Povjesna Istina ili ne ?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Povjesna Istina ili ne ?


04.06.2021 | 14:36
Naslušao sam se parola: "Dalmacija radi, Zagreb se gradi!".
Zagreb ima najveći prirez. Bandić je trošio novac tako kako ga je trošio. Bez obzira što je to stvar "Zagrepčana", ljudi izvan ZG-a su imali potrebu kritizirati. Cijela Hrvatska je kritike bacila na fontane, a o hipodromu da i ne govorim.
Realno, što ih briga jer to nisu njihovi novci. Bez obzira na sve, Bandić je i dalje pobjeđivao na izborima (i to neposrednom demokracijom je izabiran).

Ovo gore sam napisao smo zato jer to nije opće poznato i dobro je da se oko toga raspravlja.
Talijani imaju pik na Dalmaciju oduvijek i od toga ne odustaju, slično je i sa Srbima i Velikom Srbijom. Pa i Jakovčić je nešto pričao o odcjepljenju Istre. Slovenci isto misle kako bi trebali dobiti dio Hrvatske. BIH je pokušala opstruirati izgradnju mosta i prozirno su svojatali neke otočiće u zaljevu. Svi oni bi uzimali i otimali.

Tu smo gdje smo. Osobno mislim kako Grad Zagreb pomaže ostatku Hrvatske koliko može, a sada budemo vidjeli da li će se to nastaviti. Pa ljudi su mijenjali boravišta da bi iskoristili zagrebački socijalni sustav.
04.06.2021 | 14:40
Oko prireza ti kontrirati ne mogu jer je istina. Tako da ću ostati na tome.
04.06.2021 | 15:04
@Kloba, dapače, raspravljamo. Ja duboko vjerujem da sve što si napisao tako i misliš. Ja poštujem tvoje i bilo čije mišljenje, ali za uzvrat očekujem da i drugi poštuju moje (bez obzira bilo ono ispravno ili neispravno).
Pa nije valjda još uvijek strah u ljudima da kažu svoje mišljenje? Pogotovo ako je istinito.
04.06.2021 | 17:55
Sve pet.
07.06.2021 | 19:01
Evo napokon sam našao jedan članak na VL, koji najbolje oslikava što sam želio s ovom temom. Jeste li znali da je otac od Vesne Pusić bio časnik u ndh ? Odvojite par minuta i pročitajte taj članak na VL.

www.vecernji.hr/vijesti/otac-vesne-pusic...-u-vojsci-ndh-354802

Ispod toga imate demanti od Vesne Pusić, a najviše me boli demanti od Igora Kolomana, kad je rekao "Ovakav proizvod bolesnog uma neću proslijediti" Znači novinar je bio u državnom arhivu i proučio je te dokumenta, a dobio je odgovor da ima bolesan um !

@smayoo, znam da me ebe pisanje, jer presporo tipkam, pa bi trebao imati nekog daktilografa da to zapiše na vrijeme. Puno mi je misli u glavi u ovoj temi, pa to nije post koji pišeš o nekon određenom tehničkom problemu i na njega si fokusiran. Nastojim bar razmacima u postu nešto odvojiti, ali budi siguran da nemam nervozu i da pišem hladne glave.
07.06.2021 | 19:50
@cairblanco - svaka ti čast na ovome i nema se tu što dodati.
Da ti prvo odgovorim. Nisam znao, naravno.
Nije ni čudno kada svi oni skrivaju prošlost kao kosture u ormaru.
Ona istina nije kriva za djela svojih predaka, ali da je trebala izaći na čistac s time odavno - naravno da jest. Pogotovo kao političarka lijevog centra.
Samo bih dodao da sam nekom slučajnošću jučer gledao na Nu2 kako se od ranih 1990-ih u Hrvatskoj ponovno pojavljuje i njeguje antisemitizam kojega je prvi progurao Franjo Tuđman u 1. izdanju njegove knjige "Bespuća povijesne zbiljnosti" u kojoj je poistovjećivao žrtve Holokausta sa žrtvama Bleiburga. Kada je vidio da svijet na to nije reagirao blagonaklono kako je očekivao, objavio je drugu verziju sa znatno umanjenim tonovima.
Pa od Šime Đodana koji na konstituirajućoj sjednici HDZ-a Splitsko-Dalmatinske županije izjavljuje da su sa sve krivi Srbi i Cigani i da se "posao nije završio 1945 kako treba", - do današnjih dana kada na SDP-ovu vladu netko iz HDZ-a kaže "Jebote, imena ministara su im Zoran, Ranko, Veljko... - ne bi da sastavljaju srpsku vladu".
Ovo je samo primjer sa druge strane kovanice - koja je zapravo isti novčić.
Svi su oni isti.
I dokle god ne očistimo te antisemitske pizdarije iz svakodnevnog vokabulara nama pomoći nema.
Ovime ti ne kontriram.
Shvaćam te na što misliš, samo dodajem što sam jučer gledao na Nu2 u uvodnoj špici za splitskog političara Bojana Ivoševića; kako je svojevremeno na Facebooku postao antisemitsku glupost, no novinarka je išla do početaka stvaranja moderne Hrvatske s time tko je kada rekao što.
To te baš dotuče. Mene je.

U prvih 15 minuta videa imaš sve navedeno, a ako te zanima samo to zadiranje u povijest modernog HR antisemitizma, skoči na 13. minutu - no ja bih te zamolio da si izdvojiš 15-ak minuta jer nećeš shvatitit kontekst.
Stanković spominje Auschwitz, dječje cipelice koje su dan danas izložene tamo a ima ih 10 tisuća prije nego što su ih tuširali Ciklonom -B (a mi smo imali logor SAMO za djecu) - pa ti zato kažem da u prvih 15 minuta imaš sve najzanimljivije i puno toga što se tiče ove teme.
07.06.2021 | 20:21
Pa niti nema pravih Zidona u RH jer ako oni koketiraju s komunistima, a koji su ih proganjali, onda tu nesto ne stima.
U Rijeci, komunisti su do temelja sravnali sinagogu, prethodno je Njemci zapalili ali nije izgorjela jer je pocela kisa. U ZG Zidovi ne zele graditi sinagogu jer im je draze ubirati novac od parkiralista.
Mada nism siguran da li postoji “antisemitska glupost”, mozda bi zrebalo Zidove pitati o tome.
07.06.2021 | 21:25
Pitaj. Javi šta vele.
EDIT:
Ti se nekada baš trudiš ne shvatiti ništa, i čupati picine dlake.
Možemo to primjeniti i na tebe.
Nisu Zidoni, nego Židovi.
Antisemitizam je idiotizam, prema tome ako je napisao nešto antisemtisko - napisao je glupost.
Trebaš li detaljnije crtanje od ovoga ili samo, po svom dobrom starom običaju, podjebavaš?
07.06.2021 | 21:28
Retoricko pitanje.
07.06.2021 | 21:36
Inače, da si se potrudio pogledati malo početak kao što sam zamolio, shvatio bi da je čovjek po ocu Srbin, da mu je dopizdilo da ga se u Splitu podjebava na taj račun i na popisu stanovništva 2011. se izjasnio kao Srbin ako sam dobro shvatio, a onda se 2017. na Facebooku počeo prepirati sa likom desnih stavova i poludio pa napisao ovo:
www.index.hr/vijesti/clanak/ivosevic-201...a-me-je/2279215.aspx
Pa je to medijski dočekano na nož.
Šta Židovi imaju sa Ivoševićem pitaj ih, ili si postavi retoričko pitanje - ali bilo bi jako dobro da ne pišeš na pamet.
To sam te već zamolio.
Nije antisemitizam samo mržnja prema Židovima, mada se tada javlja prvi puta kao riječ ako ne griješim.
Pogledaj definiciju antisemitizma pa se pitaj koji se javlja u Hrvatskoj.
hr.wikipedia.org/wiki/Antisemitizam
07.06.2021 | 22:00
Evo istinita priča iz života, upravo od danas. Kolegica od supruge, predaje povijest u osnovnoj školi. Cura, 8. razred, htjela bi navući prosjek na 4,5 pa je izračunala da bi to mogla ako bi povijest navukla s 3 na 5 iako joj ni trojka nije baš čvrsta.
Kako je svo to školstvo ionako otišlo u ocat, kolegica od supruge slegla ramenima i rekla "dobro, pitat ću te za 5 idući tjedan" (to jest - danas). I danas, na satu povijesti, mala ustane, izjavi kako je učila cijeli vikend i učiteljica njoj, kao pitanje za zagrijavanje, kaže "Reci tko je bio Josip Broz Tito i zašto je bitan za hrvatsku povijest", a cura se rasplače da kako ju je baš u to pitanje potrefila i tko je sad taj, puna je knjiga nekih likova i ne može ona baš svakog znati.
Tako da, evo, ima nade, a ima i neke koristi od tog trulog i propalog školstva. Još malo, da izumre ova naša generacija pamtitelja bivšeg života i neće se više nitko sjećati ni Tita, ni, akobogda, Pavelića. I onda će ih svaka budala moći uvjeriti da se ništa od sveg tog zla nikad nije ni dogodilo pa da zavrte još jedan krug...
07.06.2021 | 22:04
Jbt zivot. Dub dub traje a vi o partizanima, cetnicima, ustasama

Nista vam nije sveto
07.06.2021 | 22:14
Čekaj jbt. Do belogardejaca, ljotićevaca, balista, a naročito autohtonih četnika s otoka Krka (iz mjesta Punat, koje su oni tada samoinicijativno prozvali Aleksandrovo) još nismo ni stigli...
07.06.2021 | 22:26
cariblanco kaže:
Evo napokon sam našao jedan članak na VL, koji najbolje oslikava što sam želio s ovom temom. Jeste li znali da je otac od Vesne Pusić bio časnik u ndh ? Odvojite par minuta i pročitajte taj članak na VL.

www.vecernji.hr/vijesti/otac-vesne-pusic...-u-vojsci-ndh-354802

Ispod toga imate demanti od Vesne Pusić, a najviše me boli demanti od Igora Kolomana, kad je rekao "Ovakav proizvod bolesnog uma neću proslijediti" Znači novinar je bio u državnom arhivu i proučio je te dokumenta, a dobio je odgovor da ima bolesan um !

@smayoo, znam da me ebe pisanje, jer presporo tipkam, pa bi trebao imati nekog daktilografa da to zapiše na vrijeme. Puno mi je misli u glavi u ovoj temi, pa to nije post koji pišeš o nekon određenom tehničkom problemu i na njega si fokusiran. Nastojim bar razmacima u postu nešto odvojiti, ali budi siguran da nemam nervozu i da pišem hladne glave.


OK, ali fkt ne kužim kako itko može biti odgovoran za životne odluke i puteve vlastitih roditelja ili još davnijih predaka? I zašto je to uopće relevantno? Kakvog smisla ima nekog "diskreditirati" na takav način? Aha! Ti si tu neka ljevičarka, a stari ti je bio ustaša! So fkn what... Moj stari je bio proljećar, pa je do 1990 imao koeficijent plaće kojeg sam ja prebacio nakon 5 godina staža. Stara mi je bila u partiji pa je bila šefica aerodromske službe JAT-a. Oboma su im očevi bili partizani, samo su staroj priznali dodatni bonus jer je njen poginuo. Dida (po ocu) je bio SKOJ-evac i ilegalac, skrivali su i hranili on i baka ilegalce do 9.4.1941. Dva brata od dida su bili ustaše, crnolegijaši. Jedan je "branio Hrvatsku" i ostavio kosti kod Staljingrada, a drugi je bio puno pametniji "domoljub". On je "obrađivao" Židove po Hrvatskim gradovima pa na kraju rata skupa s opljačkanim zlatom kidnuo iz Hrvatske dovoljno rano da se domogne Argentine i tamo nastavi rad u struci - otvorio je mesnicu i obogatio se proizvodnjom kobasica. Njegov sin je podjednako domoljubno pričekao 1996, da završi rat, pa je došao u posjet u Hrvatsku i izašao iz aviona na Plesu u crnolegijaškoj uniformi od svog oca, začuđen kako mu nitko ne kliče pun oduševljenja.

I tako... zašto sve to pišem? Pa eto, zato da sad netko grakne na mene "AHA! Vidiš! Tvoj je djed bio zakleta komunjara i SKOJevac, a njegov brat ustaša, a tvoj je otac bio proljećar, kako te nije sram!?" BMK. Oni su oni, ja sam ja.
07.06.2021 | 23:52
O, i te kako je bilo vazno u bivsem sistemu. Netko je imao vise srece i nisu ga maltretirali, a neko je morao odselliti iz RH.
Imas srece da ti familiju nisu maltretirali (ili jesu pa ne znas).

Licemjerno je sakrivati istinu. Jos je licemjernije lagati. Novinari upravo to rade.
08.06.2021 | 09:44
@smayoo - ima smisla i što si ti napisao, ali ako želimo završiti s tim dijelom naše povijesti, naši političari bi po meni trebali imati full disclosure, kako imaju i o imovini, pa tako i o "grijesima očeva".
Da me shvatiš, ne u smislu da se ona mora ispričavati za nešto što je napravio njen predak kada nije bila ni živa, nego u smislu "Da, imala sam djeda Ustašu i ne slažem se s njegovim odabirom".
Basta.
Nije se ispričala jer se ni ne mora ispričati, izbila je adute iz rukava političkim oponentima i ispala iskrena političarka.
Tri muhe jednim udarcem.
Osim toga, puno je ljudi odlazilo u Ustaše iako nisu niti htjeli, samo su bili mladići rođeni u to vrijeme koji su morali u vojsku.
Mislim da nisu svi Ustaše bili dobrovoljci, kao što i neki građani NDH ili Jugoslavije nisu voljeli te države.
I to se treba tako gledati također.
Kontekst je ono što mi uvijek zaboravimo u prepiranjima. A najbitnija je stvar.
Lako je danas prezirati Ustaše.
Heroj je onaj koji ih je prezirao u njihovo vrijeme najčvršće vlasti i terora i nije se sramio to reć pa makar i život izgubio, a takvih je uvijek najmanje za svaku vlast.
Tipa Lepe Radić. Em žena, em ih je poslala u onu stvar i izgubila život zbog toga.
E to je za skinuti kapu. Tri dana su je mučili da oda di su joj suborci, imala je 17 godina.
Nije zinula. Vidi facu. Zna da ide u smrt. E to su jaja od čelika.

lepa-radic.jpg


faktograf.hr/2019/11/25/vjesanje-partiza...tvene-mreze-nacisti/
Mi ovdje smo Štrumpfovi naspram takve osobe.
Svađaju se Gargamel i Mrgud oko toga koji je Štrumpf prije na vlasti bio gori.
08.06.2021 | 10:42
jura22 kaže:
O, i te kako je bilo vazno u bivsem sistemu. Netko je imao vise srece i nisu ga maltretirali, a neko je morao odselliti iz RH.
Imas srece da ti familiju nisu maltretirali (ili jesu pa ne znas).


Jesu i znam od kraljevine, preko ustaške pseudo-države pa do SFRJ. I nije nitko morao odseliti. Odselio je tko je htio. Neki iz političkih, neki iz ekonomskih razloga. Ostao je tko je htio, uglavnom iz emocionalnih razloga. Isto kao i danas.
08.06.2021 | 10:53
Kloba kaže:
Mislim da nisu svi Ustaše bili dobrovoljci


Ja mislim da jesu. Tko je išao u rat po obavezi, išao je u domobrane. Prihvaćam da je pod kraj rata, od kapitulacije Italije, ili od 1944, u sveopćem kaosu svaka vojska popunjavala desetkovane redove kojim god ljudima je stigla, ali to se sada koristi kao univerzalno opravdanje za sve ustaše. Kao da nitko, baš nitko, nije od svoje volje i želje obukao ustašku uniformu pa klao i palio po selima.

Kao i uvijek u takva vremena, najveći dio ljudi su - oportunisti. Kad je AVNOJ objavio opću amnestiju s rokom do 17. kolovoza 1944, tokom 1944. je nastalo sveopće pretrčavanje (ponajviše) četnika, pa onda nedićevaca, ustaša, domobrana, balista i belogardejaca u partizane pa su jamačno i ustaše, kao i ostali ti vampiri-pajaci morali pribjegavati prisilnoj iznenadnoj mobilizaciji. Više-manje po istom receptu kao što je Milošević radio u Srbiji početkom 1990-ih. I velika većina tih prisilno mobiliziranih su izginuli u ratnim operacijama, ili od partizanskog metka, ili od metka svog zapovjednika, ako su pokušali pobjeći.
08.06.2021 | 10:57
Moram priznati da toliko dobro domaću povijest ne znam, pa priznajem kapitulaciju.
Zato sam i napisao da "mislim".
Nisam bio siguran i vjerovao sam da je bio neki obavezni vojni rok.
No, potkovaniji si od mene pa ti odlučujem vjerovati.
EDIT:
I ima logike to što pišeš. Drugi razlog zašto ne želim ići ništa provjeravati.
Treći, neda mi se.
08.06.2021 | 11:02
Sjetio sam se imena onog popa četnika iz Knina u WWII.
Pop Momčilo Đujić.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Momčilo_Đujić
Tadašnja verzija Kapetana Dragana/Vojislava Šešelja.
Pazi nadimak - Pop Vatra.
Isto ko ovom tupanu Draganu - Kep.
08.06.2021 | 11:21
Evo, da priznam nešto.
Iako sam položio na faksu suvremenu svjetsku i suvremenu hrvatsku političku povijest, ili mi se posrećilo da me to nije pitala ili sam skroz zaboravio. Prije će biti ovo prvo, jer o njima nemam dume.
Na spomen domobrana mi ne pada apsolutno ništa na pamet osim Zločeste djece s vicem "Domobrani" iz ploče i kazete Istočno od jaja.

"Pa kaj to delaš, pa si normalan ti? Budalo jedan!"
"Ak bi mi se nekaj suprotstavil, otišel bi doma, ne"
No sada ozbiljno, zato imam pitanje, tko su zapravo bili domobrani, kako su nastali i koji im je bio cilj?
Ime doduše objašnjava da je u pitanju obrana doma, no to su krištali i Ustaše...
EDIT:
Al kad čujem kako se smiju uvijek pomislim da sjede napušeni ko bivoli.
Ovo pijan smijeh nije da ga jebeš...
08.06.2021 | 12:10
Domobrani su bili regularna hrvatska vojska, (ponovno) osnovana 1941, nakon što je ukinuta 1918 (od 1868 do 1918, Hrvatsko kraljevsko domobranstvo).
Ako uspoređuješ, domobrani su bili kao u Njemačkoj Wehrmacht, a ustaše kao SS, dakle stranačka paravojska.
08.06.2021 | 12:24
Čekaj, čekaj - znači Domobrani su bili NDH regularna vojska?
Što točno misliš pod "regularna hrvatska".
Pa nismo imali dvije hrvatske države u tom periodu. Samo NDH.
Ili?
08.06.2021 | 12:26
smayoo kaže:
Domobrani su bili regularna hrvatska vojska, (ponovno) osnovana 1941, nakon što je ukinuta 1918 (od 1868 do 1918, Hrvatsko kraljevsko domobranstvo).
Ako uspoređuješ, domobrani su bili kao u Njemačkoj Wehrmacht, a ustaše kao SS, dakle stranačka paravojska.

@Smayoo, pa ti rasturaš ovo. Svaka čast.
Kao ljubitelj povijesti moram ti dati +1.
EDIT:
Ako sam te dobro shvatio, Domobrani su bili regularna vojska NDH obnovljena po uzoru na navedenu do kraja WWI.
Ako je to to, ne moraš se dalje mučiti.
Got it.
I hvala ti!
08.06.2021 | 12:43
Samo da objasnim odakle meni ljubav za povijest.
U matematici, fizici i kemiji nikada nisam bio dobar. Glup ko stup.
A hrvatski i povijest su mi uvijek išli, povijest mi je odmalena (osim bubanja godina napamet - opet brojevi) bila zanimljiva.
I to mislim da dugujem starom koji je obožavao obilaziti knjižare i antikvarijate, kupovati stare rijetke knjige, družio se s popovima, hodžama i mitropolitima, a sve u svrhu učenja povijesti.
To još pričam o dobu kada se starci nisu rastali i kada se nije pretvorio u velikog Hrvata.
On je, sjećam se u magli, toliko istraživao Mažurnićevu Smrt Smail Age Čengića da je uhvatio da je ovaj negdje napisao povijesnu neistinu.
Ne mogu se sjetiti detalja o čemu se točno radi, ali lik je toliko bio zadubljen u nešto kada bi istraživao.
Mjesecima bi prčkao po knjigama, spisima, pričao sa svim i svakim tko zna više od njega, a radio je s Kurajkom pa mu je ovaj pomogao da u BiH sretne koga treba sresti.
Luuud je bio za poviješću.
Nismo imali emocionalnu vezu jer je bio takav i otišao dok sam bio balavac, ali da je danas živ, pričao bih s njim o takvim stvarima jer je bio hodajuća enciklopedija povijesti.
Za Meštrovića mi je rekao, to se dobro sjećam, da je po inspiraciju odlazio na vrh Dinare ili Velebita ( i ostajao tamo mjesecima po olujama, kišama, snijegu i ledu) i ne bi se spuštao dok nije dobio ideju za sljedeći rad.
Lud lik (moj stari, ne Meštrović).
08.06.2021 | 16:22
smayoo kaže:
I danas, na satu povijesti, mala ustane, izjavi kako je učila cijeli vikend i učiteljica njoj, kao pitanje za zagrijavanje, kaže "Reci tko je bio Josip Broz Tito i zašto je bitan za hrvatsku povijest", a cura se rasplače da kako ju je baš u to pitanje potrefila i tko je sad taj, puna je knjiga nekih likova i ne može ona baš svakog znati.


Ovo je fakat zanimljivo. Da nije dijete možda bi se snašla na ironičan način, pa bi rekla, a što vito mene pitate kad se i stariji ljudi ne mogu oko toga dogovoriti
08.06.2021 | 16:48
smayoo kaže:
cariblanco kaže:
Evo napokon sam našao jedan članak na VL, koji najbolje oslikava što sam želio s ovom temom. Jeste li znali da je otac od Vesne Pusić bio časnik u ndh ? Odvojite par minuta i pročitajte taj članak na VL.

www.vecernji.hr/vijesti/otac-vesne-pusic...-u-vojsci-ndh-354802

Ispod toga imate demanti od Vesne Pusić, a najviše me boli demanti od Igora Kolomana, kad je rekao "Ovakav proizvod bolesnog uma neću proslijediti" Znači novinar je bio u državnom arhivu i proučio je te dokumenta, a dobio je odgovor da ima bolesan um !

@smayoo, znam da me ebe pisanje, jer presporo tipkam, pa bi trebao imati nekog daktilografa da to zapiše na vrijeme. Puno mi je misli u glavi u ovoj temi, pa to nije post koji pišeš o nekon određenom tehničkom problemu i na njega si fokusiran. Nastojim bar razmacima u postu nešto odvojiti, ali budi siguran da nemam nervozu i da pišem hladne glave.


OK, ali fkt ne kužim kako itko može biti odgovoran za životne odluke i puteve vlastitih roditelja ili još davnijih predaka? I zašto je to uopće relevantno? Kakvog smisla ima nekog "diskreditirati" na takav način? Aha! Ti si tu neka ljevičarka, a stari ti je bio ustaša! So fkn what... Moj stari je bio proljećar, pa je do 1990 imao koeficijent plaće kojeg sam ja prebacio nakon 5 godina staža. Stara mi je bila u partiji pa je bila šefica aerodromske službe JAT-a. Oboma su im očevi bili partizani, samo su staroj priznali dodatni bonus jer je njen poginuo. Dida (po ocu) je bio SKOJ-evac i ilegalac, skrivali su i hranili on i baka ilegalce do 9.4.1941. Dva brata od dida su bili ustaše, crnolegijaši. Jedan je "branio Hrvatsku" i ostavio kosti kod Staljingrada, a drugi je bio puno pametniji "domoljub". On je "obrađivao" Židove po Hrvatskim gradovima pa na kraju rata skupa s opljačkanim zlatom kidnuo iz Hrvatske dovoljno rano da se domogne Argentine i tamo nastavi rad u struci - otvorio je mesnicu i obogatio se proizvodnjom kobasica. Njegov sin je podjednako domoljubno pričekao 1996, da završi rat, pa je došao u posjet u Hrvatsku i izašao iz aviona na Plesu u crnolegijaškoj uniformi od svog oca, začuđen kako mu nitko ne kliče pun oduševljenja.

I tako... zašto sve to pišem? Pa eto, zato da sad netko grakne na mene "AHA! Vidiš! Tvoj je djed bio zakleta komunjara i SKOJevac, a njegov brat ustaša, a tvoj je otac bio proljećar, kako te nije sram!?" BMK. Oni su oni, ja sam ja.


Nisam ovo izvukao iz razloga koji sam boldao u tvom postu. Ono sam izvukao zbog licemjerja, nje same Vesne Pusić. Na pitanje o žrtvama poraća, ona je odgovorila da tim ljudima nije bilo suđeno, ali da ona ZNA ( znači ne misli ) da su oni krivi. Što bi bilo da je netko tako riješio njegog oca, pa ne bi imala šansu o tome pričati.

Druga stvar kako to da je on Židov bio u službi ndh, kad znamo gdje su židovi završavali ? Pa normalno je da je odabrao život u službi, umjesto logora i tko ga može kriviti. Mi kad razgovaramo o ovakvim povjesnim temama, skloni smo ih uzeti zdravo za gotovo. Najbolje se vidi iz tvoje priče da povjest nije crno-bijela i da je ne smijemo tako shvaćati. Cijela Hrvatska je prepuna ovakvih tvojih priča. Napisat ću više u posebnom postu ispod.
08.06.2021 | 17:09
Ratovi pricaju price. Previse je tu sudbina i zivotnih tragedija za neko zdravo seljacko generaliziranje stvari.

Samnom u americkoj bazi je bio jedan Afgan, prevodilac. Skroz cool lik. Radio je tu godinama. On i brat. Treci brat im je bio u Talibanima. Dva brata na jednoj strani, treci na drugoj. Poginuo je taj u Talibanima. Sahranili ga u svom selu kao punopravnog clana obitelji.

Jedan dan nije dosao na posao. Vozio je neki mali moped i ubili su ga u voznji. Prosli su pored njega sa pickup truckom i ubili ga bez zaustavljanja, nedaleko od baze. Zato sto radi za okupatore.

Treci brat je tek tragedija za sebe. Oteli su mu obitelj i natjerali ga da se raznese unutar baze, kao bombas samoubica na jednom malonogometnom turniru, uz eto neko usmeno obecanje i jamstvo da ce mu barem obitelj ostati ziva. Ko zna sta se desilo s njima kasnije.
08.06.2021 | 17:23
Imate sad na viasat-history, novi serijal, naši su ga preveli nazivom otkrivanje povijesti. Znači obrađuju se razne povjesne teme, ali sagledane iz više kutova i puno su kvalitetnije od opće poznatih povijesnih klišeja. Znači svi znamo službeno skoro sve o danu D i iskrcavanju saveznika. Imamo na desetke igranih filmova, što novijih, što starijih. Mislim da je repriza u subotu u 21 ili 22h, isplati se pogledati.

Ukratko par stvari koji sam i ja saznao o tom danu D. Znači iz priče saveznika, jer taj tv-kanal sigurno nije pr neke druge strane.

Znači prije iskrcavanja, je bila neka vježba saveznika, na nekom drugom mjestu koja je neslavno završila, jer ih je otkrila Njemačka podmornica, sasvim slučajno i potopila je neke brodove...taj dio nisam ni ja najbolje upratio, jer nisam gledao od početka. Bitno je da je poginulo preko stotinu vojnika i kad su bili sahranjeni, svima preživjelim je rečeno da o tome nikako ne smiju pričati, jer ih čeka vojni sud. Tek negdje 1990 su te žrtve, bile priznate da su poginule u posebnoj akciji a ne u danu D.

Nakon iskrcavanja, zbog velikog nevremena je bila uništena jedna plutajuća luka, pa saveznici nisu imali dosta logistike da krenu dalje. Glavi cilj je bio grad Caen. Pokušao ga je Monty osjojiti i doživio je teški debakl s ogromnih gubicima. Tad je bila svađa između saveznika gdje su prebacivali Monty_ju da je namjerno žrtvovao Američke vojnike dok je svoje poštedio. Druga linija fronta je bila ona poznata u "živicama" gdje su se polja osvajala i gubila skoro svakodnevno. Moral među saveznicima je bio dosta nizak, dok je Njemački moral rastao. Bilo je od strane saveznika i pljači i silovanja među domicilnim stanovništvom. Dvije trećine savezničkih vojnika, koji su otišli u bolnicu, nisu bili fizički ranjeni, nego su imali psiholoških problema. Na froni je vladala pat situacija.

Tek kad se je opskrba poboljšala, krenuli su u odlučujuću ofenzivu, s tim da su predhodno bacili 25 000 tona bombi i sravnali Cean i okolicu. Da ne dužim u iskrcavanju je poginulo 10 000 vojnika alijanse, dok je civila u Normandiji stradalo 20 000!!! Kako ih je dočekalo lokalno stanovništvo, kad su ih oslobodili ? Pa nikako kako osloboditelje, nego one koji nose smrt.

Ako mogu pobjednici pričati na taj način, ok nakon dosta godina, onda se ja zapitam zašto ja ne bio smio nešto napisati o oslobođenju zagreba i o nekim stvarima koje su opće poznate ?
08.06.2021 | 17:26
cariblanco kaže:
Druga stvar kako to da je on Židov bio u službi ndh, kad znamo gdje su židovi završavali ? Pa normalno je da je odabrao život u službi, umjesto logora i tko ga može kriviti.

E to je ta siva koja se ne vidi u knjigama, već samo današnjoj (u čovjekovom slučaju tadašnjoj) životnoj stvarnosti.
To ti je poanta, ako sam te dobro shvatio - @cairblanco?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 20 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.28 Seconds

Provided by iJoomla SEO