UAV Dronovi (snimanje iz zraka)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

UAV Dronovi (snimanje iz zraka)


24.02.2014 | 16:55
Ima li neko iskustva sa snimanjem iz zraka?

Koliko je to primjenjivo u praksi (mislim na kvalitetu snimljenog materijala) za spotove, reklame, trgovinu nekretninama, vizualne efekte, slike/snimke nepristupacnih terena i sl.

Ovaj drone je pravo malo cudo, platforma za GoPro kamere po izuzetno pristupacnoj cijeni, ali sa GoPro i par dodataka i rezervnih baterija, ide cijena lagano na 2000$ u USA.

www.amazon.com/DJI-Phantom-Aerial-Drone-...opter/dp/B00AGOSQI8/

Meni osobno najvise smeta autonomija jer je 10-ak min smijesno malo :/

Iskustva ovom polju? Dojmovi? Komentri?
24.02.2014 | 17:05
Kolega iz Pazina ima prijatelja koji je nabavio takvu letjelicu pa pruža uslugu snimanja iz zraka. Gledao sam na YouTube snimak Pazina iz zraka i to jako dobro izgleda. Nažalost, ne uspijevam sada pronaći link, ali pretpostavljam da ovdje ima još Pazinjana i da će znati o čemu pričam pa će netko drugi staviti link.
Koliko sam slušao, nije autonomija baš tako mala, a i ima nekakav sustav sigurnog prizemljenja kod gubitka signala upravljanja i kod slabe baterije. Ali i cijena je bila neka ljuta. Mislim da se spominjalo 25000 kn.
24.02.2014 | 17:10
Ovaj isto ima GPS, i vraca se na mjesto odakle je krenuo (skoro uvijek, jer neki komentari kazu da je pobjegao)

10-12 min je vrijeme leta, i onda moras mijenjati bateriju. Dobro za par preleta ako imas nekoliko baterija pa u montazi to isjeci, ali za snimiti neki event nedostatno :/
24.02.2014 | 17:11
Imaju susjedi mali helikopter
Tvrtka je Netlex d.o.o. Pazin
izradawebstranica.netlex.hr
Web dizajn su proširili sa snimanjem iz zraka,
i taj dio vodi Augustin Ravnić a evo i linka sa promo snimkom www.ipazin.net/?p=19913
Nešto su pričali da ima domet do 300 metara u svim smjerovima, a za autonomiju neznam, cijena je ova što spominje Smayoo ( 25.000 kn )
24.02.2014 | 20:55
Sto nije lakse uzeti pravi dron iz US army i tako snimiti?? Ili preko NSA uzet satelitske snimke tog dana?? Pa stvarno drlovricu samo kompliciras život! :PPPP



Naravno, salim se. Da ne bi bilo, vidi ovog
24.02.2014 | 21:32
meni se friend time bavi

potrazi na fejsu "Ranko Frka Foto" ako ti je u bazi dostupan. ako nije staviti cu ja njegovih par fotki
25.02.2014 | 12:34
Ovdje je mislim korištena slična stvar, pa možda da se raspitaš..
meni izgleda odlično.

forum.hardwarebase.net/viewtopic.php?f=61&t=31596
25.02.2014 | 13:32
Mislim da je najveci problem kadriranje, tj da tocno vidis ono sto snimas.

Postoje dodatni uredjaji (ranga 300-400$) koji ti salju live video stream u naocare ili na mali monitor, tako da je puno upotrebljivije u praksi.

Mada to sve znacajno dize cijenu cijelog uredjaja, pa se moze desiti da cijela investicija nije opravdana ukoliko kvaliteta videa nije dovoljno kvalitetna da opravda ulaganje.

GoPro kamere imaju bolesno siroke lece, ali svejedno puno je lakse kada uzivo vidis sto radis, tj sto snimas.

Skupljam jos info, pa sam htio cuti vasa iskustva ako se neko bavio slicnim aktivnostima
25.02.2014 | 18:43
Imaš i ovo: ardrone2.parrot.com/

Vidiš što svimaš na iPhoneu ili iPadu.
26.02.2014 | 06:08
Zabac,

ovo u teoriji izgleda super zanimljivo i korisno, ali u praksi je igracka obicna. Krenuvsi od dometa :/

Prilicno je tesko upravljati RC letjelicama i sa namjenskim hardverskim konrolerima, a pogotovo na touchscreen interface.

U svakom slucaju zanimljiva platforma kojoj treba jos malo vremena da odraste. Hvala za info.
04.04.2015 | 18:54
Pozdrav svima,
ima li još interesa za ovom temom? Naručio sam komponente za slaganje vlastitog drona, ima li netko tko se susretao sa sličnim izazovom i tko je voljan ovu temu proširiti?
04.04.2015 | 20:29
mozemo ti praviti drustvo

koje komponente si odabrao?
08.04.2015 | 23:21
@Borostef

super je u ovom "movie drone" što može nositi 30lbs(13,6kg), ali cijena je "nabrijana" zbog kamere $50k-$100k.
Bilo bi super optimizirati cijenu izrade i nosivost tereta
09.04.2015 | 09:14
Jučer mi je došao geodet na parcelu u izmjeru i između ostalog obavio snimanje iz zraka dronom.
I tako mu u razgovoru spomenem za sam se svojevremeno zapalio za kupovinu drona -dji phantoma ali sam odgodio kupovinu.
Kroz razgovor smo se dotakli zakonske regulative za koju nisam imao pojima da uopče postoji u RH.
Navodno za upravljanje dronom u RH trebaš imat nekakav certifikat za upravljanje, te svako poljetanje moraš prijaviti nadležnim tijelima bez obzira jel je profesionalno ili hobby zajebancija.
Navodno su kazne ogromne 20000-100000 Kn ako te uhvate u krivoletu.
Ja nisam to išao provjeravati, ali za vas koji ga imate i letite s njim, neznam možda bi bilo dobro provijeriti zakonsku regulativu.
Koliko mi se čini naša država je svijetski prvak u donošenju restrikcijskih zakona, zato me uopče nebi čudilo da je ovo oko drona istina.
09.04.2015 | 09:43
Nema to veze s našom državom. Ista regulativa vrijedi za sve zemlje EU. Ali samo za dronove koji nisu dječje igračke (domet veći od xx m i nosivost veća od yy kg).
09.04.2015 | 13:27
@buzz

nisam slagao svoj dron ali ako mislis stavljati nekakvu kameru, mislim da ti je ovaj frame malo nezgrapan jer ima jako kratke noge. sigurno mu se mogu namontirati nekakve ekstenzije, ali mozda bolje u startu pronaci frame sa dugim nogama.
ove kratke jesu stabilnije kod slijetanja, ali jbg kada ne stane nista ispod.
09.04.2015 | 15:49
@Ljut ko ris
Prije dva mjeseca sam dobio upit za posao da integriram SDK na Phantoma. Ekipa iz USA je razvila software za mjerenje pomoću pixela. Uglavnom, sve smo to odradili - iporučili i sad imam taj source code koji sam mislio iskoristiti. Jedna od ideja mi je bila razviti vlastiti drone(povoljniji od Phantoma) sa integriranim softwareom za mjerenje. Znači, digneš drone, opališ fotku i pomoću pixela izmjeriš u milimetar dimenziju krova, kuće, zemljišta whatever...
I baš sam to mislio prvo ponuditi geodetima, i ti sada napišeš da on to već koristi... God damn....
Jel ga navigirao sa smartphoneom ili transmiterom?
09.04.2015 | 15:57
@kinsif
istina, još uvijek nisam odlučio. Glavni cilj mi je napraviti što lakšu konstrukciju kako bih mogao nakačiti dodatnu opremu. Ali s tim dronovima je isto kao i kod pozivanja gostiju u svatove. Čim prijeđeš optimalan broj - više nema sredine nego se samo progresivno penje. LOL
Našao sam čovjeka u Zagrebu koji radi carbonske kalupe jer carbon bi bio najbolji materijal(lagan, izdržljiv na vremenske neprilike itd) ali u ovoj fazi to nije realno za provesti dok ga ne dovedem u beta fazu, a da bi to napravio moram isprobati nekoliko modela. Onda bih išao na izradu prototipa...
Do petka se moram odlučiti za narudžbu pa ću vas obavjestiti...
09.04.2015 | 16:05
@smayoo hvala za link (regulativa)
09.04.2015 | 16:39
Nema na čemu
09.04.2015 | 21:18
@Buzz
Imao je upravljačku konzolu, ekran za live video i još nekih extra antena
evo fotke drona..
Prilozi:
10.04.2015 | 12:37
Imam ja Phantom 2V+ i odlican je. Sumnjam da mozes sklopiti tako nesto u samogradnji za normalnu cijenu.

Izasla je i evolucijska nadogradnja Vision 3 prije par dana.

Pogledaj app Pix4D. Nisam se stigao s tim zezati ali cini mi se zanimljiva stvar.
10.04.2015 | 16:29
ma daju se sklepati jako lijepe stvari u DIY aranzmanu koje kasnije nadogradjujes... prakticki takav dron nikada nije gotov jer uvijek se jos nesto moze bolje izvesti, i to je mi je super kod takvog pristupa. ali treba strpljenja da se prikupe sve potrebne informacija, i jasno treba afiniteta za takve stvari.

ja sam krenuo sa idejom da cu slagati pa sam nakon 2 dana prikupljanja razlicitih informacija otisao kupiti phantoma!

phantomi stvarno nisu skupi, za nesto malo preko 1000$ sada se moze kupiti trojka sa 4K kamerom, 2km dometa, 720p first person view pracenjem leta, hdmi izlaz na daljinskom... ali ako hoces nesto vise, malo zesce domete, vecu nosivost itd, sam svoj majstor je sigurno najjeftinija opcija.
11.04.2015 | 17:25
Sve super za Phantoma, napucali su ga sa super "picabocama" i definitivno ima najbolje review-e od komercijalnih dronova. Svaki dan naletim na nešto novo, zapravo, pojma nisam imao da je tržište dronovima(komercijalni) toliko se razvilo.
Sve je počelo kada smo dečkima iz USA napravili software za mjerenje krovova i površina za Phantoma. Imam source code koji trenutno stoji, svašta se tu još može nadodavati(nebo je granica), ali...
Trenutno mi je kalkulacija za sami dron(sve osim kamere) na $400(u toj cijeni je usb, gps tracker-sve).
Uopce ne zelim konkurirati Phantomu i drugima. To su ogromne korporacije i to je isto kao da idem proizvoditi tenisice i konkurirati Nikeu ili Adidasu.
Sve što se nalazi u Phantomu ili drugima, dostupno je i svima nama(vrlo povoljno, a u serijskoj proizvodinji još povloljnije)
Pokrenuo bi StartUp projekt sa dronom koji je namjenjen sigurnosti(vojska, policija, službe spašavanja, vatrogasci...)
Bacač suzavca, gumenih metaka, paintball kuglica whatever za policiju, za vojsku mala ubojita igračka itd
Koliko vojska može spasiti života sa jednim takvim, a ako ga izgube to bi bilo cca $3k-$5k po komadu, neprocijenjivo u odnosu na ljudski život. I još hrpa toga + sve to sa kamerom za noć i dan. Operativan si uvijek u svakom trenu, a upravljaš sa daljine od 2km i još live stream ))
Software kompletan mogu napraviti, za bilo koju funkciju. To je najmanji problem.
Sastaviti dron (testni naravno) za $600-$800
Problem se javlja kod optimizacije brzine ili okretnosti, jedno ide kontra drugog - vječiti problem aeronautike ali za dron je bolje okretnost, stabilnost nego toliko brzina. I think so...
I pitanje za milijun $ nosivost od 3,5-5kg koja se sada može postići u toj cijeni, podići do nosivosti od barem 13kg(kamera kvalitetna, mehanika ovisno o namjeni, pro optika nišana, i još mali spremnik)
primjer kamere www.aeryon.com/products/payloads.html
Ima li netko pametnu ideju, sugestiju?
11.04.2015 | 19:23
@Buzz:

Ideja ti nije losa. Prije tjedan dana sam se vratio nakon par godina provedenih u ratnim zonama, i vjeruj da sam vidio svasta u vojnim primjenama. Jedan obican civil u stvari pojma nema koliko se dronova i robota koristi svakodnevno, ne nuzno za rat nego za opce primjene.

Ja da sam na tvom mjestu kupio bi komercijalni drone (recimo DJI, imaju velike modele koji nose DSLR kamere), pojacao ga radi nosivosti i na njega instalirao sve te sustave koje zelis ponuditi trzistu. To je ionako testni model, neces njega kupcima nuditi.

Isao bih na provjerenu letecu platformu jer previse je tu promjenjivih i stvari koje mogu krenuti krivo. Jednom kada razvijes attachmente, video sustav kao i software, kasnije to mozes montirati na svoj custom made drone.

Odmah cu ti reci da ce ti baterija biti najveci i pravi problem, jer treba napajati drone i svu tu silu elektronike. Ne koriste bez razloga vojni dronovi motore sa unutarnjim sagrjevanjem za pogon i proizvodnju elektricne energije, kako bi imali autonomiju koja se mjeri satima a ne 20-ak minuta.

I nemoj se zavaravati da je recimo DJI neka multi milionska korporacija, iznenadio bi se kako su oni startali i sa koliko malo para. Samo su imali viziju i krenuli na vrijeme

Ako te nesto konkretno zanima o Phantom pitaj, vec sam ga dobro upoznao da znam sve prednosti i mane.
11.04.2015 | 20:49
evo vam moje pile...nije profi jer se time nebavim
uživam u hobiju koji volim...sada dolazi kamera a gimbal se radi ručno...http://
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 59 minuta
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.41 Seconds

Provided by iJoomla SEO