Jabučnjak - Forum Kunena Site Syndication https://www.jabucnjak.hr/ Sun, 28 Jun 2026 04:36:20 +0000 Kunena 1.6 https://www.jabucnjak.hr/components/com_kunena/template/jabucnjak/images/icons/rss.png Jabučnjak - Forum https://www.jabucnjak.hr/ en-gb Tema: Podrška za CarPlay - od: dpasaric https://www.jabucnjak.hr/forum/ios/214035-podrska-za-carplay/Stranica-2.html#239079 https://www.jabucnjak.hr/forum/ios/214035-podrska-za-carplay/Stranica-2.html#239079
Volio bih u nekom "simulatoru povijesti" vidjeti scenarij koji se zamalo i dogodio - da je Apple kupio Teslu. Ako ništa drugo, dobra stvar koja bi se dogodila je da ne bismo morali gledati onaj ružni Johnny Ive Ferrari! ]]>
iOS Sat, 27 Jun 2026 21:02:18 +0000
Tema: Apple cijene - Stairway to Heaven - od: dpasaric https://www.jabucnjak.hr/forum/hardver/239056-apple-cijene-stairway-to-heaven.html#239077 https://www.jabucnjak.hr/forum/hardver/239056-apple-cijene-stairway-to-heaven.html#239077 drlovric kaže:
Meni je jako podlo (da ne kazem supacki) od Apple sto su ljudima prodavali Macove sa 8GB i tvrdili da je to dovoljno. ...
Kupci koji su bili neupuceni i kupili Macove sa 8GB RAM, sada vec imaju prakticki zastarjelo racunalo, jer ispada da je 16GB apsolutni minimum za sve te napredne funkcije.


Potpuno se slažem. I zato ja zadnjih pet godina nisam nikome pustio da kupi Mac s manje od 16 GB.

"Ma dobro, ali meni ne treba..." - "Zahvalit ćeš mi kasnije!"

Stairway to Heaven?

Meni ovo više izgleda kao Highway to Hell... ]]>
Hardver Sat, 27 Jun 2026 18:26:59 +0000
Tema: Automobili (i sve oko toga...) - od: dpasaric https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/168569-automobili-i-sve-oko-toga/Stranica-196.html#239071 https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/168569-automobili-i-sve-oko-toga/Stranica-196.html#239071
A kada smo se već dodatkli "kill switcha", voditeljica kaže da tu direktivu u US potpisala još prošla američka vlada i da je pitanje vremena kada će to biti implementirano. Ne znam što kažu trenutni EU zakoni.



U ovom videu bavi se Europom i toj priči kroz perspektivu osiguravajućih društava i svih korporacija koje nešto žele prodati vozačima - ili iskoristiti njihove podatke za nešto profitabilno.

Gdje su granice privatnosti? Zašto uvijek samo naša građanska strana mora biti transparentna, a korporacija i vlast s tim podacima rade štogod?]]>
Razno Sat, 27 Jun 2026 13:48:49 +0000
Tema: Umjetna inteligencija - od: dpasaric https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/210396-umjetna-inteligencija/Stranica-10.html#239070 https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/210396-umjetna-inteligencija/Stranica-10.html#239070


Izgleda da su se mnoge korporacije zeznule i da je ispalo da su ljudi na kraju ipak jeftiniji i pozudaniji.]]>
Razno Sat, 27 Jun 2026 08:45:35 +0000
Tema: Spyware na Macu i iOS uređajima - od: dpasaric https://www.jabucnjak.hr/forum/internet-i-mreze/239052-spyware-na-macu-i-ios-uredjajima.html#239069 https://www.jabucnjak.hr/forum/internet-i-mreze/239052-spyware-na-macu-i-ios-uredjajima.html#239069
abovephone.com/

Bit će to teška tržišna borba, ali vjerujem da postoji niša korisnika kojima će ovo biti zanimljivo. Slogan im je "privacy first" i to im je najvažnije. Ne kreću od nule, sve to je softver koji je na ovaj ili onaj način postojao desetljećima, samo su sve to lijepo integrirali.

U jednom intervjuu su ih pitali: "Ok, ali ako uspijete dobiti imalo značajan tržišni udio, znate da će veliki doći i slomiti vas?" - replika je bila da je sve open source i da ako njih unište, da će netko drugi nastaviti.

Tako sada imamo dva ekstema na globalnom tržištu - Above Phone s jedne strane, s potpunom zaštitom privatnosti, Apple u sredini i na drugom kraju Googleov Android koji živi od podataka korisnika. Za sada je privatnost dosta solidna u Appleovom ekosustavu dok se ne koriste sporne aplikacije, ali pitanje je kako će se sve to razvijati dolaskom AI agenata, oni su vrlo delikatna tema po tom pitanju.]]>
Internet i mreže Sat, 27 Jun 2026 08:39:36 +0000
Tema: Windows 11 i TPM čip - od: dpasaric https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/233862-windows-11-i-tpm-cip/Stranica-4.html#239068 https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/233862-windows-11-i-tpm-cip/Stranica-4.html#239068
]]>
Razno Fri, 26 Jun 2026 23:18:54 +0000
Tema: One more thing... u PEEK&POKE! - od: dpasaric https://www.jabucnjak.hr/forum/mac-os-classic/229593-one-more-thing...-u-peekpoke/Stranica-6.html#239061 https://www.jabucnjak.hr/forum/mac-os-classic/229593-one-more-thing...-u-peekpoke/Stranica-6.html#239061 Gjuroo kaže:
Možda bi i samo čišćenje fasade pridonijelo tome da izlozi ne budu toliko stopljeni s fasadom.


To nam je na To Do, treba nam miniwash koji ima tank jer nemamo crijevo za vodu, pa bismo s njim isprali fasadu, odmah bi to bilo sve bolje!]]>
Mac OS Classic Fri, 26 Jun 2026 19:03:23 +0000
Tema: Uvoz Mac hardvera i periferije - porezi i carine - od: jura22 https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/238986-uvoz-mac-hardvera-i-periferije-porezi-i-carine.html#239053 https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/238986-uvoz-mac-hardvera-i-periferije-porezi-i-carine.html#239053 Ovisi od kuda si, Austrija nije daleko a Mediamarkt ima Apple proizvode, isto ima i McShark, Digitalis ili Apple.at (u Beču).
Ako recimo gledamo MacStudio M3 Max (razmišljam o njemu) koji u McShark košta 4.799eur, u iStylu košta 5 479,99eur.
Kolika je to razlika u novcu?
Šopin tura do Graca košta 20eur iz ZG. Pojedeš i popiješ i ostane ti novaca.]]>
Razno Thu, 25 Jun 2026 20:20:00 +0000
Tema: kafanska laprdanja - od: smayoo https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/217502-kafanska-laprdanja/Stranica-14.html#239016 https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/217502-kafanska-laprdanja/Stranica-14.html#239016 Zdravac kaže:
2 pitanja:
1) jel se na Zidiću može / smije onda i pisati o tome kako npr. ”zaobići” pretplatu streaming servisa, ili IPTV-a? Nisam pravnik, ali čini mi se da je manja opasnost kako pogledati neki film, tema kako postaviti linux server, reverse proxy, CF domenu i iskoristiti LEGALNOG Usenet providera (sa ne toliko legalnim sadržajem), nego širenje panike tvrdnjom kako Amerika postavlja bio laboratorije po svijetu za razvijanje potencijalnog bio oružja.


Kratak odgovor: ne.

Dugi odgovor kad se vidimo jednom na iPizza druženju.

2) gdje je nestao Saint? Nitko da ga spomene, a njegovo pojavljivanje mi je uvijek nekako izazivalo strahopoštovanje!


Saint je sad već prije dosta godina odselio iz Sarajeva u Njemačku radi posla. Ja se čujem i vidim s njim kadgod, kad su u prolazu. Obećali smo im da ćemo im se javiti i doći k njima u Njemačku u uzvratni posjet, ali jbg nisu se zvijezde poklopile.

Nema ga na Jabučnjaku jer ga je život ubacio u žrvanj, jbg. Ali skužio sam da lurka povremeno. Možda se i javi.

Ovako - narodnim jezikom, - kur*čina.

Btw2. 'Oće se na Zidiću smjeti napisati ova riječ bez asteriska?


Kratak odgovor: da.

Dugi odgovor... Jel ti treba dugi odgovor?

Btw3. Sa cca 15 godina članstva na forumu (mislim od kad je predstavljen iPhone 3), mogu slobodno reći da dosta nas ima mišljenje, ali stvorio se takav dojam da se nemamo što ”uplitati”, jer a) nismo dovoljno stručni za Apple teme, i b) nismo dovoljno ”viđeni” da bi laprdali. Vjerujem da dosta ”anonimaca” dijeli moje mišljenje, pa eto Davoru odgovor zašto ima dosta neaktivnih a prisutnih članova.


Kužimo mi to. To je tako i u životu i to je OK. Većina ljudi nema ni želju, ni potrebnu aktivno sudjelovati u nekoj komunikaciji. To se najbolje vidi u popisu tema na forumu - kolika je razlika između broja otvaranja/čitanja i broju objavljenih postova.]]>
Razno Tue, 23 Jun 2026 15:03:59 +0000
Tema: Appleov novi hardver do kraja 2026. i početak '27. - od: m@xym https://www.jabucnjak.hr/forum/hardver/238993-appleov-novi-hardver-do-kraja-2026.-i-pocetak-27.html#239013 https://www.jabucnjak.hr/forum/hardver/238993-appleov-novi-hardver-do-kraja-2026.-i-pocetak-27.html#239013 rusty kaže:
Supruga mi ima iP17 (non max) i onda iphone Air je upravo to. IP17, ali tanji i lakši sa malo "skromnijom" kamerom ako mogu to tako reći.


iPhone Air je ustvari najbliži iPhone 17 Pro i Pro Max u vrlo tankom kućištu, bez wide i tele kamera, sa manjom baterijom i veličinom ekrana između ta dva modela, s obzirom da ima isti procesor i memoriju kao i Pro & Pro Max serija.

Čovjek se brzo navikne na tako tanak uređaj, ali kad netko drugi vidi mobitel, odmah primijeti kako je tanak.
A, kada napraviš prijelaz sa tri generacije starijeg uređaja, primijeti sa i razlika u brzini.]]>
Hardver Tue, 23 Jun 2026 08:52:08 +0000
Tema: Forum jabučnjak - bugovi, popravci i želje - od: jura22 https://www.jabucnjak.hr/forum/jabucnjak/227179-forum-jabucnjak-bugovi-popravci-i-zelje.html#239002 https://www.jabucnjak.hr/forum/jabucnjak/227179-forum-jabucnjak-bugovi-popravci-i-zelje.html#239002 Pisao komentar u 22:53, a on ga je zabilježio u 21:53, a na naslovnici je 0:02]]> Jabučnjak Mon, 22 Jun 2026 21:22:36 +0000 Tema: Tražim kvalitetan bluetooth headset - od: smayoo https://www.jabucnjak.hr/forum/audio/238942-trazim-kvalitetan-bluetooth-headset.html#238990 https://www.jabucnjak.hr/forum/audio/238942-trazim-kvalitetan-bluetooth-headset.html#238990 Ali proučit ću korisničke reviewe za tu Jabru.

Inače, ove Sennheiser imaju cijelo vrijeme aktivnu Bluetooth vezu (znam sigurno jer vidim status baterije na mobitelu) čim dođem u ured, ali svejedno nekad zakaže to javljanje na dizanje s docka.]]>
Audio Mon, 22 Jun 2026 09:25:06 +0000
Tema: Prva hrvatska školska računala Galeb i Orao - od: dpasaric https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/238976-prva-hrvatska-skolska-racunala-galeb-i-orao.html#238984 https://www.jabucnjak.hr/forum/razno/238976-prva-hrvatska-skolska-racunala-galeb-i-orao.html#238984 ]]> Razno Sun, 21 Jun 2026 14:24:50 +0000