstu sigurnosne kopije i/ili sinkronizacije.
Napravi kavez koji je imun na požar i potres i zaštiti se od udara groma. Predlađem bunker s više ulaza/izlaza.
Možda banke imaju takve sustave, ali za neku neprofesionalnu upotrebu i/ili neko jeftino rješenje teško da budeš našao.

Mislim kako je to uobićajeno kod velikih mreža da se recimo neki od foldera kopiraju na mrežne diskove, ali moraš dignuti recimo mrešu pod Novellom, ili tako nekako.
Meni se na posli My Documents automatski kopira na mrežni disk, a kad mreža krepa, nemam dokumente. Zato imam seljački sistem i sve radim na sticku i nosim ga oko vrata. radim periodički kopije na NAS kod kuće.
09.02.2015 | 12:38
I za požar/poplavu i slično postoji Synology NAS koji u suradnji sa ioSafe tvrtkom je napravio upravo to.

iosafe.com/products-2baynas-buy

S druge strane tcom nudi 100/20MBit link za 230kn+/- što je za taj speed supe cijena. 2MB/s upload brzine će biti više nego dovoljno za datoteke koje ne spadaju u kategoriju video editiranja da se syncaju praktički momentalno.
09.02.2015 | 16:25
Hvala svima na savjetima ali sve to mi je malo prekomplicirano. Ono šta ja želim je automatski backup kad kliknem SAVE.

RAID je u redu ali kako rusty kaže RAID nije pravi backup, RAID takođe treba backup da sad o tome previše ne raspravljamo.

BTW, evo baš sam našao ono šta mi treba, za sada je trial ako se pokaže dobar kupujem.

decimus.net/Synk

Za sada se pokazao izvanrednim, dakle mogu birati foldere koje želim backupirati, mogu izdvojiti ono šta ne želim u backup, mogu arhivirati svaku promjenu (uz to još kompresirati arhiv i postaviti da mi napravi delete arhiva kako hoću), mogu napraviti sync foldera koje ja izaberem....i ono šta mi je najvažnije svaki put kad kliknem SAVE isti tren se automatski napravi backup a prijašnja verzija ide u kompresirani arhiv ako mi zatreba.

Veoma fleksibilan program kojeg možeš postaviti da ti radi onako kako ti želiš.
09.02.2015 | 16:33
A potresi i požari?
09.02.2015 | 16:57
zabac kaže:
A potresi i požari?


Backblaze will do it!
10.02.2015 | 03:27
Drago mi je da si nasao sto trazis i podjelio to s nama. Pogledat cu i ja ovaj alat, jer nikad ne znas.

Medjutim, mene interesira cime se ti u zivotu bavis da ti je jako bitna svaka sekunda backupa. Zivo me to zanima

Ja sam evo u vojnoj bazi pa sam prilicno siguran da i misije dronova ne backupiraju svake sekunde
10.02.2015 | 16:13
drlovric kaže:
Drago mi je da si nasao sto trazis i podjelio to s nama. Pogledat cu i ja ovaj alat, jer nikad ne znas.

Medjutim, mene interesira cime se ti u zivotu bavis da ti je jako bitna svaka sekunda backupa. Zivo me to zanima

Ja sam evo u vojnoj bazi pa sam prilicno siguran da i misije dronova ne backupiraju svake sekunde


Pa ne znam da li si me baš razumio šta ja želim, dakle ne da mi se SVE backupira SVAKU sekundu. Konkretno se bavim web dizajnom i važno mi je da nakon par sati u Photoshopu kad kliknem na SAVE, da mi se to odmah sačuva na orginalnom i backup disku tako da uvijek imam dostupan jedan dokument u slučaju da se nešto dogodi na jednom od diskova. E sad ako mi je backup postavljen na intervale od 1 dan, 1 sat ili 10 minuta svejedno, šta ako disk rikne u vremenu između SAVE akcije i sljedećeg backup intervala?...dakle ja u takvom scenariju nemam dokument.
10.02.2015 | 17:27
Ja tu vidim jedan veći problem. Zašto radiš po par sati prije nego uklikaš SAVE? Što ako ti crkne disk (ili jednostavno nestane struje) PRIJE nego klikneš SAVE. A ti radio par sati?
10.02.2015 | 17:52
Moj Photoshop CS6 ima mogućnost Automatically Save Recovery Information Every: 10min.
Može ići i na 5min. Manje ni ne može.
PA nije to stojadin da moraš imati u gepeku djelova i alata za polugeneralku. Stavi u komp pouzdani disk i vozi.
Ako dođe do požara ili potresa (nekih katastrofalnih) najmanja briga ti budu obrađene slike u Fotošopu.
10.02.2015 | 18:23
smayoo kaže:
Ja tu vidim jedan veći problem. Zašto radiš po par sati prije nego uklikaš SAVE? Što ako ti crkne disk (ili jednostavno nestane struje) PRIJE nego klikneš SAVE. A ti radio par sati?


Ma sejvam ja redovito svakih par minuta ali opet ostaje pitanje šta ako disk rikne između zadnjeg sejva i sljedećeg backup intervala. Dobro kažeš da je mala vjerovatnost ali ipak može se desiti.
10.02.2015 | 19:04
Je, može, slažem se. Može ti se dogoditi i da teroristi otmu Airbus 330 na liniji London-Tokyo i skrenu ga prema Siriji, ali ih putnici napadnu pa u borbi dođe do havarije i avion se struši baš točno na tvoj komp, disk, backup i sve ostalo.
10.02.2015 | 20:16
A što ako program za sinkronizaciju prestane raditi, a ti misliš da on radi i imaš lažnu sigurnost?
Kupiš recimo NAS s četri utora za disk i ubaciš recimo 4x4GB i iskonfiguriraš u RAID1. Ako svaki disk ima vjerojatnost greške 5% (0,05), ova konbinacija ima vjerojatnost 6,25*10^(-6). Ako ti to nije dovoljno, onda ne znam.
NASA je slala u svemir letjelice s trostrukim uređajima (kao da imaš u NAS-u 3 diska), a ti ib imao veću sigurnost nego letjelice koje idu u orbitu.

EDIT: U stvari, želio bi maksimalnu sigurnost podataka za 0kn.
10.02.2015 | 20:41
zabac kaže:
A što ako program za sinkronizaciju prestane raditi, a ti misliš da on radi i imaš lažnu sigurnost?
Kupiš recimo NAS s četri utora za disk i ubaciš recimo 4x4GB i iskonfiguriraš u RAID1. Ako svaki disk ima vjerojatnost greške 5% (0,05), ova konbinacija ima vjerojatnost 6,25*10^(-6). Ako ti to nije dovoljno, onda ne znam.
NASA je slala u svemir letjelice s trostrukim uređajima (kao da imaš u NAS-u 3 diska), a ti ib imao veću sigurnost nego letjelice koje idu u orbitu.

EDIT: U stvari, želio bi maksimalnu sigurnost podataka za 0kn.


RAID 1 je u redu ali nije pravi backup iz dosta razloga, malo proguglaj okolo, pročitat ćeš gomilu članaka o tome ako te zanima. E da, upravo sam kupio Synk PRO od Decimusa decimus.net/Synk tako da ti ovo zadnje ne stoji. BTW program je odličan, upravo ono što mi treba.
10.02.2015 | 20:46
RAID1 nije pravi backup, to stoji. Ali za ovo što ti želiš je sasvim primjeren.
10.02.2015 | 20:52
smayoo kaže:
Je, može, slažem se. Može ti se dogoditi i da teroristi otmu Airbus 330 na liniji London-Tokyo i skrenu ga prema Siriji, ali ih putnici napadnu pa u borbi dođe do havarije i avion se struši baš točno na tvoj komp, disk, backup i sve ostalo.


Ne razumijem čemu takav humor tim više što sam našao program koji radi upravo ono o čemu tu pričamo.
10.02.2015 | 20:54
smayoo kaže:
RAID1 nije pravi backup, to stoji. Ali za ovo što ti želiš je sasvim primjeren.


Slažem se, nažalost još nisam u mogućnosti (money, money) složiti to kako bi ja htio pa će malo pričekati.
10.02.2015 | 21:09
dskok14 kaže:
Ne razumijem čemu takav humor tim više što sam našao program koji radi upravo ono o čemu tu pričamo.


Ma samo sam htio (stilskom figurom koja se zove hiperbola) na humorističan način istaknuti da vodiš brigu o riziku čija je vjerojatnost tako mala da je čak i u puno ozbiljnijim kontekstima zanemaruju.
10.02.2015 | 23:47
smayoo kaže:
dskok14 kaže:
Ne razumijem čemu takav humor tim više što sam našao program koji radi upravo ono o čemu tu pričamo.


Ma samo sam htio (stilskom figurom koja se zove hiperbola) na humorističan način istaknuti da vodiš brigu o riziku čija je vjerojatnost tako mala da je čak i u puno ozbiljnijim kontekstima zanemaruju.


Sve OK smayoo, sve je dobro dok se ne dogodi belaj, nadam se da ste svi u pravu i da previše brinem. Šta je najgore dosad i nisam imao pravi backup ali otkad sam izgubio jedan veoma važan dokument kao da mi se neka mušica uvukla u glavu.
11.02.2015 | 01:16
Ako radis backup dnevno, to je dovoljno cesto da mozes mirno spavati.
To znaci da gubis samo jedan dan svog rada koji kosta xy novaca.
Ako bi radio tjedno, tada gubis 7x(yx) novaca. Vidis kako to ide.
Ako bi bio lud i radio backup svakih sat vremena tada mozes u prosjrku izgubiti 1/2 sata rada. Ako si to ne mozes priustiti onda radis posao koji je nepovratan (tj. Pitanje jezivota i smrti).
11.02.2015 | 02:35
zabac kaže:
Ako radis backup dnevno, to je dovoljno cesto da mozes mirno spavati.
To znaci da gubis samo jedan dan svog rada koji kosta xy novaca.
Ako bi radio tjedno, tada gubis 7x(yx) novaca. Vidis kako to ide.
Ako bi bio lud i radio backup svakih sat vremena tada mozes u prosjrku izgubiti 1/2 sata rada. Ako si to ne mozes priustiti onda radis posao koji je nepovratan (tj. Pitanje jezivota i smrti).


Pa slušaj, kad istovremeno radiš na 2-3 projekta znaš da sat vremena izgubljenog rada je dosta a kamoli izgubljen čitav dan
11.02.2015 | 03:39
Ti imas lokalnu kopiju dokumenta na kojem radis i kada kliknes SAVE onda taj app Synk posalje jos jednu kopiju na neku remote lokaciju (radi pozara, poplave, potresa).

E sad, ako imas PSD file velik 500MB. Kliknuo si SAVE, file se sprema lokalno na internal HD i istog momenta krene upload na remote lokaciju (sto ce potrajati neko vrijeme, ovisno o brzini tvoje veze).

U tom trenutku udari grom ili neki strujni udar, crkne ti Mac i sprzi SSD. U istom momentu Synk prestati raditi, veza ce se prekinuti i tvoj remote backup ce biti korumpiran. A lokalni si takodjer izgubio.

Razmisli malo i o tom jako realnom scenariju
11.02.2015 | 19:06
drlovric kaže:
Ti imas lokalnu kopiju dokumenta na kojem radis i kada kliknes SAVE onda taj app Synk posalje jos jednu kopiju na neku remote lokaciju (radi pozara, poplave, potresa).

E sad, ako imas PSD file velik 500MB. Kliknuo si SAVE, file se sprema lokalno na internal HD i istog momenta krene upload na remote lokaciju (sto ce potrajati neko vrijeme, ovisno o brzini tvoje veze).

U tom trenutku udari grom ili neki strujni udar, crkne ti Mac i sprzi SSD. U istom momentu Synk prestati raditi, veza ce se prekinuti i tvoj remote backup ce biti korumpiran. A lokalni si takodjer izgubio.

Razmisli malo i o tom jako realnom scenariju


Ne šalje mi Synk nikakav backup na remote lokaciju, za online backup imam Backblaze.

Ne razumijem šta si htio reć sa ovim, u tom scenariju gubiš sve i ovako i onako ma kakva ti bila konfiguracija.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 55 minuta
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO