Jabučnjak - Forum Kunena Site Syndication https://www.jabucnjak.hr/ Thu, 25 Jun 2026 01:15:59 +0000 Kunena 1.6 https://www.jabucnjak.hr/components/com_kunena/template/jabucnjak/images/icons/rss.png Jabučnjak - Forum https://www.jabucnjak.hr/ en-gb Tema: Automobili (i sve oko toga...) - od: dpasaric https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/168569-automobili-i-sve-oko-toga/Stranica-196.html#239038 https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/168569-automobili-i-sve-oko-toga/Stranica-196.html#239038 Djuro genijalac kaže:
Posve si u pravu. I upravo zato JER JESI U PRAVU ti kažem da ne možeš samo tako precvikati jednu žicu da se auto dalje ponaša normalno. Koliko ima modula u komunikacijskim mrežama (imaš u modernom autu sad već sigurno DESETAK can mreža od middlespeeda koji se bavi manje bitnim sustavima (centralno zaključavanje i slično) preko highspeed canbusa do najnovijih ethernet mreža kud se već guraju i optički kablovi) čisto je čudo da sve funkcionira uopće, nekmoli da namjerno unosimo poremećaje u sustav i onda očekujemo da samo jedna stvar ne radi, a sve ostalo funkcionira besprijekorno.


Sorry, ali ne stoji što kažeš - ono znam iz iskustva. Možda se nismo razumijeli. Da, naravno da će auto poludjeti ako mu negdje onesposobimo CAN bus, ali nisam to rekao!

Rekao sam da bih onesposobio jedan vod od centrale do OBD konektora. To nije CAN bus, to je "slijepa OBD ulica" kada na nju nije spojena dijagnostika i tamo slobodno možeš sabotirati kojigod vod želiš i neće se dogoditi ništa u samom radu auta, on ne može znati je li vod sabotiran ili na konektor nije ništa spojeno.]]>
Razno Wed, 24 Jun 2026 18:02:11 +0000
Tema: Uvoz Mac hardvera i periferije - porezi i carine - od: jura22 https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/238986-uvoz-mac-hardvera-i-periferije-porezi-i-carine.html#239036 https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/238986-uvoz-mac-hardvera-i-periferije-porezi-i-carine.html#239036 Čak i nerado primaju keš za pologe.

Opet s druge strane, u Grčkoj sam platio najam auta (Kreta i Rodos) u kešu s osiguranjem i ostavio auto s ključem na dogovorenom mjestu. (doduše, to je otok pa možda zato?)
Očito su iskustva različita od države do države i od firme do firme.

Makar u Brindisiu sam imao problem s parkiranjem pa je možda Taxi bolja opcija.]]>
Razno Wed, 24 Jun 2026 14:52:33 +0000
Tema: Windows 11 i TPM čip - od: smayoo https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/233862-windows-11-i-tpm-cip/Stranica-4.html#239017 https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/233862-windows-11-i-tpm-cip/Stranica-4.html#239017 ]]> Razno Tue, 23 Jun 2026 15:05:01 +0000 Tema: kafanska laprdanja - od: smayoo https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/217502-kafanska-laprdanja/Stranica-14.html#239016 https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/217502-kafanska-laprdanja/Stranica-14.html#239016 Zdravac kaže:
2 pitanja:
1) jel se na Zidiću može / smije onda i pisati o tome kako npr. ”zaobići” pretplatu streaming servisa, ili IPTV-a? Nisam pravnik, ali čini mi se da je manja opasnost kako pogledati neki film, tema kako postaviti linux server, reverse proxy, CF domenu i iskoristiti LEGALNOG Usenet providera (sa ne toliko legalnim sadržajem), nego širenje panike tvrdnjom kako Amerika postavlja bio laboratorije po svijetu za razvijanje potencijalnog bio oružja.


Kratak odgovor: ne.

Dugi odgovor kad se vidimo jednom na iPizza druženju.

2) gdje je nestao Saint? Nitko da ga spomene, a njegovo pojavljivanje mi je uvijek nekako izazivalo strahopoštovanje!


Saint je sad već prije dosta godina odselio iz Sarajeva u Njemačku radi posla. Ja se čujem i vidim s njim kadgod, kad su u prolazu. Obećali smo im da ćemo im se javiti i doći k njima u Njemačku u uzvratni posjet, ali jbg nisu se zvijezde poklopile.

Nema ga na Jabučnjaku jer ga je život ubacio u žrvanj, jbg. Ali skužio sam da lurka povremeno. Možda se i javi.

Ovako - narodnim jezikom, - kur*čina.

Btw2. 'Oće se na Zidiću smjeti napisati ova riječ bez asteriska?


Kratak odgovor: da.

Dugi odgovor... Jel ti treba dugi odgovor?

Btw3. Sa cca 15 godina članstva na forumu (mislim od kad je predstavljen iPhone 3), mogu slobodno reći da dosta nas ima mišljenje, ali stvorio se takav dojam da se nemamo što ”uplitati”, jer a) nismo dovoljno stručni za Apple teme, i b) nismo dovoljno ”viđeni” da bi laprdali. Vjerujem da dosta ”anonimaca” dijeli moje mišljenje, pa eto Davoru odgovor zašto ima dosta neaktivnih a prisutnih članova.


Kužimo mi to. To je tako i u životu i to je OK. Većina ljudi nema ni želju, ni potrebnu aktivno sudjelovati u nekoj komunikaciji. To se najbolje vidi u popisu tema na forumu - kolika je razlika između broja otvaranja/čitanja i broju objavljenih postova.]]>
Razno Tue, 23 Jun 2026 15:03:59 +0000
Tema: Appleov novi hardver do kraja 2026. i početak '27. - od: m@xym https://www.jabucnjak.hr/forum/hardver/238993-appleov-novi-hardver-do-kraja-2026.-i-pocetak-27.html#239013 https://www.jabucnjak.hr/forum/hardver/238993-appleov-novi-hardver-do-kraja-2026.-i-pocetak-27.html#239013 rusty kaže:
Supruga mi ima iP17 (non max) i onda iphone Air je upravo to. IP17, ali tanji i lakši sa malo "skromnijom" kamerom ako mogu to tako reći.


iPhone Air je ustvari najbliži iPhone 17 Pro i Pro Max u vrlo tankom kućištu, bez wide i tele kamera, sa manjom baterijom i veličinom ekrana između ta dva modela, s obzirom da ima isti procesor i memoriju kao i Pro & Pro Max serija.

Čovjek se brzo navikne na tako tanak uređaj, ali kad netko drugi vidi mobitel, odmah primijeti kako je tanak.
A, kada napraviš prijelaz sa tri generacije starijeg uređaja, primijeti sa i razlika u brzini.]]>
Hardver Tue, 23 Jun 2026 08:52:08 +0000
Tema: Forum jabučnjak - bugovi, popravci i želje - od: jura22 https://www.jabucnjak.hr/forum/jabucnjak/227179-forum-jabucnjak-bugovi-popravci-i-zelje.html#239002 https://www.jabucnjak.hr/forum/jabucnjak/227179-forum-jabucnjak-bugovi-popravci-i-zelje.html#239002 Pisao komentar u 22:53, a on ga je zabilježio u 21:53, a na naslovnici je 0:02]]> Jabučnjak Mon, 22 Jun 2026 21:22:36 +0000 Tema: Tražim kvalitetan bluetooth headset - od: smayoo https://www.jabucnjak.hr/forum/audio/238942-trazim-kvalitetan-bluetooth-headset.html#238990 https://www.jabucnjak.hr/forum/audio/238942-trazim-kvalitetan-bluetooth-headset.html#238990 Ali proučit ću korisničke reviewe za tu Jabru.

Inače, ove Sennheiser imaju cijelo vrijeme aktivnu Bluetooth vezu (znam sigurno jer vidim status baterije na mobitelu) čim dođem u ured, ali svejedno nekad zakaže to javljanje na dizanje s docka.]]>
Audio Mon, 22 Jun 2026 09:25:06 +0000
Tema: Prva hrvatska školska računala Galeb i Orao - od: dpasaric https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/238976-prva-hrvatska-skolska-racunala-galeb-i-orao.html#238984 https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/238976-prva-hrvatska-skolska-racunala-galeb-i-orao.html#238984 ]]> Razno Sun, 21 Jun 2026 14:24:50 +0000 Tema: Umjetna inteligencija - od: dpasaric https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/210396-umjetna-inteligencija/Stranica-10.html#238973 https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/210396-umjetna-inteligencija/Stranica-10.html#238973 jura22 kaže:
Kad na zidicu ne da budem tu.
Da li je netko posibnuo kucni AI?


Je, imam frenda koji doma lokalno vrti nekoliko generativnih modela. Nije na Macu, on je oduvijek na Windowsima, koristi najjaču NVIDIA karticu i to radi jako dobro, generirao nam je video introe za PEEK&POKE. ]]>
Razno Sun, 21 Jun 2026 00:05:40 +0000
Tema: Watch os 26 - od: smayoo https://www.jabucnjak.hr/forum/apple-watch/233201-watch-os-26.html#238958 https://www.jabucnjak.hr/forum/apple-watch/233201-watch-os-26.html#238958 Apple Watch Fri, 19 Jun 2026 22:37:53 +0000 Tema: Muzej računala PEEK&POKE - Japan u Rijeci 2026 - od: dpasaric https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/238911-muzej-racunala-peekpoke-japan-u-rijeci-2026.html#238939 https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/238911-muzej-racunala-peekpoke-japan-u-rijeci-2026.html#238939

(Cijena karte je, naravno, ista.)

Partner joj je Hans Tutzer na soprano saksofonu! Objava kaže ovako:

"Ritmički pasaži, snažne melodije i improvizacija koja prelazi žanrove, s naizmjeničnim, kontemplativno-melankoličnim trenucima, daju glazbi ovog dua kontrastima bogatu i uzbudljivu emocionalnu autentičnost. Neusporediv zvuk sopran saksofona, kota i vokala - ali prije svega, glazbene i duhovne sličnosti - pokazali su se ključnima za kontinuiranu suradnju, s brojnim zajedničkim skladbama i koncertima. Od 2017. Karin Nakagawa i Hans Tutzer također nastupaju s međunarodno priznatim talijanskim kontrabasistom Paolinom dalla Portom kao trio "TAMAYURA". Godine 2020. njihov istoimeni CD "玉響 – TAMAYURA" objavljen je za Losen Records u Norveškoj."]]>
Razno Fri, 19 Jun 2026 07:25:38 +0000
Tema: Jabučnjakov zidić! - od: dpasaric https://www.jabucnjak.hr/forum/jabucnjak/238937-jabucnjakov-zidic.html#238938 https://www.jabucnjak.hr/forum/jabucnjak/238937-jabucnjakov-zidic.html#238938

Mi na Balkanu smo uvijek za novi biritiju! ]]>
Jabučnjak Fri, 19 Jun 2026 07:10:01 +0000