Carplay - preporuka aplikacija
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Carplay - preporuka aplikacija


04.10.2021 | 09:59
Pozdrav,

Zanima me preporuka Carplay aplikacija. Konkretno za FM koji nije podrzan kod nas preko standardnog radija (TuneIn na displayu ne funkcionira nego samo u app izvodi se mogu vidjeti sta svira)
Ne znam da li je tako samo meni ili?

Ako imate jos neku preporuku za korisnu aplikaciju dobro dosla je

Hvala.
Valentino
04.10.2021 | 10:12
Onako usputno, kako povezuješ multimediju sa i-uređajem?
Kabel ili bežično?
04.10.2021 | 10:16
Carplay radi samo preko kabela.
Ne znam (nisam puno ni tražio) aplikaciju za internet radio koja radi preko CarPlay.
Osobno koristim (i radi s CarPlay čak jako dobro): Genius Maps, Spotify i Jazz 24
04.10.2021 | 10:20
JOHN kaže:
Onako usputno, kako povezuješ multimediju sa i-uređajem?
Kabel ili bežično?


Bezicno mi se povezuje, odmah pri paljenju auta.
04.10.2021 | 10:22
Ja ga od jucer tek imam. Radio sam update multimedije u bmw-u, radi besprijekorno sve handsfree. Nije reklama, ali mogu preporuciti Driver Wish team. Jako su dobro odradili posao.
04.10.2021 | 10:35
Čuo sam za njih. Rade različite preinake i ljudi su zadovoljni.
Uglavnom ja se s novim autom( Škoda Octavia 3 FL) prvi put susrećem sa Carplay. Auto ima bežično punjenje mobitela, ima wifi, ima bluetooth, nema što nema.....ali Carplay radi žično i ne mogu vjerovat da su to tako složili. Unazad 5-6 godina je tehnologija toliko napredovala, da ja sad moram navlačit kablove po autu.
Iz principa ne želim i svakom ću reči da je napravljeno kao poluproizvod.
04.10.2021 | 10:39
smayoo kaže:
Carplay radi samo preko kabela.
Ne znam (nisam puno ni tražio) aplikaciju za internet radio koja radi preko CarPlay.
Osobno koristim (i radi s CarPlay čak jako dobro): Genius Maps, Spotify i Jazz 24

Pa kaj to nije besmisleno, naročito ako auto ima wifi?
04.10.2021 | 10:39
JOHN kaže:
Čuo sam za njih. Rade različite preinake i ljudi su zadovoljni.
Uglavnom ja se s novim autom( Škoda Octavia 3 FL) prvi put susrećem sa Carplay. Auto ima bežično punjenje mobitela, ima wifi, ima bluetooth, nema što nema.....ali Carplay radi žično i ne mogu vjerovat da su to tako složili. Unazad 5-6 godina je tehnologija toliko napredovala, da ja sad moram navlačit kablove po autu.
Iz principa ne želim i svakom ću reči da je napravljeno kao poluproizvod.


Slazem se! Ako se odlucite vjerujem da oni mogu sloziti da se spaja bezicno.
Nema mi smisla zicni Carplay…
04.10.2021 | 10:56
Baš lupetate, obojica...
To što CarPlay radi samo preko kabela, nije stvar auta, ni opreme u autu, nego Applea i iPhonea. Ne može ti nitko napraviti da se spaja bežično, osim na način da u iPhone uštekaš neki dongle pa da on misli da je spojen kabelom, a nije.
Razlog je jasan. U trenutku kad su dali CarPlay van, vrlo je malo auta imalo beskontaktno punjenje (tvornički to nije imao praktički nijedan), a wifi nije imao nijedan. CarPlay ne služi jedino reprodukciji glazbe preko mobitela. To radi i preko bluetooth, na mom 11 godina starom autu, besprijekorno. Poanta CarPlay je integracija telefona i auta, na način da na korisničkom sučelju automobilskog infotainment sustava imaš upravljanje telefonom i njegovim aplikacijama (koje su za to prilagođene). To znači da telefon cijelo vrijeme vožnje nije u stand-by, nego je aktivan, jedino što koristi vanjski display umjesto svog vlastitog. Dakle, troši puno baterije i treba ga ionako puniti. U trenutku kad je to napravljeno, to znači da treba kabel.
U međuvremenu sad ima nešto auta (i dalje to nije puno) koji imaju ugrađeno bežično punjenje, pa i wifi (jer je za bluetooth to previše podataka) pa bi sada imalo smisla da CarPlay može raditi i bez kabela, u takvim autima. U većini auta koji podržavaju CarPlay, to i dalje ne ide bez kabela.
04.10.2021 | 11:24
Lupetao ja po tebi ili ne po mom, moj ima sve pa je i dalje na žičnom!
Za stare krame imam razumijevanja.
04.10.2021 | 11:30
Pa, kako bi rekao dpasaric, žali se Appleu, piši mail Timu Cooku i objasni mu svoj stav.
Ja sam siguran da će u nekom trenutku napraviti CarPlay koji radi bez kabela, kad bude dovoljno auta koji će to pod normalno (bez 3rd party prerade) moći podržati (da imaju beskontaktno punjenje i wifi, kao tvoj).
BTW, to ti je super kad se voziš na duljem putovanju pa ti cijelo vrijeme šprica wifi po autu. Nadam se da si napravio svu djecu koju si namjeravao napraviti... I da se ona ne voze u tom autu često.
04.10.2021 | 11:36
CarPlay je izvorno napravljen za žičano spajanje, ali kasnije je dodana i mogućnost bežične veze.
Ali, za sada svega par automobila dolazi sa takvom vrstom CarPlay-a tvornički ugrađenom (high-end modeli BMW-a i još par proizvođača).

Za nas ostale, koji imamo samo mogućnost povezivanja žicom, ostaje alternativa poput CarlinKit-a ili nečeg sličnog, gdje se dodatni uređaj prvo spoji kabelom na USB port u automobilu, a zatim se iPhone spoji bežično na taj uređaj, i dobijemo bežičnu CarPlay funkcionalnost na auto-radiju. Cijena uređaja je oko 200 EUR na eBay-u (ima i nekih reklama na FaceBook-u, ali to je vjerojatno prijevara kao i većina sličnih na fejsu).
  • Daddo
  • Posjetitelj
04.10.2021 | 11:38
Bože tebe smayoo... pa cijepit će se čovjek... sam će bit 5G radio antena bio u autu ili ne...
04.10.2021 | 11:50

@maxym, hvala na info, nisam bio svjestan da bi ovo trebalo raditi. Od kojeg iOS-a? Prijatelj ima takav BMW, tražili su ga 3000 EUR doplate da to aktiviraju pa mu svejedno nije radilo.
04.10.2021 | 12:01
@smayoo,

Ne sjećam se više točno detalja (to sam pročitao prije barem godinu dana, ako ne i prije), ali spomenuli su BMW i Bentley od automobila koji imaju serijski ugrađen wireless CarPlay, i jedna model Alpine kao after-market rješenje.

Koliko vidim po komentarima na Amazon-u ovaj CarlinKit je već v 3.0 i ima dosta komentara, tako da bi to trebalo raditi na iOS-u 14, a možda i na nekoj starijoj verziji.
04.10.2021 | 12:07
Za kupiti skupi auto ili najskuplji iPhone ne treba biti pismen.
Ali za pročitati upute...

Skoro pa bi se dala povući korelacija.
Najčešće na cesti primjetim ljude kako telefoniraju s mobitelom na uhu baš u brutalno skupim autima.
Valjda im nitko nije podesio blutut.

Od aplikacija Google Maps jer je Apple Maps poluproizvod.
I nešto za muziku, npr. Spotify.
04.10.2021 | 12:08
Ako netko ima namjeru nabaviti ovaj uređaj (CarlinKit v 3.0), u jednom komentaru je objašnjeno što je sve potrebno napraviti prije spajanja (navodno upute nisu baš ni najjasnije, niti najtočnije).

Ukratko, prije spajanja mobitela, potrebno je spojiti uređaj i nekoliko puta odraditi update firmware-a da bi sve radilo kako treba.

It works perfectly on a 2021 Mazda CX5, but it took me 2 hours to figure out. First off, don't read the instructions. They claim you plug it in, and then connect to bluetooth, and you're all set. But that's not it at all. It doesn't even transmit a bluetooth signal until you've updated the firmware on the box. So here's what you need to do: Plug it into your car's USB port which you use with wired CarPlay. Wait approximately 30 seconds, then on your phone connect to the wifi transmission labeled "VOLKSWAGN" or something very close to that. I don't know why it's called that, but that connects you to your Carlinkit. The password to join is 12345678. After you're connected, browse to IP address 192.168.50.2, which takes you to the configuration page for your Carlinkit. On that page, it'll say that your Carlinkit is up to date, but it isn't. Click the "Check for update" button, and then you'll see that there's a newer version available. Install the update and wait for the page to tell you it's done updating. At this point, you may lose the "VOLKSWAGN" WIFI connection because the update reset the WIFI transmission name from "VOLKSWAGN" to "Auto box" or something similar to that. After you've re-established a connection to the new "Auto box" WIFI signal, browse to IP address 192.168.50.2 again. Again, it'll tell you that your Carlinkit is up to date, but it probably isn't. Click the "Check for update" button, and then you'll see that there's a newer version available AGAIN. Install the update and wait for the page to tell you it's done updating. Repeat the cycle of update, refresh page, update, refresh page, until it tells you that there's no more updates when you click "Check for updates." When you reach that point you should be ready to rock. When you plug in your Carlinkit to your car's USB port that you use for CarPlay, you will see an different screen that gives you directions to connect your iPhone. Now finally the Carlinkit transmits a bluetooth signal that you can pair with. Go ahead and pair it, and on your phone it'll ask you to confirm if you want to pair it. For some reason, after it's paired via Bluetooth, it'll unpair itself and then continue to use the WiFi connection. That's it! You're all set up. Next time you start your car your iPhone will automatically reconnect.

Ako nekome treba prevesti na hrvatski, samo pitajte.
04.10.2021 | 12:09
Mislim da moze to podrzavati svaki ili svaki noviji bmw. Promjeni se head unit i display s kojim dode idrive knob u paketu. Aktiviraju nove mape, update idrive nbt evo sustava i sve ostalo po zelji. Cijena vjerovatno ovisi o modelu i zeljama za dodacima. Za moj je bilo 1.500€ te sam uz to dodao rikverc kameru sta je bila nadoplata.
04.10.2021 | 13:19
smayoo kaže:
BTW, to ti je super kad se voziš na duljem putovanju pa ti cijelo vrijeme šprica wifi po autu. Nadam se da si napravio svu djecu koju si namjeravao napraviti... I da se ona ne voze u tom autu često.


Pa ak je tak crnjak, kako je to prošlo na tržište?
Wifi mi je off jer nemam kaj spojit na njega, niti sam ubacio poseban sim u auto pa da dijelim mrežu.
Kad sam petljao po tome skužio dam da ne mogu bežično koristit carplay niti recimo mogu prenijeti google earth preklop na postojeći navigacijski sustav. Super mogućnost koja šljaka ili preko sim kartice ili preko dijeljenja mobilne mreže s mobitela na auto koja također ne funkcionira. Očito zbog Tima!
Zaključak je bio da je to sranjac. Imam multimediju Columbus i navigacija je na razini. U biti taj cijeli ekran i sve mogućnosti su trenutno najbolje što valjda VAG nudi. Prije updejta se ukazala potreba za navigacijom preko carplay i onda je uslijedilo to razočaranje. Nije neki bigdeal, ali opet čemu takva kretenarija!?
04.10.2021 | 13:40
Daddo kaže:
Bože tebe smayoo... pa cijepit će se čovjek... sam će bit 5G radio antena bio u autu ili ne...

Baš si specijalizirao provokaciju.
Kaj nebi trebao imati neke supermoći nakon cijepljenja? Ili je to jedna od tih?
04.10.2021 | 14:10
JOHN kaže:
... niti recimo mogu prenijeti google earth preklop na postojeći navigacijski sustav.


Ja imam radio bez navigacije (doplata je bila skoro 8.000 Kn), a imam fizičku tipku za navigaciju na komandama ispod ekrana, pa ista ne radi ništa (ustvari prikaže poruku da navigacija nije instalirana), ali kada spojim iPhone preko kabela, ta tipka uredno aktivira navigaciju u iOS-u. (Doduše, kod mene nije riječ o VAG grupaciji, nego o Peugeot-u)
04.10.2021 | 14:19
Moj ima bežično spajanje i CarPlay radi bežično ali katkad prekida pri telefoniranju. Tako da sam ga isključio.
04.10.2021 | 15:24
Mislim da je kod tebe riječ o problemu s Škodine strane, tj njihovoj implementaciji CarPlay, odnosno neimplementaciji bežičnog dijela?
04.10.2021 | 15:49
Vanjuška kaže:
Mislim da je kod tebe riječ o problemu s Škodine strane, tj njihovoj implementaciji CarPlay, odnosno neimplementaciji bežičnog dijela?


Ali ja nemam Škodu.
04.10.2021 | 15:56
Pa valjda misli na mene
04.10.2021 | 16:08
A koji je problem žicom spojiti telefon?
Slično kao i pojas.
Meni radi zadovoljavajuće, a da ima nekih über aplikacija i nema.
Maps i GoogleMaps rade, Music radi, internet radio isto radi (integriran u auto-radio). Neki debilni programi koji pokazuju brzinu mi nisu napeti. Čak nikad nisam koristio programe za poruke WA, Telegram i slične.

Ne znam ako u auto uđe više od jednog telefona registriranog za CarPlay, kako se odabire onaj koji je primarni?

Na autima od 50k€-100k€ očekujem utor za SIM ili eSIM, jer ako netko istovari toliko novaca, biti će 100-200kn za pretplatu.
04.10.2021 | 17:21
JOHN kaže:
Pa valjda misli na mene


Jebi ga, ja mislio da je meni odgovorio. palac gore.
04.10.2021 | 17:25
jura22 kaže:
A koji je problem žicom spojiti telefon?
Slično kao i pojas.
Meni radi zadovoljavajuće, a da ima nekih über aplikacija i nema.
Maps i GoogleMaps rade, Music radi, internet radio isto radi (integriran u auto-radio). Neki debilni programi koji pokazuju brzinu mi nisu napeti. Čak nikad nisam koristio programe za poruke WA, Telegram i slične.

Ne znam ako u auto uđe više od jednog telefona registriranog za CarPlay, kako se odabire onaj koji je primarni?

Na autima od 50k€-100k€ očekujem utor za SIM ili eSIM, jer ako netko istovari toliko novaca, biti će 100-200kn za pretplatu.


Moj ima već tvornički ugrađen SIM koji plaća BMW (ili se dogovorio s providerima na samo dijele moje podatke).
04.10.2021 | 17:42
tino1 kaže:
Vanjuška kaže:
Mislim da je kod tebe riječ o problemu s Škodine strane, tj njihovoj implementaciji CarPlay, odnosno neimplementaciji bežičnog dijela?


Ali ja nemam Škodu.


Yep, mislio na JOHNa... To je kad klineš "Brzi odgovor" umjesto "Odgovori" ili "Citiraj".
04.10.2021 | 21:18
jura22 kaže:
A koji je problem žicom spojiti telefon?
Slično kao i pojas.
Meni radi zadovoljavajuće, a da ima nekih über aplikacija i nema.
Maps i GoogleMaps rade, Music radi, internet radio isto radi (integriran u auto-radio). Neki debilni programi koji pokazuju brzinu mi nisu napeti. Čak nikad nisam koristio programe za poruke WA, Telegram i slične.

Ne znam ako u auto uđe više od jednog telefona registriranog za CarPlay, kako se odabire onaj koji je primarni?

Na autima od 50k€-100k€ očekujem utor za SIM ili eSIM, jer ako netko istovari toliko novaca, biti će 100-200kn za pretplatu.

To ti dođe ko pitanje oko bežičnog punjenja.
U jednoj situaciji mi je trebao maps i rekoh spojit ću ga preko wifi....kad ono banana. Kad sam krenuo čačkat, shvatio sam da ima dosta pitanja na koje očito neće biti odgovora!
Moderatori: jupi, Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 17 sati, 8 minuta
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, drlovric, IgorD, jura22, Riba, Anonimci (706)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.42 Seconds

Provided by iJoomla SEO